• 2024. március 19., kedd

Keresés


241 db találat a következő kifejezésre: Táplálkozás

Az ártalomcsökkentés széles skálán mozog: az egészségedről te döntesz!

2023.12.11

Hajlamosak vagyunk a betegségekre valamiféle kivédhetetlen sorscsapásként tekinteni, pedig a tudomány tényei és a számok egészen mást mutatnak: a személyes döntéseinknek, a tudatos választásainknak meglepően nagy hatásuk van az egészségünkre. Most mutatunk pár olyan tippet, amellyel hatalmasat léphetünk előre az egyéni ártalomcsökkentés útján!

Mit tegyünk a jobb anyagcseréért?

2022.11.07

A nyaralások időszaka véget ért, szeptembertől mindannyiunkra több feladat vár. Ideje odafigyelni a rendszeresebb étkezésre, az anyagcsere megfelelő működésére, mert ez is segíti a felkészülést a megterhelőbb őszi napokra.

Okozhatja-e családi hajlam a szélütést?

2022.09.01

Akiknek családjában korábban már előfordult stroke eset, azokban felmerülhet a gondolat, vajon ez automatikusan azt jelenti-e, hogy náluk is nagyobb eséllyel alakulhat ki a betegség. Ugyanígy vannak ezzel azok is, akik saját maguk estek át szélütésen: őket az a kérdés foglalkoztatja, hogy az ő gyerekeik esetleg nagyobb veszélyben vannak-e. A stroke egy összetett betegség, amelynek kockázatát számos tényező fokozhatja, de a jó hír az, hogy megfelelő életmód és kezelés mellett a betegség kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető.

A gyermekkori elhízás komoly veszélyeket rejt

2022.06.28

A gyermekkori elhízást gyakran nem vesszük elég komolyan. Úgy gondoljuk, hogy azt a pár plusz kilót majd idővel kinövi a gyermek, vagy hogy azok a cuki kis hurkák még jól is állnak neki. Pedig az elhízás már gyermekkorban is komoly problémát okozhat mind testileg, mind pedig lelkileg egyaránt.

Mit együnk a máj egészségéért?

2022.05.26

A máj az egyik legsokoldalúbb szervünk, amely méregtelenítő funkciója révén a szervezetbe bejutó legtöbb káros anyaggal kapcsolatba kerül. Hosszan tartó terhelés hatására regenerációs képessége kimerülhet, ezért fontos, hogy működését megfelelő táplálkozással is támogassuk.

Óvjuk szemünket a kiszáradástól!

2022.05.25

A számítógépes munkavégzés, a mobilhasználat, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség vagy a kontaktlencse viselése miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. Nézzük, mi okozza a problémát, és hogyan védekezhetünk ellene.

Az alvási zavarok és a stroke

2022.05.20

Az alvás létfontosságú része életünknek, ugyanolyan meghatározó testi-lelki egészségünk szempontjából, mint a rendszeres mozgás és az egészséges táplálkozás.

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség

2022.05.19

A világ népességének mintegy 10 százaléka, azaz 750 millió ember szenved idült vesebetegségben (chronic kidney disease, CKD) és ebből több mint 2 millió ember részesül vesepótló kezelésben vagy szorul transzplantációra napjainkban.

Óvatosan a táplálékkiegészítőkkel!

2022.04.23

A jóléti társadalmak lakói világszerte dollármilliárdokat költenek étrend-kiegészítőkre. Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a táplálékkiegészítőkkel jobb óvatosnak lenni: túlzott fogyasztásuk ugyanis legalább olyan káros lehet, mint a hiányuk.

Húsvét utáni tünetek? Hisztamin intolerancia is okozhatja!

2022.04.22

Könnyen lehet, hogy nem csak a túlevés miatt érzi rosszul magát az ünnep utáni napokban. Hisztamin intolerancia esetén többek közt a füstölt húsok, sonkák mellett a csokitojás és a kalács is panaszokat okozhat. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa https://www.allergiakozpont.hu/munkatarsak/belgyogyasz-hepatologus/dr-nemeth-aliz  elmondta, hogy milyen tünetek kapcsán gyanakodjunk.

A böjt nem méregtelenítés!

2022.04.13

A böjtölésnek többféle fajtája és célja van. A vallási böjtöket meggyőződésből, meghatározott időben, meghatározott időtartamig, szigorú vagy lazább előírások szerint végzik a hívők már hosszú évszázadok óta, így a böjtre vonatkozó előírások pontosan ismertek és általában mentesek a káros túlzásoktól. A gyakran extrém fogyókúrára vagy méregtelenítésre használt böjtöket azonban már nem javasolják a szakemberek.

Húsvétkor is egészségesen!

2022.04.13

A húsvéti ünnepeken összeül a család, finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra. Az elengedhetetlen sonka, a kalács, a tojásból készült ételek megterhelőek lehetnek a szervezet számára. Megosztunk néhány tippet, ami segíthet megőrizni szív- és érrendszer egészségét.

Új év, új esély – a tudatosság tanulható

2022.03.22

Egészséges táplálkozás, a korábbinál több testmozgás, mértékletes alkoholfogyasztás, a dohányzás mellőzése, káros szokásaink felszámolása. Az új esztendő sokaknál fogadalmakkal indul, de hogy ezek valóra is válhassanak, tudatosságra van szükség. Ha a terveket tettek követik, a testi-lelki harmóniát is megtalálhatjuk.

Vegye a szívére!

2022.03.01

A nők sokkal kevesebb eséllyel élik túl első szívrohamukat, mint a férfiak. Hogy miért van ez? Mert a női szívinfarktus tünetei nem mindig egyértelműek, és így több idő telik el a panaszok megjelenése és a mentő hívása között.

Immunerősítés tél végén

2022.02.28

A hideg téli hónapokban egyre több időt töltünk zárt térben, és sajnos a nyáron, kora ősszel megszokott gyümölcs- és zöldségdömping is már a múlté. Mit tegyünk, hogy mégis szinten tartsuk szervezetünk ellenálló képességét és elkerüljük a szezonális betegségeket?   

A bélflóra egyensúlya kulcs az egészséghez

2022.02.23

A bélben élő jótékony mikroorganizmusok szerepe jól ismert az emésztőrendszer egészségének fenntartásában. Talán a legfontosabb, hogy gátolják a kórokozók elszaporodását, illetve stimulálják a szervezet védekező rendszerét, többek között hozzájárulnak a mostanában sokat emlegetett T-sejtes immunválasz aktivizálásához.

Életet ment a korai rákdiagnózis

2022.02.07

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a végzetessé váló daganatos betegségek mintegy 30–50 százaléka megelőzhető lenne, ha a prevencióra és a szűrésre mindenütt nagyobb hangsúlyt fektetnének a kormányzatok és az egészségügyi szakemberek.

A Rák Világnapja: globális összefogás a daganatos betegségek ellen

2022.02.02

2020-ban a rák közel 10 millió áldozatot követelt, s ezzel a második vezető halálozási ok világszerte. A betegségre és a megelőzés, a megfelelő kezelés fontosságára szeretné felhívni a figyelmet a Rák Világnapja, amelyet a Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) hívott életre.

Téli immunvédelem: fókuszban a D-vitamin

2022.02.01

A D-vitamin a csontoktól az immunrendszer helyes működésén át a szív- és érrendszer egészségéig számos tényezőt befolyásol. Mivel a nyáron felhalmozott D-vitamin-készlet két-három hónap alatt kiürül a szervezetünkből, ilyenkor télen egyre több figyelmeztetést hallunk a „napfényvitamin” szükséges pótlásáról.

Fontos a vas!

2022.01.25

A vashiány általános tüneteit sokan ismerhetik, kevesen gondolnák azonban, hogy a bőrproblémák vagy a szájszárazság is erre a problémára utalhat. A vashiányt legjobb megelőzni, de ha már kialakult, kezelni kell!

Egy titokzatos betegség: az irritábilis bél szindróma

2022.01.10

Magyarországon szinte népbetegség lett az irritábilis bél szindróma (IBS), amelynek tüneteitől a lakosság mintegy 20-30 százaléka szenved. A szakemberek az IBS-t egyre inkább a ma terjedő „menedzserbetegségek” egyikének tartják.

Ezek voltak a 2021-es év legnagyobb egészségügyi kihívásai

2022.01.03

2020 eleje óta a Föld lakossága pusztító világjárvánnyal küzd. A Covid–19 terjedése becslések szerint 2021 decemberéig több mint 270 millió embert fertőzött meg, és 5,3 millió ember halálát okozta világszerte. Miközben a fertőző betegségek szakértői továbbra is folyamatosan tanulnak az új vírusvariánsokról és a kezelési lehetőségekről, az egészségügynek számos egyéb kihívással is számolnia kell.

Megéri beszélni róla! Ne legyen tabutéma az aranyér!

2021.12.27

Az aranyér kellemetlen, de gyakori jelenség, amelynek első tünetei néha ijesztőek is lehetnek. A probléma az esetek nagy részében könnyen kezelhető, de a tartós gyulladás és vérzés komoly, akár veszélyes állapotot is eredményezhet.

Késleltessük a szarkalábak megjelenését!

2021.12.22

Az évek múlásának természetes velejárói a szarkalábak, amivel előbb-utóbb mindannyiunknak meg kell barátkozni. Némi odafigyeléssel azonban késleltethetjük az első finom vonalak és ráncok megjelenését és elmélyülését.

Milyen okok állhatnak az immungyengeség mögött?

2021.12.20

Az immunrendszer arra szolgál, hogy a szervezet képes legyen felismerni és megsemmisíteni az olyan idegen (és saját) anyagokat és sejteket, amelyek az egészséges működést veszélyeztetik. Bizonyos tényezők azonban felborítják az egyensúlyt, és legyengítik az immunrendszert.

Rost vagy soha! Legyen könnyű a karácsonyi étkezés!

2021.12.13

Szinte közhelyszámba megy, hogy az egészség megőrzésének alapvető feltétele a minőségi táplálkozás. De nemcsak minőségi zsírokra, fehérjékre és szénhidrátokra, hanem élelmi rostokra is szüksége van szervezetünknek. Az ünnepi idején is érdemes figyelni a minőségre és a mennyiségre!

Az erek védelmében

2021.12.06

Magyarországon sajnos népbetegségnek számít a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, és az ezzel összefüggő szív- és érrendszeri problémák. A jó hír az, hogy ezeknek a betegségeknek egy része megelőzhető, ha odafigyelünk az immunrendszerünk megerősítésére, a változatos táplálkozásra, a rendszeres, legalább napi fél óra mozgásra. A gyógynövényeket is segítségül hívhatjuk a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzéséhez.

Idős korban több törődést kíván az immunrendszer

2021.11.22

Az életkor előrehaladtával számos változás zajlik a szervezetben, ami az immunrendszer működését is befolyásolja. Ezért különösen fontos, hogy az idősebbek a fertőző betegségekre hajlamosító őszi-téli időszakban a szokásosnál is jobban odafigyeljenek immunrendszerük karbantartására.

Aminosavak: az élet építőkövei

2021.11.08

Az emberi test 20 százalékát alkotó fehérjék döntő szerepet játszanak szinte minden biológiai folyamatban. Apró építőköveik a nélkülözhetetlen aminosavak, amelyek fehérjetartalmú tápanyagokkal jutnak a szervezetünkbe.

Tanácsok arthrosisos betegek részére

2021.11.03

Az ízületi kopás vagy ismert nevén az arthrosis egy olyan előrehaladó kaszkádsorozat, amely az ízület pusztulása mellett annak a környékén meglevő izmok, inak leépüléséhez is vezet.

Diabétesz Világnap: mindenki férjen hozzá az ellátáshoz!

2021.11.02

A 21. század egyik legnagyobb népegészségügyi kihívása a cukorbetegség. Az inzulin felfedezése után száz évvel világszerte több millió cukorbeteg mégsem jut hozzá a szükséges gondozáshoz és támogatáshoz. Nem véletlen, hogy a Diabétesz Világnap idén a cukorbeteg-ellátáshoz való hozzáférésre hívja fel a figyelmet.

A prosztata betegségei

2021.11.01

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarákszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában,  a férfias problémák jellemzően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen.

Tegyünk a globális elhízás ellen!

2021.10.25

„Obesity calls for actions”, vagyis „Akciókat követel az elhízás!” mottóval rendezte meg a Magyar Elhízástudományi Társaság októberben a VIII. Közép-európai Elhízástudományi Kongresszust virtuális formában.

Vérszegénység – vashiány

2021.10.11

Krónikus fáradtság, levertség, étvágytalanság, sápadt bőr: ezek a tünetek nagyon gyakran a vashiányos vérszegénység figyelmeztető jelei. A vas mellett azonban a B12-, vagy a B9-vitamin – azaz a folsav – hiánya is okozhatja a fent említett tüneteket.

Őszi immunerősítés, ami egész évre kihat

2021.10.06

A meleg nyári napokat felváltotta a hűvösebb és borongósabb ősz. Nem csoda, hogy akárcsak tavasszal, ebben az időszakban is olykor enerváltnak, kimerültnek érezhetjük magunkat. Az évszakváltás megterheli a szervezetet, de idézzük fel a nyár energiát adó erejét!

Közösségbe készülünk

2021.09.14

A közösségekben terjedő betegség gyermeket és szülőt egyaránt megvisel, érthető tehát, hogy a tudatos szülő a kockázatcsökkentés minden eszközét megragadja, hogy felkészítse gyermekét az őszi-téli időszakra. Erősítsük meg időben a kicsik immunrendszerét!

Szív Világszövetség: „Használjuk a szívet kapcsolatteremtésre!”

2021.09.02

A szív- és érrendszeri betegségek a világ első számú gyilkosai: évente 18,6 millió ember halálát okozzák. Erre szeretné felhívni a figyelmet a Szív Világszövetség, amelynek kezdeményezésére minden év szeptemberének utolsó vasárnapján megrendezik a Szív Világnapját. Idén ez szeptember 29-ére esik.

Őszi immunerősítés okosan

2021.09.01

A nyárral együtt a lazítás időszaka is véget ért, szeptembertől gyerekekre és felnőttekre egyaránt több feladat vár. Ráadásul rövidülnek a nappalok, csökken a hőmérséklet, ami kedvez a megfázást okozó vírusoknak. Ideje felkészíteni a szervezetet a megterhelőbb őszi napokra.

„Ki itt nyugtalankodik csendesen, író volt” Rejtő Jenő, avagy P. Howard, avagy Gibson Lavery fordula

2021.08.25

Rejtő Jenő (1905-1943), a humoros ponyvaregények, vagy inkább ponyvaregény-paródiák koronázatlan királya, Jókai után a legolvasottabb magyar prózaíró, könyvei rendre előkelő helyezéseket érnek el a legnépszerűbb magyar regények különböző listáin. Generációk olvasták ronggyá a könyveit, hatalmas rajongótáborral büszkélkedhetett (saját korában és most is), rengeteg pénzt keresett, de játékszenvedélye és rendezetlen életmódja miatt a pénz kifolyt a kezei közül. Saját egészségét nem kímélő, önpusztító életmódjába kódolva volt a fiatal halál – de a gyilkos náci rezsim még ezt sem várta meg: a számára kiszabott idő lejárta előtt, alkotóereje teljében pusztította el.

Miért öregszik a bőrünk?

2021.08.17

A bőr életünk első napjától kezdve veszít rugalmasságából, ez azonban csak a harmincas éveinkben válik láthatóvá. Az öregedés üteme nagymértékben függ az életmódunktól is, ezért némi tudatossággal lassíthatjuk a folyamatot.

Tetőtől- talpig

2021.08.16

Az ízületi gyulladásnak rendkívül kellemetlen tünetei lehetnek, például az érintett ízületek merevsége, fájdalma, a mozgás beszűkülése, a fáradékonyság, az izomgyengeség. Több dolog okozhatja ezeket, például kopás, gyulladás vagy autoimmun betegség. Szerencsére néhány gyógynövény segítségével sokat javíthatunk az állapotunkon.

„Akkor fogok magamra találni, ha megértem Indiát”

2021.08.13

Singh Vikinek a 2014-es Rising Star hozta meg az országos népszerűséget. A szakma már ismerte, hiszen nyolcéves korától énekel. Tizenhét éves kora óta eltartja magát. Zenei szakvizsgát tett és ezzel párhuzamosan kereskedelmi diplomát szerzett a Zsigmond Király Főiskolán. Énekesnő és énektanár, saját stúdióval. Sztárok mellett vokálozott, közben maga is sztár lett. Tősgyökeres szentendrei lány, ma ott van egy kis ruhaüzlete. Ezt be kellett zárni a járvány miatt, de párjával nyitottak egy levesezőt. Viki furcsa vezetéknevét indiai származású édesapjának köszönheti.  

Krízisnövekedés a pandémia után – mikor kapjuk vissza a régi életünket?

2021.07.28

Bár a világjárvány kollektív élmény, nagyon is egyedül vagyunk benne veszteségeinkkel, amelyekből egyre több van. Kisebb a biztonság, kényesebb az egyensúly, nem tudunk hosszú távra tervezni, kopnak az emberi kapcsolatok, veszélyben az egzisztenciánk – de vajon van-e valami pozitív dolog a mérleg másik serpenyőjében? 

Nyáron megnő a hasmenés kockázata

2021.07.06

A gyermekkori hasmenések jelentős részét vírusos vagy bakteriális fertőzések okozzák. A meleg időjárás kedvez a kórokozók szaporodásának, ráadásul a nyári táplálkozási szokások miatt ismeretlen kórokozók is támadhatják a szervezetet.

Rejtő Jenő, avagy P. Howard, avagy Gibson Lavery fordulatos élete

2021.06.28

Rejtő Jenő (1905-1943) a humoros ponyvaregények, vagy inkább ponyvaregény-paródiák koronázatlan királya. Jókai után a legolvasottabb magyar prózaíró, könyvei rendre előkelő helyezéseket érnek el a legnépszerűbb magyar regények különböző listáin. Generációk olvasták ronggyá a könyveit, hatalmas rajongótáborral büszkélkedhetett saját korában és most is. Rengeteg pénzt keresett, de játékszenvedélye és rendezetlen életmódja miatt a pénz kifolyt a kezei közül. Saját egészségét nem kímélő, önpusztító életmódjába kódolva volt a fiatal halál – de a gyilkos náci rezsim még ezt sem várta meg: a számára kiszabott idő lejárta előtt, alkotóereje teljében pusztította el.

A COVID-fertőzés növeli a trombózis kialakulásának esélyét

2021.05.19

A COVID-19 járvány kezdete óta folynak kutatások, hogy minél jobban megérthessük a vírus  okozta betegséget. Ezek során egyebek mellett fény derül arra, hogy a COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Egy megdöbbentő szám pedig azt mutatja, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülő 100 betegből körülbelül ketten kapnak stroke-ot, 35%-uk pedig ennek következtében hal meg.

Táplálkozással is támogathatjuk az immunrendszer működését

2021.05.17

Régóta tudjuk, hogy bizonyos ételek fogyasztásával természetes módon erősíthetjük szervezetünk védekezőképességét. A következő immunerősítő élelmiszereket akár hetente többször is érdemes beiktatni az étrendbe.

Így gyógyuljunk ki a koronavírus-fertőzésből

2021.05.12

Sokan tapasztalhattak a covid-fertőzés utáni maradványtüneteket, amelyek közül a leggyakoribbak a visszatérő légszomj, a tartós köhögés, az izomerő csökkenése, az álmatlanság vagy a krónikus fáradságérzet. Mit tehetünk a tünetek enyhítéséért? 

Kiket érinthet a vashiány?

2021.05.10

A vas alapvető mikroelem, amely nélkülözhetetlen a sejtek oxigénfelvételéhez. Felmérések szerint a magyar lakosság nagy része a szükségesnél kevesebb vasat visz be a szervezetébe. Főként akkor fordítson figyelmet a pótlására, ha a következő kockázati csoportok valamelyikébe tartozik.

Nálunk is teret nyer a telemedicina

2021.04.30

Már a koronavírus-járvány első hónapjaiban jóval többen vették igénybe a távegészségügyi szolgáltatást az Egyesült Államokban, mint korábban, s az igény folyamatosan nő a digitális orvos-beteg kapcsolat iránt. A telemedicina Magyarországon is elérhető.

Terítéken a húsvét

2021.04.12

A húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe: ezen a napon ünnepeljük Krisztus feltámadását. Húsvét vasárnap véget ér a nagyböjt, a hústól való tartózkodás, innen származik az ünnep magyar elnevezése is: húst veszünk újra magunkhoz. A nagyböjtöt ma már kevesen tartják be szigorúan, az alkoholfogyasztás és a bőséges, nagy lakomák ellenben máig szokásban maradtak. Az idei húsvét bizonyosan minden szempontból más lesz, mint a többi, csakúgy, mint a múlt évi.

Füst Milán, „a legjelentősebb magyar hipochonder”

2021.03.19

Füst Milán (1888 – 1967) „a legjelentősebb magyar hipochonder” volt Nádas Péter találó megfogalmazása szerint és ezzel alighanem senki sem fog vitatkozni, aki elolvassa a szerző negyven éven keresztül írt, monumentális Napló-ját. Maga Füst is figyelmezteti az olvasót: „Aki ezt a naplót olvasni fogja, az unalomig jóllakhat halálos gondolataimból…” Kamaszkora óta készült a rövidesen bekövetkező halálra – mondhatni, állandó felkészültséggel várta az elkerülhetetlent, ám végül egészen szép kort élt meg: 79 éves korában távozott.

Immunerősítő gyógynövények

2021.03.15

Szervezetünk legfontosabb védőbástyája az immunrendszer. Ez a bonyolult és összetett rendszer véd a baktériumok és a vírusok ellen, de aktivitása jelentősen csökkenhet, különösen a téli hónapok után. Kis odafigyeléssel sokat tehetünk magunkért.

Az elfelejtett szerv

2020.12.23

Bélflórának az emberi (és állati) emésztőrendszerben élő mikroorganizmusok összességét nevezzük. A legnagyobb hasznot azzal hozzák a gazdaszervezetnek, hogy erjesztik a megemésztetlen szénhidrátokat. Ezen felül a bélbaktériumok szintetizálják a B- és a K-vitamint és bontják le az epesavakat. E bonyolult rendszer kiegyensúlyozott működéséért mi is tehetünk. Hogyan?

Reviczky Gyula – „Az orvos szabja meg lélegzetem”

2020.12.21

Reviczky Gyulát (1855-1889) gyakorta úgy emlegetik, mint a magyar irodalom talán legszerencsétlenebb sorsú költőjét – és ez a jelző csakugyan nem túlzás, még úgy sem, hogy tudjuk: a mezőny igen erős. Nemcsak a súlyos és akkor még gyógyíthatatlan betegség, a tüdőbaj keserítette meg az életét, de a gyökértelenség, az állandó nélkülözés és súlyos pénztelenség, a szerelmi csalódások és költészetének visszhangtalansága is.

Vaspótlás jóízűen

2020.12.10

Aki állandó kimerültséget, gyakori szédülést, fejfájást, étvágytalanságot tapasztal, az gyanakodhat arra, hogy vastartalékai kimerülőben vannak.  E fontos nyomelem hiányát többnyire az egyoldalú táplálkozás okozza, ilyenkor megfelelő étrenddel helyreállíthatjuk a szervezet vasháztartását.

Megjelent Mentes Anyu szakácskönyve

2020.12.09

Nemes Dóra, a Dívány újságírójának könyve bármelyik konyhának hasznára, díszére válhat. Remek karácsonyi ajándék, de különösen azok számára nélkülözhetetlen, akik szeretnének akkor is finomat és sokfélét enni, ha valamilyen diétát követnek.

Heim Pál, a modern csecsemőgyógyászat meghonosítója

2020.12.02

Ha máshonnan nem is, a róla elnevezett gyermekkórház miatt biztos mindenkinek ismerős Heim Pál neve. De ki volt ő, és mit köszönhetünk neki? Az egyik legnagyobb magyar gyermekgyógyászra, a csecsemőorvoslás és -gondozás megújítójára emlékezünk születésének 145. évfordulóján.

Az éltető vas

2020.11.06

Vajon ön elegendő vasat juttat a szervezetébe? Ebből a létfontosságú nyomelemből naponta 14-15 milligrammra lenne szükségünk. Mivel a vas hiánya az immunrendszert is károsítja, a fertőző betegségekkel terhelt őszi-téli hónapokban a szokásosnál is fontosabb a pótlása.

Szorult helyzetben

2020.11.05

A székrekedés többnyire a helytelen életmód következménye, ami az étrend megváltoztatásával, a fizikai aktivitás növelésével és a rendszeres folyadékpótlással könnyen orvosolható. A krónikussá váló székrekedés mögött azonban egyéb okok is meghúzódhatnak.

Egészséges táplálkozás

2020.11.02

A gyümölcs, ami megjátssza magát...

Mivel főzzünk: zsírral vagy olajjal?

2020.09.21

A válasz nemcsak ízlés dolga, kulturálisan is megosztja a világot. A magyar konyha hagyományosan a szalonna és a sertészsír fogyasztására épül, miközben ma már tudjuk, egészségünk védelmében jobb lenne, ha az állati eredetű telített zsírsavak nagy részét telítetlen zsírsavakra váltanánk. A kérdés azonban ennél bonyolultabb.

Tíz egészséges harapnivaló tiniknek

2020.09.10

A fejlődésben lévő tizenévesek szinte folyamatosan képesek enni. A főétkezések között is állandóan nyitogatják a konyhaszekrényt vagy a hűtőt nassolnivalóért, a népszerű snackek azonban nem mindig tesznek jót. Néhány ötlettel segítünk az egészséges harapnivalók elkészítésében.

A visszerek ellen

2020.09.04

A láb fájdalma, dagadása, viszketése, elnehezülése, a lábikrák görcse – e tünetek (a visszérbetegség szimptómái) a statisztikák szerint hazánkban minden ötödik embert érintenek. Mit tehetünk a visszeresség kezeléséért és megelőzéséért?

Szénhidrát: barát vagy ellenség?

2020.09.03

Szélsőségesen testsúlycentrikus körökben illik enyhe megvetéssel beszélni a szénhidrátokról. Pedig a teljes szénhidrátmegvonás nem tesz jót a szervezetnek, sokkal okosabb, ha szükség esetén szénhidrátszegény diétával próbálkozunk.

A szív szava

2020.09.01

Fontos, hogy minél többen tisztában legyünk a szív, mint egyik létfontosságú szervünk működésével, mert Magyarországon még mindig a vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszerbeli megbetegedések. Szívünk értünk dolgozik, de vajon mi teszünk-e azért, hogy munkáját megkönnyítsük? Szeptember utolsó vasárnapja a Szív világnapja.

„Az étel legyen áldott, akkor válik egészségünkre”

2020.08.14

Bíró Icáról általában azt írják, hogy mennyire népszerű modell volt a nyolcvanas és kilencvenes években, hogy a Luxus Áruház egyik arca volt, hogy ő volt az, akinek a fotója a legtöbbször szerepelt kártyanaptárokon – több mint százféle készült –, hogy Pauer Gyula, Kossuth-díjas szobrász gipszből kiöntötte a testét és szobrot készített belőle, hogy nem volt olyan autószerelő műhely, ahol Ica vizes-pólós posztere ne lett volna fent a falon – és ez mind igaz.

Táplálkozás a sejtek védelmében

2020.08.04

Az antioxidánsok segítenek megóvni szervezetünket a sejtkárosító szabad gyökök támadásától. Leginkább változatos, kiegyensúlyozott táplálkozással juthatunk hozzájuk.

Ez az étrend segíthet epepanaszok esetén

2020.07.04

Magyarországon az étkezési szokások kedveznek az epekőképződésnek. Megelőzésében segíthet a rendszeres, kiegyensúlyozott, rostdús táplálkozás és a megfelelő folyadékpótlás. Következetes diétával a már kialakult panaszok is jó eséllyel enyhülnek.

Nyolc érv a sörivás mellett

2020.06.26

Miért igyunk sört? Elsősorban azért, mert jólesik. Ám akinek ez kevés lenne, annak szolgálunk néhány további érvvel a mérsékelt sörfogyasztás mellett. Tudományosan igazolt állítások következnek a sör egészségre gyakorolt jótékony hatásáról. 

Babits Mihály – egy nyaláb testi fájdalom

2020.06.10

Babits Mihály (1883-1941) életét gyermekkorától kezdve súlyos és igen fájdalmas betegségek kísérték végig. Saját bevallása szerint vézna, alacsony, sápadt gyerek volt, sportolásra alkalmatlan: tornából mindig elégségese volt, csak kegyelemből nem buktatták meg a testnevelő tanárai, mert amúgy minden iskolájában a legkiválóbb tanulók közé tartozott; utóbb – az első világháború idején – katonai szolgálatra is alkalmatlannak találták.

Szívritmuszavar – biztos benne, hogy önnek nincs?

2020.06.03

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy szívritmuszavaruk van, így az őket fenyegető kockázatokról sem tudnak, s azok elkerüléséért sem tesznek semmit. Június 1-7. a Szívritmus Hete, legalább ilyenkor törődjünk szívünkkel. 

Viszlát, puffadás!

2020.06.02

Az elmúlt hónapokban emberek tömegeinek változott meg, lassult le az élete és ezzel együtt az emésztése is. A bezártság és otthon ülés következtében mozgásterünk radikálisan lecsökkent, és az ebből adódó feszültség és félelem sem volt jó hatással az étkezési szokásainkra. Sokaknál jelentkeztek emésztőrendszeri problémák, mint például puffadás, hasfeszülés és diszkomfort érzés.

Az időskorú lakosság egészségvédelmében vállal kiemelkedő szerepet a Richter

2020.05.26

Összefognak a Richter Egészségváros és a Proaktív 19 program szervezői, hogy a leginkább veszélyeztetett 60 év feletti korosztály minél nagyobb részének segítsenek felkészülni egy esetleges koronavírus-fertőzés egészségkárosító hatásainak minimalizálására. A kezdeményezésben részt vevő egészségügyi szakemberek telefonon, térítésmentesen biztosítanak személyre szabott tanácsokat a 60 év felettiek számára.

Menopauza: hogyan segíthet a táplálkozás?

2020.05.22

A menopauza időszakában a nők többsége számos kellemetlen tünettel kénytelen szembesülni, a hormonszint megváltozását hőhullámok, súlygyarapodás, alvási problémák vagy hangulatingadozások kísérhetik. De nem kell rögtön a gyógyszerekhez nyúlni: az új életszakaszhoz való alkalmazkodásban az életmódváltás és az étrend átalakítása is segíthet. 

Regisztrált étrend-kiegészítők listája

2020.05.22

A gyógyszertárakban, drogériákban számtalan olyan termék található, melyek az úgynevezett „Étrendkiegészítő” kategóriába tartoznak. Ezekkel kapcsolatosan azt kell tudni, hogy az étrendkiegészítőkre egész Európában a „gyártói felelősség” elve vonatkozik. Vagyis e termékek esetében a gyártónak nem kell külön hatósági engedélyt beszereznie, hanem elég, ha bejelenti azt az egyes országokban illetékes hatóság részére. Magyarországon ez az Országos Élelemezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI), mely folyamatosan aktualizált listában rögzíti a bejelentett étrendkiegészítőket.

Székrekedés idős korban

2020.05.06

Ötvenéves kor fölött nem ritkák az emésztési problémák, az idősebbek főként székletürítési gondokkal küzdenek. A székrekedés megnehezíti a mindennapokat, de erre a helyzetre is igaz: könnyebb a megelőzés, mint a kialakult, esetleg már szövődményes betegség gyógyítása.

Tíz tévhit a koronavírusról

2020.05.05

Még mindig nagyon kevés tudományosan igazolt információval rendelkezünk az új típusú koronavírusról, ezért is röppenhetnek fel újra és újra álhírek a COVID-19 terjedésével, tüneteivel vagy lehetséges megfékezésével kapcsolatban. Tíz, a világhálón keringő tévhit hiteles cáfolata következik.

Egy kis szíverősítő

2020.05.04

Szívünk körülbelül 2,5 milliárd alkalommal ver életünk folyamán, biztosítva ezzel az egész szervezet folyamatos vérellátását. Rendületlenül hordja a sejtekhez az oxigént, a tápanyagokat és a hormonokat, miközben a bomlástermékeket elszállítja.

Soha nincs késő: életmódváltással a középkorú nők is csökkenthetik a stroke kockázatát

2020.04.30

Még azok a nők is jó eséllyel kerülhetik el a stroke-ot, akik az ötvenes éveikben döntik el, hogy abbahagyják a dohányzást, megszabadulnak a túlsúlytól, és ezentúl rendszeresen mozogni fognak.

Életmentő tippek cukorbetegeknek a járvány idejére

2020.04.28

Az eddigi tapasztalok szerint az életkor és a társuló krónikus betegségek is jelentős szerepet játszanak a koronavírus okozta betegség lefolyásában, és a fokozottan veszélyeztetett csoportok közé tartoznak a cukorbetegek is. Vajon mit tudunk eddig a COVID-19 és a diabétesz kapcsolatáról, és hogyan vészelhetik át a járványidőszakot a cukorbetegek?

Arany János nyavalyái

2020.04.22

„Nálam, ha a test szenved, rendesen a lélek is cudarképpen bágyadt” – írja Arany János (1817-1882) kedves barátjának, Petőfinek 1849. január 2-án, 32 esztendős korában. Azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen fiatal férfi a súlyos betegségekből fakadó testi szenvedést még nemigen ismerheti, de nem lenne igazunk: Arany Jánost apró gyermekkorától kezdve egész élete során elkísérték a korban nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyítható, nagy fájdalmakkal járó súlyos betegségek. 

Konyhai higiénia a járvány idején

2020.04.21

Készült egy kiadvány „Konyhai higiéniai és élelmiszer biztonsági útmutató humán járványügyi veszélyhelyzet idején” címmel, ami segíti a vásárlókat a biztonságos konyhai higiéniai és élelmiszer biztonsági folyamatok kialakításában és betartásában. 

Az alvásspecialista tanácsai: tanuljunk „jól” aludni!

2020.04.14

A világszerte dúló koronavírus járvány nemcsak a testi, hanem a mentális, lelki egészségünket is érinti. Ilyenkor növekszik a bezártság érzése, pánik törhet ránk, tele vagyunk izgalommal. Rosszul alszunk, ami gyengíti immunrendszerünket. Érdemes megtanulni, hogyan kell „jól” aludni. 

Az időskori székrekedés kezelése

2020.04.05

A szorulás gyakori panasz az idősebb kor-osztályokban – nem élettani velejárója a múló éveknek, de a kevés testmozgás és a különféle betegségek erősíthetik a székrekedésre való hajlamot. Európai adatok szerint 65 év felett minden ötödik ember küzd krónikus székrekedéssel, sőt az idősotthonokban öt emberből négyet érint a probléma.

Ne legyen epés!

2020.04.04

A legtöbb ember nem szentel különösebb figyelmet epehólyagjának egészen addig, amíg az el nem kezd gondot okozni neki. Amikor azonban a probléma jelentkezik, általában igen fájdalmas, és azonnali beavatkozást igényel.

Ön férfi? Akkor készülhet a prosztataháborúkra

2020.04.02

Kevés az olyan férfi, akit a kor előrehaladtával elkerülnek a prosztataproblémák. Lehet, hogy csak egy kis mirigy, mégis komoly egészségügyi problémák forrása lehet. Jobb, ha időben felkészül tehát arra, hogy mire számíthat, milyen jelekre figyeljen és mit tehet a megelőzés érdekében.

Vigyázz, kész! Rajt?

2020.03.04

Még hűvösek a hajnalok, de már nem csak fénye, ereje is van a napnak. Miközben a természet kivirul, mi azt tapasztalhatjuk, fogytán az erőnk. Ez a tavaszi fáradtság jele is lehet, de nem kell megijedni. Az, hogy gyengébbnek érezzük magunkat, az szervezetünk természetes reakciója a megváltozott körülményekre.

Miért fontos a magnézium?

2020.03.03

A magnézium a szervezet számos fiziológiai folyamatához nélkülözhetetlen ásványi anyag. Elengedhetetlen az idegrendszer, a szív és az izomzat megfelelő működéséhez.

Így diétáztunk 2019-ben

2020.02.09

Ismerik a találós kérdést, ki értesül leghamarabb például arról, hogy kitört az influenzajárvány? Nem, nem az ovosok. Az emberek előbb keresnek rá a betegségre az interneten, mint hogy hozzájuk fordulnának. A megfejtés innen már nem nehéz: a Google. Nézzük, mit mond a kereső arról, hogyan diétáztunk tavaly!

Az elhízásnál az életmód számít, nem a gének!

2020.02.07

Évekig tartották felelősnek az úgynevezett „elhízásgént” a testsúlygyarapodásért – abba a tudatba ringatva emberek tömegeit, hogy a túlsúly elkerülhetetlen számukra, hiszen genetikailag van beléjük kódolva. Egy új vizsgálat azonban ezt cáfolva bebizonyította, hogy az életmódbeli szokások sokkal nagyobb hatással vannak testünkre, mint a gének.

Miért fontos a vaspótlás?

2020.02.06

Sokan nem tudják, hogy a vas elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez. A hemoglobin szállítja a szervezetben az oxigént a sejtekhez, szerepe van immunrendszerünk működésében, az idegrendszeri folyamatokban, az agy fejlődésében és a DNS-szintézisben is.

Mitől leszünk betegek illetve hogyan őrizhetjük meg egészségünket?

2020.02.05

A biológiai egészség a szervezet azon képessége, hogy zavartalanul elviseli  az élet során jelentkező fizikai, szellemi terheléseket, és ellenáll a fertőzéseknek, betegségeknek. A XX. század második felében kiegészült a definíció úgy, hogy a teljes értékű egészségen a modern élet fokozódó tempójához, gyors változásaihoz való alkalmazkodóképességet is értjük.

A szájnak „ingere”...

2020.02.05

Szerte a világon milliók életét keseríti meg a herpesz. Nagyon elterjedt betegségről van szó – egyes felmérések szerint az emberek 80 százaléka hordozza a vírust, ami időről időre kiváltja a kellemetlen tüneteket.

Idősek szembetegségei Biztos, hogy csak „a korral jár?”

2020.02.02

A látásromlás az életkor előrehaladtával óhatatlanul bekövetkezik, hiszen a szemlencse – hasonlóan a test más szöveteihez – veszít rugalmasságából, alkalmazkodó képességéből. A szemészeti panaszok 40 éves kor felett kezdenek egyre gyakoribbá válni – ami miatt indokolt is beiktatni életünkbe a rendszeres szűrővizsgálatokat – ám jelentős részben rajtunk is múlik, hogy mennyire válik súlyossá látásunk romlása!

Hússal vagy hús nélkül?

2019.12.08

Az utóbbi években egyre inkább népszerű a növényi alapú, húsmentes táplálkozás. A vegetáriánus táplálkozás vallási, filozófiai, ökológiai és egészségügyi aspektusokat is magába foglal.

7 tipp karácsonyra, cukorbetegeknek

2019.12.06

Az év végi ünnepi időszak közeledtével talán még nehezebb eligazodniuk a cukorbetegségben érintetteknek a kalóriák és szénhidrátértékek útvesztőjében, nem is beszélve a bőséges karácsonyi fogásokról és az egymást követő rokonlátogatásokról. Senkinek sem kell azonban idegesen várnia a januári orvosi ellenőrzést, ha odafigyel a megfelelő ételek fogyasztására, a kiadós vacsorák után egy kellemes sétát is beiktat, valamint a nagyobb étkezések előtt és után is ellenőrzi vércukorszintjét. A Tartsd a szintet! Facebook oldal összegyűjtötte a leghasznosabb tippeket, hogy az ünnep a cukorbetegek számára is a kellemes élményekről szóljon.

Epés megjegyzések

2019.12.02

Halászlé, töltött káposzta, rántott hús, franciasaláta, bejgli, szaloncukor és sorolhatnám még az ételeket, melyeket az átlag magyar ember biztosan fogyaszt decemberben. Az ünnepek környékén hajlamosak vagyunk jobban elengedni magunkat. A munkahelyi rendezvények, családi vacsorák és baráti összejövetelek, mind arra késztetnek minket, hogy többet együnk és igyunk az átlagnál.

Gyomorégető ünnepek

2019.12.01

A felnőttek közel fele legalább havonta egyszer küzd gyomorégéssel. Ez az arány azonban decemberben, az ünnepek környékén a többszörösére emelkedik. Ennek fő okai a túlevés, a gyorsan evés, a zsíros, fűszeres és savas ételek, a szénsavas üdítők, a cukros sütemények, az édességek és a dohányzás. Sajnos az ízletes magyar konyha és a tipikus ünnepi fogások nem segítenek a megelőzésben.

Szabad-e vörös húst fogyasztani?

2019.11.12

Lehet, hogy újabb táplálkozási alaptézis dől meg: évtizedeken át azt hallottuk a szakemberektől, hogy vörös hús helyett fehéret kellene fogyasztanunk. Egy új tanulmány viszont megkérdőjelezi ezt az állítást.

Mit kell tudnunk a vashiányról?

2019.11.10

Magyarországon a népesség 8 százalékánál, kb 600-800 ezer embernél jelentkezik vashiány. A magas vérnyomás és a kettes típusú diabétesz mellett az egyik leggyakrabban előforduló probléma. A vashiány a vérszegénység leggyakoribb oka. Rontja a szervek oxigénellátását, ami hátrányosan befolyásolja a különösen nagy oxigénigényű szervek, mint például a szív és az agy működését.

Időskori székrekedés – életmódváltással enyhíthető

2019.11.09

A 60 év feletti korosztály több mint 30 százaléka küzd székelési panaszokkal. Szokványos táplálkozás mellett a legfeljebb napi három és legalább heti három székelés tekinthető normálisnak.

Könnyes ügyek

2019.11.09

Viszketés, kaparó, égő érzés, a szem vörössége vagy akár a látás időleges elhomályosodása – ezek a tünetek mind szemszárazságra utalhatnak. Mi okozhatja a kellemetlen szimptómákat, és mit tehetünk ellenük?

Egy szelet egészség

2019.11.08

Sok szülő töpreng azon, milyen nasit is adjon gyermekének, ami tápláló, egészséges, cukormentes és persze ízlik a kicsiknek, sőt, akár a felnőtteknek is, egy kapkodós reggelen, vagy a délutáni kávé, tea mellett. A teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek, köztük a teljes kiőrlésű kekszek rendszeres fogyasztása bizonyítottan csökkenti az elhízás kockázatát, valamint védőhatása van a szív-érrendszeri betegségekkel, és a 2-es típusú cukorbetegséggel szemben.

Támogassa immunrendszerét!

2019.11.05

Immunrendszerünk minden nap szorgos munkával védelmez minket a kórokozók, baktériumok, gombák és vírusok garmadájával szemben. Ez a roppant bonyolult és komplex védekezőrendszer szervezetünk elsődleges védőbástyája. Vértezze hát fel magát a hideg évszakokra az alábbi tanácsok megfogadásával!

Hogyan javítsuk refluxos tüneteinket?

2019.11.01

Stresszes, rohanó életmód, elhízás, nem megfelelő, zsíros táplálkozás és káros mindennapi szokásaink – ismerős? Ezek hajlamosítanak a refluxra is, ami jelentősen rontja az életvitelt, ezért mindenképpen életmódbeli változtatások és esetleg gyógyszeres kezelés szükséges.

Figyelem: klimax után nő a szívbetegségek kockázata

2019.11.01

A menopauza egy új fejezet a nők életében. Azzal is tisztában kell lenni azonban, hogy ebben az életszakaszban nő a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, főleg azoknál, akiknél az átlagnál korábban köszöntött be a klimax.

Viszlát, székrekedés!

2019.10.04

Mindenkivel előfordult már legalább egyszer az életben, hogy problémát okozott a székletürítés, idős korban pedig még gyakoribb ez a probléma. Nézze meg, mit tanácsol a gyógyszerész, hogy simán menjenek a dolgok!

Vesekő – van megoldás!

2019.09.05

A vesekő gyakori betegség. Ha ismerjük – és hamar felismerjük a tüneteit, sok fájdalmas szenvedéstől óvhatjuk meg magunkat.

Diabétesszel élni

2019.07.02

Statisztikák szerint hazánkban 2014-ben a 19–70 év közöttiek körében több mint 8% volt a cukorbetegség előfordulási gyakorisága, és  körülbelül ugyanekkora volt az aránya azoknak, akiknél a betegséget megelőző állapotot regisztráltak. Az érintettek táplálkozásukkal is sokat tehetnek életminőségükért. Hogyan?

Receptverseny az elhízás ellen

2019.06.16

A Kor Kontroll Társaság és a Magyar Elhízástudományi Társaság receptversenyt írt ki az elhízás ellen. Az ok: az elhízás drasztikusan növelheti a betegségek kockázatát, amint azt az Európai Elhízástudományi Kongresszus ezt májusban deklarálta is glasgow-i ülésén. 

Mikor figyeljünk oda fokozottan a vasbevitelre?

2019.06.09

Mindenki tudja, hogy a vasra nagy szüksége van a szervezetnek. Fontos szerepet játszik a szervezet oxigénellátásában: a vörösvértestek festékanyaga, a hemoglobin felépítéséhez elengedhetetlen, kulcsszerepe van tehát a vérképződésben, és az izmokban található másik oxigénszállító fehérje, a mioglobin előállításához is szükséges. Jelentősen segíti az immunrendszer és az agy fejlődését is.

A néma kór

2019.06.05

Csontjaink folyamatosan épülnek és bomlanak – évente állományuk közel 10 százaléka cserélődik ki. Az osteoporosis vagyis  csontritkulás tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége, ami miatt a csont tömege csökkenni kezd, szerkezete megváltozik, és emiatt egyre törékenyebbé válik.

Önnek milyen visszérbetegsége van?

2019.06.04

Seprűszerű, pókhálós, erőteljes kék eres vagy kidudorodó kacskaringós? Ezek a visszérbetegség különböző megjelenési formái. Nem mindegyik veszélyes, de mindegyik fontos jel: a vénakímélő életmódra és/vagy a kezelésre.

Vigyázz, kész, nyár!

2019.05.09

A meleg, a szokottnál nagyobb páratartalom az egészséges emberek szervezetére is hatással van, a krónikus fájdalommal élők mindennapjait pedig még inkább megnehezítheti.

Ezekkel a szembetegségekkel vigyázzon 50 felett

2019.05.08

Világszerte 1,3 milliárd ember él valamilyen szembetegséggel, 80 százalékuk esetében megelőzhető lenne a látásromlás, ami a kor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel lép fel. A közepes vagy súlyos látáskárosultak 65, a vakoknak pedig 82 százaléka 50 éven felüli.

Székrekedés – időskorban gyakoribb?

2019.05.03

Az anyagcserénk milyensége nagy egyéni eltéréseket mutat, de életmódunkkal, táplálkozásunkkal és folyadékfogyasztásunkkal nagyban befolyásolhatjuk bélműködésünket.

Nagy terhesvitamin-dilemma: Mit, mikor és miért?

2019.04.09

Megoszlanak a vélemények a gyermekvállalásra való felkészülés kapcsán. Vannak, akik szerint "megy majd minden magától, mint a karikacsapás", és vannak, akik szerint érdemes tudatosan készülni a fogantatásra és a terhességre, ezért törekednek az egészséges életmódra. Közülük sokan gondolják úgy, hogy bőven elegendő, ha például több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak. Azonban nem szabad elfeledkezni arról, hogy ajánlott már a fogantatás tervezésétől a várandósságon át a szoptatás végéig megnövekedett vitamin és ásványi anyag szükségletet kielégíteni.

Szorult helyzetben

2019.04.03

Életünk során általában többször is kerülünk olyan helyzetbe, amikor szervezetünk székrekedéssel reagál. A nőknél jóval gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál, idős korban pedig különösen gyakori. Tegyünk ellene!

A férfiak egészségéért

2019.03.31

Bár kontinensünkön soha nem volt ilyen magas a férfiak várható életkora, illetve az egészségesen eltöltött éveik száma, még így is sokan halnak meg közülük túl fiatalon. Ennek okait pedig messze nem csak a biológiai tényezőkben kell keresnünk – állapítja meg egy tavaly megjelent, széles körű vizsgálat összefoglalója.

A tavaszi megújulást a bőrrel és a hajjal kezdjük!

2019.03.10

Az első tavaszi napsugaraktól azonnal lángra lobban bennünk a megújulás vágya. A jó megjelenés pedig az ápolt bőrnél és az egészséges hajnál kezdődik. Fiatalító varázskrém, vagy csodasampon nem létezik, de a hajunk és a bőrünk egészségéért sokat tehetünk tavasszal!

Miért nem táplálkozunk egészségesen?

2019.03.07

Abban többé-kevésbé konszenzus van, hogy minél kevesebb cukrot, minél kevesebb zsiradékot kellene fogyasztanunk, törekednünk kellene rá, hogy minél több zöldség és gyümölcs jusson szervezetünkbe, minél nyersebb állapotában. Ezek a gondolatok ma már a legtöbb háztartásba eljutottak, mindenki tisztában van velük. Vagy mégsem?

Szürkehályog – csökkenthető és nem csökkenthető rizikófaktorok

2019.02.06

A szürkehályog – a szemlencse elhomályosodása – szakmai közmegegyezés szerint a 75 év feletti lakosság mintegy felét érinti, de akár már a negyveneseknél is megjelenhet. Nehezen elkerülhető állapotról van tehát szó, ezért érdemes áttekinteni, melyek is a szóbajöhető rizikófaktorok?

Beteg a szívünk, pedig könnyen karbantarthatnánk

2019.02.03

Magyarország a sereghajtók közé tartozik az Európai Unióban, ha a szívbetegségek okozta halálozási arányt nézzük. Az EU-ban is százezer lakos közül 127 ember halálát okozzák az ischaemiás szívbetegségek, mint a szívinfarktus vagy a szívelégtelenség, azaz a vezető halálokok között  van, de Magyarországon az uniós átlagnál közel négyszer rosszabb az arány:  100 ezer ember közül 400-an vesztik életüket emiatt.

Ezért nem szabad kezeletlenül hagyni a herpeszt!

2019.02.02

Megint náthás lett? Megint lázasan feküdt napokig? És megint kiújult a herpesze? A téli hónapok gyakori kellemetlensége a herpesz, amivel vigyázni kell. És bár megelőzni nem lehet, de a tüneteket semmiképpen sem szabad kezeletlenül hagyni! Megmutatjuk, miért lehet veszélyes a herpesz, hogyan akadályozhatjuk meg a továbbterjedését, és hogyan gyorsíthatjuk a gyógyulását.

Csökkentse a menopauza tüneteit!

2019.02.01

A menopauza alatt minden harmadik nő csontritkulásban szenved, az időskorúak között pedig még magasabb ez az arány. Fontos azonban tudni, hogy a csontvesztés lassítható, sőt bizonyos esetekben megállítható folyamat. Cikkünkből megtudhatja, mi az, amit Ön is megtehet.

Élet-erő

2018.12.28

A vitamin olyan anyag, ami akkor okoz betegséget, ha nem esszük meg – vallotta Szent-Györgyi Albert. A vitaminok olyan tápanyagok, amelyek energiát nem adnak, mégis fontosak, és mivel szervezetünk nem tudja előállítani őket, csak a táplálékkal (vagy tablettában illetve más forrásból) juttathatók a szervezetbe.  

Erős csontok 50 év felett is K2-vitamin, az átütő felfedezés

2018.12.24

Sok kalciumot fogyasztunk tejtermékek és táplálékkiegészítők formájában. Hogyan lehetséges, hogy mégis nagyon magas a csontritkulás aránya, különösen az 50 év feletti nőknél? Átütő felfedezés a K2-vitamin, mely a szervezetbe kerülő kalciumot a megfelelő helyre, a csontokba „irányítja”.

Diabéteszes gyerekeknek gyűjt a Jónak lenni jó! program

2018.12.01

A jótékonysági akcióba bekapcsolódott a Magyar Diabetes Társaság, az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és több, cukorbetegekkel foglalkozó szervezet.

7 módszer a szorongás leküzdésére

2018.11.06

A pánikroham egyre több és több ember mindennapjait keseríti meg, ám szerencsére már számos hatékony megoldás létezik a szorongás és az ezzel járó kellemetlen rohamok leküzdésére.

Egészségünk és az ásványi anyagok

2018.11.05

Testünk mindössze 4-5%-át alkotják ásványi anyagok – miközben például (nemtől és életkortól függően) a víz aránya 50-70% körül változik. A szervezetünkben megtalálható ásványi anyagokat szokás makro-, illetve mikroelemekre csoportosítani: előbbiek több, utóbbiak kevesebb mint 0,005%-át  teszik ki a testtömegnek. Fontosságukat e számok nem mutatják meg – hiányuk ugyanis súlyosan veszélyezteti szellemi-testi jóllétünket. Mit tehetünk a hiánybetegségek ellen?

Mozgással az egészségért!

2018.10.31

Itt az ősz, a hűvösebb, esősebb idő, gyakoribbak az időjárási frontok. Az ízületi problémákkal küzdők jó, ha felkészülnek erre, hiszen a levegő lehűlésével szinte biztos, hogy felerősödnek a panaszok az arra érzékenyeknél. A krónikus ízületi gyulladásra egyelőre nincs gyógymód, ám sokféle enyhítő terápia közül lehet választani. Az egyik legpraktikusabb, legolcsóbb és legegészségesebb módszer a rendszeres mozgás.

„Egészség skála” az ételekre?

2018.10.07

Gyakran szóba kerül, hogy milyen fontos az egészséges táplálkozás. Garmadával találkozhatunk étkezési tanácsokkal és irányzatokkal; ki a hús elhagyására esküszik, ki az ősi étrendre, ki a kevesebb szénhidrátra, kevesebb sóra, kevesebb cukorra. Pedig nem az a legfontosabb tényező az egészségünk megőrzése érdekében, hogy milyen dolgokat hagyunk ki ételeinkből, hanem az, hogy amit magunkhoz veszünk, az jó minőségű élelmiszer legyen.

Kockázatok és mellékhatások

2018.10.07

Minden évben január körül éri el Magyarországot az influenza, és október végén kezdődik a kampányszerű oltás. Az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, lázzal, a megfázás vagy nátha tünetei viszont fokozatosan alakulnak ki. Ez az egyik legjellemzőbb különbség a két megbetegedés között. Az előbbi súlyos szövődményekkel is járhat, a nátha kevésbé veszélyes.

Őszintén a székrekedésről

2018.10.04

Hasi fájdalom, puffadás, szorító érzés és lesütött tekintet: a székelési problémák olyan gondok, melyekről nem beszélünk a mindennapi társalgásban. Ugyanakkor a szorulás nem olyan dolog, ami miatt szégyenkeznie kellene, hiszen, aki ettől szenved, vagy valaha szenvedett tőle, pontosan tudja, mennyire megkeserítheti az életet.

A legnagyobb fájdalommal járó betegség

2018.10.04

Akár a többi emlős esetében, az emberi szervezet mozgásrendszere is az aktív szerepet betöltő izom-, illetve a passzív csontrendszeren alapul. Részei ennek a bonyolult szisztémának az inak, a szalagok, az ízületek és a porcok – utóbbiak az ízületi végeket borítják, és az érintkező csontok sima elmozdulását többek között egy speciális kenőanyag, az ízületi folyadék segítségével biztosítják. Mit tehetünk e komplex struktúra megfelelő működésének megőrzéséért?

Egészséges csontok 50 év felett is K2-vitamin, az átütő felfedezés

2018.09.28

Sok kalciumot fogyasztunk tejtermékek és táplálék-kiegészítők formájában. Hogyan lehetséges, hogy mégis nagyon magas a csontritkulás aránya, különösen az 50 év feletti nőknél? Átütő felfedezés a K2-vitamin, mely a szervezetbe kerülő kalciumot a megfelelő helyre, a csontokba „irányítja”.

Hatásos segítség hasmenés esetén

2018.09.05

A hasmenés olyan kellemetlen, szervezetet kimerítő tünet, melyet mindenki szeretne elkerülni, mégis szinte mindenki megtapasztal élete során, kortól, nemtől függetlenül. Azt jelzi, hogy szervezetünkben valami nincs rendben, a vastagbélben elégtelen a folyadék visszaszívása. 

Hajunk megóvása az őszi hónapokban

2018.09.04

Nyaranta az UV-sugárzás, az intenzívebb izzadás, esetleg a tengervíz sója, a strandok vizének klór- és egyéb vegyianyag-tartalma megviselheti a hajunkat. Az ősz kezdetével másfajta ártalmak érhetik frizuránkat, ezért ápolni is másként kell, mint a forró hónapokban. Hogyan?

Ahogy a környezet, úgy a gyermek

2018.09.03

Örömteli várakozás és szomorú búcsú. Általában ez a kettősség jellemzi az őszt, az óvodába vagy iskolába induló gyermekek szempontjából. A tanévkezdés a szülőknek is kihívás, érdemes tehát testben és lélekben ráhangolódni.

Egészséges csontok 50 év felett is

2018.08.29

Sok kalciumot fogyasztunk tejtermékek és táplálék-kiegészítők formájában. Hogyan lehetséges, hogy mégis nagyon magas a csontritkulás aránya, különösen az 50 év feletti nőknél? Átütő felfedezés a K2-vitamin, mely a szervezetbe kerülő kalciumot a megfelelő helyre, a csontokba „irányítja”.

Éljen a szíve szerint!

2018.07.28

A kardiovaszkuláris megbetegedések vezető halálozási okok között szerepelnek a világon. Jelenleg 17,3 millió halálesetet okoznak évente és 2030-ra ez a szám elérheti a 23 milliót. Ha körülnézünk közvetlen környezetünkben, biztos találunk mi is valakit, aki szív eredetű megbetegedéssel küzd.

A vashiányos állapot ellen

2018.04.29

A felnőtt férfiak szervezete mintegy 3, a nőké ennél kevesebb, kb. 2,3 gramm vasat tartalmaz. Bár mennyisége elhanyagolható a testtömeghez képest, hiánya mégis súlyos betegségeket okozhat. Miért nélkülözhetetlen egészségünkhöz a vas, és mit tehetünk pótlására?

Húsvét az asztalnál

2018.03.08

Az ünnepi ételek a hagyományokról és a szokásokról szólnak. A nagyböjtöt ma már kevesen tartják be szigorúan, a húsvéti alkoholfogyasztás és a bőséges, nagy lakomák ellenben máig szokásban maradtak. Hangolódjunk a húsvétra és engedjük szabadon a fantáziánkat!

A mozgásszervi megbetegedésekről

2018.03.05

A mozgásszervi megbetegedéseket korunk népbetegségeként tartják számon, mely hazánkban is nagyon sok embert érint: kit közvetve, a családjában előforduló megbetegedések révén, kit úgy, hogy saját maga az érintett.

Négy dolog, amin az újévi fogyási fogadalmak elbuknak

2018.01.11

Az újévben a legtöbben a fogyást tűzik ki céljukként: januárban megtelnek az edzőtermek, mindenki a diétás recepteket bújja. Aztán valahogy elfogy a lelkesedés, és az év végén a legtöbben ugyanott tartanak, mint 365 nappal korábban. Miért van ez így, hol bicsaklanak meg az újévi fogyási fogadalmak?

Ünnep után is könnyedén!

2018.01.04

A feldíszített fenyőfán és az ajándékokon kívül a terített asztal a karácsony legünnepibb kelléke. A menü általában nem diétás, így év végén szembesülhetünk néhány hirtelen felszaladt plusz kilóval, esetleg puffadással vagy rossz közérzettel. Dietetikusok szerint azonban nem a koplalás a megoldás, hanem egy kis diéta sporttal.

Vitaminokkal a téli egészségért

2018.01.04

Kevés napfény, a friss zöldségek és gyümölcsök szűkebb választéka, a hideg, nedves idő miatti gyakoribb meghűléses betegségek – a téli hónapokban sok szülő dönt gyermeke immunrendszerének erősítésére valamilyen vitaminkészítmény mellett. Mire ügyeljünk, amikor ilyen terméket választunk?

Tévhitek az egészségről

2017.12.08

Van néhány tévhit, ami annak ellenére évizedek óta makacsul tartja magát, hogy több kutatás is megcáfolta őket. Ön vajon mindent helyesen tud? Tesztelje tudását!

Vegyük komolyan az ízületi problémákat!

2017.12.08

Az ízületek leggyakoribb betegsége az úgynevezett ízületi porckopás, más néven arthrózis, amely a felnőtt lakosságból majdnem minden ötödik embert érint.

Pikkelysömör kezelése

2017.12.07

„Pár hónapja kiderült, hogy pikkelysömöröm van. A bőrgyógyász szteroidos krémet írt fel rá, amitől el is múltak a kiütések, de két hét után erősebben megjelentek újra. Nem szeretnék újra szteroidos krémet használni, van erre a betegségre valami természetes gyógymód? Mit tehetek én magam, a táplálkozás pl. segít?” Válaszol: dr. Pellion Szilvia bőrgyógyász, kozmetológus

Egy „matyó” patikus e-recept felhőben

2017.12.07

Dr. Ócsai Péter 1987-ben végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen, majd öt év múlva szakvizsgázott. Mezőkövesden kezdett dolgozni, édesapja patikájában. A környék szinte mindegyik gyógyszertárában helyettesített. 1993-ban került Bogácsra, ahol ma is vezeti a patikáját.

Az egészséges életmód alapjai

2017.11.20

„Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.” Az egészséges életmód kialakítása nem egyik napról a másikra megy, hanem egy folyamat eredményeként jön létre. Ebben a folyamatban több tényező is fontos szerepet játszik – mondják a táplálkozástudományi szakemberek.

Őszi-téli lehangoltság

2017.11.10

Komolyabb esetben az őszi-téli lehangoltság egyfajta depresszió, hivatalos elnevezése: szezonális affektív zavar. Egyes becslések szerint enyhébb formájában minden negyedik embert érinti. Legjobb ellenszer a napfény és a depresszió kezelése során alkalmazott technikák.

Amire oda kell figyelni: jelek és tünetek

2017.11.10

Figyelünk az étkezésre, rendszeresen sportolunk, erősítjük az immunrendszerünket, és orvoshoz megyünk, ha betegek vagyunk. Vannak azonban kevésbé ismert, néha apró jelek, melyek problémára utalhatnak. Összegyűjtöttünk néhányat.

A „híd-asszony”

2017.11.08

Harminc éve van a pályán, mindig keresi az újat, de képes egyensúlyt tartani a tradíciók, a gyökerek és a modern lehetőségek között. Magát a gyógyítást, mint folyamatot nézve azt mondja, nem dönteni kell egyik vagy másik lehetőség mellett, hanem párhuzamosan működtetni őket, és az egyén számára megtalálni mindenben a leginkább testhezállót. A Ráckevén létrehozott komplexum egy híd volt a nyugati és keleti orvoslás között, és ő maga is, személyiségével a híd szerepét tölti be.

Egy nélkülözhetetlen mikroelem: a vas

2017.10.31

Szervezetünk tömegének 4-5%-át ásványi anyagok alkotják; ezek közül mikroelemeknek nevezzük azokat, amelyek egészen elenyésző mennyiségben (kevesebb, mint 0,005%) vannak jelen testünkben. Utóbbiak közé tartozik a vas is, amelynek hiánya komoly betegségekhez vezethet.

Készüljünk az őszre!

2017.09.13

Immunrendszerünk a szervezet egyik legfontosabb egysége, amely megvéd a baktériumoktól és a vírusoktól. Az őszi-téli hónapok előtt nem árt megerősíteni, hogy működése hatékonyabb legyen.

Kihagyható a glutén az étkezésből, ha nem lisztérzékeny az ember?

2017.09.12

„A lányom és családja (egy négy- és egy hatéves kisgyerek) áttért a gluténmentes táplálkozásra, mert a férjéről kiderült, hogy lisztérzékeny. Aggódom értük, hiszen biztosan megvan a szerepe a gluténnak az étrendben. Kihagyható? Nem lesz ebből baj?” Válaszol: Dr. Mák Erzsébet főiskolai docens, Semmelweis Egyetem, Dietetikai Tanszék

A mozgás szabadságáért

2017.09.08

Idén tavasszal érdekes adatokat hozott nyilvánosságra az ízületi betegségek előfordulásáról az USA egyik vezető közegészségügyi szervezete. Bár vizsgálataikkal csak az amerikai helyzetről igyekeztek képet adni, a statisztikákból kirajzolódó tendenciák a fejlett világ más országaiban, így hazánkban is érvényesek.

Mit tegyen, hogy ne legyen beteg a gyerek?

2017.09.06

A bölcsőde- és óvodakezdés időszaka igénybe veszi a gyerekek immunrendszerét: szeptember első heteiben megduplázódik a beteg kisgyermekek száma az orvosi rendelőkben. Pedig megfelelő vitamin- és tápanyagbevitellel sokat tehetünk az ún. közösségi betegségek megelőzéséért, és a kisgyermekkori táplálkozás minősége a felnőttkori egészségre is hatással van. A magyar szülők többsége egyéves kor felett ennek ellenére kevésbé ügyel a vitaminpótlásra, és tízből hét baba bölcsődés korára túl kevés D-vitamint és vasat kap1.

Tegyünk a vashiány ellen!

2017.08.03

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) egyik tanulmánya szerint a vashiány a világ legelterjedtebb hiánybetegsége; a szakszóval anaemiának nevezett betegség több mint 2 milliárd ember gondja. Sajnos hazánkban sem biztató a helyzet. Mit tehetünk a vashiány ellen?

Színes legyen a táplálék, mint az élet
Dr. Csizmadia Bea gyógyszerész

2017.08.02

Édesapja kémia-fizika szakos tanár volt, ő maga gyógyszerészhez ment férjhez. A lánya éppen most mesterdiplomázik molekuláris biokémiából és sejtbiológiából - Angliában. Az első patikáját a válása miatt kellett otthagynia, a másik kettőt azért hagyta el, mert a létrehozás kihívása fontosabb volt, mint a működtetés. Édesanyja rákban halt meg, mindent megtett érte, de nem tudta megmenteni. Azóta megszállottan kutatja, mi lehet erős fegyver a gyilkos kórral szemben.

Orvosi tanácsok napozáshoz

2017.07.12

Javában zajlik a nyár, amikor csak tehetjük, igyekszünk a vízparton sütkérezni és D-vitamint gyűjteni. Ahhoz azonban, hogy mi is és bőrünk is biztonságban élvezze a nap sugarait, nem árt néhány dologra figyelnünk, mivel évről-évre egyre magasabb UV-sugárzásról lehet hallani. Mennyit legyünk a napon, mivel, mikor és hogyan kenjük magunkat, mit együnk napozás előtt – az alábbiakban orvos szakértő ad öt tippet az egészséges napozáshoz.

A száj védelme

2017.06.12

A száj, más néven szájüreg (szakkifejezéssel: cavum oris) tápcsatornánk azon része, melyen keresztül magunkhoz vesszük az élelmiszert és a folyadékot. Másodlagos funkciói közé tartozik a légzés segítése – hiszen kapcsolódik a garathoz –, és szerepet játszik az emberi kommunikációban és a szexualitásban is. Több gyakori megbetegedése is ugyanazon okokra vezethető vissza.

Allergia - tények és tévhitek

2017.06.09

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) becslése szerint 2050-re bolygónk minden második lakosa szenved majd legalább egyféle allergiában. Valódi világjárványról beszélünk, ezért sem meglepő, hogy bár az átlagember sok helytálló ismerettel rendelkezik a betegségről, ugyanakkor rengeteg mítosz is övezi az allergiát. Az alábbi összeállításban mindkettőre találunk példát.

A diabétesz gyakori következménye a vakság

2017.04.21

A világon minden harmadik cukorbetegséggel élőnek van valamilyen fokú szemészeti szövődménye, így a cukorbetegség a leggyakrabban vaksághoz vezető szisztémás betegség – foglalta össze az átfogó kutatások eredményeit Prof. Dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának egyetemi tanára a Magyar Diabetes Társaság XXV. Kongresszusán.

20 milliós adomány az Irgalmasrendi Kórháznak

2017.04.06

A Béres Gyógyszergyár 20 millió forint értékű Béres Cseppet adományozott a Budai Irgalmasrendi Kórházban kezelt fekvőbetegek kezelésének kiegészítésére. Az adományt dr. Béres József, a Béres Gyógyszergyár elnöke, dr. Reiter Józsefnek, a kórház főigazgatójának adta át.

Forradalmi változás a koleszterinszint-csökkentésben

2017.03.30

Óriási lépés, nagyobb esélyek a szív- és érrendszeri betegek gyógyításában – sikerrel zárult a koleszterinszint-csökkentésben áttörést jelentő egyik legnagyobb klinikai vizsgálat.  Ezt jelentették be az Amerikai Kardiológiai Kollégium (ACC) 2017. évi kongresszusán. Soha ilyen drámai mértékben nem tudták még csökkenteni a kóros értékeket, bevált azoknál is, akiknél más hatóanyagokkal ezt nem sikerült elérni. Az új típusú kezelés jelentősen csökkentette a szívinfarktus és a stroke kockázatát, s ráadásul egyetlen injekció havonta, vagy kéthetente kiváltja a napi gyógyszerszedést.

Átlagosan 5-6 órát ülünk egy nap

2017.03.13

A magyarok átlagosan 5,6 órát ülnek naponta, életkor, lakóhely és végzettség szerint viszont hatalmas különbségek mutatkoznak: minden ötödik 30 év alatti fiatal napi 8-10 órát ül, a diplomás férfiak ötöde pedig ennél is többet, napi 10-12 órát tölt egyhelyben. A mozgásszegény életmód nemcsak az általános közérzetre hat negatívan, de számos érrendszeri betegség, például az aranyeresség kockázatát is növeli.

Tippek a nők egészségének megőrzésére

2017.03.07

A nőnap több mint ötven éve Magyarországon is a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének ünnepe. Március 8-án a férfiak virággal, édességgel vagy egyéb aprósággal lepik meg az életükben fontos szerepet játszó hölgyeket. Az ünneplés közben azonban nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a fizikai és lelki jóllét az egyik legnagyobb kincsünk: az egészség megőrzése érdekében az alábbi tippeket mindenképp érdemes megfontolni.

Természetes antioxidánsok

2017.02.09

Mindannyiunk szervezetében folyamatosan jelen vannak a szabad gyökök és az antioxidánsok, és mind a kettőnek megvan a maga szerepe. Akkor van baj, ha az egyensúly felborul. 

Étkezés változó korban

2017.02.07

A nők ötvenéves koruk körül úgynevezett változó korba lépnek. Ilyenkor lassul az anyagcsere, táncot járnak a hormonok, emiatt kellemetlen tünetek is jelentkezhetnek.

Február 4-án volt a Rákellenes Világnap. Mit kell tudni a betegségről?

2017.02.05

A Rákellenes Világnapot (World Cancer Day) a Union for International Cancer Control (UICC) kezdeményezte és Párizsban, 2000. február 4-én fogadták el. A világ 155 országában több mint 800 tagszervezettel rendelkező szövetség, amelynek tagja a Magyar Rákellenes Liga is, a világnapot kezdeményező Párizsi Kartában (Paris Charter) az onkológiai betegségek és a prevenciós lehetőségek kutatása, az érintetteknek kínált lehetőségek fejlesztése, valamint a közvélemény téma iránti érzékenységének növelése állt. A világnapot azóta is minden év február 4-én tartják.

Miért nélkülözhetetlen a fizikai aktivitás?

2017.01.24

Sokan az újévet, mások az ihletet várják, de változni sohasem késő. Igaz, nem megy egyik napról a másikra, de lépésről-lépésre, kitartással, elérhetjük a céljainkat.

Vigyázat, cukor! Már a reggeli rengeteget tartalmaz

2017.01.04

A brit gyerekek túlságosan sok cukrot fogyasztanak reggelire, a napi ajánlott mennyiség csaknem felét megeszik még azelőtt, hogy beérnének az iskolába – figyelmeztetett az angol közegészségügyi szolgálat (Public Health England), hangsúlyozva, hogy a cukros gabonapelyhek, gyümölcsitalok és kenyérre kenhető krémek mind károsak az egészségre.

Ehetek-e szalonnát? A nagyapám csak azt ette, és soha nem voltak szív- és érrendszeri problémái...

2016.11.14

Válaszol: Dr. Rostás László kardiológus, a kaposvári Apponyi Magánklinika szakértője

A telefon nem gyógyít, de legyen kéznél!

2016.11.10

Az okostelefonok hamarosan mobil orvosi laborokká válnak. Segíthetik a gyógyítás folyamatát, és még járulékot is spórolhatnak nekünk. Az első lépések tesszük meg egy régi ígéret beváltása felé.

Hogyan kezeljük az életközepi válságot?

2016.10.26

A korábbi évek trendjétől eltérően tavaly nőtt a válások száma hazánkban, leginkább a 40-es éveikben járó és 50 év feletti házaspárok körében. Az életközepi válság meglehetősen komplex probléma, ami különösen a nők számára nehéz. A szülők ilyenkor szembesülnek az „üres fészek” szindrómával, amikor gyermekek kirepülnek a családi fészekből, ők pedig hirtelen magukra maradnak.

Tízből négy kisgyerek kalciumhiányos Magyarországon

2016.10.14

A csontritkulás kialakulásában döntő szerepet játszó vitaminhiány riasztóan sokakat érint Magyarországon: a felnőtt lakosság 71%-a D-vitaminhiányos, az 1-3 éves korosztály fele pedig csak havonta egyszer vagy ennél is ritkábban kap D-vitamint. Az élet első 1000 napjának helytelen vitaminpótlása a felnőttkori egészségre is hatással van: a kalcium- és D-vitaminhiány nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy hazánkban jelenleg több mint 800 ezer csontritkulásos beteg él.

Férfimeddőség – rajtunk is múlhat

2016.10.03

A férfiak megtermékenyítő képességének csökkenését a legtöbbször az alacsony spermaszám, a spermiumok mozgékonysága, valamint alaki elégtelensége okozza, továbbá hatással lehetnek rá negatív szokásaik, valamint életmódjuk is. Bemutatjuk a leggyakoribb okokat.

Élő étel, halott étel

2016.09.06

Az elmúlt évek divatja a táplálkozásban a vegán étrenden is túllépő nyers vegán diéta, csakhogy a legtöbb szakember szerint egy egészséges étrendű ember számára a nyers koszt nem jelent előnyt, sőt az étrend  félreértelmezi az emberi táplálkozást.

Kullancsjelszó: támadás fentről és lentről!

2016.07.21

A kullancs elképesztően szívós. A szó szoros értelmében. A 3-4 mm hosszúsága ellenére, ha jól megszívja magát, testének mérete 120-szorosára is megnő. Az állatok közül az emlősöket, a madarakat kedveli, és az emberben is jól érzi magát. Ha már a bőrben van, táplálkozási ideje 15 nap is lehet. Ha jóllakott és túlélte, akkor akár évekig is elvan táplálék nélkül.

Fókuszban a vénás betegség

2016.06.06

Az aktív népesség 35 százaléka, a nyugdíjas korúaknak pedig több mint fele szenved krónikus vénás, más néven visszérbetegségben. Ahhoz képest, milyen sok embernek okoz panaszokat, meglepő, hogy a betegség sokszor kezeletlen marad. Ha önt is érinti, olvassa el, hogyan teheti könnyebben elviselhetővé!

Helytelenül tápláljuk a kisgyerekeket

2016.04.11

Az egyéves gyerekek fele vas- és D-vitamin-hiányos, csaknem felének magas a koleszterinszintje és túl sok sót fogyaszt, 10 százalékát pedig az elhízás is fenyegeti – derült ki a Primer Prevenciós Orvosi Egyesület által indított Első 1000 nap program felméréséből.

Hatvan százalék fölötti az elhízottak aránya

2016.03.21

A mozgásszegény életmód, a megnövekedett szénhidrát- és kalóriabevitel következtében drasztikusan nőtt az elhízás gyakorisága az elmúlt negyven évben Magyarországon – mondta a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság (MOMOT) elnöke a szervezet XVI. kongresszusán Budapesten.

Milyenek a magyar tinédzserek?

2016.03.17

Kevesebb alkoholt isznak és kevesebbet dohányoznak a magyar tinédzserek, mint 2010-ben, más országokkal összehasonlítva azonban még mindig kedvezőtlenek a magyar adatok – derül ki az Iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása elnevezésű friss nemzetközi kutatásból.

Vitaminok gyümölcsszezon előtt

2016.03.02

Télen és kora tavasszal fokozottan ügyelnünk kell arra, hogy szervezetünknek megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk. Ilyenkor ugyanis ritkábban kerül olyan élelmiszer, friss zöldség és gyümölcs az asztalra, amely elegendő mennyiséget tartalmaz ezekből a nélkülözhetetlen szerves vegyületekből. Arról nem is beszélve, hogy kevesebbet tartózkodunk a szabadban, kevesebb napfény éri a bőrünket – utóbbi pedig nélkülözhetetlen például a D-vitamin képződéséhez.

Reflux - a fojtogató betegség

2016.03.02

Népbetegségnek számít a reflux, de vajon mi is az? „Ég a gyomrom. Sok a savam.” Így már ismerős, ugye? Sokan nem mennek orvoshoz, pedig a probléma magától nem múlik el és idővel akár súlyos gondokat is okozhat. Ugyanakkor, ha figyelünk az étkezésünkre, kerüljük a káros szenvedélyeket vagy a megfelelő gyógyszereket rendszeresen szedjük, a tünetek enyhülhetnek.

1 éves kor előtt vérszegénységet okozhat a tehéntej

2016.02.22

Az egyéves kor körül kialakuló allergiás tünetek 40%-át ételallergia okozza, amelyért jelentős mértékben az idő előtt bevezetett tehéntej felelős – hívja fel a figyelmet Dr. Veres Gábor, a Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság elnöke. Egy friss kutatásból kiderült: sok édesanya a baba első desszertjeként tekint a különböző tejtermékekre, és már egészen korán, 5-6 hónapos kortól kínálja őket, míg 8-12 hónapos korra többségük a tehéntejet is a hozzátáplálás részéve teszi.

Bírság tiltott gyógyító hatások ígérete miatt

2016.02.14

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntése szerint a Posta Szerviz Kft. jogsértő módon reklámozta LPA Bio-Actif elnevezésű termékét, mert tiltott gyógyító és megalapozatlan egészségre vonatkozó hatásokkal népszerűsítette azt, valamint megtévesztette a fogyasztókat a termék teszteltségét és ellenőrzöttségét tekintve. A GVH a jogsértésért 12.453.000 forint bírságot szabott ki a Posta Szerviz Kft.-re, és megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását.

Tabuk nélkül a mellrákról

2016.02.11

A Mellrákinfó Egyesület a Rákellenes Világnap alkalmából mai napon rendezte második országos találkozóját. A rendezvényen olyan értintettek vettek részt és osztották meg tapasztalataikat, akik már szembesültek korábban a betegséggel. Az eseményen a szakorvosok egyértelművé tették, hogy a legfontosabb cél, hogy mindenki számára legyenek elérhetőek az innovatív terápiák és a minőségi onkológiai ellátás, melynek köszönhetően soha nem látott túlélési eredmények érhető már el az emlőrák kezelésében.

A táplálkozási napló a sikeres fogyókúra alapja!

2016.01.31

Sokan észre sem veszik, mennyi plusz kalóriát visznek be a szervezetükbe nassolnivalókkal, rendszertelen étkezésekkel, üdítőitalokkal vagy alkoholfogyasztással. Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos és testsúlygyógyász szerint a hatásos fogyókúra alapja a táplálkozási- és mozgásnapló vezetés!

Tévhitek a reggelivel kapcsolatban

2016.01.24

A reggeli étkezéssel kapcsolatban nagyon sok tévhit él a köztudatban. Fontos tudni, hogy a reggelinél is vannak olyan szabályok, amelyeket érdemes betartani, ha azt akarjuk, hogy jobban induljon a napunk, és hogy lendületünk a nap folyamán végigkísérhessen minket. Most erre szeretné felhívni a figyelmet a Cappy Great Start!, hiszen egy reggeli gyümölcslé vagy gyümölcsital remek választás lehet a reggelink mellé is.

Januári fogyókúra: az újévi fogadalom után

2016.01.20

Január a nagy fogadalmak időszaka, amikor is a legtöbben a súlyfeleslegüktől szeretnének megszabadulni. Februárra azonban mégis elfogy a lendület, és a kitűzött célokat csekély mértékben vagy egyáltalán nem sikerül elérni. De vajon mi lehet ennek az oka és mit tehetünk ellene? A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének alábbi tanácsaival sikerre viheti a fogadalmát. Ezért nem szabadulunk a kilóktól

Az iskolások negyede túlsúlyos

2015.12.26

A három évnél fiatalabb magyar gyermekek 80%-a az ajánlott napi mennyiségnél jelentősen több cukrot fogyaszt, ez az arány pedig a karácsonyi időszakban még tovább nő. Minden tizedik szülő a hétköznapok során is édességgel jutalmazza a gyermekét, és az 1-3 éves korosztály csupán harmada kap külön nekik készített ételt , döntő többségük az ünnepek idején is azt eszi, amit szüleik fogyasztanak.

Főzzön okosan az ünnepekre!

2015.12.22

Az ünnepi készülődésben sokszor túlzásba esünk az ebéd és vacsora mennyiségét illetően, ezért nemcsak hogy többet eszünk, de sokkal több étel is megy veszendőbe! Ha előre megtervezzük, hogy mekkora adagokat kellene készítenünk, akkor nemcsak a kiegyensúlyozott étkezésre tudunk odafigyelni, hanem a pénztárcánkat is kímélhetjük, amellett, hogy időt spórolhatunk.

Már letölthető a MeNTA mobil alkalmazás

2015.12.11

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ részéről európai uniós támogatással létrehozott MeNTA okostelefonos alkalmazás segítségével saját egészségi adatainkról, fizikai állapotunkról, prevenciós lehetőségeinkről tájékozódhatunk, és egészségünk megőrzése érdekében széleskörű információkhoz juthatunk.

Bírság ásványvíz megtévesztő hirdetése miatt

2015.12.03

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megállapította, hogy a Peridot Line Kft. jogsértő módon reklámozta a Peridot ásványvizet, mert tiltott gyógyító és megalapozatlan, egészségre vonatkozó hatásokkal, valamint egészségügyi szervezeti ajánlással népszerűsítette azt. A GVH a jogsértésért 1.300.000 forint bírságot szabott ki a Peridot Line Kft.-re., és megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását.

Magyarország legegészségtudatosabb iskoláját díjazta a Lidl

2015.12.03

A Bornemisza Péter Gimnázium, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola, Óvoda és Sportiskola nyerte meg a Lidl Magyarország Iskolakezdés egészségesen! kampánya keretében meghirdetett, egészségtudatosságot elősegítő iskolai programokat értékelő pályázat 1 millió forint értékű fődíját.

Miért nehezebb a fogyás 40 éves kor felett?

2015.11.20

Nagyon sokan abban a hitben élnek, hogy amikor eljön a 30. vagy a 40. születésnapjuk, olyan drámai változás történik a szervezetükben, amely miatt alattomosabban kúsznak fel a pluszkilók, és sokkal nehezebb leadni azokat. Vajon tényleg nehezebb fogyni 40 éves kor felett?

Nem csak az időseket sújtja a gyengülő memória

2015.11.01

A magyarok több mint 60%-a tapasztal időnként feledékenységet, közel ennyien rendszeresen küzdenek koncentrációs zavarral, az ingerlékenység, mentális kimerültség pedig tízből legalább hét embert érint. A Trend Inspiráció Műhely reprezentatív felméréséből az is kiderül: a 30-49 évesek nem tudnak arról, hogy az agyi kiserek vérkeringésének zavarai őket is érinthetik, valószínűleg ez az oka annak, hogy a felnőtt magyar lakosság mindössze 34%-a tesz csak lépéseket agyi egészségének megőrzése érdekében.

Így őrizzük meg szemünk egészségét!

2015.10.06

A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet! Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és kezelnénk a bajt. A szemész szakorvos szerint 40 év felett elengedhetetlen az évente elvégzett szűrővizsgálat, ám emellett van még pár egyszerű praktika, ami segíthet szemünk világának megőrzésében.

Egészségesebb lehet a közétkeztetés

2015.08.31

Mindenki a szükségleteinek és az egészséges táplálkozás irányelveinek megfelelő ételt kapjon a közétkeztetésben – ez a közétkeztetési rendelet célja. Az új konyhatechnológiai eljárások bevezetésére és megvalósítására biztosított több mint 3 éves átmeneti időszak szeptember 1-jén lejár. Az egészségügyi hatóság az ellenőrzéseket fokozatosan, az őszi hónapokban kezdi meg.

Ismerd meg a vérnyomásod!

2015.05.17

Az Egészségügyi Világszervezet 2005 óta minden évben meghirdeti a Hypertonia Világnapját, melynek célja a az egészségesek és a betegek figyelemének felhívása a magasvérnyomás-betegség népbetegséggé válására, megelőzésének lehetőségeire és a betegség veszélyeire. A Világnap dátuma hagyományosan május 17-e.

Vércukorszint-kontroll testsúlygyarapodás nélkül

2015.01.21

Az intenzív vércukorszint-kontrollt igénylő, 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek gyakran szenvednek testsúlygyarapodástól. Számukra jelenthet új lehetőséget az az új SGLT2-gátlók családjába tartozó készítmény, amelyhez januártól már hazánkban is OEP támogatással juthatnak hozzá a cukorbetegek.

Összefogás a lisztérzékenyekért

2014.12.12

Szombattól lép életbe az az új európai uniós rendelet, amely előírja a fogyasztók megfelelő tájékoztatását az általuk fogyasztott élelmiszerekről. A kötelező tájékoztatásnak hangsúlyos eleme az adott élelmiszerben lévő allergénekről történő informálás, ezért a Kométa összefogott a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesületével a gluténmentes húskészítmények ügyében.

Diabétesz: egy megtévesztő betegség

2014.11.24

A diabétesz észlelésekor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy az időben megkezdett kezeléssel megelőzhető vagy legalább késleltethető legyen az alapbetegségnél sokkal veszélyesebb szövődmények kialakulása.

Ételintolerancia: évek telhetnek el a diagnózisig

2014.11.24

Nem ritka, hogy évek óta tartó, gyógyszeres kezelésekre nem reagáló emésztési panaszok – gyomorfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, olykor fejfájás vagy nem múló bőrpanaszok, ekcéma, elhízás vagy kóros soványság – miatt kerülnek a páciensek gasztroenterológushoz, ahol kiderül: ételintolerancia a kiváltó ok, s a tünetek gyógyszer nélkül, célzott diétával megszüntethetők. Sokszor a háziorvosok és a szakorvosok sem gondolnak rá: ha nincs szervi elváltozás, ételintolerancia is magyarázhatja a kínzó, makacs tüneteket.

Átváltoztatják a pikkelysömörrel élők életét

2014.11.20

Budapest után, első vidéki helyszínként Pécsett indul útjára az Átváltozás program, amely a pszoriázisban, avagy hétköznapi nevén pikkelysömörben szenvedők számára biztosít térítésmentes szakmai és lelki támogatást. A jelentős lelki megterheléssel is járó, egyelőre gyógyíthatatlan bőrbetegség mintegy 200 ezer embert sújt Magyarországon. A mai napon egy új fényterápiás kabint is átadtak a pécsi bőrklinikán, ami szintén a pikkelysömörben szenvedők számára jelent nagy könnyebbséget, éves szinten több száz beteg kezelésére adva lehetőséget.

MEDIC SPHERE - cukorbetegeknek

2014.11.19

A diabetes Magyarországon népbetegségnek számít: a regisztrált cukorbetegek aránya a felnőtt népesség körében eléri a 10 százalékot. Körükben kétszer akkora a stroke és háromszor akkora a légúti megbetegedések kockázata, mint az egészséges lakosság körében. A betegszám emelkedésével járó egészségügyi kiadások pedig jelentős terhet rónak a hazai ellátórendszerre is A diabetes hatékony kezelésében jelenthet segítséget a Budapesti Gazdasági Főiskola és a U1 Nonprofit Kft. közös, 406 millió forint Európai Uniós támogatásból megvalósult Medic Sphere, személyre szabott egészségügyi ellátást támogató megoldása, amely a Nemzetközi Diabetes Konferencián került bemutatásra.

Az egészséges táplálkozás a reggelivel kezdődik

2014.11.14

Mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, stresszes életvitel, genetika és még hosszan sorolhatnánk azon tényezők sorát, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához. Annak érdekében, hogy minél többen megismerkedhessenek ennek a ma már népbetegségnek számító betegségnek a tüneteivel, valamint megelőzési és kezeléséi lehetőségeivel, 1991-ben a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és a WHO létrehozta a Diabétesz Világnapot, amit minden évben november 14-én tartanak.

Az vagy, amit megeszel: az első 1000 nap

2014.11.14

Az első 1000 napban a gyermekek egész életüket meghatározó fejlődésen mennek át. A terhesség ideje alatt magzatként, majd életük első éveiben szervezetükben soha meg nem ismételhető minőségi és mennyiségi változások mennek végbe. Életünk első 1000 napjában a legintenzívebb a kognitív területek – mint a gondolkodás, a nyelvi képességek, az emlékezet – fejlődése, de ebben az időszakban alakul ki a bélflóra és az immunrendszer is. Ekkor válik véglegessé a zsírsejtek száma, ami meghatározza a későbbi elhízásra való hajlamot.

A cukorbetegséget csak megelőzni lehet

2014.11.14

A Diabétesz Világnapot minden évben november 14-én ünnepeljük. Diabétesz Világnapot első alkalommal 1991-ben szervezett a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO), látva a cukorbetegség világszerte növekvő terjedését. Gyermekeink életének első 1000 napjában sokat tehetünk azonban a betegség kockázatának csökkentéséért.

Koleszterinhelyzet Magyarországon

2014.11.02

TUDTA-E, HOGY • a koleszterin nagy részét szervezetünk maga termeli? • hogy a szervezet a koleszterint D-vitamin szintetizálásához is felhasználja napfény jelenlétében? • hogy a növényi szterinek a természetben csak igen kis mennyiségben találhatóak meg? Almából például 150 db-ot kellene elfogyasztani a terápiás hatás elérése érdekében.

Vészelje át a kritikus időszakot!

2014.10.31

Az októberi és novemberi hónapok beköszöntével, mindannyian nagyobb eséllyel kapjuk el a szezonális betegségeket. A nátha és influenza kellemetlen tünetei senki számára sem ismeretlenek, de annak érdekében, hogy ez az időszak ne csak a betegségekről szóljon, érdemes minél jobban megismerni a megelőzés és gyógyítás legfontosabb lépéseit.

Továbbra is túlsúlyos-e a magyarok kétharmada?

2014.10.16

Az elhízás világszerte egyre komolyabb problémát jelent a felnőttek és gyermekek körében egyaránt, hozzájárulva számos krónikus betegség (cukorbetegség, magas vérnyomás, szívinfarktus, szélütés, daganat, stb.) kialakulásához. A 2009-es Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat adatai szerint a felnőtt lakosság csaknem kétharmada túlsúllyal küzd, valamint számos táplálkozási kockázati tényező van jelen. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet 2014-ben megismétli a felmérést, hogy kiderítsék: hoztak-e pozitív változást az elmúlt évek erőfeszítései, illetve milyen további lépésekre lehet szükség.

Az élelmiszer gyártók 70 vállalása

2014.10.08

Az ÉFOSZ (Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége) egészséges táplálkozást előmozdító felhívásához mintegy 20 hazai szervezet és vállalat több mint 70 önkéntes vállalást téve csatlakozott.

Minden 3. gyerek reggeli nélkül kezdi az iskolát

2014.10.06

Tudta-e, hogy a túlsúly és az elhízás problémája minden negyedik óvodás- és kisiskolás gyermeket érint ma Magyarországon? Az elhízás önmagában olyan krónikus betegségek kockázati tényezője, mint a szív- és érrendszeri, a daganatos betegségek vagy a cukorbetegség.

Iparág épült a hiszékeny betegekre!

2014.09.11

Dr. Csupor Dezső (35) már egyetemi tanulmányai alatt bekapcsolódott a Szegedi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének munkájába, különböző státuszokban azóta is ott dolgozik. Az orvosi kiadóknak fordító, gyógynövényekkel foglalkozó gyógyszerészt ismerősei olyan gyakran keresték meg: véleményezze az interneten terjedő egészségügyi témájú (ál)híreket és körleveleket, hogy úgy döntött, nem egyesével válaszol a beérkező e-mailekre, inkább néhány kollégájával együtt Ködpiszkáló címmel blogot indít.

Folyadékra és ásványi anyagokra is szükségünk van

2014.07.12

Gyakran halljuk nyáron azokat az intelmeket, amelyek a megfelelő folyadékpótlásról szólnak, de ugyanilyen fontos a só- és ásványi anyagok bevitele is. Hiába iszunk ugyanis elegendő vizet, teát, ha „kimossuk” szervezetünkből az ásványi anyagokat. Ezek hiánya számos kellemetlenséghez, súlyosabb esetben szervi problémához vezethet.

10-ből 4 magyar sosem jár egészségügyi szűrésre

2014.07.09

Saját bevallásuk szerint tízből kilencen tesznek az egészségükért, egészségesebb táplálkozással, a káros szenvedélyek kerülésével, szűrővizsgálatokra azonban a lakosság egy jelentős része egyáltalán nem jár. Pedig sok esetben egy-egy preventív vizsgálat során kifejezetten komoly betegségek mutathatók ki, és orvosolhatók időben. A Generali Egészségprogramban nagy hangsúlyt kapnak a férfiak és nők számára, az aktuális életkoruknak megfelelően összeállított szűrővizsgálatok, melyeket a legfejlettebb technológiával felszerelt rendelőkben, előre egyeztetett időpontokban, sorban állás nélkül végeznek el.

Mérföldkő a hazai közétkeztetésben

2014.06.22

Az OÉTI felmérése szerint több a gyümölcs az iskolákban, de még mindig túl sósak az ételek Több tekintetben is javult az iskolai közétkeztetés minősége az elmúlt években – ezt állapította meg az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet most elkészült elemzése. Megjelentek a teljes kiőrlésű pékáruk, új nyersanyagokat is használnak a főzés során és többször kerül friss zöldség, gyümölcs az asztalra. Ezzel együtt azonban az ételek sótartalma még mindig jelentősen meghaladja az ajánlott értéket, tejből és tejtermékből pedig a szükségesnél kevesebbet kapnak a gyerekek.

Vessen véget a műfogsor rémálomnak

2014.06.22

Folyton mozog a műfogsora? Keményebb ételeket nem képes elrágni vele? Készíttetett több műfogsort, de egyik sem illeszkedik pontosan a szájába? Ne adja fel, van megoldás a műfogsorproblémákra! Létezik egy modern technológia, amely révén fájdalommentesen, hosszú távra stabilizálhatja meglévő műfogsorát. Ez az eljárás a Fixfogsor® Protézisrögzítés (www.fixfogsor.hu), amely során extra vékony titán implantátumokkal stabilizáljuk műfogsorát.

Az OÉTI közleménye

2014.04.09

Tisztelt Fogyasztók! Tájékoztatjuk önöket, hogy az utóbbi időben számos étrend-kiegészítő termékkel összefüggésben előfordult, hogy az adott forgalmazó jogosulatlanul jelentette meg kereskedelmi kommunikációjában a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál védjegyként bejelentett OÉTI logót.

Csontritkulás: Fókuszban a K2-vitamin

2014.02.04

Kiemelt szerepet játszik a csontritkulás elleni védekezésben az eddig kevéssé közismert K2-vitamin. Egyre több nemzetközi vizsgálat erősíti meg, hogy a K2-vitamin "irányítja" a kalciumot a megfelelő helyre testünkben: segít, hogy a kalcium hatékonyabban épüljön be a csontokba és ne rakódjon le az erek falán.

Ahol a szűrés tízezreket menthet meg

2014.02.03

Egy Hódmezővásárhely nagyságú, közepes méretű városnyi emberben már ott a vastagbéldaganat, csak még nem tud róla, közülük ezzel 2014-ben is egy Balatonalmádi méretű kisvárosnyi ember fog szembesülni, a halálos áldozatok száma pedig felér Mezőhegyes lakosságával – figyelmeztet a daganatos betegeket képviselő Gyógyulj Velünk Egyesület. Ez viszont nem törvényszerű: ha többen idejében eljutnának vastagbéltükrözésre, a halálesetek számát a töredékére lehetne csökkenteni.

Tél végére lemerülnek a D-vitamin-készleteink!

2014.01.30

A D-vitamin nagy részét a szervezetünk saját maga állítja elő napfény hatására – az elmúlt hónapokat azonban inkább a szürkeség jellemezte. Ilyenkor különösen fontos a D-vitamin pótlása, amelynek már rövid távú hatásai is igazoltak.

A bejglitől a cukorbeteg lábszárfekélyig

2013.12.29

Az év végi ünnepek velejárója a gazdagon terített asztal és a sok-sok finomság. Ilyenkor hajlamosak vagyunk sokkal többet, és sokkal kevésbé egészségtudatosan enni, mint egyébként. Ez azonban – a túlsúly mellett – egyéb problémákat is okozhat. Természetesen nem katasztrófa, ha a karácsonyi ebédek alkalmával kicsit több kalóriát viszünk be, és nem megyünk az ünnepek minden napján sportolni, de ne feledjük el, hogy az életvitelszerű egészségtelen életmód rengeteg betegséghez, köztük például diabéteszhez vezethet.

33 millió forint adományt gyűjtöttek a kórházaknak

2013.10.24

Lezárult az ötödik éve az országot járó Richter Egészségváros idei programsorozata, ahol hét városban, mintegy ötven helyi egészségügyi szakember várta helyszínenként a látogatókat. A családi rendezvény célja idén sem változott, megismertették a lakossággal, hogy milyen nagy szerepe van az egyéni felelősségvállalásnak és szerepvállalásnak az egészségi állapot alakulásában. A kezdeményezés egyedülálló lehetőséget kínált minden résztvevőnek, hiszen a városlakók régóta halogatott vagy éppen nehezen hozzáférhető egészségügyi szűréseken vehettek részt, amelyet több mint 12.000 alkalommal ki is használtak. A program másik különlegessége, hogy a rendezvényre látogatók az egészségük mellett részvételükkel és aktivitásukkal a helyi kórházat is támogatták egy pontgyűjtés keretében. Idén az eddigi legmagasabb összeget, 32.954.000 forintot gyűjtöttek a programban résztvevő kórházaknak, mellyel a Richter Gedeon gyógyszergyár a kórházak fejlesztését, valamint a szükséges orvostechnológiai eszközök beszerzését támogatta.

Korunk betegsége a magnéziumhiány

2013.09.12

Zsíros, sós ételek, édes üdítők és fagylaltok, sok alkohol. Mindezek fogyasztása kevés mozgással párosítva általános jelenség ma hazánkban. Az egészségtelen életmód sok bajt okoz a szervezetben. Közülük kevesebb szó esik a magnéziumhiányról. Pedig ennek az ásványi anyagnak a hiánya nemcsak izomgörcsöt és levertséget, hanem szívizom problémákat is okozhat. Röviden bemutatjuk, hogy milyen tünetei vannak a magnéziumhiánynak és hogyan védekezhetünk ellene.

Különleges szakácsköny gyermekeknek

2013.09.11

Dr. Békési Andrea: BÁTOR TÁL. Étel és élet a Bátor Táborban című könyvének bemutatója 2013. szeptember 11-én, szerdán 17 órától

Az 5 legütősebb légút tisztító táplálék-allergia ellen

2013.08.29

Az allergiára az okot környezetünkben kell keresni, mind a környezeti hatások, mind pedig a helytelen táplálkozás komoly szerepet játszik kialakulásában. Ha szénanáthával küzdesz, fokozottan kell ügyelned légutaid egészségére, és a felső légúti szervek tisztán tartására. Segítségükkel biztosíthatod a nyálkahártya egészségének védelmét, a könnyű légzést, és gátolják a nátha, valamint az allergia tüneteinek kifejlődését.

Schüssler NaturCosMEDics - 100% natúr krémek!

2013.08.26

A 8 különböző Schüssler-sót tartalmazó natúr krémeink megoldást nyújtanak többek között a pattanásos bőrre, a vízhiányos bőrre vagy akár a pigmentációs zavarokra. Schüssler krémek jótékony hatású, természetes összetevőket tartalmaznak, mint a shea vaj, argán olaj, kókuszdió vaj és a sárgabarackmag olaj. Krémeink kellemes illatát lime kivonat kölcsönzi!

Gyümölcsjoghurt teszt

2013.08.22

Inkább cukros édesség, mint egészséges finomság Amellett, hogy finom, segít az emésztésben, élőflórát és probiotikumokat tartalmaz, védi a bélbaktériumokat, egyszóval egészséges – gondolják sokan a gyümölcsjoghurtról. Tényleg így van? A Tudatos Vásárlók Egyesülete 16 gyümölcsjoghurtot tesztelt - elsősorban a cukor és gyümölcshányad szempontjából - táplálkozástudományi szakértő segítségével, hogy kiderüljön, egészséges finomság vagy inkább cukros édesség a gyümölcsjoghurt.

Müzliszelet teszt

2013.08.20

6-ból 2 termék hidrogénezett növényi zsírral készült Táplálkozástani szempontból megközelítve a müzli, jó esetben a müzliszelet is természetes összetevőket tartalmazó, rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étel, amely csak csekély mértékben (vagy egyáltalán nem) tartalmaz hozzáadott cukrot és egyéb mesterséges anyagot (aroma, tartósítószer stb.). Ebből kiindulva a müzliszeleteket sokan az egészséges táplálkozással azonosítják.

Hazánkban minden 7. gyermek elhízott

2013.08.15

Közel 50 torta érkezett az Update1 Europe Zrt. által meghirdetett, „Az ország update tortája” elnevezésű versenyre, melynek célja, hogy felhívja a családok figyelmét az egészséges táplálkozás fontosságára, a kiegyensúlyozott szénhidrátbevitelre és arra, hogy a finom ételek, édességek is lehetnek egészségesek. A zsűrizés a napokban zajlik, melynek során nem csak az ízvilágot pontozzák a zsűritagok, hanem a beérkezett pályaművek összetételét is, miszerint mennyi szénhidrátot, ízfokozót valamint mesterséges színezéket tartalmaz a desszertkülönlegesség.

Teljes élet műfogsorral? Igen, lehetséges!

2013.05.14

Zavarja, hogy folyton mozog a műfogsora? Keményebb ételeket nem tud elrágni vele? Készíttetett több műfogsort, de egyik sem illeszkedik pontosan a szájába? Ne adja fel, van megoldás a műfogsorproblémákra! Létezik egy modern technológia, amely révén fájdalommentesen, hosszú távra stabilizálhatja meglévő műfogsorát. Ez az eljárás a Fixfogsor® Protézisrögzítés (www.fixfogsor.hu), amely során extra vékony titán implantátumokkal stabilizálják műfogsorát.

Amit tudni akart az aranyérről

2013.04.24

A 21. század egyik legújabb népbetegségének is nevezhetnénk az aranyeres panaszokat. A modern kor életvitele, a kevés rost- és folyadékfogyasztás – azaz a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód - miatt kialakuló idült székrekedés, az éjszakába nyúló ülőmunka, a kötőszövetek elgyengülése és a terhesség/szülés következményeként az emberek mintegy fele tapasztalja meg legalább egyszer élete során azokat a kellemetlen tüneteket, amikkel ez a betegség együtt jár.

Polyák Lilla méregtelenítéssel készül a tavaszra

2013.04.08

Polyák Lillát kamaszkorától kezdve érdeklik a különböző táplálkozási irányzatok. A színésznő elárulta minek köszönheti kirobbanó formáját: egy különleges Neera pálma-és juharfaszirup méregtelenítő kúrába kezdett, hogy testileg és lelkileg megújulva vághasson bele tavasszal a munkába!

Miért válasszuk a biot?

2013.03.07

Manapság egyre többen fordulnak a bio táplálkozás felé, a mozgalom igazi divatirányzattá nőtte ki magát. De vajon mit is jelent az, hogy bio?

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
márciusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája
Kulcsszavak


higiénia fogyás étkezés koronavírus költő gyerekek gyász maszk járvány kávé tudományos kutatás élettani hatás cukorbetegség járvány adományozás egyetem gyógyszergyár idős egészség testsúly női egészség stroke egészséges életmód megelőzés teszt szűrés légszennyezettség elhalálozás infografika elhízás karantén kutatás napozás napvédelem leégés fogászat jövő depresszió internet közöségi média függőség ajándék repülőjegy egészségügyi dolgozó betegség tüdőbaj allergia tej egészséges táplálkozás menopauza női egészség betegség till attila stressz magány bőrvédelem napozás herpesz testápolás körömvirág hüvely daganatos betegségek vashiány Richter Egészségváros megelőzés környezetvédelem évforduló évforduló otthoni tanulás szívtritmuszavar pitvarfibrilláció Richter Gedeon Nyrt. író visszér daganatos betegségek Vincze Lilla pszichológia zúzódás epepanaszok természetes öregedés vérplazma oltás ételrecept orvostudomány időskor demencia nyereményjáték rövidlátás Semmelweis Egyetem tóth auguszta szénhidrát táplálkozás felfázás fájdalomcsillapítás pihenés pihenés alvás HPV szűrés szemészet ízületi betegségek gyógyfürdő home office csézy sebkezelés zöldségek egészséges táplálkozás wc emésztés székelés ízület herpesz aids mozgás tüdőrák tiszta levegő dohányzás nátha megfázás gyógyfürdők tóth vera covid hobbi prosztata nátha influenza karácsony fáradtság vaspótlás tolerancia kertész zsuzsa emésztés mozgás izület bélrendszer infkuenza bakteriális fertőzés feledékenység memóriazavar rossz szokás pozitív gondolkodás borbás gabi borbás marcsi répafélék brokkoli daganatos betegségek vashiány fáradtság Élet Kis Virága Alapítvány bőrszárazság gyógynövények herpesz szív érrendszer gyógynövények Czippán Anett rákellenes világnap memória Vörösmarty Mihály skizofrénia kurkuma gyomorégés demencia olvasás Ladinek Judit gyógytea Dr. Polgár Csaba covid húsvét Sipos Péter fekete nadálytő tavasz rockmilady immunrendszer baleset mozgás telemedicina vadgesztenye Nick Árpád Nick Árpád egészséges életmód sérülés sebkezelés hasmenés utazás repülés fésűs nelly koffein idősotthon napozás lábdagadás Év gyógyszere allergia parlagfű porcjopás Singh Viki gyógynövények bőrvédelem zöldségek rejtő jenő immunerősítés szív úszás Mujahid Zoltán fürdőszoba felfázás testmozgás gyógynövények lázcsillapítás fájdalomcsillapítás szexualitás Sztárek Andrea ölelés hólyaghurut hallásprobléma prosztata diabétesz világnap ízületi kopás aminosavak gyomorégés füstmentes nap vásárlás kocsis dénes fogászat inkontinencia Év gyógyszerésze Kedvenc Patikám testmozgás covid depresszió magas vérnyomás ekcéma rostok Tóth Csanád immunerősítés szarkaláb aranyér véradás megfázás ibs pénz infláció lukács sándor házimunka vashiány Recyclomed d-vitamin a rák világnapja nátha térd Gregor Bernadett fejfájás bélflóra fürdőszoba húgyúti fertőzés az év gyógyszerésze fertőtlenítés szívroham gyomorégés arcápolás Quintus Konrád vastagbélrák d-vitamin ibs irritábilis bél szindróma böjtölés migrén front időjárás újszülöttek nyelvevolúció lábszárfekély sejtterápia növényi étrend rákkutatás Lyme-kór kullancsszezon sport jóga nevetés étrendkiegészítő vitaminok táplálékkiegészítők interjú Szerednyey Béla hisztamin fogzás pajzsmirigy teafaolaj borsmenta-illóolaj kamillaolaj kakukkfű vesebetegség cickafark gyulladás görcs intim higénia kertészkedés Tari Annamária eutanázia asztma ásványi anyagok melanóma sclerosis multiplex neurológia MRI mágneses magrezonancia fülfájás nyári betegségek bakteriális fertőzés rovarcsípés kullancs szúnyog úti patika gyógyszerek covied covid fájdalomcsillapító lázcsillapító mozgás probléma ultrahang Dupuytren klimax hőhullám változó kor hőség izzadás folyadékpótlás omega 3 zsírsavak antioxidáns diéta vágás égési sérülés epilepszia roham autóvezetés hajhullás hajproblémák hajápolás színművész Csuja Imre színész gerinc porckorong porckorongsérv sport mozgás melltartó vérkeringés zsírszövet társadalmi célú reklám dohányellenes klímaváltozás rajzpályázat tehetségesgondozás Richter