• 2024. március 19., kedd

Keresés


139 db találat a következő kifejezésre: Cukorbetegség

Az ártalomcsökkentés széles skálán mozog: az egészségedről te döntesz!

2023.12.11

Hajlamosak vagyunk a betegségekre valamiféle kivédhetetlen sorscsapásként tekinteni, pedig a tudomány tényei és a számok egészen mást mutatnak: a személyes döntéseinknek, a tudatos választásainknak meglepően nagy hatásuk van az egészségünkre. Most mutatunk pár olyan tippet, amellyel hatalmasat léphetünk előre az egyéni ártalomcsökkentés útján!

Mit tegyünk a jobb anyagcseréért?

2022.11.07

A nyaralások időszaka véget ért, szeptembertől mindannyiunkra több feladat vár. Ideje odafigyelni a rendszeresebb étkezésre, az anyagcsere megfelelő működésére, mert ez is segíti a felkészülést a megterhelőbb őszi napokra.

Elmúlt 50 éves? Ezekre a betegségekre figyeljen!

2022.11.01

Ötvenéves kor felett megnő bizonyos betegségek kialakulásának kockázata: az idősebb felnőttek mintegy 90 százaléka legalább egy, 80 százalékuk több krónikus egészségi problémával küzd. Nézzünk a leggyakoribb betegségek közül néhányat, amelyekre a megelőzés miatt is érdemes odafigyelni.

Okozhatja-e családi hajlam a szélütést?

2022.09.01

Akiknek családjában korábban már előfordult stroke eset, azokban felmerülhet a gondolat, vajon ez automatikusan azt jelenti-e, hogy náluk is nagyobb eséllyel alakulhat ki a betegség. Ugyanígy vannak ezzel azok is, akik saját maguk estek át szélütésen: őket az a kérdés foglalkoztatja, hogy az ő gyerekeik esetleg nagyobb veszélyben vannak-e. A stroke egy összetett betegség, amelynek kockázatát számos tényező fokozhatja, de a jó hír az, hogy megfelelő életmód és kezelés mellett a betegség kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető.

Hormonok az álomalak útjában

2022.08.30

A túlsúllyal rendelkezők gyakran kemény edzésekbe, diétákba kezdenek, hogy megszabaduljanak a plusz kilóktól. Igen ám, viszont azok, akik valamilyen hormonzavarral küzdenek, sokszor nem érik el a kívánt hatást. Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusát arról kérdeztük, hogy vajon milyen hormonok befolyásolják a testsúlyt, és hogy milyen módszereket lehet segítségül hívni a súlycsökkenés érdekében.

A nyár árnyoldala: intim fertőzések

2022.06.29


A gyermekkori elhízás komoly veszélyeket rejt

2022.06.28

A gyermekkori elhízást gyakran nem vesszük elég komolyan. Úgy gondoljuk, hogy azt a pár plusz kilót majd idővel kinövi a gyermek, vagy hogy azok a cuki kis hurkák még jól is állnak neki. Pedig az elhízás már gyermekkorban is komoly problémát okozhat mind testileg, mind pedig lelkileg egyaránt.

FELMÉRÉS: A 2-es típusú cukorbetegség miatt nő sok egyéb betegség kockázata

2022.05.29

A szakértők a középkorúak egészségét vizsgáló eddigi legátfogóbb megfigyeléses tanulmányban, amelybe 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő és nem cukorbeteg pácienseket vontak be, megállapították, hogy a cukorbetegség 57 egyéb betegség nagyobb gyakoriságával hozható kapcsolatba.

Óvjuk szemünket a kiszáradástól!

2022.05.25

A számítógépes munkavégzés, a mobilhasználat, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség vagy a kontaktlencse viselése miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. Nézzük, mi okozza a problémát, és hogyan védekezhetünk ellene.

Lábszárfekély kezelésére vezetnek be sejtterápiás eljárást

2022.04.17

A nehezen vagy nem gyógyuló vénás és a cukorbetegség miatt kialakult lábszárfekélyen is segíthet az a sejtterápiás eljárás, amelyet a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) bőrgyógyászati klinikájának orvosai több évnyi előkészítés után egy klinikai kutatásban alkalmaznak.

Generációs kapcsolatot a dohányzás és a testzsír között

2022.04.16

Azoknak a nőknek, akiknek nagyapja fiatalon kezdett dohányozni, általában több a testzsírjuk – derült ki a Kilencvenes évek gyermekei (Children of the 90s) című tanulmányból, melyet a The Guardian ismertetett.

Húsvétkor is egészségesen!

2022.04.13

A húsvéti ünnepeken összeül a család, finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra. Az elengedhetetlen sonka, a kalács, a tojásból készült ételek megterhelőek lehetnek a szervezet számára. Megosztunk néhány tippet, ami segíthet megőrizni szív- és érrendszer egészségét.

Egészséges testsúllyal kisebb a vastagbélrák kockázata

2022.03.16

Sokan tisztában vannak vele, hogy az elhízás a cukorbetegség, a stroke, a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezője, de azt talán kevesebben tudják, hogy az elhízás a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét is növeli. Sajnos a túlsúly egyre többeket érint: a WHO 2016-ban 650 millió elhízott felnőttet tartott számon világszerte.

A kávé- és teafogyasztás csökkentheti a stroke és a demencia kockázatát

2021.12.21

Jó hírünk van azoknak, akik rendszeresen isznak kávét vagy teát: egy nemrégiben lezárult kutatás szerint a két ital napi fogyasztásával mérsékelhető a stroke és a demencia kialakulásának esélye.

Amit az inkontinenciáról tudni kell

2021.11.30

Sokan eltitkolják inkontinenciájukat, pedig olyan állapotról van szó, ami sokakat érint, és aminek a kezelésére többféle módszer is létezik.

Rejtegetett cseppek: szégyenkezés helyett kezelés

2021.11.29

„Pár csepp a nadrágomba került… De hát olyan jót nevettem éppen!” „Apró baleset volt, nem hiszem, hogy máskor is elő fog fordulni.” A vizelettartási zavarok kezdetben rendszerint enyhe tünettel, alkalomszerűen jelentkeznek, és a legtöbben a szőnyeg alá söprik a problémát… Ön ne tegye! Ha csak pár csepp vizelete is távozik akaratlanul, ne szégyellje, beszéljen róla orvosával!

November a nemzetközi Tüdőrák Hónapja

2021.11.23

A tüdőrák- és a dohányzásellenes szervezetek világszerte minden év novemberében tartják a Tüdőrák Hónapját, hogy felhívják a figyelmet a betegséget okozó tényezőkre, az ellene folytatott küzdelemre, az új diagnosztikai eljárásokra, a gyógyulás esélyeire. A COVID-járvány miatt meglepőek az elmúlt év statisztikái.

Aminosavak: az élet építőkövei

2021.11.08

Az emberi test 20 százalékát alkotó fehérjék döntő szerepet játszanak szinte minden biológiai folyamatban. Apró építőköveik a nélkülözhetetlen aminosavak, amelyek fehérjetartalmú tápanyagokkal jutnak a szervezetünkbe.

Diabétesz Világnap: mindenki férjen hozzá az ellátáshoz!

2021.11.02

A 21. század egyik legnagyobb népegészségügyi kihívása a cukorbetegség. Az inzulin felfedezése után száz évvel világszerte több millió cukorbeteg mégsem jut hozzá a szükséges gondozáshoz és támogatáshoz. Nem véletlen, hogy a Diabétesz Világnap idén a cukorbeteg-ellátáshoz való hozzáférésre hívja fel a figyelmet.

Óvjuk a szemünket!

2021.10.25

Kevesen tudják, hogy a látásvizsgálattal nemcsak egy esetleg később súlyossá váló szembetegség, de például a cukorbetegségre vagy akár a magas vérnyomásra utaló jelek is felfedezhetőek. Október a látás hónapja. Ha tehetik, szánjanak fél órát az országszerte elérhető ingyenes vizsgálatokra!

Előzzük meg a felfázást!

2021.09.22

A hólyaghurutot, hétköznapi nevén felfázást, nem szabad félvállról venni, mert könnyen hosszan tartó kellemetlenséget okozhat. Ezt a gyulladásos betegséget sokan a hideggel hozzák összefüggésbe, pedig bakteriális eredetű.

Idősebb korban is eredményesen lehet fogyni!

2021.06.24

Jó hírünk van azoknak a hatvan év felettieknek, akik szeretnének néhány kilótól megszabadulni: egy új tanulmány szerint nekik sem nehezebb elérni az egészséges testsúlyt, mint a fiatalabbaknak.

Az idősek biztonsága, a család nyugalma

2021.06.16

Annak, akinek idős kora vagy betegsége okán bizonytalan a mozgása, egy magas és mély fürdőkád legyőzhetetlen akadályt jelent. Túl nagyot kell lépni a belépéshez és a kiszálláshoz is, ez még a kapaszkodót használva is túl kockázatos mutatvány. De van megoldás!

Nehéz megemészteni?

2021.06.02

Az emésztés általában csak akkor jut eszünkbe, ha nem működik jól, pedig érdemes minél többet megtudni egészséges működéséről.

A COVID-fertőzés növeli a trombózis kialakulásának esélyét

2021.05.19

A COVID-19 járvány kezdete óta folynak kutatások, hogy minél jobban megérthessük a vírus  okozta betegséget. Ezek során egyebek mellett fény derül arra, hogy a COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Egy megdöbbentő szám pedig azt mutatja, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülő 100 betegből körülbelül ketten kapnak stroke-ot, 35%-uk pedig ennek következtében hal meg.

Itt a tavaszi megújulás ideje

2021.04.27

A téli bezártság után a várva várt tavasz az idősebbeket is a szabadba csábítja. Ilyenkor némi tudatossággal sokat tehetünk azért, hogy a természet újjászületésével együtt fizikai és lelki erőnlétünk is megújuljon.

Füst Milán, „a legjelentősebb magyar hipochonder”

2021.03.19

Füst Milán (1888 – 1967) „a legjelentősebb magyar hipochonder” volt Nádas Péter találó megfogalmazása szerint és ezzel alighanem senki sem fog vitatkozni, aki elolvassa a szerző negyven éven keresztül írt, monumentális Napló-ját. Maga Füst is figyelmezteti az olvasót: „Aki ezt a naplót olvasni fogja, az unalomig jóllakhat halálos gondolataimból…” Kamaszkora óta készült a rövidesen bekövetkező halálra – mondhatni, állandó felkészültséggel várta az elkerülhetetlent, ám végül egészen szép kort élt meg: 79 éves korában távozott.

Diabétesz – együtt élni a betegséggel

2020.11.11

1991 óta minden évben november 14-én tartják a Diabétesz Világnapot. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és tagszervezetei világszerte e napon hívják fel a figyelmet a betegségre, illetve megelőzésének lehetőségeire. Mi okozza a diabéteszt, és mit tehetnek az érintettek életminőségük megőrzéséért?

A cukorbetegség árnyékában

2020.11.03

A cukorbetegség sokáig rejtve marad, és csak akkor okoz tüneteket, amikor már előrehaladott szakaszban van. A különösen veszélyeztetetteknek érdemes figyelni a cukorbetegség első, kezdeti tüneteire. A cukorbetegek száma évről-évre nő: ma Magyarországon csaknem 750 ezer diagnosztizált cukorbeteg ember él, és több mint 500 ezren vannak olyanok, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

A női egészség és a kávé

2020.09.29

Szeptember 29-én ünnepeljük a kávé világnapját. Ennek apropóján utánanéztünk, milyen új eredményekre jutottak a tudósok a világ egyik kedvenc italának egészségünkre gyakorolt hatásairól, és milyen tévhitek élnek a kávéval kapcsolatban.

A szív szava

2020.09.01

Fontos, hogy minél többen tisztában legyünk a szív, mint egyik létfontosságú szervünk működésével, mert Magyarországon még mindig a vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszerbeli megbetegedések. Szívünk értünk dolgozik, de vajon mi teszünk-e azért, hogy munkáját megkönnyítsük? Szeptember utolsó vasárnapja a Szív világnapja.

Így csökkentheti a demencia kialakulásának esélyét

2020.08.10

A demencia világszerte mintegy 50 millió embert érint, és ez a szám 2050-re várhatóan több mint háromszorosára emelkedik. Különösen veszélyeztetett az alacsony és közepes jövedelmű országok lakossága, ahol az érintettek mintegy kétharmada él. Figyelem: a nők körében nagyobb a demencia kockázata, mint a férfiaknál!

Hatásosan a hasi panaszok ellen

2020.08.07

Talán nincs is olyan ember, aki ne szembesült volna már valamilyen emésztési problémával. Az emésztési zavarok jól ismert tünetei közé sorolhatjuk a hasi görcsöket, a puffadást és a gyomorégést, valamint a gyakori gázképződést is. A panaszok hátterében sok esetben az epeműködés zavara áll.

Nyeregben az egészségért

2020.08.05

A biciklizés javítja a közérzetet, egészségesebbé és kiegyensúlyozottabbá tesz, sőt még kapcsolatainkat is jótékonyan befolyásolja. Hat érvünk van amellett, hogy aki csak teheti, minél többször szálljon nyeregbe. Könnyű terepen idősebbek is elkezdhetik!

Ez az étrend segíthet epepanaszok esetén

2020.07.04

Magyarországon az étkezési szokások kedveznek az epekőképződésnek. Megelőzésében segíthet a rendszeres, kiegyensúlyozott, rostdús táplálkozás és a megfelelő folyadékpótlás. Következetes diétával a már kialakult panaszok is jó eséllyel enyhülnek.

Beszéljünk a tabutémákról is! Ha viszket ott lent…

2020.06.04

Kellemetlen, de gyakori problémáról van szó. A hüvely viszketésének több oka lehet, ráadásul a legtöbb közülük orvosi kezelést igényel, ha már kialakult. A megelőzésre is van azonban lehetőség.

Szívritmuszavar – biztos benne, hogy önnek nincs?

2020.06.03

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy szívritmuszavaruk van, így az őket fenyegető kockázatokról sem tudnak, s azok elkerüléséért sem tesznek semmit. Június 1-7. a Szívritmus Hete, legalább ilyenkor törődjünk szívünkkel. 

Menopauza: hogyan segíthet a táplálkozás?

2020.05.22

A menopauza időszakában a nők többsége számos kellemetlen tünettel kénytelen szembesülni, a hormonszint megváltozását hőhullámok, súlygyarapodás, alvási problémák vagy hangulatingadozások kísérhetik. De nem kell rögtön a gyógyszerekhez nyúlni: az új életszakaszhoz való alkalmazkodásban az életmódváltás és az étrend átalakítása is segíthet. 

Milyen lesz a jövő fogászata?

2020.05.11

A számítógépes technológiák, modern képalkotó eljárások már ma is sokat segítenek a korszerű fogászati kezelésekben. A sorozatos innovációknak köszönhetően pedig talán nincs messze az idő, hogy a hétköznapi fogorvoslásban 3D nyomtatóból érkezzenek a minden korábbinál pontosabb fogpótlások.

A bajban a kihívást keressük, és ne a kifogást!

2020.05.05

Kovács Áron, az 1973. májusában született műsorvezető, énekes ebben a hónapban lesz tehát 47 éves, ami egyáltalán nem látszik rajta. Sportos, fiatalos, számomra mindig meggyőző, kedves, humoros, hiteles embernek tűnt. Lehet róla tudni azt is, hogy gyerekként derült ki cukorbetegsége, amit megtanult kezelni, sőt minőségi életet élni mellette. Egy 13 és egy  6 éves gyerek nagyszerű apja.

Életmentő tippek cukorbetegeknek a járvány idejére

2020.04.28

Az eddigi tapasztalok szerint az életkor és a társuló krónikus betegségek is jelentős szerepet játszanak a koronavírus okozta betegség lefolyásában, és a fokozottan veszélyeztetett csoportok közé tartoznak a cukorbetegek is. Vajon mit tudunk eddig a COVID-19 és a diabétesz kapcsolatáról, és hogyan vészelhetik át a járványidőszakot a cukorbetegek?

Hogyan lehetünk idősen is egészségesek?

2020.04.27

A tudósok ma már nem a hosszú élet titkát keresik, hanem arra próbálnak választ adni, hogyan élhetünk sokáig egészségesen. Egy friss kutatás szerint úgy tűnik, a kulcs a testsúly. 

Az elhízás betegség, az elhízottakat nem szabad stigmatizálni!

2020.03.14

Az elhízottak stigmatizálása ellen emelte fel szavát a Magyar Elhízástudományi Társaság, amely arra is fel akarja hívni a közvélemény és az egészségügyben dolgozók figyelmét, hogy az elhízás betegség, amely  diszkrimináció mentes terápiát igényel.

Mozogni kell!

2020.03.09

Sok-sok tanulmány szól arról, hogy mennyi kedvező egészségügyi hatása van a mozgásnak. Elkezdeni persze nem könnyű, különösen, ha az embernek nincs jó kondíciója. Ez azonban ez tartson vissza senkit: egy kis kitartással otthon is meg lehet szerezni egy alap-állóképességet, amivel már akár konditerembe is el lehet menni, vagy el lehet kezdeni a komolyabb futást.

Ne adja szájról szájra!

2020.03.06

Télen és a tavaszi vitaminhiányos hónapokban többeknél alakul ki apró, égő fájdalommal járó fekély a szájban. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának okát azonban még nem tudják az orvosok, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.

Mitől leszünk betegek illetve hogyan őrizhetjük meg egészségünket?

2020.02.05

A biológiai egészség a szervezet azon képessége, hogy zavartalanul elviseli  az élet során jelentkező fizikai, szellemi terheléseket, és ellenáll a fertőzéseknek, betegségeknek. A XX. század második felében kiegészült a definíció úgy, hogy a teljes értékű egészségen a modern élet fokozódó tempójához, gyors változásaihoz való alkalmazkodóképességet is értjük.

Idősek szembetegségei Biztos, hogy csak „a korral jár?”

2020.02.02

A látásromlás az életkor előrehaladtával óhatatlanul bekövetkezik, hiszen a szemlencse – hasonlóan a test más szöveteihez – veszít rugalmasságából, alkalmazkodó képességéből. A szemészeti panaszok 40 éves kor felett kezdenek egyre gyakoribbá válni – ami miatt indokolt is beiktatni életünkbe a rendszeres szűrővizsgálatokat – ám jelentős részben rajtunk is múlik, hogy mennyire válik súlyossá látásunk romlása!

Koronavírus - alacsony a halálozási arány

2020.01.29

Az elhunytak jellemzően más betegséggel is küzdöttek   A koronavírus ugyan gyorsabban terjed, de kevésbé súlyos következménnyel járó megbetegedést okoz, mint a SARS vírus az évezred elején – állítja egy elismert mikrobiológus. Míg a SARS-betegek közel 10 %-a halálozott el, addig ez a szám a koronavírus esetében csak 1-2 % - írja a CNBC.

Az időskori egészség titka: kevesebb ücsörgés, TÖBB MOZGÁS

2020.01.08

Kisebb eséllyel következik be a csípőtáji törés – combnyaktörés és pretrochanter, azaz a tokon kívül, a combcsont felső végén létrejövő  törés – azoknál az idősebb nőknél, akik naponta végeznek valamilyen könnyű mozgást, például sétálnak.

Mit gondol a lakosság a háztartási gyógyszerhulladékokról?

2019.12.07

A Szinapszis piackutató cég közzétette annak a felmérésnek az eredményét, melyet a lakosság gyógyszerhulladék-kezelési gyakorlatának megismerése céljából végzett. Alábbi összeállításunkban a kutatás legérdekesebb megállapításaiból közlünk részleteket.

7 tipp karácsonyra, cukorbetegeknek

2019.12.06

Az év végi ünnepi időszak közeledtével talán még nehezebb eligazodniuk a cukorbetegségben érintetteknek a kalóriák és szénhidrátértékek útvesztőjében, nem is beszélve a bőséges karácsonyi fogásokról és az egymást követő rokonlátogatásokról. Senkinek sem kell azonban idegesen várnia a januári orvosi ellenőrzést, ha odafigyel a megfelelő ételek fogyasztására, a kiadós vacsorák után egy kellemes sétát is beiktat, valamint a nagyobb étkezések előtt és után is ellenőrzi vércukorszintjét. A Tartsd a szintet! Facebook oldal összegyűjtötte a leghasznosabb tippeket, hogy az ünnep a cukorbetegek számára is a kellemes élményekről szóljon.

Epés megjegyzések

2019.12.02

Halászlé, töltött káposzta, rántott hús, franciasaláta, bejgli, szaloncukor és sorolhatnám még az ételeket, melyeket az átlag magyar ember biztosan fogyaszt decemberben. Az ünnepek környékén hajlamosak vagyunk jobban elengedni magunkat. A munkahelyi rendezvények, családi vacsorák és baráti összejövetelek, mind arra késztetnek minket, hogy többet együnk és igyunk az átlagnál.

Szabad-e vörös húst fogyasztani?

2019.11.12

Lehet, hogy újabb táplálkozási alaptézis dől meg: évtizedeken át azt hallottuk a szakemberektől, hogy vörös hús helyett fehéret kellene fogyasztanunk. Egy új tanulmány viszont megkérdőjelezi ezt az állítást.

Parányi jótevők – amit a mikrobiomokról tudni kell

2019.11.10

A velünk élő jótékony baktériumok jelentősége jóval nagyobb, mint gondolnánk. Sok esetben nem is sejtjük, hogy ezen apró élőlények megzavart egyensúlya felelős olyan betegségek kialakulásáért, mint az ekcéma, szénanátha, elhízás, emésztési rendellenességek, krónikus gyulladások, illetve bizonyos viselkedészavarok.

Egy szelet egészség

2019.11.08

Sok szülő töpreng azon, milyen nasit is adjon gyermekének, ami tápláló, egészséges, cukormentes és persze ízlik a kicsiknek, sőt, akár a felnőtteknek is, egy kapkodós reggelen, vagy a délutáni kávé, tea mellett. A teljes kiőrlésű gabonákból készült termékek, köztük a teljes kiőrlésű kekszek rendszeres fogyasztása bizonyítottan csökkenti az elhízás kockázatát, valamint védőhatása van a szív-érrendszeri betegségekkel, és a 2-es típusú cukorbetegséggel szemben.

Így kerülje el a migrént

2019.11.05

Magyarországon körülbelül 1 millió ember szenved a migrén miatt, és az érintettek több mint fele nem fordul orvoshoz. Nem csak nekik, mindenkinek érdemes tudnia, mi váltja ki a migrénes roham kialakulását, és mivel lehet csökkenteni az erősségüket és a gyakoriságukat.

Aludjon többet az egészségéért!

2019.10.04

Mikor ébredt fel ma reggel?  Rendesen kialudta magát? Nem? Lehet, hogy ön is azok közé tartozik, akik alvásproblémákkal küzdenek, de nem ismerik fel, vagy nem akarják tudomásul venni.

Ezért nélkülözhetetlen a magnézium

2019.10.02

A magnézium a negyedik leggyakoribb elem az emberi szervezetben, több mint 600-féle reakcióban vesz részt sejtjeinkben a DNS-szintetizálástól az izomösszehúzódásig. Ha nem viszünk be kellő mennyiséget a szervezetünkbe, ez problémákhoz vezethet. A gyengeség, depresszió, magas vérnyomás, szívbetegség hátterében is állhat magnéziumhiány. Nézzük, mi mindenre jó!

Mozogjunk, mert ez éltet!

2019.09.03

Talán már senkinek nem újdonság, hogy a mozgás alapvető fontosságú egészségünk megőrzéséhez. Nemcsak általánosan lesz jobb közérzetünk tőle, de jótékonyan hat vérkeringésünkre is, és csökkenti az esélyét egy sor súlyos betegség kialakulásának.

A jó, a rossz és a szénhidrát

2019.08.07

A szénhidrátok a növények által termelt, szén-, oxigén- és hidrogéntartalmú szerves vegyületek, a szervezetünk számára szükséges erőforrások legalább felét ezek adják. Egyáltalán nem mindegy azonban, milyen formában fogyasztjuk őket.

Evolúciós okok miatt nehéz fogyni?

2019.08.06

Aki próbált már diétázni, tudja, milyen nehéz. Végre megszabadulunk pár kilótól, pár napig nem figyelünk oda, és már vissza is jött.  Miért van ez így? Valójában az a kérdés, miért nem segít szervezetünk egy olyan folyamatot, ami neki is abszolút hasznos lenne?

Diabétesszel élni

2019.07.02

Statisztikák szerint hazánkban 2014-ben a 19–70 év közöttiek körében több mint 8% volt a cukorbetegség előfordulási gyakorisága, és  körülbelül ugyanekkora volt az aránya azoknak, akiknél a betegséget megelőző állapotot regisztráltak. Az érintettek táplálkozásukkal is sokat tehetnek életminőségükért. Hogyan?

A sebeket nem szabad elhanyagolni!

2019.06.07

A nyári napok a szabadba csábítanak… pancsolás, grillezés, zsibongó gyereksereg -  ilyenkor gyorsan megtörténik a baj, és az egyszerű, fára mászás okozta horzsolástól a grilltű szúrásán át az égési sérülésekig sokféle kellemetlenséget elszenvedhetnek a vendégek, barátok, családtagok. Bár nem feltétlenül kell minden apró-cseprő horzsolás miatt mentőt hívni, fontos, hogy a legkisebb seb sem maradjon kezeletlenül!

Ezekkel a szembetegségekkel vigyázzon 50 felett

2019.05.08

Világszerte 1,3 milliárd ember él valamilyen szembetegséggel, 80 százalékuk esetében megelőzhető lenne a látásromlás, ami a kor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel lép fel. A közepes vagy súlyos látáskárosultak 65, a vakoknak pedig 82 százaléka 50 éven felüli.

10 plusz 4 tipp, hogy nyáron is egészséges legyen a lábunk

2019.05.07

Jön a jó idő, le lehet dobni a zárt cipőt, helyette papucsot, szandált húzni, uszodába, strandra menni. Végre nem kell annyit aggódni egész nap zokniba bújtatott lábunk állapota miatt.  Vagy mégis?

Kiút a cukorbetegségből

2019.05.04

Magyarországon több mint hétszázezer cukorbeteg él, és – ijesztő adat – 500 ezer körülire becsülik a nem diagnosztizált esetek számát is.

Fogyni okosan

2019.05.01

Már távol a karácsony, még a közelmúlt a húsvét, de csak most jön a kerti partik szezonja. Azt gondolná az ember, hogy tavasz végén, amikor friss zöldségeket, és idénygyümölcsöket ehetünk, nem nehéz kordában tartani a súlyunkat. Mégis érdemes tudatosan odafigyelni rá.

Szürkehályog nélkül - Mire érdemes figyelni a műtét előtt és után?

2019.04.03

A „szürkehályog” kifejezés a szemlencse elhomályosodását, „elszürkülését” jelenti. A műtét során az elszürkült szemlencse eltávolítására, és műlencse beillesztésre kerül sor.

Mint Columbo felesége

2019.04.02

Van az ember életében olyan időszak, nem is kevés, és jellemzően hosszú, amikor a változókor pont olyannak tűnik, mint Columbo felesége. Hallunk, olvasunk róla eleget, de valójában még a létezésében is kételkedünk. Pedig a testi tünetek– alvászavar, hőhullámok, hízás- mellett a lelkiek, mint például ingerlékenység, állandó fáradtság, szorongás, hangulatingadozás sem elhanyagolhatók.

Szálljon szembe a stresszel – egyszerűbb, mint gondolná!

2019.02.03

Sokan szenvedünk a stressztől. Ellepnek az otthoni, munkahelyi kötelezettségek, sokszor azt sem tudjuk, hol áll a fejünk. Lefekvés után is pörög a fejünkben a másnapi feladatlista, egy-egy megoldatlan probléma, kibeszéletlen konfliktus, nehezen teljesíthető elvárás.

Diabéteszes gyerekeknek gyűjt a Jónak lenni jó! program

2018.12.01

A jótékonysági akcióba bekapcsolódott a Magyar Diabetes Társaság, az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány és több, cukorbetegekkel foglalkozó szervezet.

5 gyógynövény diabetesz ellen!

2018.11.14

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember szívügyének tartja a cukorbetegekre való odafigyelést, így november 14-én, a Diabétesz Világnapon a cukorbetegség tüneteit enyhítő gyógynövényekre hívta fel a figyelmet.

A szem ereje

2018.11.02

A külvilágból érkező jelek 70-80 százalékát egy bonyolult összhangban dolgozó szervpárunk segítségével fogjuk fel. Nem csoda, ha gyakran használjuk a szófordulatot, ha valami nagyon értékes, fontos számunkra: úgy vigyázunk rá, mint a szemünk fényére.

Gyógyír figyelemzavarra

2018.10.06

Egyre több szülő figyeli aggódva gyermekét, különösen az óvoda, iskola megkezdése előtti hetekben, hónapokban. Örökké rohangál, nem tud egy helyben maradni egy percre sem, szétszórt, nehéz lekötni a figyelmét…Vajon nem figyelemzavaros, netán hiperaktív-e? Be tud-e illeszkedni az új közösségbe, teljesíteni tudja-e az ottani követelményeket? S bár gyermekeknél életkori sajátosság, hogy nem képesek hosszabb ideig egy dologra koncentrálni - egy felnőttől átlagosan 40 perc, egy felső tagozatos diáktól 20-25 perc, egy kisiskolástól pedig csak 10-15 perc összpontosítás várható el – napjainkban mintha valóban nőne a figyelemzavarral küzdő gyermekek száma. A jó hír, hogy ebbe egyetlen szülőnek sem kell beletörődnie.

Őszintén a székrekedésről

2018.10.04

Hasi fájdalom, puffadás, szorító érzés és lesütött tekintet: a székelési problémák olyan gondok, melyekről nem beszélünk a mindennapi társalgásban. Ugyanakkor a szorulás nem olyan dolog, ami miatt szégyenkeznie kellene, hiszen, aki ettől szenved, vagy valaha szenvedett tőle, pontosan tudja, mennyire megkeserítheti az életet.

Utazni jó!

2018.07.29

Hosszabb utazásainkat hetekkel korábban, a legapróbb részletekig megtervezzük. A szervezés részeként tegyünk meg mindent azért is, hogy egészségesen térhessünk haza!

Körömgomba kezelése – már az első tünetektől

2018.06.04

Jótanácsok a körömgomba kezelésére.

Vérpezsdítő tippek

2018.04.25

Hogy a keresztrejtvények, logikai játékok vagy más fejtörők a leghatékonyabbak az agy képességeinek megőrzéséhez, egyelőre nem tudjuk. Az azonban biztos, hogy rendszeres agytorna nélkül gyengülnek kognitív képességek.

Cukor nélkül a minőségi életért

2018.04.12

Modern korunk egyik legalattomosabb étele a cukor, az „édes méreg”, ami – mindamellett hogy függővé tesz – számos egészségügyi problémáért felel.

Tovább él, akinek megműtik a szemét

2018.04.10

Sokak számára jelent megváltást a szürkehályog-műtét. Az idős korral egyre nagyobb valószínűséggel kialakuló probléma ilyetén kezelése azonban az újabb kutatások szerint nem csak a látás élességét adhatja vissza, hanem szó szerint életbevágó hatása is lehet.

Keringésünk védelméért

2018.04.09

Bár az elmúlt években javult valamennyit a helyzet, a várható élettartam szempontjából hazánk még mindig az utolsók közé tartozik az Európai Unióban. A rossz eredmény egyik oka, hogy Magyarországon a mai napig kiugróan sokan halnak meg valamilyen szív- és érrendszeri betegségben: a halálozások feléért ez a betegségcsoport felel. Ez viszont azt is jelenti, hogy az elszomorító helyzet ellen mi magunk is tehetünk. Hogyan?

Erősítik vagy stimulálják a gyógynövények az immunrendszerünket?

2018.02.15

Tél közepén a kevés napfény, a nyirkos, hideg időjárás, a sok, gyakran kevésbé egészséges emberrel négy fal között eltöltött idő, mind alaposan próbára teszik immunrendszerünket. Nem árt tehát, ha teszünk azért, hogy szervezetünk minél felkészültebb legyen.

Mi bántja a szemét?

2017.12.13

Hideg, hó, köd és szél – a tél néha alaposan próbára tesz minket. Nemcsak a bőrünket, hanem a szemünket is, hiszen alkalmazkodnia kell a megváltozott körülményekhez.

Pikkelysömör kezelése

2017.12.07

„Pár hónapja kiderült, hogy pikkelysömöröm van. A bőrgyógyász szteroidos krémet írt fel rá, amitől el is múltak a kiütések, de két hét után erősebben megjelentek újra. Nem szeretnék újra szteroidos krémet használni, van erre a betegségre valami természetes gyógymód? Mit tehetek én magam, a táplálkozás pl. segít?” Válaszol: dr. Pellion Szilvia bőrgyógyász, kozmetológus

Diabétesz Világnap 2017

2017.11.20

1891-ben született Sir Frederick Grand Banting kanadai orvos, aki 1923-ban az inzulin társfelfedezőjeként kapott orvosi Nobel-díjat. 1991 óta minden évben, így idén is születésnapján, november 14-én tartják a Diabétesz Világnapot.

Vigyázzunk fogainkra!

2017.11.20

November a Fogászat Hónapja. A szájápolás nem csupán a szép mosoly és a friss lehelet miatt fontos. Ha vigyázunk, jelentősen csökkenthetjük a szájüregi daganatok kialakulásának esélyét.

A csoda néha idő előtt érkezik

2017.11.17

November 17-én minden lilába borul a Koraszülöttek Világnapja tiszteletére. Épületeket világítanak ki ezzel a színnel, lila szalagot tűznek ki és lila ruhát öltenek mindazok, akiket megérint az idő előtt világra jött babák sorsa. 

Jöjjön az ősz felfázás nélkül!

2017.10.31

Évszakváltáskor az immunrendszerünk legyengülhet, így több támogatásra van szüksége. Ha nem erősítjük meg szervezetünk védelmi vonalát, könnyen felfázhatunk.

Október a Látás Hónapja

2017.10.10

Kevesen tudják, hogy a látásvizsgálat során nemcsak egy esetleg később súlyossá váló szembetegség, de például a cukorbetegség vagy akár a magas vérnyomásra utaló jelek is felfedezhetőek. Ha tehetik, ebben a hónapban szánjanak fél órát az országszerte elérhető ingyenes vizsgálatokra, vigyázzanak szemük egészségére!

A „napfényvitamin”, azaz a D-vitamin jelentősége

2017.09.12

A Medical News Today cikke szerint a D-vitamin bevitele fontos, de nem minden formája egyforma. A D-vitaminok szteránvázas vegyületek (szeteroidok), melyek provitaminjaikból (azaz ergoszterinből, koleszterinből) képződnek ultraibolya sugarak hatására. Ezért is hívják „napfényvitaminnak”. Aktív formái: D2-vitamin és a D3-vitamin. Tudományos alapú, de közérthető magyarázatra vállalkozott a Gyógyhír Magazin olvasói számára Guba Lilla biológus, a Forrai Gimnázium vezető szaktanára.

Csak férfiasan! Szerelem - önazonosság - önbecsülés

2017.08.08

A férfiak túlnyomó többsége nem beszél a problémáiról, még a barátoknak sem. A „hódításokról”, sikerekről persze igen, de ha a nemi élet működésében zavar áll be, vagy változik a korábban megszokott teljesítőképesség, nagyon ritkán osztják meg bárkivel is. Pedig a dolgok elhallgatása csak tetézi a bajt.

A szív- és érrendszeri betegségek és a nők

2017.07.28

A nők 57 százaléka hal meg ma Magyarországon szívproblémák miatt, 43 százalékuknál pedig még csak mellkasi fájdalom sem utal arra, hogy nagy a baj. Értük száll most harcba a Magyar Kardiológusok Társasága, illetve az általuk is alapított Pirosban a Nőkért mozgalom: arra hívja fel a figyelmet, hogy a női szív sokszor észrevétlenül komoly veszélyben van. A szív- és érbetegségek férfiakra és nőkre egyaránt veszélyesek, sőt a hölgyek kockázata nagyobb, mint a férfiaké.

Fő a férfiegészség!

2017.06.07

A szexualitás nem csupán örömforrás: sokkal több annál. A szex az egészség és életminőség igen fontos összetevője. Az aktív nemi élet csökkentheti a stresszt, erősítheti az immunrendszert, a szív- és érrendszert – meghosszabbíthatja az életet. Mindez fordítva is igaz: nem csak a szex járul hozzá a jobb egészséghez, hanem a jó egészségi állapot is javítja a szexualitást.

A diabétesz gyakori következménye a vakság

2017.04.21

A világon minden harmadik cukorbetegséggel élőnek van valamilyen fokú szemészeti szövődménye, így a cukorbetegség a leggyakrabban vaksághoz vezető szisztémás betegség – foglalta össze az átfogó kutatások eredményeit Prof. Dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának egyetemi tanára a Magyar Diabetes Társaság XXV. Kongresszusán.

Forradalmi változás a koleszterinszint-csökkentésben

2017.03.30

Óriási lépés, nagyobb esélyek a szív- és érrendszeri betegek gyógyításában – sikerrel zárult a koleszterinszint-csökkentésben áttörést jelentő egyik legnagyobb klinikai vizsgálat.  Ezt jelentették be az Amerikai Kardiológiai Kollégium (ACC) 2017. évi kongresszusán. Soha ilyen drámai mértékben nem tudták még csökkenteni a kóros értékeket, bevált azoknál is, akiknél más hatóanyagokkal ezt nem sikerült elérni. Az új típusú kezelés jelentősen csökkentette a szívinfarktus és a stroke kockázatát, s ráadásul egyetlen injekció havonta, vagy kéthetente kiváltja a napi gyógyszerszedést.

Jobban kell figyelnünk a D-vitamin-bevitelre

2017.02.27

Bár kora tavasszal a magyarok 95%-a szenved D-vitamin-hiányban (jelentős részük kritikus mértékben), továbbra is mindössze a lakosság tizede figyel oda a megfelelő pótlásra. Sokan azt gondolják, hogy a napsütés maradéktalanul feltölti a szervezet D-vitamin-készletét, de a szakértők által javasolt napi mennyiség még a nyári időszakban sem fedezhető kizárólag ebben a formában. 

Vashiány és laktózérzékenység

2017.02.14

A világ népességének csaknem negyede szenved vérszegénységben, minden második érintettnél pedig vashiányos vérszegénységről beszélhetünk. A lisztérzékenység közel 3 millió embert érint Európában.  Mindkét betegségért főként az idő előtt vagy helytelenül megkezdett hozzátáplálás felelős: az élet első 1000 napjának környezeti hatásai, azon belül is a táplálás ugyanis kulcsszerepet játszanak a későbbi egészség alakulásában.

Férfibajok: vélekedés és valóság

2017.02.09

A férfiak többsége tisztában van azzal, hogy a merevedési zavarok kezelhetőek, és orvosi segítséggel legyőzhető a probléma, mégis kevesen fordulnak szakemberhez. Pedig a potenciazavar nem csupán egészségügyi kérdés.

Vigyázat, cukor! Már a reggeli rengeteget tartalmaz

2017.01.04

A brit gyerekek túlságosan sok cukrot fogyasztanak reggelire, a napi ajánlott mennyiség csaknem felét megeszik még azelőtt, hogy beérnének az iskolába – figyelmeztetett az angol közegészségügyi szolgálat (Public Health England), hangsúlyozva, hogy a cukros gabonapelyhek, gyümölcsitalok és kenyérre kenhető krémek mind károsak az egészségre.

Cukorbetegség a látásproblémák hátterében

2016.11.14

Magyarországon kimagaslóan nagy a vakok számaránya és az esetek többségében nem a jól ismert szemészeti problémák, hanem a cukorbetegség áll a háttérben. Csak Magyarországon évente 1000 cukorbeteg veszíti el látását, nem véletlen tehát, hogy az idei Diabetes Világnap nemzetközi témája is a cukorbetegség szemészeti szövődményei. 

Kinél alakulhat ki terhességi cukorbetegség?

2016.11.14

A diabétesz egyik különleges válfaja a terhesség alatt jelentkező cukorbetegség, amely a várandós nők 5-10 százalékát érinti, és sajnos számuk az elmúlt években egyre nő. Ők egyénre szabott diétával és rendszeres kontrollal élik meg a terhesség utolsó harmadát, amihez minden útmutatást megkapnak orvosaiktól. Azt azonban minden családot tervezőnek tudnia kell, hogyan csökkenthető a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázata.

Tízből négy kisgyerek kalciumhiányos Magyarországon

2016.10.14

A csontritkulás kialakulásában döntő szerepet játszó vitaminhiány riasztóan sokakat érint Magyarországon: a felnőtt lakosság 71%-a D-vitaminhiányos, az 1-3 éves korosztály fele pedig csak havonta egyszer vagy ennél is ritkábban kap D-vitamint. Az élet első 1000 napjának helytelen vitaminpótlása a felnőttkori egészségre is hatással van: a kalcium- és D-vitaminhiány nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy hazánkban jelenleg több mint 800 ezer csontritkulásos beteg él.

A daganatok bennünk élnek - ne is pusztítsuk el őket?

2016.08.19

Meghökkentő cikk jelent meg a Magyar Tudományos Akadémia honlapján, megkérdőjelezve a daganatkezelés eddigi bevett módszerét. A szerző, Tátrai Péter az amerikai Robert Gatenby kutató professzor elméletét ismertetve kijelenti: nem a daganat maradéktalan elpusztítására kell törekedni, hanem olyanná kell alakítani, amivel akár évtizedekig együtt lehet élni, mint például egy jól karbantartott cukorbetegséggel.

Szélütés – a gyors cselekvés életet ment!

2016.08.17

Évente 40-50 ezer új beteget vesznek fel stroke diagnózissal – nem csak időseket, fiatalokat is. Egyharmaduk teljesen felépül, harmaduk többé-kevésbé egész életében másokra lesz utalva, míg harmadukat egy éven belül elveszítjük – mondja Dr. Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke.

A szemünk világa

2016.05.16

Az ötvenéves és annál idősebb emberek 13,5 százaléka vak vagy látássérült, ami mintegy 250 ezer embert jelent országszerte, pedig a vakságot az esetek csaknem felében meg lehetne előzni – közölte a felmérést végző Semmelweis Egyetem (SE).

Helytelenül tápláljuk a kisgyerekeket

2016.04.11

Az egyéves gyerekek fele vas- és D-vitamin-hiányos, csaknem felének magas a koleszterinszintje és túl sok sót fogyaszt, 10 százalékát pedig az elhízás is fenyegeti – derült ki a Primer Prevenciós Orvosi Egyesület által indított Első 1000 nap program felméréséből.

Hatvan százalék fölötti az elhízottak aránya

2016.03.21

A mozgásszegény életmód, a megnövekedett szénhidrát- és kalóriabevitel következtében drasztikusan nőtt az elhízás gyakorisága az elmúlt negyven évben Magyarországon – mondta a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság (MOMOT) elnöke a szervezet XVI. kongresszusán Budapesten.

Vitaminok gyümölcsszezon előtt

2016.03.02

Télen és kora tavasszal fokozottan ügyelnünk kell arra, hogy szervezetünknek megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk. Ilyenkor ugyanis ritkábban kerül olyan élelmiszer, friss zöldség és gyümölcs az asztalra, amely elegendő mennyiséget tartalmaz ezekből a nélkülözhetetlen szerves vegyületekből. Arról nem is beszélve, hogy kevesebbet tartózkodunk a szabadban, kevesebb napfény éri a bőrünket – utóbbi pedig nélkülözhetetlen például a D-vitamin képződéséhez.

D-vitamin pótlással felére csökkenthető az influenza esélye

2016.02.26

Tél végére a magyarok 95%-a szenved D-vitamin-hiányban – kétharmaduk kritikus mértékben –, mégis mindössze a lakosság 15%-a figyel oda a megfelelő pótlásra. Pedig a D-vitamin nélkülözhetetlen szerepet játszik számos betegség prevenciójában és kezelésében, így például a csontritkulás megelőzésében, valamint az immunrendszer működésében. Egyes kutatások szerint megfelelő pótlással kevesebb mint felére csökkenthető az influenza kialakulásának esélye.

1 éves kor előtt vérszegénységet okozhat a tehéntej

2016.02.22

Az egyéves kor körül kialakuló allergiás tünetek 40%-át ételallergia okozza, amelyért jelentős mértékben az idő előtt bevezetett tehéntej felelős – hívja fel a figyelmet Dr. Veres Gábor, a Magyar Gyermek-gasztroenterológiai Társaság elnöke. Egy friss kutatásból kiderült: sok édesanya a baba első desszertjeként tekint a különböző tejtermékekre, és már egészen korán, 5-6 hónapos kortól kínálja őket, míg 8-12 hónapos korra többségük a tehéntejet is a hozzátáplálás részéve teszi.

Gyermek neuropathia centrum Miskolcon

2016.02.17

2016. február 11-én a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban nyílt meg az Országos Gyermek Neuropathia Centrum és a felnőttek szűrésével foglalkozó Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Neuropathia Centrum. Az egyesített rendelők megnyitását a Wörwag Pharma támogatta, ahogy a jövőben a működésüket is segíteni fogja.

Nyakig merülni a csokiban

2016.02.16

Több mint 60 autista gyermek próbálta már a Maszat Nap foglalkozásait, ahol a csoki készítés élményterápiaként szolgál. A Mozaik Egyesület és a Kockacsoki Csokoládémanufaktúra közös programján a gyerekek megismerkedhetnek a kézműves csokoládé készítésével és haza is vihetik a saját hagyományos technológiával készített, kizárólag természetes és minőségi alapanyagokból álló csokoládéikat. Mindeközben észrevétlenül fejlődik a szociális képességük és együttműködést tanulnak, mert az élmények tágítják a határokat.

Az iskolások negyede túlsúlyos

2015.12.26

A három évnél fiatalabb magyar gyermekek 80%-a az ajánlott napi mennyiségnél jelentősen több cukrot fogyaszt, ez az arány pedig a karácsonyi időszakban még tovább nő. Minden tizedik szülő a hétköznapok során is édességgel jutalmazza a gyermekét, és az 1-3 éves korosztály csupán harmada kap külön nekik készített ételt , döntő többségük az ünnepek idején is azt eszi, amit szüleik fogyasztanak.

Teljeskörű kezelés a szegedi dialízis központban

2015.12.23

Ma Magyarországon minden 10. ember érintett valamely vesebetegségben. E betegek életmentő kezeléséhez biztosít korszerű feltételeket a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ. A most lezárult eszközbeszerzési projektben az új helyre költöző Dialízis Központot szerelik fel teljes körűen a legmodernebb berendezésekkel és eszközökkel.

Már letölthető a MeNTA mobil alkalmazás

2015.12.11

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ részéről európai uniós támogatással létrehozott MeNTA okostelefonos alkalmazás segítségével saját egészségi adatainkról, fizikai állapotunkról, prevenciós lehetőségeinkről tájékozódhatunk, és egészségünk megőrzése érdekében széleskörű információkhoz juthatunk.

Az idő kulcsfontosságú tényező!

2015.12.10

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) becslése szerint 2030-ra a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) lesz a harmadik leggyakoribb halálozási ok a világon, a szívbetegség és a stroke mögött. Amikorra kiderül, hogy a beteg COPD-ben szenved, tüdőfunkciójának kb. 50 %-át már elvesztette, mindennapi életében pedig nehézségekkel szembesül. Dacára annak, hogy a COPD világszerte 210 millió embert érint és kétszer annyi halálozásért felelős, mint a cukorbetegség, keveset hallani róla. A COPD progresszív, kezelhető, de sajnos gyógyíthatatlan betegség, ám időben történő felismerése és megfelelő kezelése lelassíthatja a tüdőkárosodást és hosszabb, jobb minőségű életet biztosíthat a betegek számára.

Új utak a diabetes-szövődmények kutatásában

2015.11.07

Jó hír a diabeteses betegnek és az őket ellátó orvosoknak, egészségügyi dolgozóknak, hogy a területen a közelmúltban számos előre mutató kezdeményezés indult el. Tavasszal megalakult a Diabeteses Láb Munkacsoport, melynek elnöke, Dr. Kajetán Miklós az autonóm kardiovaszkuláris neuropathia és a diabeteses láb szindróma közti összefüggéseket vizsgáló tudományos kutatásba kezdett. Továbbá az országban először, idén szeptemberben podiáter képzés indult a Miskolci Egyetemen. A Wörwag Pharma a neuropathia kutatást egy Ewing-teszter rendelkezésre bocsátásával, a képzést pedig négy hallgató költségeinek fedezésével támogatja.

Így őrizzük meg szemünk egészségét!

2015.10.06

A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet! Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és kezelnénk a bajt. A szemész szakorvos szerint 40 év felett elengedhetetlen az évente elvégzett szűrővizsgálat, ám emellett van még pár egyszerű praktika, ami segíthet szemünk világának megőrzésében.

Ismerd meg a vérnyomásod!

2015.05.17

Az Egészségügyi Világszervezet 2005 óta minden évben meghirdeti a Hypertonia Világnapját, melynek célja a az egészségesek és a betegek figyelemének felhívása a magasvérnyomás-betegség népbetegséggé válására, megelőzésének lehetőségeire és a betegség veszélyeire. A Világnap dátuma hagyományosan május 17-e.

Vércukorszint-kontroll testsúlygyarapodás nélkül

2015.01.21

Az intenzív vércukorszint-kontrollt igénylő, 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek gyakran szenvednek testsúlygyarapodástól. Számukra jelenthet új lehetőséget az az új SGLT2-gátlók családjába tartozó készítmény, amelyhez januártól már hazánkban is OEP támogatással juthatnak hozzá a cukorbetegek.

Diabétesz: egy megtévesztő betegség

2014.11.24

A diabétesz észlelésekor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy az időben megkezdett kezeléssel megelőzhető vagy legalább késleltethető legyen az alapbetegségnél sokkal veszélyesebb szövődmények kialakulása.

Oxigén – a cukorbeteg lábszárfekély legnagyobb ellensége

2014.11.20

Magyarországon jelenleg 900 000-re tehető a cukorbetegek száma, de a betegség közel 2,5 millió embert veszélyeztet. A cukorbetegség hatására számos olyan szövődmény alakulhat ki, amely a beteg egész életét megkeseríti. Ilyen például a lábszárfekély, amely nagyon gyorsan amputációhoz is vezethet. A magas nyomású oxigénterápia hatékonyan gyógyítja az egyébként nehezen gyógyuló fekélyes sebeket és sok esetben megelőzheti az lábamputációt.

A cukorbetegséget csak megelőzni lehet

2014.11.14

A Diabétesz Világnapot minden évben november 14-én ünnepeljük. Diabétesz Világnapot első alkalommal 1991-ben szervezett a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO), látva a cukorbetegség világszerte növekvő terjedését. Gyermekeink életének első 1000 napjában sokat tehetünk azonban a betegség kockázatának csökkentéséért.

Az egészséges táplálkozás a reggelivel kezdődik

2014.11.14

Mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, stresszes életvitel, genetika és még hosszan sorolhatnánk azon tényezők sorát, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához. Annak érdekében, hogy minél többen megismerkedhessenek ennek a ma már népbetegségnek számító betegségnek a tüneteivel, valamint megelőzési és kezeléséi lehetőségeivel, 1991-ben a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és a WHO létrehozta a Diabétesz Világnapot, amit minden évben november 14-én tartanak.

Az vagy, amit megeszel: az első 1000 nap

2014.11.14

Az első 1000 napban a gyermekek egész életüket meghatározó fejlődésen mennek át. A terhesség ideje alatt magzatként, majd életük első éveiben szervezetükben soha meg nem ismételhető minőségi és mennyiségi változások mennek végbe. Életünk első 1000 napjában a legintenzívebb a kognitív területek – mint a gondolkodás, a nyelvi képességek, az emlékezet – fejlődése, de ebben az időszakban alakul ki a bélflóra és az immunrendszer is. Ekkor válik véglegessé a zsírsejtek száma, ami meghatározza a későbbi elhízásra való hajlamot.

6 hét alatt kiürül a D-vitamin a szervezetből

2014.10.22

D-vitamin-hiány az év bármely szakában előfordulhat. Október végétől azonban mindenkinek javasolható étrend-kiegészítő szedése, mert a nyáron felhalmozott tartalékokat nagyjából hat hét alatt felhasználja a szervezet, és a napsugárzás már nem elegendő a szükséges mennyiség termeléséhez.

Cukorbetegség: új gyógymód a láthatáron?

2014.10.16

Áttörést ért el Doug Melton, a Harvard Egyetem professzora, aki csapatával együtt 23 éve kutatja az inzulintermelésért felelős bétasejtek előállításának módozatait.

Továbbra is túlsúlyos-e a magyarok kétharmada?

2014.10.16

Az elhízás világszerte egyre komolyabb problémát jelent a felnőttek és gyermekek körében egyaránt, hozzájárulva számos krónikus betegség (cukorbetegség, magas vérnyomás, szívinfarktus, szélütés, daganat, stb.) kialakulásához. A 2009-es Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat adatai szerint a felnőtt lakosság csaknem kétharmada túlsúllyal küzd, valamint számos táplálkozási kockázati tényező van jelen. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet 2014-ben megismétli a felmérést, hogy kiderítsék: hoztak-e pozitív változást az elmúlt évek erőfeszítései, illetve milyen további lépésekre lehet szükség.

Minden 3. gyerek reggeli nélkül kezdi az iskolát

2014.10.06

Tudta-e, hogy a túlsúly és az elhízás problémája minden negyedik óvodás- és kisiskolás gyermeket érint ma Magyarországon? Az elhízás önmagában olyan krónikus betegségek kockázati tényezője, mint a szív- és érrendszeri, a daganatos betegségek vagy a cukorbetegség.

Iparág épült a hiszékeny betegekre!

2014.09.11

Dr. Csupor Dezső (35) már egyetemi tanulmányai alatt bekapcsolódott a Szegedi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének munkájába, különböző státuszokban azóta is ott dolgozik. Az orvosi kiadóknak fordító, gyógynövényekkel foglalkozó gyógyszerészt ismerősei olyan gyakran keresték meg: véleményezze az interneten terjedő egészségügyi témájú (ál)híreket és körleveleket, hogy úgy döntött, nem egyesével válaszol a beérkező e-mailekre, inkább néhány kollégájával együtt Ködpiszkáló címmel blogot indít.

Megnyílik a tizenharmadik neuropathia centrum

2014.08.30

A Wörwag Pharma támogatásával kialakított centrumban a cukorbetegség súlyos szövődményét diagnosztizálják és gyógyítják

A bejglitől a cukorbeteg lábszárfekélyig

2013.12.29

Az év végi ünnepek velejárója a gazdagon terített asztal és a sok-sok finomság. Ilyenkor hajlamosak vagyunk sokkal többet, és sokkal kevésbé egészségtudatosan enni, mint egyébként. Ez azonban – a túlsúly mellett – egyéb problémákat is okozhat. Természetesen nem katasztrófa, ha a karácsonyi ebédek alkalmával kicsit több kalóriát viszünk be, és nem megyünk az ünnepek minden napján sportolni, de ne feledjük el, hogy az életvitelszerű egészségtelen életmód rengeteg betegséghez, köztük például diabéteszhez vezethet.

Információs karkötő cukorbetegeknek

2013.11.21

Biztonságot és szabadságot, hiszen használatával a cukorbetegségben érintetteknek sem kell lemondaniuk a hosszabb-rövidebb utazásokról - rosszullét esetén a világ bármely pontján leolvasható róla a viselője számára életbevágó információ. Mérete: 202x12x2 mm. (Átmérője kb. 6,5 cm ) Anyaga: 100% szilikon.

Ments meg egy életet!

2013.10.29

A stroke, melynek világszerte 15 millió ember esik áldozatul évente, s melynek következtében minden hatodik percben meghal egy ember, igenis legyőzhető! Ha ismerjük a betegséggel kapcsolatos tényeket, tüneteket, mi magunk is életeket menthetünk. Erre buzdít minket a minden év októberében megrendezésre kerülő Stroke Világnap is, melynek keretén belül a betegség megelőzésére, a megelőzés fontosságára és a stroke-kal kapcsolatos tényekre, adatokra hívják fel a figyelmet világszerte.

25 évvel ezelőtt végezték az első sikeres őssejtbeültetést

2013.10.06

A jövőben már akár a Parkinson-kór, a cukorbetegség vagy az autizmus is gyógyítható lesz őssejt transzplantációval

Különleges szakácsköny gyermekeknek

2013.09.11

Dr. Békési Andrea: BÁTOR TÁL. Étel és élet a Bátor Táborban című könyvének bemutatója 2013. szeptember 11-én, szerdán 17 órától

Nagyító alatt a stroke – Figyeljünk a tünetekre!

2013.08.21

A stroke, vagy ismertebb nevén a szélütés napjainkban egyre több áldozatot szed, világszerte pedig a harmadik leggyakoribb halálokként tartják számon. Időben való felismerése és a korán megkezdett rehabilitáció életeket menthet! De mégis mik a jelei, és mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?

Müzliszelet teszt

2013.08.20

6-ból 2 termék hidrogénezett növényi zsírral készült Táplálkozástani szempontból megközelítve a müzli, jó esetben a müzliszelet is természetes összetevőket tartalmazó, rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étel, amely csak csekély mértékben (vagy egyáltalán nem) tartalmaz hozzáadott cukrot és egyéb mesterséges anyagot (aroma, tartósítószer stb.). Ebből kiindulva a müzliszeleteket sokan az egészséges táplálkozással azonosítják.

Hazánkban minden 7. gyermek elhízott

2013.08.15

Közel 50 torta érkezett az Update1 Europe Zrt. által meghirdetett, „Az ország update tortája” elnevezésű versenyre, melynek célja, hogy felhívja a családok figyelmét az egészséges táplálkozás fontosságára, a kiegyensúlyozott szénhidrátbevitelre és arra, hogy a finom ételek, édességek is lehetnek egészségesek. A zsűrizés a napokban zajlik, melynek során nem csak az ízvilágot pontozzák a zsűritagok, hanem a beérkezett pályaművek összetételét is, miszerint mennyi szénhidrátot, ízfokozót valamint mesterséges színezéket tartalmaz a desszertkülönlegesség.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
márciusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája
Kulcsszavak


higiénia fogyás étkezés koronavírus költő gyerekek gyász maszk járvány kávé tudományos kutatás élettani hatás cukorbetegség járvány adományozás egyetem gyógyszergyár idős egészség testsúly női egészség stroke egészséges életmód megelőzés teszt szűrés légszennyezettség elhalálozás infografika elhízás karantén kutatás napozás napvédelem leégés fogászat jövő depresszió internet közöségi média függőség ajándék repülőjegy egészségügyi dolgozó betegség tüdőbaj allergia tej egészséges táplálkozás menopauza női egészség betegség till attila stressz magány bőrvédelem napozás herpesz testápolás körömvirág hüvely daganatos betegségek vashiány Richter Egészségváros megelőzés környezetvédelem évforduló évforduló otthoni tanulás szívtritmuszavar pitvarfibrilláció Richter Gedeon Nyrt. író visszér daganatos betegségek Vincze Lilla pszichológia zúzódás epepanaszok természetes öregedés vérplazma oltás ételrecept orvostudomány időskor demencia nyereményjáték rövidlátás Semmelweis Egyetem tóth auguszta szénhidrát táplálkozás felfázás fájdalomcsillapítás pihenés pihenés alvás HPV szűrés szemészet ízületi betegségek gyógyfürdő home office csézy sebkezelés zöldségek egészséges táplálkozás wc emésztés székelés ízület herpesz aids mozgás tüdőrák tiszta levegő dohányzás nátha megfázás gyógyfürdők tóth vera covid hobbi prosztata nátha influenza karácsony fáradtság vaspótlás tolerancia kertész zsuzsa emésztés mozgás izület bélrendszer infkuenza bakteriális fertőzés feledékenység memóriazavar rossz szokás pozitív gondolkodás borbás gabi borbás marcsi répafélék brokkoli daganatos betegségek vashiány fáradtság Élet Kis Virága Alapítvány bőrszárazság gyógynövények herpesz szív érrendszer gyógynövények Czippán Anett rákellenes világnap memória Vörösmarty Mihály skizofrénia kurkuma gyomorégés demencia olvasás Ladinek Judit gyógytea Dr. Polgár Csaba covid húsvét Sipos Péter fekete nadálytő tavasz rockmilady immunrendszer baleset mozgás telemedicina vadgesztenye Nick Árpád Nick Árpád egészséges életmód sérülés sebkezelés hasmenés utazás repülés fésűs nelly koffein idősotthon napozás lábdagadás Év gyógyszere allergia parlagfű porcjopás Singh Viki gyógynövények bőrvédelem zöldségek rejtő jenő immunerősítés szív úszás Mujahid Zoltán fürdőszoba felfázás testmozgás gyógynövények lázcsillapítás fájdalomcsillapítás szexualitás Sztárek Andrea ölelés hólyaghurut hallásprobléma prosztata diabétesz világnap ízületi kopás aminosavak gyomorégés füstmentes nap vásárlás kocsis dénes fogászat inkontinencia Év gyógyszerésze Kedvenc Patikám testmozgás covid depresszió magas vérnyomás ekcéma rostok Tóth Csanád immunerősítés szarkaláb aranyér véradás megfázás ibs pénz infláció lukács sándor házimunka vashiány Recyclomed d-vitamin a rák világnapja nátha térd Gregor Bernadett fejfájás bélflóra fürdőszoba húgyúti fertőzés az év gyógyszerésze fertőtlenítés szívroham gyomorégés arcápolás Quintus Konrád vastagbélrák d-vitamin ibs irritábilis bél szindróma böjtölés migrén front időjárás újszülöttek nyelvevolúció lábszárfekély sejtterápia növényi étrend rákkutatás Lyme-kór kullancsszezon sport jóga nevetés étrendkiegészítő vitaminok táplálékkiegészítők interjú Szerednyey Béla hisztamin fogzás pajzsmirigy teafaolaj borsmenta-illóolaj kamillaolaj kakukkfű vesebetegség cickafark gyulladás görcs intim higénia kertészkedés Tari Annamária eutanázia asztma ásványi anyagok melanóma sclerosis multiplex neurológia MRI mágneses magrezonancia fülfájás nyári betegségek bakteriális fertőzés rovarcsípés kullancs szúnyog úti patika gyógyszerek covied covid fájdalomcsillapító lázcsillapító mozgás probléma ultrahang Dupuytren klimax hőhullám változó kor hőség izzadás folyadékpótlás omega 3 zsírsavak antioxidáns diéta vágás égési sérülés epilepszia roham autóvezetés hajhullás hajproblémák hajápolás színművész Csuja Imre színész gerinc porckorong porckorongsérv sport mozgás melltartó vérkeringés zsírszövet társadalmi célú reklám dohányellenes klímaváltozás rajzpályázat tehetségesgondozás Richter