• 2024. április 25., csütörtök

Ady Endre, a magyar Messiás


2020.04.29

Ady életútját ismerve elmondható, hogy nemcsak a szerelemben „fogyasztotta, hamvasztotta” magát a költő: egész személyiségére jellemző volt a végletesség, életmódjára pedig az önpusztító, egészségét korán felemésztő duhajság. Két végén égette a gyertyát, ami – a szerzett bajokon túl – bizonyosan hozzájárult korai halálához.


Ady Endre 1913-ban. Székely Aladár felvétele Forrás: Wikimedia Commons


„Én nem azért tanultam meg a szerelmet, hogy tudjam, micsoda, hanem azért, hogy fogyasszam, hamvasszam vele magam, ahogyan illik” – írta Ady 1908-ban, a Mihályi Rozália csókja című novellájában. A műben nagyon egyértelműen – bár a szemérem megóvása miatt a kór nevének említése nélkül – írja le, hogyan kapta el utóbb végzetesnek bizonyuló, súlyos nemi betegségét, a szifiliszt (lues; korabeli nevén: vérbaj). Nem ez volt az egyetlen betegség, amivel küzdött.

hirdetés

Fejlődési rendellenességgel született

Ady ritka fejlődési rendellenességgel született 1877-ben: mindkét kezén hat ujjal. Ez a genetikai hiba apai ágon öröklődött az Ady-famíliában, és a családtagok számos felmenőre vissza tudták vezetni. Valójában nem volt nagyon súlyos eset, mert a kisujj mellett lévő bőrkinövésben nem voltak csontok, így a bába a születés után egy cérnával elkötve könnyen orvosolni tudta a bajt: a hatodik „ujj” pár nap alatt elhalt, és levált a kézről. De a költő egész életében bizonyos büszkeséggel viselte a kézfején meglévő apró hegeket, „táltosságának” bizonyítékát látva bennük. A messianisztikus küldetéstudat és erős hit önnön kiválasztottságában, a sokszor szemére vetett felsőbbrendű attitűd alapvetően ebből a táltos-születésből eredeztethető. Ennek mítoszát Ady maga is táplálta egész életében és identitásának meghatározó eleme volt mindvégig. („Én pap vagyok, de pogány pap, pogány (…) / Táltosok átkos sarja talán.” – Egy párisi hajnalon, 1906)

hirdetés

Zaklatott, bohém életvitel

Már nagyon fiatalon, a zilahi gimnáziumban töltött években elkezdett cigarettázni és a cimborákkal kocsmákba járni, bohém életvitelét egyetemi éveiben is folytatta. Zaklatott időszak volt ez: tanulmányait többször is félbeszakította, Debrecenben, Pesten, majd ismét Debrecenben folytatott jogi stúdiumokat, melyeket végül nem fejezett be, hanem újságírónak állt. 1899-től Nagyváradon telepedett le és nagy élvezettel vetette bele magát a szellemi pezsgéséről, nyugatias kultúrájáról ismert város éjszakai életébe. Számos szeretője lehetett, de az utókor úgy véli, a híres orfeumi táncosnőtől, Rienzi Máriától kaphatta el a vérbajt 1902-ben.

A betegség jellemző tüneteit, a bőr és a nyálkahártya foltos, viszkető kiütéseit nagyon artisztikusan írja le már idézett novellájában: „… a mi csókunk a véremben olyan lett, mint egy kehely, melynek későn jut eszébe, hogy kicsorduljon. Csupa rózsákat nyílott a vérem, haragos, tüzes, bő szerelmi rózsákat”. A szifilisz tüneteitől a költő – érthető módon – megrettent és kezeltette magát, ám a rá jellemző módon csak hellyel-közzel: amikor épp jobban volt, akkor teljesen elhanyagolta betegségét. Amikor a tünetek kiújultak, arzénes injekciókkal, jódtablettákkal és higanyos bedörzsöléssel kúrálták orvosai – már amikor Ady hagyta, mert például a bedörzsöléseket legtöbbször visszautasította. A szifilisz ellenszerét csak 1909-ben fedezték fel, de még évekig kellett várni az elterjedésére, így a valóban hatékony gyógymódban Ady már nem részesülhetett.

 

A másik démon: az alkoholizmus

Egyik orvosa, az egyébként ideggyógyász Dr. Láng Menyhért szerint „Ady Endre démona nem a luesz volt, hanem az alkohol.” Ady sokat ivott, elsősorban bort és már egészen fiatal korától. Ő maga az alkoholizálást genetikusan öröklődőnek tartotta és azzal magyarázta saját szenvedélybetegségét, hogy mind anyai, mind apai ágú férfirokonai között sokan voltak részegesek – így valójában inkább rossz családi mintáról beszélhetünk, mintsem öröklődésről. Ugyanakkor azonban – kellő éleslátásról téve tanúbizonyságot – társadalmi meghatározottságúnak is látta e népbetegséget: „Az alkoholizmus olyan kényszerű eredménye a társadalomokon uralkodó, még alig sejtett törvényeknek, mint akármi. Az öngyilkosság, az elmebaj, a kivándorlás, az egy-gyermekrend. Akármi, ami eszünkbe jut. Tehát? Tehát adjanak nekünk jobb társadalmat. (…) Tegyék szebbé az életet. Rendben van. El fogja dobni minden eszes lény a maga italospoharát.” (Az alkohol, 1905.) Megint máskor kiválasztottságával indokolja szenvedélyes italozását: „Az alkohol a romboló isten!... (…) / S kik rátermettek messiási sorsra: / Belefúltak mámorba, alkoholba.” (Áldomás, 1903)

 

Ördögi körbe került

Az olykor napi 5-6 liter bor mellett Ady mértéktelenül dohányzott is, naponta 60-70 szálat, de olykor ennek akár a dupláját (!) is elszívta, mondhatjuk tehát, hogy láncdohányos volt. Ennek idült hörghurut, tüdőtágulat, nehézlégzés, fulladás és állandósult rekedtség lett az eredménye. Emellett „neuraszténia” (ideggyengeség, neurózis) is kialakult nála, ami nem csoda az alkohol és a dohányzás mellett, az állandó éjszakázások és az ebből kialakuló krónikus álmatlanság, no meg a nemi élettel összefüggő problémák miatt.

Leginkább az álmatlanság kínozta, erre számos versében utal is és mindenféle altatóporokkal (például Veronállal) próbálta orvosolni a bajt, míg végül teljesen hozzászokott a gyógyszerekhez. Az altatók és a bor miatt napközben kábult volt, ezt újabb cigarettákkal, kávéval és ismét csak alkohollal kúrálta, ördögi körbe kerülve így. Szélsőséges kedélyhullámzásait sokan a zsenialitás velejárójának tekintették, de magyarázhatjuk a sokféle „szerrel” is, amivel a testét módszeresen mérgezte.

Czeizel Endre gyanúja szerint Ady mániás depressziós lehetett: a felajzott, irodalmi szempontból is termékeny napokat gyakran követték hosszabb, letargikus, mély csüggedésben töltött időszakok. A többszöri kórházi, szanatóriumi kezelés, a tény, hogy 1915-től már egy ideggyógyász (az idézett Láng doktor) volt a kezelőorvosa, és a szuicid gondolatok is erősítik a gyanút. Ady egyébként neurotikus problémáit is öröklődő betegségnek tekintette és anyai családjából vezette le, melyben sok volt az „elmebajos és öngyilkos”. 1913-ban felkereste Ferenczi Sándort, Freud barátját és munkatársát, aki a pszichoanalízis magyarországi meghonosítója volt. Ady érdeklődött az új terápia iránt és remélte, hogy az segíthet rajta, ám Ferenczi nem vállalta a kezelést.

 

Alig múlt 41 éves, amikor meghalt

A számos testi-lelki baj, de főképp a nem kellően kezelt szifilisz következményeként Ady 1918 novemberében „hűdést” (agyvérzést) kapott, amitől részlegesen lebénult és állandó ápolásra szorult. Ez már a harmadlagos vérbaj jellemző velejárója volt, ahogy a főverőér (aorta) tágulata is – amire majd a boncolás derít fényt, ahogyan a jelentősen megnagyobbodott májra és szívre is. 1919 januárjában Ady – feleségével együtt – elkapta a spanyolnáthát, amitől magas láza alakult ki. Csinszka pár nap alatt meggyógyult, de férjnél nem múlt a láz, sőt, tüdőgyulladása lett, ezért bevitték a Liget Szanatóriumba. Két hetet töltött ott, de állapota nem javult, január 27-én reggel meghalt. Alig múlt 41 éves.

dr. Dávid Andrea

irodalomtörténész


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Vasegészség és tüdőbaj: a két Kisfaludy Gyógyhír Magazin

Márai Sándor hosszú búcsúja Gyógyhír Magazin

Molnár Ferenc, a rezge lelkű agresszor Gyógyhír Magazin

Szindbád élete és halála – Krúdy Gyula betegségei Gyógyhír Magazin

Tompa Mihály: „Birkózom a lassú enyészet angyalával” Gyógyhír Magazin

Gárdonyi Géza: „Én a halálra elkészültem” Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája
Kulcsszavak


higiénia fogyás étkezés koronavírus költő gyerekek gyász maszk járvány kávé tudományos kutatás élettani hatás cukorbetegség járvány adományozás egyetem gyógyszergyár idős egészség testsúly női egészség stroke egészséges életmód megelőzés teszt szűrés légszennyezettség elhalálozás infografika elhízás karantén kutatás napozás napvédelem leégés fogászat jövő depresszió internet közöségi média függőség ajándék repülőjegy egészségügyi dolgozó betegség tüdőbaj allergia tej egészséges táplálkozás menopauza női egészség betegség till attila stressz magány bőrvédelem napozás herpesz testápolás körömvirág hüvely daganatos betegségek vashiány Richter Egészségváros megelőzés környezetvédelem évforduló évforduló otthoni tanulás szívtritmuszavar pitvarfibrilláció Richter Gedeon Nyrt. író visszér daganatos betegségek Vincze Lilla pszichológia zúzódás epepanaszok természetes öregedés vérplazma oltás ételrecept orvostudomány időskor demencia nyereményjáték rövidlátás Semmelweis Egyetem tóth auguszta szénhidrát táplálkozás felfázás fájdalomcsillapítás pihenés pihenés alvás HPV szűrés szemészet ízületi betegségek gyógyfürdő home office csézy sebkezelés zöldségek egészséges táplálkozás wc emésztés székelés ízület herpesz aids mozgás tüdőrák tiszta levegő dohányzás nátha megfázás gyógyfürdők tóth vera covid hobbi prosztata nátha influenza karácsony fáradtság vaspótlás tolerancia kertész zsuzsa emésztés mozgás izület bélrendszer infkuenza bakteriális fertőzés feledékenység memóriazavar rossz szokás pozitív gondolkodás borbás gabi borbás marcsi répafélék brokkoli daganatos betegségek vashiány fáradtság Élet Kis Virága Alapítvány bőrszárazság gyógynövények herpesz szív érrendszer gyógynövények Czippán Anett rákellenes világnap memória Vörösmarty Mihály skizofrénia kurkuma gyomorégés demencia olvasás Ladinek Judit gyógytea Dr. Polgár Csaba covid húsvét Sipos Péter fekete nadálytő tavasz rockmilady immunrendszer baleset mozgás telemedicina vadgesztenye Nick Árpád Nick Árpád egészséges életmód sérülés sebkezelés hasmenés utazás repülés fésűs nelly koffein idősotthon napozás lábdagadás Év gyógyszere allergia parlagfű porcjopás Singh Viki gyógynövények bőrvédelem zöldségek rejtő jenő immunerősítés szív úszás Mujahid Zoltán fürdőszoba felfázás testmozgás gyógynövények lázcsillapítás fájdalomcsillapítás szexualitás Sztárek Andrea ölelés hólyaghurut hallásprobléma prosztata diabétesz világnap ízületi kopás aminosavak gyomorégés füstmentes nap vásárlás kocsis dénes fogászat inkontinencia Év gyógyszerésze Kedvenc Patikám testmozgás covid depresszió magas vérnyomás ekcéma rostok Tóth Csanád immunerősítés szarkaláb aranyér véradás megfázás ibs pénz infláció lukács sándor házimunka vashiány Recyclomed d-vitamin a rák világnapja nátha térd Gregor Bernadett fejfájás bélflóra fürdőszoba húgyúti fertőzés az év gyógyszerésze fertőtlenítés szívroham gyomorégés arcápolás Quintus Konrád vastagbélrák d-vitamin ibs irritábilis bél szindróma böjtölés migrén front időjárás újszülöttek nyelvevolúció lábszárfekély sejtterápia növényi étrend rákkutatás Lyme-kór kullancsszezon sport jóga nevetés étrendkiegészítő vitaminok táplálékkiegészítők interjú Szerednyey Béla hisztamin fogzás pajzsmirigy teafaolaj borsmenta-illóolaj kamillaolaj kakukkfű vesebetegség cickafark gyulladás görcs intim higénia kertészkedés Tari Annamária eutanázia asztma ásványi anyagok melanóma sclerosis multiplex neurológia MRI mágneses magrezonancia fülfájás nyári betegségek bakteriális fertőzés rovarcsípés kullancs szúnyog úti patika gyógyszerek covied covid fájdalomcsillapító lázcsillapító mozgás probléma ultrahang Dupuytren klimax hőhullám változó kor hőség izzadás folyadékpótlás omega 3 zsírsavak antioxidáns diéta vágás égési sérülés epilepszia roham autóvezetés hajhullás hajproblémák hajápolás színművész Csuja Imre színész gerinc porckorong porckorongsérv sport mozgás melltartó vérkeringés zsírszövet társadalmi célú reklám dohányellenes klímaváltozás rajzpályázat tehetségesgondozás Richter