• 2025. július 09., szerda

Keresés


149 db találat a következő kifejezésre: Allergia

Ilyen tüneteket okozhat a hal, vagy tengeri herkentyű allergia

2025.07.02

A nyaralás ideje alatt előszeretettel válogatunk a helyi konyha specialitásai közül. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy a halak és a tengeri herkentyűk sokak kedvencei, ám az arra érzékenyeknél fogyasztásuk allergiát okozhat, melynek ellátása azonnali orvosi segítséget igényel.

A viharasztma erős rohamot válthat ki

2025.06.30

Az elmúlt hetekben meglepően erős viharok vonultak végig hazánkon, amelyek nem csak a villámcsapás miatt jelenthetnek veszélyt. A viharasztma nevű jelenségre főként 2016-ban figyelhettünk fel, amikor több, mint 9000 ember került sürgősségi osztályra súlyos asztmás tünetek miatt egy nagy vihar következtében Ausztráliában. De vajon miért súlyosbodhatnak az asztmás tünetek éppen bizonyos időszakok viharai alatt, és miért veszélyeztethetik különösen azokat, akiknek nem jól karbantartott betegségük van? Dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont tüdőgyógyásza, allergológus.

Strand után kiütések – gyakori kiváltó okok

2025.06.22

Akár a napfény vagy a naptej egyes összetevői, de a medence vize miatt is jelentkezhetnek testszerte viszkető kiütések. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológust, a Dermatica főorvosát arról kérdeztük, hogyan enyhíthetjük a tüneteket.

Allergiaszezon, nyaralás: a bélflóránkat is fel kell készíteni a kihívásokra

2025.06.21

A nyár érkeztével kezdetét veszi az allergiaszezon is. A diákok már túl vannak a mentális megterhelést jelentő érettségi időszakon, és sokan az év első nyaralására indulnak. Bár a kihívások sokfélék, a megoldás lehet közös: a bélflóra egyensúlyának megtartásával vehetjük fel a harcot a szervezetünket érő hatásokkal szemben.

Mi legyen az úti patikában?

2025.06.16

Nyaralásra készülve nem csak az útitervet és a látnivalók sorát érdemes összeállítani, de gondoskodni kell megfelelő egészségügyi csomagról is. Az alapbetegségek mellett a választott úti cél is befolyásolja a szükséges gyógyszerkészletet, amely számos kellemetlenségtől óvhat meg minket.

Lakástextíliákat fejlesztettek az allergia ellen

2025.06.07

Időnk jelentős részét töltjük olyan zárt légterű helyiségekben – például otthonunkban, munkahelyünkön, az iskolában –, melyek levegőjében nemcsak megtalálhatóak, de fel is halmozódhatnak különféle egészségkárosító vegyületek, részecskék. Ezek számos egészségügyi problémáért felelősek: minden harmadik magyart érintik a káros vegyületek, allergének okozta betegségek, például a bőrt, légzőszervrendszert, immunrendszert érintő allergiás reakciók. 

Akár életeket is menthetnek a várandósság alatti vizsgálatok

2025.05.22

A várandósság alatt minden szervrendszerben lezajlanak egészségesnek tekinthető változások, ez természetes folyamat. Ilyenek például a szív- és érrendszer, a légzőrendszer, az emésztőrendszer, az immunrendszer és a hormonális rendszer változásai. A kismamák kismértékben fogékonyabbá válnak a fertőzésekre is, valamint fáradékonyság léphet fel, és megnő az esélye a terhességi cukorbetegség kialakulásának is. Az idejében felismert problémák jól kezelhetőek, ezért fontos a megelőzés, a rendszeres vizsgálatok, valamint az életmódbeli változtatások. Dr. Bartók Róza, a SYNLAB orvosa segítségével gyűjtöttük össze, hogy milyen értékekre érdemes odafigyelni a várandósság alatt és melyek azok a vizsgálatok, amik ugyan nem tartoznak a kötelező protokollhoz, de bizonyos esetekben érdemes elvégeztetni azokat.

Rejtélyes betegség: sok magyar életét nehezíti meg

2025.05.20

A lisztérzékenység ma Magyarországon már minden századik embert érinti. Bár egyre többet beszélünk róla, még mindig rengeteg tévhit és félreértés kering körülötte. A május 18-i lisztérzékenyek világnapja kapcsán a Budai Egészségközpont szakembere segít tisztázni a legfontosabb kérdéseket.

Biztonságos napvédelem

2025.05.13

Ne feledjük, hogy a napfürdőzésnek árnyoldalai is vannak: a leégés, a napallergia, a ráncok és foltok kialakulása. Ez esetben sincs hatékonyabb módszer a megelőzésnél – fontos a bőr árnyékolása, a bőrtípusnak megfelelő faktorszámú fényvédő krémek használata.

Mikor kell aggódni a méh-és darázscsípés miatt?

2025.05.06

Az egyre kellemesebbé váló idő ellenére is sokan óvakodnak a szabadtéri tevékenységektől, túrázástól vagy kertészkedéstől a méhek és a darazsak csípésétől tartva. Pedig a gyerekek mindössze 0,5 és a felnőttek 3 százalékának van tényleges méh- vagy darázscsípés allergiája, előzetes tájékozottsággal pedig minimalizálhatjuk a csípések kockázatát.

A rovarcsípés veszélyeiről

2025.05.04

A lakosság közel 2 százaléka érintett rovarcsípés-allergiában. Gyermekek és felnőttek körében egyaránt előfordulhat. A leggyakoribb allergiás reakciót okozó rovarok, a méhek és darazsak csípéséről és kezeléséről, az allergia kivizsgálásáról Prof. Nékám Kristóf allergológust kérdeztük.

Vajon melegkiütés vagy napallergia okozza a tüneteket?

2025.05.04

Egy laikus nem feltétlenül tudja megmondani, hogy a bőrén érzékelt foltok, kiütések vajon napallergia, polimorf fénykiütés vagy melegkiütés tünetei-e, éppen ezért bizonyos esetekben fontos az orvosi diagnózis, hiszen az egyes bőrtünetek más-más kezelést igényelhetnek. Dr. Brezán Edina, a Dermatica bőrgyógyásza, kozmetológus abban segített, hogy be tudjuk azonosítani, mikor érdemes orvoshoz fordulnunk.

Parlagfű, fekete üröm allergia? Ha most lép, könnyebb lehet a szezon

2025.05.02

Hazánkban a leggyakoribb allergén a parlagfű, az allergiások tudják, hogy a nyár vége, az ősz eleje akár súlyos, de mindenképpen kellemetlen tüneteket hozhat. Azok közül, akik már túl vannak a diagnózison, sokan szembesülhettek vele, hogy a parlagfű mellett a fekete üröm is allergénként hat rájuk, és ez csak súlyosbíthatja a panaszokat. Aki azonban szeretné sokkal kellemesebben tölteni a meleg napokat, májusig még elkezdheti az allergén immunterápiát. Dr. Balogh Katalin főorvos, az Allergiaközpont fül-orr-gégésze, allergológus arra figyelmeztetett, hogy az előzetes vizsgálatokat akár már ezekben a hetekben érdemes beütemezni a megfelelő időzítés miatt.

Tegyünk a szem alatti sötét karikák ellen!

2025.04.30

Tényleg a fáradtság, kialvatlanság miatt karikás a szemünk? Valójában a háttérben sokkal több minden állhat: a genetika, a stressz, a dehidratáltság, sőt az öregedés is szerepet játszik abban, hogy a tekintetünk fáradtabbnak tűnik.

Elrajtolt a pollenszezon: most érdemes felkészülniük az allergiásoknak

2025.04.23

A tavasz megérkezésével menetrendszerűen elindult a pollenallergia-szezon Magyarországon – a következő hónapokban egymást váltják a különféle allergének, így a mogyoró és az égerfa után már jelen vannak a levegőben a ciprus- és tiszafafélék, valamint a kőris, a nyár, a juhar, a fűz és a gyertyán virágporai is – mégpedig jobbára közepes koncentrációban.

Erősítik vagy stimulálják a gyógynövények az immunrendszerünket?

2025.04.21

Tél közepén a kevés napfény, a nyirkos, hideg időjárás, a sok, gyakran kevésbé egészséges emberrel négy fal között eltöltött idő, mind alaposan próbára teszik immunrendszerünket. Nem árt tehát, ha teszünk azért, hogy szervezetünk minél felkészültebb legyen.

Honnan ismerheti fel az anafilaxiát?

2025.04.17

Ön tudja, hogy mi a teendője anafilaxiás sokk esetén? Tisztában van vele, hogy mely tünetek alapján azonosíthatja be ezt a hirtelen kialakuló, súlyos és életveszélyes reakciót? Dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus, gyermek tüdőgyógyász szakorvosa foglalta össze az anafilaxiával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Ismerjük fel az allergiát!

2025.04.17

Az elmúlt 20 évben hazánkban megkétszereződött azoknak a gyerekeknek a száma, akik valamilyen allergiával küzdenek. Fontos tudni, hogy milyen fajtái vannak az allergiának.

A megnagyobbodott garatmandula is okozhat hiperaktivitást a gyermeknél

2025.04.17

Gyermekkori hiperaktivitást, koncentrációzavart és nagyfokú fáradékonyságot is okozhat az obstruktív alvási apnoé, melynek hátterében igen gyakran – a megnagyobbodott orrmandula mellett – a megnagyobbodott garatmandulák állnak. Mi a teendő, ha a szülő azt tapasztalja, hogy gyermeke nyugtalanul alszik vagy horkol? Dr. Holpert Valériát, a Fül-orr-gége Központ szakemberét kérdeztük a gyermekkori obstruktív alvási apnoéról.

Itt a jó idő, mégis fáradtak és betegek a gyerekek

2025.04.13

A tavasz és a kellemes időjárás jó hatással van lelkünkre és közérzetünkre, mégis sok szülő fordul még áprilisban is orvoshoz, mert a gyerek fáradt, köhög, rosszul van. Mit tehetnek a szülők a tavaszi fáradtság és a vírusok leküzdésében, és hogyan segítik a házi gyermekorvosokat az innovatív műszerek a különböző betegségek felismerésében?

Húsvét utáni tünetek? Hisztamin intolerancia is okozhatja!

2025.04.12

Könnyen lehet, hogy nem csak a túlevés miatt érzi rosszul magát az ünnep utáni napokban. Hisztamin intolerancia esetén többek közt a füstölt húsok, sonkák mellett a csokitojás és a kalács is panaszokat okozhat. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa  elmondta, hogy milyen tünetek kapcsán gyanakodjunk.

Szem és szem körüli fájdalom kívülről látható szembetegség nélkül

2025.04.11

A szemet érintő fájdalmakról korábbi beszélgetéseink során Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája már számos szempontból nyújtott hasznos ismeretet. A mostani beszélgetésben a kívülről látható szemészeti eltérések és a látás érdemi megváltozása nélkül kialakuló szem és szem körüli fájdalmakról lesz szó.

Húsvéti allergének: mire figyeljenek az allergiások az ünnepen?

2025.04.09

Sokan tisztában vannak azzal, hogy milyen típusú allergiájuk van, és hogy húsvétkor is körültekintőnek kell lenniük például a tojással vagy a magas hisztamin tartalmú füstölt húsokkal. De az talán már kevésbé ismert, hogy a barka, a locsolókölni vagy a plüssökben megbújó poratkák is allergének lehetnek. A leggyakoribb húsvéti allergéneket dr. Somogyi Éva, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa mutatta be.

Így ismerhető fel a csalánkiütés gyerekeknél

2025.04.08

A csalánkiütés kivizsgálását nehezíti, hogy a tünetek gyakran elmúlnak, mire a kis beteg orvoshoz kerül. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Gyermekgyógyászati Központ orvosa elmondta, hogy milyen tünetek utalnak csalánkiütésre és hogyan készüljünk a kivizsgálásra.

A böjt nem méregtelenítés!

2025.04.07

A böjtölésnek többféle fajtája és célja van. A vallási böjtöket meggyőződésből, meghatározott időben, meghatározott időtartamig, szigorú vagy lazább előírások szerint végzik a hívők már hosszú évszázadok óta, így a böjtre vonatkozó előírások pontosan ismertek és általában mentesek a káros túlzásoktól. A gyakran extrém fogyókúrára vagy méregtelenítésre használt böjtöket azonban már nem javasolják a szakemberek.

Tavaszi fáradtság vagy nem megfelelően kezelt allergia?

2025.04.02

Nem biztos, hogy a tavaszi fáradtság az oka, ha reggelenként nehezebben ébred és napközben is küzd az álmosság ellen. Megeshet, hogy a szénanátha mellékhatásától szenved. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégészt, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, mit tehetünk ilyen esetben.

Asztmás? Erre figyeljen párásítás és inhalálás során!

2025.04.01

A szellőztetés télen is nagyon fontos, így nemcsak a lakás levegőjének minőségét tudjuk javítani, hanem a páratartalmat is befolyásolhatjuk. Mire figyeljenek a krónikus légúti betegek? Hogyan hat a páratartalom a tüneteikre? Erről kérdeztük dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát.

Ezek a horkolás rizikófaktorai

2025.03.28

A horkolás nem csak a hálótársat zavarja, de veszélyes is lehet a horkolóra nézve, elsősorban az alvási apnoé kialakulása miatt. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, az alváslaboratórium vezető szomnológusa a horkolás szempontjából jellemző rizikófaktorokra és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Napok óta szemviszketéssel kínlódik? Szénanátha is okozhatja

2025.03.20

A ciprus-és tiszafafélék, valamint a nyár magas pollenkoncentrációja mellett az éger, a kőris, a juhar és a fűz virágpora is közepes koncentrációban van jelen országszerte. Dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus szakembere szerint, ha valaki könnyezést, szemviszketést vagy akár szemhéjduzzanatot tapasztalt a napokban, és gyakori orrfolyás, tüsszögés is kíséri kellemetlen szemtüneteit, annál valószínűleg a szénanátha jelentkezett.

Tavaszi allergiaszezon: nem csak az alma lehet tiltott gyümölcs

2025.03.20

Nyakunkon a tavasz, és egyre többen észlelik magukon a klasszikus szénanátha tüneteket, a szem- és torokviszketést, könnyezést, orrdugulást és orrfolyást, tüsszögést. Az allergiaszezon megpróbáltatásait fokozza, hogy sokaknál jelentkezik az úgynevezett orális allergia szindróma is.

Illóolajok a tavaszi megfázásra

2025.03.05

A tavaszi időjárás nagyon csalóka, hiszen az egyik nap hét ágra süt a nap, másnap pedigismét fel kell vennünk a nagykabátot, annyira hideg van. Az illóolajok ilyenkor issegítségünkre lehetnek, így megfázás és köhögés esetén is jó szolgálatot tehetnek.

Miben segíthet, az asztmás gyereknek?

2025.03.03

Az inhalációs terápiák légúti betegségekben való alkalmazása már régóta ismert. A só tisztítja a tüdőt, a hörgőket, segít a váladék oldásában, és így kiegészítő terápiaként az asztmás gyermekek kezelésében is jótékony hatású lehet.

Sakk-mattot adott a világnak az autizmus

2025.02.27

Az amerikai elnökhöz és az egészségügyi miniszterhez is eljuttatná az autizmus okaival és kezelésével kapcsolatos szakértői anyagot Tóth Zoltán kutatócsapata. Donald Trump a napokban adott ki rendeletet egy bizottság létrehozására, amelynek feladata lesz az Egyesült Államokat sújtó egészségügyi válság kiváltó okainak kivizsgálása és kezelése. A testület elsőként az olyan gyermekkori krónikus betegségekre, állapotokra összpontosít, mint az autizmus, az ADHD, az allergia, az asztma, az autoimmun betegségek, a zsírmájbetegség és az elhízás.

Krokodilkönnyek szemvörösség ellen

2025.02.18

Sokszor észre sem vesszük, milyen mostohán bánunk a szemünkkel: dörzsöljük, erőltetjük, irritáló szemfestéket teszünk rá, nem tartjuk be a kontaktlencse viselésének legalapvetőbb szabályait, hogy csak néhányat említsek a szemvörösödést kiváltó tényezőkből.

Óvjuk szemünket a kiszáradástól!

2025.02.16

A számítógépes munkavégzés, a mobilhasználat, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség vagy a kontaktlencse viselése miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. Nézzük, mi okozza a problémát, és hogyan védekezhetünk ellene.

Lehet, hogy nem megfázása, hanem poratka allergiája van a gyermekemnek?

2025.02.15

A háziporatka egész évben jelen van lakásainkban, ám a fűtési időszak kezdetével egyre több gyermekkel jelennek meg a szakrendelésen a szülők, az atka allergiásokra jellemző tünetekkel – tudtuk meg dr. Somogyi Éva, gyermek tüdőgyógyásztól, az Allergia Központ orovástól, aki néhány praktikus tanáccsal is ellátta az érintetteket.  

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszai

2025.02.11

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket – hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.

Nem biztos, hogy a járvány okozza a rekedtségét

2025.02.09

Az elmúlt hetekben már közel 300 ezer ember fordult orvoshoz akut légúti fertőzéssel, amelynek velejárója lehet a rekedtség is. Előfordulhat azonban, ha ez a tünet a betegség gyógyulása után is megmarad, és tartós problémát okoz. Lehetséges, hogy a rekedtség nem is az akut fertőzés vagy gégegyulladás tünete, hanem valami másra utal? Mikor érdemes orvoshoz fordulni a zavaró panasszal? Dr.  Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ szakorvosa válaszolt a kérdésekre.

A fűfélékre allergiás? Még néhány hete van az immunterápia megkezdésére

2025.02.07

A pázsitfűfélék családjába több növény tartozik, amelyek jellemzően április, májustól kezdődően virágozhatnak. A fűfélék allergenitása magas, vagyis sokaknál okoz szénanáthás tüneteket, a pollenallergiák közt a pázsitfű allergia az egyik leggyakoribb allergia hazánkban. Ha azonban egy allergiás beteg nem szeretne hónapokon át gyógyszereket szedni, vagy nem érzi elég hatékonynak az eddigi tüneti kezelést, március elejéig még elkezdheti az allergén immunterápiát. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, az Allergiaközpont főorvosa mutatta be ezt a hosszú távú megoldást.

Kevesebb cukorral a jobb közérzetért

2025.02.05

A túlzott cukorfogyasztás nem csupán az elhízás, az anyagcsere- vagy a szívbetegségek előidézője, de a bőrre gyakorolt káros hatása miatt a ráncok idő előtti megjelenéséért is felelős lehet. Az egész testünk meghálálja, ha csökkentjük a napi cukorbevitelt.

Hogyan kezelhetjük hatékonyan a torokfájást?

2025.02.01

Sokunk életét megkeseríti a hidegebb hónapokban a kaparó, fájó és a nyeléskor jelentkező kellemetlen fájdalom. Ilyenkor alig várjuk, hogy minél hamarabb túl legyünk rajta és minél gyorsabban enyhítse valami a szenvedésünket!

Reflux és fel nem ismert allergia is okozhat nyelőcsőgyulladást

2025.01.30

Rendszeresen úgy érzi, mintha az étel elakadt volna a nyelőcsövében? Csak nagyobb mennyiségű folyadék elfogyasztásával képes egy-egy falattal megbirkózni? Az étkezések előtt apró darabokra vágja az ennivalót, hogy le tudja nyelni? Ha a fenti kérdésekre igennel válaszolt, akkor elképzelhető, hogy a nyelőcső krónikus gyulladásos betegségében, az úgynevezett eozinofil nyelőcsőgyulladásban szenved – hívja fel a figyelmet dr. Pászthory Erzsébet, az Allergiaközpont gasztroenterológusa, belgyógyász szakorvosa, aki a háttérben álló okokról és a kezelési lehetőségekről is beszélt.

Szemészeti problémákat is okozhatnak a hormonzavarok

2025.01.29

Az elhúzódó szemészeti problémák hátterében olykor hormonális zavarok is húzódhatnak, ezért érdemes ilyenkor endokrinológus orvost is felkeresni, ugyanis az alap probléma kezelése hiányában a panaszok továbbra is megmaradnak. Hogy milyen hormonális betegségek okozhatnak szemészeti problémákat, arról dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

Így lehet sikeres az évkezdő életmódváltás

2025.01.28

Sokan fogadjuk meg év elején, hogy „idén egészségesebben fogunk élni”, azonban a statisztikák szerint az ilyen fogadalmak gyakran meghiúsulnak. Mindössze az életmódváltók 9%-a tudja több hónapig tartani az új szokásokat. Egy önként elhatározott életmódváltást véghez vinni nem csak elszántság kérdése. A tudatosság és testünk pontos ismerete nélkül sokkal nehezebb vagy lehetetlen a sikeres és hosszú távú változás. A SYNLAB összeállításából kiderül, hogyan készülhetünk fel a tartós és hatékony életmódváltásra.

Vegyük komolyan az ízületi problémákat!

2025.01.24

Az ízületek leggyakoribb betegsége az úgynevezett ízületi porckopás, más néven arthrózis, amely a felnőtt lakosságból majdnem minden ötödik embert érint.

Allergénkerülő diéta a várandósság alatt: megelőzhető vele az ételallergia kialakulása?

2025.01.22

Vajon a várandósság alatti étrendi megszorításokkal, a potenciálisan allergizáló élelmiszerek elhagyásával csökkenthető a magzat későbbi allergiakockázata? Sok elavult és káros tévhit kering a témával kapcsolatban – mutat rá Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa, aki szerint az allergén prevenció szemlélete gyökeresen megváltozott az elmúlt évtizedben.

Megfázás vagy beltéri allergén okozza panaszait?

2025.01.19

Orrfolyás, gátolt orrlégzés, köhögés, tüsszögés és könnyezés – amikor ezekre a tünetekre ébredünk a tél derekán, leginkább arra gondolunk, hogy egy újabb felső légúti fertőzés kerített bennünket hatalmába. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológus és fül-orr-gégésze azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy panaszainkat akár beltéri allergének is kiválthatják.

Gluténmentes diéta: ne divatból kövesse!

2025.01.11

Az új évi fogadalmak többsége az életmódváltáshoz és a diétához, fogyókúrához kapcsolódik. De ki, miben látja a hatékony megoldást annak érdemes utánanézni. Sokan a gluténmentes diétára esküsznek.

Légúti megbetegedések is okozhatnak gombócérzést

2025.01.11

Úgy érzi, mintha valami megakadt volna a torkán? A nyakkendő és a sál szinte bilincsként szorítja a nyakát? A gombócérzéstől krákogással, torokköszörüléssel és bőséges folyadékfogyasztással igyekeznek megszabadulni az érintettek, általában hasztalanul – a hideg  hónapok légúti megbetegedései is gyakran váltanak ki hasonló panaszokat.

Bújkál bennem valami...

2025.01.10

Szipogás, könnyezés, tüsszögés, fülzúgás, köhögés… az őszi-téli időszak kellemetlen velejárói. „Békés” körülmények között olyan, mintha – képletesen és valóságosan is – víz alá kerültünk volna, a világjárvány idején azonban mindez úgy törhet ránk, mint egy cunami, hiszen minden jelre jobban figyelünk, mint máskor.

Sok betegség okozhat elhúzódó köhögést

2024.12.29

Krónikus köhögés esetén, vagyis ha a panaszok 8 hétnél hosszabb ideje fennállnak, mindenképp indokolt az orvosi kivizsgálás. A tartós köhögésnek számos légzőszervi vagy más szervrendszeri oka is lehet. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont orvosa néhány gyakori kiváltó okot sorolt fel az elhúzódó panaszok hátterében.

Melyek a leggyakrabban panaszt okozó ételféleségek?

2024.12.29

Hányinger, gyomorfájdalom, felfújódás és puffadás – csak néhány tünet azok közül, amelyeket az ételintolerancia okozhat. Mely ételek felelősek leginkább ezekért a kellemetlenségekért?

Komoly betegségekre is figyelmeztethet a szaglás csökkenése

2024.12.23

A szaglás csökkenését nátha, vagy túlzásba vitt orrcsepp, orrspray használat is okozhatja, de orrpolip miatt is bekövetkezhet. A szagok érzékelésére való képesség elvesztése korral is járhat, de súlyos betegségeket is jelezhet.

Keveset iszom, de kínoz a másnaposság

2024.12.20

Valahányszor megiszom, akár csak egy kis mennyiségű bort is, irracionálisan komoly másnapos tüneteim lesznek. Az ünnepi időszakomat is végig kísérte a hányinger, migrén, hasfájás és rosszullét. Ha a fenti mondatok ismerősen csengenek, dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosának sorai magyarázatot adhatnak a zavaró tünetekre.

Hogyan tartsuk formában magukat az ünnepek alatt?

2024.12.19

A karácsony egyik legjobb része a családi összejövetelek, ebédek és vacsorák, és persze a végtelen evés. Ezeket az ünnepi étkezéseket nem is érdemes kihagyni, hiszen ki tudna ellenállni egy finom húslevesnek, töltött káposztának vagy a frissen kisült mézeskalácsnak?

Karácsony után kiütések? Ez is lehet az oka!

2024.12.17

Ha az ünnep óta kellemetlen bőrtüneteket tapasztal, érdemes átgondolni, hogy milyen ételeket fogyasztott, milyen új kozmetikumokat használt vagy ékszereket viselt, amikor a panaszok először jelentkeztek. Az allergiás bőrtüneteknek több kiváltó oka is lehet, ezek egyike a fémallergia, melyet gyakran az ajándékba kapott ékszerek okoznak. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

2024.12.13

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

Kutyaharapást szőrével – miben segíthet az allergénspecifikus immunterápia?

2024.12.12

Antihisztamin tabletták, szemcseppek és szteroid orrspray-k – az allergiás betegek házi patikájának nélkülözhetetlen darabjai. Létezik-e további lehetőség a tüneti szereken kívül?  Dr. Mezei Györgyit, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus-klinikai immunológus szakemberét arról kérdeztük, hogy kiknek javasolt az allergénspecifikus immunterápia, és miben tér el a tüneti kezeléstől.

Az ételallergiás számára az ünnepi asztal egy aknamező

2024.12.11

Szabó Magda szerint a karácsony egy lelkiállapot, nem pedig étkezés. Az ünnepi asztalnak és ételkülönlegességeknek azonban mégiscsak szimbolikus jelentősége van a családdal és szeretteinkkel való találkozáskor. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroenterológusa szerint az ételallergiások esetében karácsonykor még fontosabb az éberség, a sok veszély miatt. A doktornő egyúttal arra is kitért, hogy milyen jelek alapján különböztethetjük meg a diétahibát egy esetleges ételmérgezéstől.

Hisztamin intolerancia – mit mutat a laborlelet?

2024.12.02

Bizonyos panaszok esetén felmerül a hisztamin intolerancia gyanúja. Az elsősorban nőknél előforduló tünetek okainak felderítésére sokan laborvizsgálatot végeztetnek, ám a járvány időszakában ennek orvosi kiértékelése nehézségekbe ütközhet. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mit javasol ilyen esetben.

Miért érdemes növényi alapú fehérje-kiegészítőt fogyasztani?

2024.12.01

Sokan azt gondolják, hogy növényi fehérjéket csak vegetáriánus vagy vegán sportolók fogyasztanak, és míg számtalan cikk születik az interneten arról, hogy miért és milyen állati eredetű fehérjét érdemes választani, hogy elérjük a vágyott teljesítményt és formát, addig a növényi eredetű fehérjeforrásokról még mindig kevesebb szó esik. Pedig rendszeres fogyasztásuk bárki számára számtalan előnnyel járhat - szakértő tippjeivel.

Elhúzódó orrdugulás gyermekkorban – mi okozhatja?

2024.11.30

A gyermekek különösen nehezen viselik a rendszeres orrfújást, orrcseppeket és az orrdugulással járó egyéb kellemetlenségeket. A sokszor banális eredet mellett, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Gyermekgyógyászati Központ orvosának segítségével sorra vesszük az orrdugulás súlyosabb kiváltó okait is.

A lakás öt pontja, ami mágnesként vonzza az allergéneket

2024.11.25

A hűvösebb őszi időjárás miatt egyre több időt töltünk zárt, fűtött terekben, ahol az allergiás betegek tünetei is fokozódhatnak. Az otthonainkban kialakuló allergiás tünetekért elsősorban a poratka és a penészgomba, ritkábban a lakásban tartott állat felelős – mondja dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész szakorvosa, aki öt igen gyakori allergénforrásra hívja fel a figyelmet.

Orrspray körkép – mikor, mit használjak?

2024.11.21

A változékony időjárás és a pollenszezon miatt mostanában egyaránt kínlódunk a nátha és az allergia tüneteivel. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát arról kérdeztük, hogy milyen orrspray-ket érdemes használni a tünetek ellen.

Koronavírus 2024: ilyen tüneteket okozhat

2024.11.17

Ha a nyári szezon végén köhögő, tüsszentő emberekre leszünk figyelmesek a környezetünkben, sokféle betegségre gondolhatunk: a szezonális allergia mellett a klasszikus légúti fertőzések is okozhatnak hasonló panaszokat, és a világjárványért felelős koronavírus sem tűnt el.

A gluténmentes étkezés buktatói

2024.11.16

Egy autoimmun gluténérzékenységgel rendelkező esetében élethosszig gluténmentes étkezést kell tartani, ezért a bevásárlás, főzés, a konyha eszközök használata és az alapanyagok tárolása során is több mindenre oda kell figyelni. Ezeket foglalta össze Varga Dóra dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember a Prima Medica Szakmai Napon tartott előadásában.

Meglátszik a szemén

2024.11.12

A számítógépes munkavégzés, a mobilhasználat, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség vagy a kontaktlencse viselése miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. Nézzük, mi okozza a problémát, és hogyan védekezhetünk ellene.

5 fontos információ, ha nem fogyaszt tejterméket!

2024.10.30

A tejtermékmentes diéta kapcsán gyakran felmerülő kérdésekre ad választ Szarka Dorottya, a Budai Allergiaközpont dietetikusa.

Antihisztamin: különböző tünet, eltérő hatóanyag

2024.10.15

Az antihisztamin tablettát általában nem önállóan szedjük, rendszerint használunk mellette orrspray-t vagy szemcseppet is a szénanáthás tünetek enyhítésére. Ha orvos írja fel az antihisztamint, akkor rendszerint több készítmény kombinációjából, a tüneteink kezelésére legoptimálisabb kezelést állítja össze.

Ősszel fokozódnak a reflux tünetei

2024.10.15

Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, többek közt a reflux betegségnek sem. Ebben az évszakban sokan panaszolnak gyomorégést, torokban gombócérzést, de a szájszárazság, böfögés és kellemetlen lehelet is megnehezíti a mindennapokat. A panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert a kezeletlen reflux krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.

Fruktóz felszívódási zavar is okozhat puffadást

2024.10.13

A friss gyümölcsök fogyasztása a kiegyensúlyozott táplálkozás része, hiszen nemcsak rengeteg vitamint és ásványi anyagot, de sok rostot is tartalmaznak, így a gyomor- és bélrendszer egészséges működéséhez is hozzájárulnak. Kedvező tulajdonságaik ellenére, fruktóz intolerancia esetén fogyasztásuk csak mértékkel javasolt.

Teljes értékű étrend tejmentesen – gyermekeknek

2024.10.13

Előfordulhat, hogy allergia vagy intolerancia miatt a tejtermékeket akár hosszabb időre is mellőzni kell a gyermek étrendjéből. Rajcsik Enikő dietetikust, a Budai Allergiaközpont gyermek táplálkozási szakértőjét arról kérdeztük, hogy mire kell figyelni a tejtermékek helyettesítése kapcsán.

Negatív lelet ellenére is okozhatja búzaallergia a tüneteit

2024.10.12

Orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés, esetleg asztma, hasfájás, hasmenés, hányás, csalánkiütés? Ha régóta szenved a felsorolt, gyakran jelentkező tünetektől, akkor érdemes utána járni, hogy mi okozza a panaszait. A tünetek hátterében ugyanis búzaallergia is állhat, mely fizikai terhelés mellett, egyeseknél súlyos esetben anafilaxiát is okozhat. A kivizsgálás során a hagyományos allergiatesztek nem adnak választ, a diagnózishoz speciális, multiplex allergiateszt elvégzésére van szükség.

Védjük kezünket a kiszáradástól!

2024.10.03

A légúti megbetegedésektől sújtott téli időszakban a szokásosnál is nagyobb figyelmet szentelünk a kézmosásnak és a fertőtlenítésnek. Csakhogy a szappan és a fertőtlenítőszerek károsítják bőrünk védőrétegét, ami a kéz kellemetlen kiszáradásához vezet, és újabb kaput nyithat a fertőzéseknek.

Antihisztamin: különböző tünet, eltérő hatóanyag

2024.10.02

Az antihisztamin tablettát általában nem önállóan szedjük, rendszerint használunk mellette orrspray-t vagy szemcseppet is a szénanáthás tünetek enyhítésére. Ha orvos írja fel az antihisztamint, akkor rendszerint több készítmény kombinációjából, a tüneteink kezelésére legoptimálisabb kezelést állítja össze.

Tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás

2024.09.28

Kérdések az első allergiavizsgálat előtt, orrspray választás, allergiás szemtünetek és keresztallergia. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, néhány fontos kérdést, tudnivalót sorolt fel az allergiával kapcsolatban.

Glutén – a szakemberek szerint sem divat, hanem valós probléma

2024.09.22

A gluténmentesen étkezők gyakran szembesülnek azzal, hogy étkezési szokásukra a közvélemény divatdiétaként tekint annak ellenére, hogy sok esetben szerteágazó, az életminőségüket negatívan befolyásoló panaszaikat egyértelműen a glutén fogyasztása okozza. Hogy a gluténmentes étkezés nem divat, hanem valós probléma, arra a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság (MAKIT) héten megrendezésre kerülő, éves kongresszusán több szakember előadása is felhívja a figyelmet.

Ez lehet a titka a földimogyoró-allergia elkerülésének?

2024.09.21

Érdemes minél hamarabb bevezetni a mogyorót a gyermek étrendjébe? Egy nemrégiben közzétett vizsgálat eredményei arra engednek következtetni, hogy a korai hozzátáplálás során adott földimogyoró hosszú távon is segíthet megelőzni a földimogyoró-allergia kialakulását. Dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa összegezte a földimogyoró korai bevezetésének előnyeit.

Rekeszlégzés: a legjobb, ami a tüdejével történhet

2024.09.18

A stresszkezelés kulcsfontosságú része egészségünk megőrzésének, amelyhez számos technikát – többek között a mély légzést – hívhatunk segítségül.  Dr. Potecz Györgyit,  a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológusát arról kérdeztük, hogy a stresszkezelésen túl milyen további egészségügyi előnyei vannak a tudatos rekeszlégzésnek.

Egyre több az allergiás beteg a géllakk összetevői miatt

2024.09.18

Világszerte nő a géllakk okozta allergiások száma, mely leggyakrabban a folyton változó összetevőkkel, az újabb termékek megjelenésével és a nem szakszerű felhelyezéssel magyarázható. A körömszépészeti termékekben előforduló vegyi anyagok közül az úgynevezett akrilátorok okozzák a legtöbb allergiás megbetegedést. Ezek felelnek azért, hogy az UV lámpa hatására a köröm felszínén a géllakk megkeményedjen.

Enyhe légúti fertőzés is belobbanthatja az asztmát

2024.09.16

Tipikus náthás tünetekkel, tüsszögéssel, orrfolyással kezdődik, majd néhány nap elteltével súlyos nehézlégzéssé alakul az enyhe megfázás. Ha valaki asztmás, még jobban kell figyelnie a megelőzésre, kezdeti tünetekre és kezelésre. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, milyen lépésekkel előzhető meg, hogy nátha hatására az asztmás tünetek fokozódjanak.

A lupin miatt is rosszul érezheti magát a gluténmentes lisztektől

2024.09.16

Ha valaki gluténmentes diétát tart, akkor a sütés és főzés során helyettesítenie kell a sikért tartalmazó liszteket. Erre a célra több termék is kapható, ám ezek összetételükben különbözőek. Némelyek összetevői közt a lupin is megtalálható, mely nem egyszer okoz kellemetlen panaszokat, még szigorú gluténmentes diéta mellett is. Szarka Dorottya, a Budai Allergiaközpont dietetikusa összefoglalta, mit kell tudni lupinallergia esetén a diétáról.

Légúti betegségek is jelezhetik az ételallergiát gyermekkorban

2024.09.12

Visszatérő középfülgyulladás és asztmás hörghurut esetén érdemes ételallergia irányába is vizsgálódni. Dr. Hidvégi Edit gyermekgyógyász, gasztroenterológus, tüdőgyógyász a táplálékallergiák légúti tüneteire a Prima Medica Szakmai Napon tartott előadásában hívta fel a figyelmet.

Folyton visszakérdez a gyermek? Savós középfülgyulladás is okozhatja

2024.09.10

Ha a gyermek sokszor visszakérdez, nem reagál kéréseinkre, beszédfejlődésével gondok adódnak, vagy figyelmetlen és szétszórt az iskolában, akkor érdemes hallásvizsgálatra vinni – tanácsolja dr. Augusztinovicz Monika, a Gyermekgyógyászati Központ allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész orvosa, aki a savós középfülgyulladás egy kevéssé ismert szövődményére hívja fel a figyelmet.

Ezeket az ételeket érdemes elkerülni

2024.09.06

Az allergiával küzdőknek érdemes résen lenniük, hogy mit esznek vagy isznak , ugyanis a magas hisztamintartalmú gyümölcsök, zöldségek, és italok kellemetlen allergiás tüneteket produkálhatnak.

Napok óta szemviszketéssel kínlódik?

2024.09.06

A ciprus-és tiszafafélék, valamint a nyár magas pollenkoncentrációja mellett az éger, a kőris, a juhar és a fűz virágpora is közepes koncentrációban van jelen országszerte.

Több millió allergiás betegen segíthet egy új vizsgálat

2024.09.04

Hazánkban közel 2,5 millió ember szenved allergiás megbetegedésben és minden tizedik magyar allergiás a parlagfűre. Sajnos elmondható, hogy az allergiás megbetegedések száma jelentősen emelkedik az elmúlt években, évtizedekben.

Ételallergiát is jelezhet, ha éjjel gyakran felsír a csecsemő

2024.09.03

A jellegzetes tünetek mellett a gyakori éjszakai felriadások is utalhatnak ételallergiára. Érdemes erre a lehetőségre is gondolni, mielőtt az éjszakázástól a szülők teljesen kimerülnek – hívta fel a figyelmet dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Prima Medica Szakmai Napon elhangzott előadásában.

5 dolog, amit tudnia kell a hátsó garatfali váladékcsorgásról

2024.09.02

A neve sem hangzik túl jól, az emberek többsége pedig mit sem tud a hátsó garatfaláról, egészen addig, amíg ezt a diagnózist nem hallja az orvosától. Valójában a probléma sokakat érint, különösen, a téli náthás időszakban. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a betegséggel kapcsolatos főbb tudnivalókat.

Laktóz- és tejmentes harapnivalók, amiket a gyerekek imádni fognak

2024.08.30

Hamarosan kezdődik az új tanév, ami sok esetben egyúttal stresszt is jelent a szülőknek. A tanszerek, a kiegészítők beszerzése és a logisztika megoldása mellett kihívást jelent a mindennapokban a változatos és finom harapnivalók kiválasztása és csomagolása. Ez különösen igaz, ha a gyerekek laktóz- vagy tejfehérje-érzékenyek, vagy ha a család szeretné növelni a tejmentes ételek arányát az étrendben. Bakk Brigitta, a Rama dietetikusa most pár hasznos tanáccsal segít abban, hogyan készítsünk egyszerre tápláló, ízletes és tejmentes uzsonnát vagy tízórait a gyermekeinknek.

Fellélegezhetünk?

2024.08.25

A parlagfűpollen koncentrációja általában augusztus végén - szeptember elején tetőzik, és a pollenszemek az első fagyokig jelen lehetnek a levegőben. Az allergiaszezon alatt sokan nehezen tudnak kimozdulni otthonról az állandó tüsszögés miatt, ráadásul az allergiás tüneteket felerősíti a kánikula és a környezetszennyezés is. Vannak azonban hasznos tanácsok erre az időszakra.

Allergiát okozó nyári ételek

2024.08.21

Az allergiával küzdőknek érdemes résen lenniük, hogy mit esznek vagy isznak, ugyanis a magas hisztamintartalmú gyümölcsök, zöldségek és italok kellemetlen allergiás tüneteket produkálhatnak.

Mit mutatnak a Marsh-értékek?

2024.08.16

A cöliákia diagnózisához szükséges vékonybél biopszia eredményét az ún. Marsh-kritériumok alapján határozzák meg. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát a vizsgálatról és az eredmények kiértékeléséről kérdeztük.

Táplálékallergiás és külföldre utazna? Ezt az 5 dolgot fontolja meg!

2024.08.12

Ételallergiásként utazni nagy körültekintést igénylő kihívás. Dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus szakembere szerint alapos tervezéssel és némi előzetes kutatómunkával azonban biztonságossá tehető a nyaralás akár külföldön is.

Mossuk le a szennyezett orrnyálkahártyát!

2024.08.10

Itt az allergiaszezon, milliók köhögnek, prüszkölnek, könnyeznek, fújják az orrukat a szervezet egyik elsődleges védőbástyáját, a nyálkahártyát irritáló pollenektől. Van, aki gyógyszerre is szorul, de a legtöbben csak szipognak és szenvednek. Pedig könnyen tudnának magukon segíteni.

Puffadás kivizsgálás: hasonló tesztek, de mindkettő mást vizsgál

2024.08.05

A puffadás nagyon gyakori panasz, sokan szeretnék tudni, hogy mi áll a kellemetlen tünet hátterében. A diagnózis megállapításához, a panaszok függvényében több vizsgálatra is szükség lehet. Ilyen a laktóz, illetve a laktulóz teszt is, melyek csak nevükben hasonlóak, azonban mindkettő teljesen eltérő betegségeket vizsgál. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, az Allergiaközpont orvosa elmagyarázza a különbségeket.

Nyaralni – bosszúságok nélkül

2024.08.04

Elkezdődött a nyaralási szezon: most és a következő hónapokban családok, párban vagy egyedül utazók kerekednek fel közelebbi vagy távolabbi úti célok felé pihenni, regenerálódni. Rengeteg kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha már az utazás tervezésekor figyelembe vesszük az egészségünk védelmével kapcsolatos szempontokat. Hogyan készüljünk fel a vakációzásra?

Fűre-fára…

2024.07.18

A nyár utolsó hónapjában az allergiásoknak nemcsak a hőséggel, hanem az erősödő tünetekkel is számolniuk kell. Az allergiát okozó növények közül a parlagfű ilyenkor virágzik, de nem ez az egyetlen tüsszögést és könnyeket kiváltó allergén ebben az időszakban. Nézzük, mely növényeket érdemes ilyenkor elkerülni, és mi a megoldás!

Antihisztamint receptre

2024.07.16

A patikákban több antihisztamin vény nélkül is megvásárolható, ám bizonyos készítményekhez csak receptre tudunk hozzájutni.

Beindult a szénanáthaszezon!

2024.07.10

A mogyoró- és égerfélék virágzásával már kora tavasszal megkezdődik az allergiaszezon. Májusban a kőris, a fűz, a nyárfa, áprilistól augusztus elejéig a pázsitfüvek, nyár elején a gabonafélék pollenjei keserítik meg az arra érzékenyek életét.

Dióhéjban a makroelemekről

2024.07.06

A testünk felépítéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyagokat makro- és mikroelemekként is ismerjük. Szervezetünk összes ásványianyag-szükségletének mintegy felét a kalcium, negyedét a foszfor teszi ki, az összes többi ásványi anyag a fennmaradó részen osztozik.

Generációs kapcsolatot a dohányzás és a testzsír között

2024.07.01

Azoknak a nőknek, akiknek nagyapja fiatalon kezdett dohányozni, általában több a testzsírjuk – derült ki a Kilencvenes évek gyermekei (Children of the 90s) című tanulmányból, melyet a The Guardian ismertetett.

Óvatosan a táplálékkiegészítőkkel!

2024.06.28

A jóléti társadalmak lakói világszerte dollármilliárdokat költenek étrend-kiegészítőkre. Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a táplálékkiegészítőkkel jobb óvatosnak lenni: túlzott fogyasztásuk ugyanis legalább olyan káros lehet, mint a hiányuk.

Ezért jobb felíratni az antihisztamint

2024.06.27

A patikákban több antihisztamin vény nélkül is megvásárolható, ám bizonyos készítményekhez csak receptre tudunk hozzájutni. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mi alapján dől el, hogy kinek, melyik készítményt kell szednie.

Egy újgenerációs vizsgálat segíthet több millió allergiás beteg életén

2024.06.26

Hazánkban közel 2,5 millió ember szenved allergiás megbetegedésben és minden tizedik magyar allergiás a parlagfűre. Sajnos elmondható, hogy az allergiás megbetegedések száma jelentősen emelkedik az elmúlt években, évtizedekben. A keresztallergia pedig nemcsak kellemetlen tüneteket, hanem a páciensek számára kedvelt ételek teljes elhagyását is szükségessé teheti – sokszor feleslegesen, hiszen az eddig elérhető allergiavizsgálatok nem tudták teljes bizonyossággal kimutatni, hogy pontosan milyen komponensre és milyen mértékben allergiás a beteg. Egy újgenerációs allergiavizsgálat most megoldhatja ezt a problémát. Szakértővel jártuk körbe a keresztallergia okait és a lehetséges terápiás módokat.

A nátha megelőzésének leghatékonyabb módszerei

2024.06.22

A nátha az egyik leggyakoribb típusú fertőzés, kis túlzással a leghétköznapibb betegség. Ahogyan a mondás tartja, egy hét alatt, de legkésőbb hét nap után túl lehetünk rajta. Közérzetünk azonban sokat javul, ha közben a kellemetlen tüneteket, az orrdugulást és orrfolyást megszüntethetjük.

Égő nyelvet pajzsmirigyzavar is okozhat

2024.06.20

Nyelvünk igen sok információt rejt egészségi állapotunkról, így érdemes mindenféle változásra figyelmet fordítani. Ilyen például az, amikor égő érzést tapasztalunk rajta, mivel a panasz dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint akár pajzsmirigy problémát is jelezhet.

A gombás fertőzéstől a chlamydiáig

2024.06.17

A női hüvelyben jelentkező fájdalmas, égő érzésnek számos oka lehet, amelynek fontos utánajárni. Dr. Karászi Viktória, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyásza, bőrgyógyász szakorvos összegzéséből kiderül, hogy az irritációtól a menopauzán át a nemi úton terjedő betegségekig többféle lehetőség is felmerülhet, amelyek kezelése természetesen szintén különbözik.  

Tegye elviselhetőbbé az allergiaszezont!

2024.06.17

Több száz olyan növényfaj létezik, amely finom virágport bocsát a levegőbe, és kora tavasztól késő őszig allergiás reakciót okozhat. Az allergiagyógyszerek szedésén túl az alábbi életmódbeli változtatások is segíthetnek, hogy könnyebben átvészelje az allergiaszezont.

Felelős ember felelős döntése

2021.09.09

Köhögsz, fáj a torkod, folyik az orrod. Soha nem nagy öröm, de mostanában még az a kérdés is felvetődik, elkaptad a koronavírust, vagy „csak” megfáztál, vagy az allergia kínoz? Bár léteznek olyan táblázatok, ahol összevetheted a tüneteket, igazán megbízható eredményt csak egyvalami ad: a teszt. 

Tényleg csak allergia?

2021.04.08

Az „áprilisi tél” visszafogta ugyan a pollenek terjedését, de számíthatunk arra, hogy amint melegszik az idő, jelentkeznek a szénanátha tünetei az arra érzékenyeknél. De várjunk csak… vajon a szénanátha vagy a Covid-19-fertőzés tüneteit tapasztaljuk? Sajnos nem mindig egyszerű választ adni erre a kérdésre, mert vannak átfedések.

Itt a tavasz: támadnak a pollenek!

2021.04.06

A mogyoró- és égerfélék virágzásával már kora tavasszal beindul az allergiaszezon, amitől majd csak szeptemberben vehetünk búcsút. A szénanátha kellemetlen tünetei, az orrdugulás, az orrfolyás, a szem irritációja sokak életét hónapokra megkeseríthetik.

Így óvjuk kezünket a kiszáradástól

2021.01.25

A tél egyik kellemetlen velejárója a bőr kiszáradása, amit a hűvös, szeles idő és a fűtés miatti száraz levegő okoz. Leginkább a kéz bőre érintett: ez az időszak sokaknak olyannyira megviseli a kezét, hogy a bőr berepedezik, sőt akár vérzik is.

Orvosi tanácsok az allergiaszezon átvészeléséhez

2020.08.12

Az augusztus az allergiában szenvedők számára az egyik legnehezebben elviselhető hónap, hisz ekkor egyszerre két erősen allergén növény is virágzik: a parlagfű és a fekete üröm. Az allergia tünetei nemcsak a mindennapokat keseríthetik meg, hanem a nyaralást is. Ha azonban megfogadjuk az orvos tanácsait, könnyebben vészelhetjük át ezt néhány hetet, és a vakációra is jó szívvel fogunk emlékezni.

Árnyékból a napra

2020.06.04

Ráncok, szeplők, májfoltok: a túlzásba vitt napozás többféle elváltozást is okozhat a bőrön. A kisebb, és sokszor átmeneti esztétikai problémák mellett súlyosabb tünetek is megjelenhetnek, érdemes tehát figyelni a megelőzésre, a megfelelő fényvédelemre!

Beszéljünk a tabutémákról is! Ha viszket ott lent…

2020.06.04

Kellemetlen, de gyakori problémáról van szó. A hüvely viszketésének több oka lehet, ráadásul a legtöbb közülük orvosi kezelést igényel, ha már kialakult. A megelőzésre is van azonban lehetőség.

Nyers tej: biztonságos-e a fogyasztása?

2020.05.20

Kutatási eredmények azt mutatják, hogy a nyers tejet fogyasztók körében alacsonyabb az allergiás megbetegedések aránya. Ugyanakkor tudjuk, hogy a pasztörizálatlan tej veszélyes baktériumokat tartalmazhat. Most akkor fogyasszuk-e, vagy sem?

Szúnyogviadal, szúnyogdiadal

2020.05.07

Kipirosodott és irritált bőr, elviselhetetlen viszketés: általában ezek a rovarcsípések jellegzetes tünetei. Mindenkinek van valami tuti módszere a csípések ellen, még akkor is, ha a helyzettel időről-időre meg kell birkóznunk (esetleg barátkoznunk), ha természetközelben vagyunk.

Afta, herpesz gyors kezelése

2019.10.06

Elég, ha elkapunk egy kisebb náthát, vagy a szokottnál több stressz ér minket, máris jelentkezhet a jellegzetes, égető és viszkető érzés a száj környékén. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának oka azonban még nem ismert, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.

Nyakra - főre

2019.06.05

Újra itt a nyár és vele együtt a várva várt napsütés. A jó idő és a szünidő kicsalogatja a családokat a szabadba, lekerülnek a hosszú ruhadarabok, és egyre több testrészünk lesz fedetlen. Talán nem is gondolunk bele, hogy mekkora próbatétel mindez a bőrünknek, hiszen a nyár magával hozza a napégést és a szúnyogcsípéseket, illetve a statisztikák azt mutatják, hogy ilyenkor a felszíni sérülésekből sincs hiány.

Elég! Számoljuk fel az allergiát!

2019.05.02

Önnek is elege van már abból, hogy az allergia okozta náthás tünetek, a kiütések és a fejfájás megkeserítik éjjelét-nappalát?  Vessünk véget a kínzó kellemetlenségeknek!

Ha újra itt a meleg…

2019.05.02

Amennyire örülünk a jó időnek, a melegnek, annyi „kellemetlenséget”is hoz a tavasz és a nyár, hiszen ahogyan ébred a természet, úgy indulnak „csatába” a rovarok, a bogarak. Csípnek, szúrnak, sokan vannak, és az már csak ráadás, hogy a korai napsugarak is próbára teszik a bőrünket.

Felejtse el a fülfájást!

2018.10.06

Ha a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem tud kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. De nem a fültisztító pálcika a megoldás a problémára.

Szemünk fénye

2018.10.02

Az októberi Látás Hónapja a Magyar Látszerész Szövetség és az optikai szakma által közösen létrehozott kampány, amelynek célja a magyar lakosság látáskultúrájának fejlesztése, az éleslátás iránti igény felkeltése.  

Hatásos segítség hasmenés esetén

2018.09.05

A hasmenés olyan kellemetlen, szervezetet kimerítő tünet, melyet mindenki szeretne elkerülni, mégis szinte mindenki megtapasztal élete során, kortól, nemtől függetlenül. Azt jelzi, hogy szervezetünkben valami nincs rendben, a vastagbélben elégtelen a folyadék visszaszívása. 

Az adalékanyag-allergiáról

2018.09.04

Az élelmiszeripar fejlődése nagyban könnyített a háztartások, leginkább a háziasszonyok terhein azzal, hogy a félkész termékekből pillanatok alatt lehet ebédet, vacsorát összeütni. Azzal viszont senki sem számolt, hogy a termék előállításához szükséges adalékanyagok sok embernél allergiás tünetek okozói is lehetnek.

Augusztusi allergia

2018.07.29

Pollenek, napfény, rovarok, gyümölcsök, napsütés: hogy csak néhányat említsünk az egyre többeket érintő különböző nyári allergia kiváltó okai közül. Különösen gyakori tünet a szénanátha, amit könnyű összetéveszteni egy enyhe megfázással.

Az allergia és a rák

2018.07.28

Az immunrendszernek azok az elemei, amelyek kiváltják az allergiás reakciókat, segíthetnek megvédeni a bőrt a ráktól – legalábbis ezt állítja egy új kutatás.

Hogyan tudnak „csípni” a növények?

2018.07.01

Mi okozza, hogy ugyanolyan érzésünk van csalán „csípésekor”, mint ha egy szúnyog csípne meg? Mi a mechanizmus? Milyen „titkaik” vannak a növényeknek? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merültek fel olvasóinkban a korábbi lapszámunkban megjelent cikkünk után, ahol arról írtunk, hogy a viszketést ugyanúgy hűsítő krémekkel lehet enyhíteni, akár rovar, akár növény okozta a „csípést”.

Tippek allergia ellen

2018.04.18

Most már tényleg itt a tavasz, tárjuk ki az ablakokat, sőt, nyissunk a világra mi is, kiránduljunk, keressünk fel minél több szabadtéri programot.

Köhögéses betegségek iskolakezdéskor

2017.11.27

„Gyakorlott anyuka vagyok, de az idei ovikezdésnél megint nem tudtuk megúszni a köhögéses megbetegedést: már a harmadik héten otthon kellett maradnunk. Miért van ez? Mit tehetünk ellene?” Válaszol: Válaszol: dr. Makó Nóra gyermekháziorvos, háromgyermekes anyuka

Mylan – minőségi gyógyszerek 7 milliárd ember részére

2017.09.27

A Mylan aktívan támogatja az antibiotikum-rezisztencia (AMR) elleni globális erőfeszítéseket

Allergia - tények és tévhitek

2017.06.09

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) becslése szerint 2050-re bolygónk minden második lakosa szenved majd legalább egyféle allergiában. Valódi világjárványról beszélünk, ezért sem meglepő, hogy bár az átlagember sok helytálló ismerettel rendelkezik a betegségről, ugyanakkor rengeteg mítosz is övezi az allergiát. Az alábbi összeállításban mindkettőre találunk példát.

Asztma: még mindig sok a nem diagnosztizált beteg

2017.05.16

Minden év májusának első keddjén tartják az Asztma Világnapot, amelynek célja a tájékoztatás és figyelemfelhívás a népbetegségnek minősülő asztmára, a betegség tüneteire és a lehetséges gyógymódokra. Magyarországon a 18 év alatti gyerekek 4-8%-a asztmás, az asztmás betegek 90%-ának gyermekkorban alakul ki a betegsége. 

Civil összefogással tisztul a levegő

2017.05.01

Lakossági összefogással jelentősen csökkenthető a légszennyezés – derült ki a Levegő Munkacsoport tapasztalataiból. A környezetvédelmi civil szervezet több településen sürget összefogást a lakossági illegális hulladékégetés ellen, Verőcét állítva példának, ahol a helyiek mostanra elérték, hogy az önkormányzat és a rendőrség is részt vegyen a hulladékégetés elleni fellépésben.  

Élő étel, halott étel

2016.09.06

Az elmúlt évek divatja a táplálkozásban a vegán étrenden is túllépő nyers vegán diéta, csakhogy a legtöbb szakember szerint egy egészséges étrendű ember számára a nyers koszt nem jelent előnyt, sőt az étrend  félreértelmezi az emberi táplálkozást.

Mégsem olyan nagy baj az ujjszopás és a körömrágás?

2016.07.13

Sok anya hajlamos túlaggódni a gyereknevelést, de újra világossá vált, hogy nem kell. Lehet, hogy valami, amit rossznak véltünk, mégis jó: egy új, hosszú távú új-zélandi kutatás szerint az ujjukat szopó vagy körmüket rágó gyerekek kevésbé hajlamosak az allergiára.

Hol rejtőzhetnek a pollenek? 3. rész

2016.05.10

Aki pollenallergiás, annak minden apró trükk hasznos arra, hogyan kerülheti el leginkább a sok bosszúságot okozó apró részecskéket. A health.com magazin cikke segítségével minden eddiginél több hasznos ötletet és tanácsot gyűjtöttünk össze.

Hol rejtőzhetnek a pollenek? 2. rész

2016.05.04

Az allergiások tudják, hogy szezonban gyakran kell hajat mosniuk, és nem szabad a szabadban szárítaniuk a ruháikat. De biztosan nem gondolnak minden helyre, ahol a pollenek megbújhatnak... A Gyógyhír Magazin májusi számában megjelent cikk folytatását olvashatják.

Reflux - a fojtogató betegség

2016.03.02

Népbetegségnek számít a reflux, de vajon mi is az? „Ég a gyomrom. Sok a savam.” Így már ismerős, ugye? Sokan nem mennek orvoshoz, pedig a probléma magától nem múlik el és idővel akár súlyos gondokat is okozhat. Ugyanakkor, ha figyelünk az étkezésünkre, kerüljük a káros szenvedélyeket vagy a megfelelő gyógyszereket rendszeresen szedjük, a tünetek enyhülhetnek.

1 éves kor előtt vérszegénységet okozhat a tehéntej

2016.02.22

Az egyéves kor körül kialakuló allergiás tünetek 40%-át ételallergia okozza, amelyért jelentős mértékben az idő előtt bevezetett tehéntej felelős – hívja fel a figyelmet Dr. Veres Gábor, a Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság elnöke. Egy friss kutatásból kiderült: sok édesanya a baba első desszertjeként tekint a különböző tejtermékekre, és már egészen korán, 5-6 hónapos kortól kínálja őket, míg 8-12 hónapos korra többségük a tehéntejet is a hozzátáplálás részéve teszi.

Használd helyesen a légkondit!

2015.06.13

Jobb az általános közérzetünk, koncentráló képességünk a munkában, ha nyáron, nagy melegben hűtött helyiségben tartózkodunk. Ilyen módon kellemesebb az otthon eltöltött idő, és pihentetőbb lehet az alvás is. Az autóban a légkondicionált utastér a nagy nyári melegekben biztonságosabbá teszi a vezetést, élvezhetőbbé az utazást. Előnyei mellett azonban a nem megfelelően karbantartott klíma az autókban, az irodákban, közösségi terekben és otthonunkban is komoly veszélyeket rejthet magában.

Összefogás a lisztérzékenyekért

2014.12.12

Szombattól lép életbe az az új európai uniós rendelet, amely előírja a fogyasztók megfelelő tájékoztatását az általuk fogyasztott élelmiszerekről. A kötelező tájékoztatásnak hangsúlyos eleme az adott élelmiszerben lévő allergénekről történő informálás, ezért a Kométa összefogott a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesületével a gluténmentes húskészítmények ügyében.

6 hét alatt kiürül a D-vitamin a szervezetből

2014.10.22

D-vitamin-hiány az év bármely szakában előfordulhat. Október végétől azonban mindenkinek javasolható étrend-kiegészítő szedése, mert a nyáron felhalmozott tartalékokat nagyjából hat hét alatt felhasználja a szervezet, és a napsugárzás már nem elegendő a szükséges mennyiség termeléséhez.

Egyre többen fényérzékenyek

2014.07.20

Ha valakinél rendszeresen csalánkiütésre, ekcémára emlékeztető tünetek jelentkeznek miután nap éri a bőrét, feltételezhetően fényérzékeny. Egyre többen jelentkeznek ilyen tünetekkel a bőrgyógyászatokon, egyik gyakran észlelt kórkép az úgynevezett fotokontakt allergia - mondta dr. Wikonkál Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának docense.

Ezt a számot hívja mérgezés esetén!

2013.12.04

A legutóbbi összesítés szerint hazánkban összesen 117 ezer veszélyes vegyi anyagot és keveréket tartanak nyilván. A szám folyamatosan növekszik: az Országos Kémiai Biztonsági Intézet (OKBI) által vezetett lista az elmúlt évben közel 4 ezer új készítménnyel bővült.

Az 5 legütősebb légút tisztító táplálék-allergia ellen

2013.08.29

Az allergiára az okot környezetünkben kell keresni, mind a környezeti hatások, mind pedig a helytelen táplálkozás komoly szerepet játszik kialakulásában. Ha szénanáthával küzdesz, fokozottan kell ügyelned légutaid egészségére, és a felső légúti szervek tisztán tartására. Segítségükkel biztosíthatod a nyálkahártya egészségének védelmét, a könnyű légzést, és gátolják a nátha, valamint az allergia tüneteinek kifejlődését.

Nyár végi veszélyek

2013.08.24

Zavartalan átállás a szeptemberre Az augusztus kicsit olyan, mint a hét napjai közül a vasárnap: még pihenünk, de már tudjuk, hogy hamarosan indul a teljes erőbedobás, munkában és az iskolában. Nézzük, mire figyeljünk szeptember közeledtével, hogy az átállás zavartalanul mehessen végbe. Csökkentsük például a megfázásos betegségek esélyét!

Miért csípősebbek a mai szúnyogok?

2013.05.30

Lehet, hogy az évek szépítik az emlékeket, de annak idején egy-egy lusta szúnyogot nyomtunk el a balatoni szalonnasütések alatt, és nyoma sem volt a mostani agresszív hordáknak. A csípésre rajzoltunk egy keresztet a körmünkkel vagy lemostuk ecettel, és nem is volt semmi probléma. Most elég pár percre kiülni, és viszkető, piros, duzzadt csípések borítják a testünket, a gyerekekéről nem is beszélve.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júliusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája