• 2025. július 11., péntek

Keresés


88 db találat a következő kifejezésre: Hormonok

Veszélyes lehet, ha túl gyorsan szeretne strandformát

2025.07.03

Megnyitottak a strandok, emiatt pedig jónéhányan úgy érzik, nagyon gyorsan le kellene adniuk a fölös kilókat. Nem is lehetetlen 4-6 hét alatt eredményeket elérni, de vajon milyen következményei lehetnek a villámfogyásnak, milyen veszélyeket rejthet a túl gyors súlyvesztés és mit tehetnek azok, akik nem boldogulnak a testsúlycsökkentéssel? Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista válaszolt a kérdésekre.

Elhízással összefüggő magas vérnyomás

2025.06.29

Az elhízás nem csak önálló betegség, de számos más kórkép rizikófaktora is, így például a cukorbetegségé, a szív-érrendszeri betegségeké és a magas vérnyomásé. Ugyanakkor nem lenne szabad bűnösként tekinteni a túlsúllyal küzdőkre, hiszen egyrészt nagyon komplex okai lehetnek az elhízásnak, másrészt a megbélyegzés csak további negatív hatásokat gerjeszt. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont – Prima Medica kardiológusa mondta el, milyen kezelési lehetőségeket érdemes megfontolni.

Nyáron sem ritka a felfázás

2025.06.25

Szinte folyamatos vizelési inger, kellemetlen, fájdalmas vizelés, sötét színű, zavaros vizelet, alhasi görcsök. Nagyon sok nő küzd a felfázás vissza-visszatérő tüneteivel.

Nyár pajzsmirigybetegen: ezekre figyeljen

2025.06.20

A krónikus betegséggel élők számára a nyári időszak fokozott odafigyelést igényel, hiszen sok állapot szövődményének esélye a melegebb hónapok során magasabb, több panaszt tapasztalhat a beteg, ráadásul az sem ritka, amikor módosítani kell a terápián. Hogy a pajzsmirigy betegséggel élőknek mi mindenre kell ekkor figyelniük, azt dr. Koppány Viktóriától, az Endokrinközpont endokrinológusától kérdeztük meg.

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete

2025.06.11

A ritka betegségek közé tartozó Addison-kór, vagyis mellékvesekéreg működésének elégtelensége bizonyos hormonok hiánya miatt alakul ki, és az általánosabb tüneteken túl olyan különös jelenségek is felhívhatják rá a figyelmet, mint a só utáni sóvárgás vagy a bőr elsötétedése bizonyos területeken. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus a diagnózis felállításának és a kezelésnek a jelentőségére hívta fel a figyelmet.

A grillezett és füstölt húsok veszélyei

2025.06.10

Egy kutatás szerint a grillezett és a füstölt húsok veszélyesek lehetnek. Egyes feltételezések szerint azok a nők, akik rendszeresen fogyasztanak ilyen táplálékokat, sokkal nagyobb gyakorisággal szenvednek emlőrákban, mint azok a személyek, akik kihagyják az étrendjükből ezeket a táplálékokat.

Ezért támadnak jó ötleteink sport közben

2025.06.01

A testedzésnek legalább olyan erős hatása van az idegrendszerre, így az agyra is, mint az izmokra, tehát nem csak a testi egészség miatt javasolt rendszeresen mozogni.

Hajklimax: nem betegség, csak figyelmeztetés

2025.05.31

A hajunk a testünk tükre. A változókor sok testi és lelki változással jár, amelyekből az egyik legszembetűnőbb a hajhullás. Hogy mi áll a hátterében, mit tehetünk ellene, és hogyan kezeljük, arra dr. Lieber Andrea orvos, természetgyógyász, kozmetikus ad praktikus tanácsokat.

Ezért is jók a bioélelmiszerek

2025.05.23

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a bio-élelmiszerek. De miket is nevezünk ennek? Azokat az élelmiszereket, amiket ökológiai (vagy organikus) gazdálkodás során megtermelt növényekből, ily módon tenyésztett állatokból állítanak elő. Amikor ezekre gondolunk, jellemzően az egészségünkre gyakorolt pozitív hatásuk jut eszünkbe, de a bioélelmiszerek nem csak ezért jók. Pár pontban összeszedtük, hogy még miért:

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről

2025.05.23

A krónikus vesebetegség mára már népbetegségnek számít, amely a világ lakosságának mintegy 10%-át, azaz több mint 800 millió embert érint. Noha az idősek és a nők között gyakrabban fordul elő, legnagyobb kockázatnak a cukorbetegek és a magas vérnyomásban szenvedők vannak kitéve, az előbbiek közül minden harmadiknak, az utóbbiak esetében pedig minden ötödiknek van valamilyen vesebetegsége. Évente milliók halnak meg a betegség okozta szövődményekben: az előrejelzések szerint 2040-re a krónikus veseelégtelenség lesz az 5. leggyakoribb halálozási ok világszerte.

9 dolog, ami arra utalhat, hogy terhes vagy!

2025.05.22

A terhesség létrejötte az ovuláció idején történik, mely nagyjából a ciklus középideje. Vagyis, mire a menzesz kimarad, már 2 hetes terhes a nő, de a terhességet mégis az utolsó vérzés első napjától számoljuk. Ennek megfelelően a menzesz kimaradása már 4-5 hetes terhességet mutathat. De ennek vannak jelei?

Miért öregszik a bőrünk?

2025.05.21

A bőr életünk első napjától kezdve veszít rugalmasságából, ez azonban csak a harmincas éveinkben válik láthatóvá. Az öregedés üteme nagymértékben függ az életmódunktól is, ezért némi tudatossággal lassíthatjuk a folyamatot.

A mozgás az ízületek éltetője

2025.05.21

A mozgáshiánynak káros mellékhatásai is lehetnek. Ilyen az ízületek bemerevedése, ami nemcsak kellemetlen, de fokozott sérülésveszéllyel is jár.

Tavaszi zsongás

2025.05.05

A hosszú, sötét és hideg hónapok után lassan újraéled a természet. Hosszabbak és egyre melegebbek a nappalok, egyre többször kívánkozunk a szabadba. Az ember is a természet része, így ránk is érvényesek az újjászületés, felfrissülés, kibontakozás fogalmai mind testi, mind lelki értelemben.

Elkerülhetetlen az izomláz?

2025.04.26

Az egyik leggyakoribb tétel az újévi fogadalmak listáján a „többet fogok mozogni és sportolni”. Sokan óriási lendülettel kezdenek neki a mozgásnak, a hirtelen terhelésnek viszont általában izomláz a vége. Az izomláz a sport hétköznapi velejárója, de van rá gyógyír.

Ingadozó testsúly, rossz közérzet, hiányzó nyári csúcsforma?

2025.04.22

Szerencsére ma már leszámoltunk a klisékkel és elfogadtuk, hogy nem a tökéletes beach body, hanem inkább az a lényeg, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. A nyár beköszöntével mégis sokan szeretnének változtatni a külsőjükön, hogy nyaraláskor vagy strandoláskor a lehető legjobb formájukat hozzák. A kiegyensúlyozott étkezéssel kombinált rendszeres testmozgás mellett esély nyílik a változásra, de mi van akkor, ha ez sem válik be?

Amikor a meddőség mögött lelki okok állnak

2025.04.10

Amikor egy pár eldönti, hogy családot szeretne alapítani, akkor minden hónapban reménykedve várja, hogy vajon sikerült-e a fogantatás, megjön-e a vérzés, jelentkeznek-e a terhességi tünetek. Ám ha több hónap, esetleg egy év azzal telik, hogy folyamatos kudarccal szembesülnek, akkor érdemes kivizsgáltatnia magát mind a nőnek, mind pedig a férfinak, hátha valamilyen egészségügyi probléma szab gátat a pozitív tesztnek. De mi van akkor, ha minden lelet rendben van? Akkor célszerű arra gondolni, hogy lelki okai vannak a problémának. Erről beszélgettünk Kispál Mónikával, a Nőgyógyászati Központ pszichológusával.

Vérszegénység: hogyan kerüljük el?

2025.03.22

A vérünk feladata az oxigén, a szén-dioxid, a tápanyagok, a víz, az oldott anyagcseretermékek szállítása, és fontos szerepe van az immunreakcióknál, a hormonok szállításában, továbbá a testhőmérséklet-szabályozásban. A vörösvértestjeink felelősek az oxigén szállításért, hiányukat vérszegénységnek, anémiának nevezzük.

Hormonok az álomalak útjában

2025.03.18

A túlsúllyal rendelkezők gyakran kemény edzésekbe, diétákba kezdenek, hogy megszabaduljanak a plusz kilóktól. Igen ám, viszont azok, akik valamilyen hormonzavarral küzdenek, sokszor nem érik el a kívánt hatást. Dr. Mutnéfalvy Zoltánt, a Budai Endokrinközpont obezitológiával is foglalkozó endokrinológusát arról kérdeztük, hogy vajon milyen hormonok befolyásolják a testsúlyt, és hogy milyen módszereket lehet segítségül hívni a súlycsökkenés érdekében.

Természetes megoldások vágyfokozásra

2025.03.15

A szervezetünk mely területeit kell egyensúlyba hozni, hogy szerelmi életünk harmonikussá váljon, és hogyan lehet természetes módszerekkel feltüzelni a vágyat. A libidó fokozása, a vágykeltés már a füves asszonyok és szerelmi varázslók kínálatában is előkelő helyen szerepelt. Az ősi egyiptomiak még a krokodil péniszéből is hajlandók voltak enni, hogy felpörgessék szexuális kedvüket. Dr. Szuromi András szülész-nőgyógyász, homeopata szakorvos állítja, ennél egyszerűbb megoldások is léteznek ma már a libidó növelésére.

Illóolajok a tavaszi megfázásra

2025.03.05

A tavaszi időjárás nagyon csalóka, hiszen az egyik nap hét ágra süt a nap, másnap pedigismét fel kell vennünk a nagykabátot, annyira hideg van. Az illóolajok ilyenkor issegítségünkre lehetnek, így megfázás és köhögés esetén is jó szolgálatot tehetnek.

Minden második ember ebbe a betegségbe hal bele

2025.02.20

Hazánkban minden második ember szív- és érrendszeri betegségbe hal bele, pedig a betegség megfelelő életmóddal, szűréssel, kezeléssel és folyamatos ellenőrzéssel jó eséllyel elkerülhető. Terápia és odafigyelés nélkül a vénák állapota folyamatosan romlik, a betegség legsúlyosabb stádiumában nem gyógyuló fekélyek alakulnak ki elsősorban az alsóvégtagon. Kezeletlen állapotban, a folyamat előrehaladtával a végtag amputálására lehet szükség.  Az évente végzett amputációk számát tekintve Magyarország az európai lista élén áll.

Kevesebb cukorral a jobb közérzetért

2025.02.05

A túlzott cukorfogyasztás nem csupán az elhízás, az anyagcsere- vagy a szívbetegségek előidézője, de a bőrre gyakorolt káros hatása miatt a ráncok idő előtti megjelenéséért is felelős lehet. Az egész testünk meghálálja, ha csökkentjük a napi cukorbevitelt.

Pajzsmirigy betegség? Kérdezze az orvost a T3-szint ellenőrzése előtt!

2025.02.02

A trijód-tironin, vagyis a T3 egy olyan hormon, amit a pajzsmirigy termel, és amelynek alacsony vagy magas értéke alul- vagy felülműködésre utalhat. Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológusa arról beszélt, mikor érdemes ellenőriztetni a T3-szintet és miért fontos a laborvizsgálat előtt az orvosi iránymutatás.

Fogszabályozás nem csak gyerekkorban

2025.01.27

Legyen szó gyerekről, tiniről vagy felnőttről – akár szeniorról is –, a fogszabályozás minden életkorban megtérülő befektetés. Nemcsak esztétikai előnyökkel bír, hanem számos funkcionális problémát is kiküszöbölhet. Sokan mégis bizonytalanok: mekkora befektetést és milyen rákészülést igényel?

Depressziót okozhat a változókor

2025.01.24

Hangulati ingadozás, szorongás, lehangoltság – az 50 éves kor körül jelentkező menopauza a testi panaszokon kívül pszichés tüneteket is produkál. A gyermekvállalási képesség megszűnése magával hozza az önbizalom csökkenését és a nőiesség érzésének elhalványulását. Dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus szerint a boldog és kiegyensúlyozott szexuális élet későbbi menopauzához vezethet, a partnerrel való beszélgetésnek köszönhetően pedig könnyebben kezelhetővé válhatnak a változással járó kellemetlenségek.

A meddőség és a penészgomba-toxinok közötti kapcsolatot vizsgálják

2025.01.21

A mesterséges megtermékenyítés sikerességét akár az élelmiszerekből származó gombatoxinok is befolyásolhatják, hívja fel a figyelmet a a Semmelweis Egyetem és a  Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem új tanulmánya. A kutatók a világon elsőként igazolták penészgombák által termelt méreganyagok jelenlétét a humán tüszőfolyadékban és vizsgálták azok termékenységre gyakorolt hatását. 

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

2025.01.20

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mér reggelente, és nem érti, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.

Meg tud szakadni a szív?

2025.01.18

Halálesetek egész sora kísérte a karácsonyi ünnepeket, tini korunk ikonjaitól kellett búcsúznunk épp az év legszebb napjain. Mind közül talán a legmegdöbbentőbb azonban egy családi tragédia volt: Carrie Fisher halálhírének hallatán még fel sem ocsúdtak rajongók százezrei, másnap édesanyja, Debbie Reynolds elhunytával lett tele a sajtó. És elindult, az egyáltalán nem alaptalan találgatás: vajon tényleg megszakadt a színésznő, édesanya szíve gyermeke elvesztésétől?

Vitaminokkal a téli egészségért

2025.01.16

Kevés napfény, a friss zöldségek és gyümölcsök szűkebb választéka, a hideg, nedves idő miatti gyakoribb meghűléses betegségek – a téli hónapokban sok szülő dönt gyermeke immunrendszerének erősítésére valamilyen vitaminkészítmény mellett. Mire ügyeljünk, amikor ilyen terméket választunk?

Mozgással az egészségéért

2025.01.16

„Semmi sem rombolja annyira az ember testét, mint a tartós tétlenség” – hirdette a legnagyobb görög filozófus, Arisztotelész, aki úgy vélte: diétázhatunk, kerülhetjük a káros szenvedélyeket, ha nem mozgunk, akkor bizony sosem leszünk igazán egészségesek…

Miért érzi mindig, hogy éhes?

2025.01.13

Mivel a szervezetünk számára az étel jelenti az energiaforrást, teljesen természetes, hogy ha egy ideig nem jutunk energiához, éhesnek érezzük magunkat. De ha a gyomrunk szinte folyamatosan korog, gyakran még evés után is, ha sóvárgunk az étel után, az tünet is lehet.

Mi okozhatja az ünnepek utáni depresszív hangulatot?

2025.01.11

Az ünnepek legtöbbször felfokozott hangulatban telnek, az emberek általában ekkor tele vannak élményekkel, hiszen mennek a rég nem látott rokonokhoz, barátokhoz. Azonban, ahogy elmúlik ez az időszak, sokan mélabússá válnak, depresszív hangulat uralkodik el rajtuk.

Kezdje az új évet mértékletesebben!

2025.01.03

Ha az ünnepek alatt túl sokat evett-ivott, és úgy érzi, szüksége lenne szervezete méregtelenítésére, a népszerű, de sok esetben kockázatos tisztítókúrák helyett kövesse a következő egyszerű és kíméletes módszereket.

Űzze el masszázzsal a fáradtságot

2024.12.29

Télen a nappalok rövidülésével és az időjárás hidegre fordulásával gyakran levertnek, fásultnak, fáradtnak érezhetjük magunkat, és a szezonális depresszió is megkörnyékezhet. Mindezek ellen hatásos kiegészítő kezelés lehet a masszázs.

Ünnepek utáni depresszió: hormonzavar is okozhatja

2024.12.27

Az ünnepek legtöbbször felfokozott hangulatban telnek, az emberek általában ekkor tele vannak élményekkel, hiszen mennek a rég nem látott rokonokhoz, barátokhoz. Ha elmúlik ez az időszak, sokan mélabússá válnak, depresszív hangulat uralkodik el rajtuk.

A csontritkulás Magyarországon is népbetegség

2024.12.13

A világon mintegy kétszázmillióan, Magyarországon pedig legalább egymillióan – kezdődő stádiummal együtt kb. hárommillióan – élnek a „néma kórként” is emlegetett csontritkulással. Ez az egészségi probléma elsősorban az ötven év feletti nőket érinti, de a férfiak körében is komoly mértékben növeli a csonttörések kockázatát. A csontritkulás világnapja alkalmából a Budai Egészségközpont szakorvosa összefoglalja a betegséggel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, tüneteket és megelőzési lehetőségeket.

Az igazi karácsonyi grincs: a reflux

2024.12.13

A stressz hatékony kezelése nemcsak mentális jóllétünk, hanem emésztőrendszerünk egészsége szempontjából is elengedhetetlen. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus-belgyógyász szakorvosa szerint a karácsony közeledtével az ünnepi lakmározások és a fokozódó stressz egyaránt előcsalogathatják refluxos tüneteinket.

Szétnyílt hasizom a kismamák rémálma

2024.12.08

A szétnyílt hasizom, azaz a rectus diastasis leggyakrabban várandós nőket érintő probléma. Esztétikailag okozhatja középen a has kidudorodását- vagy épp behorpadását, de nagyobb gond, hogy egészségügyi kockázattal is járhat, derék-és hátpanaszokat okozhat.

Az igazi karácsonyi grincs: a reflux

2024.12.04

A stressz hatékony kezelése nemcsak mentális jóllétünk, hanem emésztőrendszerünk egészsége szempontjából is elengedhetetlen. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus-belgyógyász szakorvosa szerint a karácsony közeledtével az ünnepi lakmározások és a fokozódó stressz egyaránt előcsalogathatják refluxos tüneteinket.

Hogyan működik az éhséghormon?

2024.11.29

A jóllakottságot vagy az éhségérzetet hormonok is befolyásolják. Ilyenek például a leptin és a ghrelin, amelyek a zsírok raktározásában és az anyagcserében is fontos szerepet játszanak. De vajon mi az összefüggés az éhséghormonnak is nevezett ghrelin és a nemkívánt súlygyarapodás között?

Fitoösztrogének a táplálkozásban

2024.11.28

A fitoösztrogénekről egyre többet hallani, sőt, sokan külön diétát is építenek rá. De vajon tényleg annyi előnnyel bír? Léteznek hátrányai? Ezeket kérdeztük meg Drégely Anikótól, a Nőgyógyászati Központ dietetikusától.

Endokrinológiai kisokos - mi mit jelent?

2024.11.15

Az endokrinológiai a belső elválasztású mirigyekkel és azok zavaraival foglalkozó tudományág. Napjainkban egyre több embernél diagnosztizálnak különböző hormonzavarokat, így érdemes tisztában lenni néhány fogalommal, rövidítéssel, melyek a leggyakrabban bukkannak fel a betegek életében. Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa ezeket szedte össze.

Mit tehetünk, ha a stressz felborítja a hormonális egyensúlyt?

2024.11.14

Mi az összefüggés a hormonális egyensúly és a stressz között? Hogyan hat ránk az „üss vagy fuss” mechanizmus? Milyen hosszú távú hatásai lehetnek a kezeletlen stressznek a hormonrendszerünkre és van-e mód ezek korrekciójára? Dr. Bérczy Judit, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a kérdésekre.

Okok, melyek hormonzavarokhoz vezethetnek

2024.11.08

A hormonzavarok igen gyakoriak manapság, melyek kellemetlen tüneteket és veszélyes szövődményeket is okozhatnak. Hogy mégis miért léphet fel a hormonális egyensúlyban hiba, arról dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszélt.

Miként birkózzak meg a pajzsmirigyzavar okozta túlsúllyal?

2024.10.31

A pajzsmirigy alulműködés egyik vezető tünete a túlsúly, mely sok egyéb más problémát is generálhat. Sok beteg szinte végeláthatatlan harcot folytat a plusz kilók ellen, ezért megkérdeztük dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját, vajon miként lehet megszabadulni a súlyfeleslegtől akkor, ha valakinek a pajzsmirigye túl kevés hormont termel.

Nem az akaraterőd kevés a fogyáshoz!

2024.10.22

Az elhízást számos tényező befolyásolhatja, amelyek közül talán a két legegyértelműbb a túlzott kalóriabevitel, illetve a mozgásszegény életmód. Azonban van egy gyakran figyelmen kívül hagyott oka a túlsúlynak vagy a sikertelen fogyásnak, ez pedig a hormonháztartás valamilyen zavara.

Az úszás oldja a feszültséget és jót tesz a mentális egészségnek

2024.10.18

Az úszás szinte mindenkinek ajánlható. Az egészséges embereknek, azoknak, akik valamilyen mozgásszervi betegségben szenvednek és azoknak is, akik nagy túlsúllyal küzdenek és szeretnének lefogyni, hiszen az úszás egyáltalán nem viseli meg az ízületeket.

Mellrákmegelőzési tippek

2024.10.18

Amilyen táplálékokat fogyasztunk meghatározza, hogy milyen egészségi állapotnak örvendünk. Mint ahogyan az is meghatározó, hogy mozgunk, sportolunk-e, mennyit alszunk, minőségi-e ez az alvás, hogyan reagálunk a stresszre és milyen eszközeink vannak az elme megnyugtatására. Mindezek nagyon hatékonyak lehetnek például az emlőrák megelőzésében is.

Mi állhat a hangulatingadozás mögött?

2024.10.18

Hirtelen hangulatváltozást testi és lelki tényezők egyaránt kiválthatnak. Sokszor házilag is orvosolható, például a táplálkozást vagy az életmódot érintő okok állnak a háttérben, míg vannak olyan esetek, amikor szakszerű kezelésre van szükség.

El akarja kerülni az inzulinterápiát? Ezeket tegye!

2024.10.11

Amint valakinél diagnosztizálják  a 2-es típusú cukorbetegséget, egyből maga előtt látja azt, ahogy élete végéig inzulinnal injekciózza magát. Pedig nagyon gyakran ez elkerülhető. Hogy mikor és mi mindent kell ez ügyben tenni a betegnek, arra dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ad választ.

Hogyan győzzük le a fáradtságot?

2024.10.05

Még hűvösek a hajnalok, de már nem csak fénye, ereje is van a napnak. Miközben a természet kivirul, mi azt tapasztalhatjuk, fogytán az erőnk. Ez a tavaszi fáradtság jele is lehet, de nem kell megijedni. Az, hogy gyengébbnek érezzük magunkat, az szervezetünk természetes reakciója a megváltozott körülményekre.

Tegyünk a visszér ellen!

2024.10.04

A tágult visszér sokáig nem okoz panaszt, leszámítva, hogy nem túl szép látvány. Pedig alattomos elváltozásról van szó, ami idővel fájdalmakhoz, bőrelváltozásokhoz és lábszárfekélyhez is vezethet.  E betegségcsoport esetében is nagyon fontos a megelőzés.

Amit a felfázásról tudni érdemes

2024.09.27

A hólyaghurut vagy közismert nevén a felfázás, húgyúti gyulladás következménye, és elsősorban valamilyen bakteriális fertőzés  eredménye. A húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba került idegen kórokozók megtelepednek, elszaporodnak és gyulladást okoznak.

Rekeszlégzés: a legjobb, ami a tüdejével történhet

2024.09.18

A stresszkezelés kulcsfontosságú része egészségünk megőrzésének, amelyhez számos technikát – többek között a mély légzést – hívhatunk segítségül.  Dr. Potecz Györgyit,  a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológusát arról kérdeztük, hogy a stresszkezelésen túl milyen további egészségügyi előnyei vannak a tudatos rekeszlégzésnek.

Egy kis szíverősítő

2024.09.13

Szívünk körülbelül 2,5 milliárd alkalommal ver életünk folyamán, biztosítva ezzel az egész szervezet folyamatos vérellátását. Rendületlenül hordja a sejtekhez az oxigént, a tápanyagokat és a hormonokat, miközben a bomlástermékeket elszállítja.

Hogyan hat az akupunktúrás fájdalomcsillapítás?

2024.09.03

Aki próbálta és hatásosnak tartotta, nem biztos, hogy tudja, mitől vált be az akupunktúrás fájdalomcsillapítás. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr szerint is több teória létezik, amelyek egymást erősítve bizonyítják az akupunktúra hatását.

Öt tévhit és tény az időskori szexről

2024.08.29

A hollywoodi filmek alapján azt hihetnénk, hogy a szex csak a huszonéveseknek való, pedig az idősebbek akár még a hetvenes, nyolcvanas éveikben is kielégítő szexuális életet élhetnek. Lássuk, milyen tévhitek tartják távol az embereket attól, hogy ötvenéves kor fölött is szexuálisan aktívak legyenek.

Edzéssel a stressz és a magas vérnyomás ellen

2024.08.27

Ismét komoly bizonyítékok láttak napvilágot az életmód, ezen belül is a mozgás gyógyító, egészségvédő hatásaitól – ezúttal a magas vérnyomás kezelésével kapcsolatban.  Dvorák Márton, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutája segített a tájékozódásban.

Mivel főzzünk: zsírral vagy olajjal?

2024.08.23

A válasz nemcsak ízlés dolga, kulturálisan is megosztja a világot. A magyar konyha hagyományosan a szalonna és a sertészsír fogyasztására épül, miközben ma már tudjuk, egészségünk védelmében jobb lenne, ha az állati eredetű telített zsírsavak nagy részét telítetlen zsírsavakra váltanánk. A kérdés azonban ennél bonyolultabb.

Így bírja ki a nyarat, ha változókorba lépett

2024.08.11

A nyári hőség sokak számára nagy megterhelést jelent, főleg akkor, ha valaki belépett a változókorba. Ekkor a kánikulától függetlenül olyan kellemetlen tünetek gyötrik az illetőt, mint az izzadás, hőhullámok, ingerlékenység, alvászavar. Ezeket sajnos csak súlyosbítja, ha magasra kúszik a hőmérő higanyszála. Hogy miként lehet elviselni a nyári kánikulát klimax idején, arra dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza adott hasznos tanácsokat.

Szálljon szembe a stresszel – egyszerűbb, mint gondolná!

2024.07.29

Sokan szenvedünk a stressztől. Ellepnek az otthoni, munkahelyi kötelezettségek, sokszor azt sem tudjuk, hol áll a fejünk. Lefekvés után is pörög a fejünkben a másnapi feladatlista, egy-egy megoldatlan probléma, kibeszéletlen konfliktus, nehezen teljesíthető elvárás.

Bőréhség – ismeri ezt a fogalmat?

2024.07.14

Sokan tapasztalják, hogy az emberi érintés vagy ölelés feltölti és megnyugtatja őket. Ennek az ellenkezője is igaz, a testi kontaktus hosszan tartó hiánya rontja a pszichés és érzelmi állapotot. A neurológia is ismeri a jelenséget, amit a köznyelvben csak bőréhségnek neveznek.

A prosztata betegségei

2024.07.11

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarákszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában,  a férfias problémák jellemzően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen.

Óvatosan a táplálékkiegészítőkkel!

2024.06.28

A jóléti társadalmak lakói világszerte dollármilliárdokat költenek étrend-kiegészítőkre. Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a táplálékkiegészítőkkel jobb óvatosnak lenni: túlzott fogyasztásuk ugyanis legalább olyan káros lehet, mint a hiányuk.

A fogamzásgátlás lehetőségei trombózis után vagy trombofíliával

2024.06.20

Mindazon nőknek, amik már átéltek trombózist vagy kiderült, hogy trombofíliával, vagyis trombózisra való hajlammal élnek, nagyon körültekintően kell gondoskodniuk a fogamzásgátlásról. A lehetőségek számbavételekor sok szempontot kell figyelembe venni, amelyekről dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa beszélt.  

Köszönet azoknak, akik jobbá teszik mások életét

2024.06.14

Éppen húsz éve ünnepelte a világ első alkalommal a Véradók Világnapját, amely nemzetközi egészségügyi szervezetek, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére jött létre. Azóta minden évben ezen a napon azokra az önkéntes véradókra és plazmaadókra irányul a figyelem, akik a donációjukkal létfontosságú kezelésekhez segítik hozzá a rászorulókat.

Előzzük meg a felfázást!

2021.09.22

A hólyaghurutot, hétköznapi nevén felfázást, nem szabad félvállról venni, mert könnyen hosszan tartó kellemetlenséget okozhat. Ezt a gyulladásos betegséget sokan a hideggel hozzák összefüggésbe, pedig bakteriális eredetű.

Soha nincs késő: életmódváltással a középkorú nők is csökkenthetik a stroke kockázatát

2020.04.30

Még azok a nők is jó eséllyel kerülhetik el a stroke-ot, akik az ötvenes éveikben döntik el, hogy abbahagyják a dohányzást, megszabadulnak a túlsúlytól, és ezentúl rendszeresen mozogni fognak.

Ön férfi? Akkor készülhet a prosztataháborúkra

2020.04.02

Kevés az olyan férfi, akit a kor előrehaladtával elkerülnek a prosztataproblémák. Lehet, hogy csak egy kis mirigy, mégis komoly egészségügyi problémák forrása lehet. Jobb, ha időben felkészül tehát arra, hogy mire számíthat, milyen jelekre figyeljen és mit tehet a megelőzés érdekében.

Az elhízás betegség, az elhízottakat nem szabad stigmatizálni!

2020.03.14

Az elhízottak stigmatizálása ellen emelte fel szavát a Magyar Elhízástudományi Társaság, amely arra is fel akarja hívni a közvélemény és az egészségügyben dolgozók figyelmét, hogy az elhízás betegség, amely  diszkrimináció mentes terápiát igényel.

Beleinkben rejlik az egészségünk – így vigyázzunk rá!

2020.02.01

Sokan úgy beszélnek bélrendszerünkről, mint a második agyunkról, ami képes hangulatunk, libidónk, kreatív teljesítményünk befolyásolására. Szervezetünket százbillió apró baktériummal osztjuk meg. Élnek a bőrünkön, testhajlatainkban, körmünk alatt, szőrtüszőinkben, de a legtöbb apró társbérlőnk a bélrendszerünkben található. Segítik hasznosítható alkotóelemeire bontani táplálékunkat, befolyásolják, mennyi vitamin és ásványianyag szívódik fel a szervezetünkbe, hatással vannak arra, hogy milyen hormonok szabadulnak fel, amik kulcsszerepet játszanak hangulatunk alakulásában is.

Egész évben C-vitamin!

2019.05.03

Sajnos még mindig sokan gondolják azt, hogy a C-vitamin pótlására a szervezetnek kizárólag télen van szüksége, ezért csak a hideg hónapokban ügyelnek magasabb dózisú bevitelére. Ez azonban egész évben szükséges.

A visszeresség ellen

2018.12.06

Becslések szerint a fejlett országokban a felnőtt népesség legalább negyedét érinti a visszeresség. Bár a jelenség sokszor csak esztétikai problémát okoz, ám szövődményei súlyosak lehetnek. Mit tehetünk ellene?

„A családom védelmében”

2018.06.06

„A férjem védelmében” című film jutott eszembe, amikor dr. Hartman Gábor nőgyógyásszal, a Duna Medical Center orvos igazgatójával beszélgettem a menopauza okozta tünetek következményeiről. 

Mit tehetünk a prosztatamegnagyobbodás ellen?

2018.04.14

Az életkor előrehaladtával a prosztata egyre nagyobb valószínűséggel nagyobbodik meg: míg ez 40 éves kor alatt általában nem jellemző, addig a 60 feletti férfiaknak mintegy a felét érinti, a 80 éveseknek pedig mintegy 80%-át. Hogyan ismerhetjük fel a prosztatamegnagyobbodást, és mit tehetünk ellene?

Az ősz a „felfázás szezonja”?

2017.10.18

A válasz egyszerű: nincs összefüggés a felfázás gyakorisága és az évszakok között, bár az emberek többsége valóban a hűvösebb, őszi hónapokhoz köti ennek előfordulását. Azonban a betegségnek csak a népnyelvben „felfázás” az elnevezése, okai egészen eltérőek lehetnek. Például a gyulladásos megbetegedés nemi érintkezés következménye is lehet!

A tudatos apává válás lépései

2017.06.15

A várandósság alatt az édesapák gyakran háttérbe szorulnak, ez pedig a kicsi érkezését követően egyre csak fokozódik. Sokan még ma is úgy gondolják, apaként nincs lehetőségük kötődést kialakítani leendő gyermekükkel, az ezzel kapcsolatos kétségeket és érzéseket pedig gyakran söprik a szőnyeg alá. Összegyűjtöttük, hogyan élhetik át az apukák is a gyermekvárás csodáit és kötődhetnek csemetéikhez már születésük előtt.

Fő a férfiegészség!

2017.06.07

A szexualitás nem csupán örömforrás: sokkal több annál. A szex az egészség és életminőség igen fontos összetevője. Az aktív nemi élet csökkentheti a stresszt, erősítheti az immunrendszert, a szív- és érrendszert – meghosszabbíthatja az életet. Mindez fordítva is igaz: nem csak a szex járul hozzá a jobb egészséghez, hanem a jó egészségi állapot is javítja a szexualitást.

Étkezés változó korban

2017.02.07

A nők ötvenéves koruk körül úgynevezett változó korba lépnek. Ilyenkor lassul az anyagcsere, táncot járnak a hormonok, emiatt kellemetlen tünetek is jelentkezhetnek.

Tini depresszió

2017.02.07

A fiataloknál megtapasztalható depresszió nem új jelenség, de diagnosztizálása már az. Hiszen a korábbi generációk is ugyanúgy szenvedtek a testi változások, a pattanások okozta szégyenérzettől, ugyanúgy szorongtak, ugyanúgy keresték önmagukat, mint a maiak. Csakhogy akkoriban természetesebb „túlélési” praktikák, bevált módszerek voltak, leginkább a szülő intő szava: „túl leszel rajta”.

Hideg kéz, hideg láb

2017.01.17

Sok nő számára jelent problémát a hűvösebb évszakokban a hideg kéz és láb. Nem puszta kellemetlenségről van szó: időnként komolyabb betegség áll a panaszok hátterében. Nézzük, mi az oka, hogy elsősorban nők szenvednek miatta, és „házilag” mit lehet tenni ellene? 

A szülés után megváltozik az anyák agyi struktúrája

2017.01.09

A terhesség alatt a nők agyának bizonyos részein csökken a szürkeállomány, ami segíti az  alkalmazkodást az anyasághoz, valamint az anya és gyermeke közötti kötődés kialakulását – derült ki egy új tanulmányból.

Ehetek-e szalonnát? A nagyapám csak azt ette, és soha nem voltak szív- és érrendszeri problémái...

2016.11.14

Válaszol: Dr. Rostás László kardiológus, a kaposvári Apponyi Magánklinika szakértője

Hitek és tévhitek a székrekedésről

2016.02.25

1. A székrekedés kialakulását kivédhetjük rostokban gazdag étrenddel Attól függ. Különbözőek vagyunk, különbözően reagálunk. Vannak emberek, akiknek a rostban gazdag étrend segít megelőzni a székrekedést, másoknak viszont rosszabbodhat a székrekedése, ha növeli a rostbevitelt, főleg ha mellette nem iszik eleget.

Meddőséget okozhat a korai menopauza

2016.02.01

Magyarországon minden századik nőt érinthet a korai menopauza, ám kevesen tudják, mi okozza panaszaikat. A tünetek megegyeznek a változókorban tapasztaltakkal, viszont a rendszertelen menzesz, a hőhullámok, a hangulatingadozás már 40 éves kor előtt jelentkeznek. Dr. Szőnyi György nőgyógyász azt javasolja: akinek a családjában előfordult már hasonló probléma, az vállaljon minél hamarabb babát, mert a korai klimax meddőséget okozhat.

Koleszterinhelyzet Magyarországon

2014.11.02

TUDTA-E, HOGY • a koleszterin nagy részét szervezetünk maga termeli? • hogy a szervezet a koleszterint D-vitamin szintetizálásához is felhasználja napfény jelenlétében? • hogy a növényi szterinek a természetben csak igen kis mennyiségben találhatóak meg? Almából például 150 db-ot kellene elfogyasztani a terápiás hatás elérése érdekében.

Inkontinencia - beszéljünk róla!

2014.09.17

Az akaratlan vizeletvesztéssel százezrek küzdenek nap mint nap, mégis kevesen kérnek segítséget. Hogy ennek mi az oka? Főként az, hogy az inkontinencia még a 21. században is tabunak számít. Nem merünk beszélni róla.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júliusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája