• 2025. július 07., hétfő

Keresés


177 db találat a következő kifejezésre: Fejfájás

Mit kell tudni a Lyme-kórról?

2025.07.01

Már javában benne járunk a kullancsszezonban, ezért a kirándulások, erdei-mezei séták, piknikezések után mindenkinek ajánlott alaposan megvizsgálni, nem akaszkodott-e a bőrébe egy-két apró vérszívó. A kullancsok többféle betegséget is terjesztenek, ezek közül most a Lyme-kórt nézzük meg alaposabban.   

Hőség okozta fejfájás: a kialakulás okai és kezelése

2025.06.30

Akik nem hajlamosak a fejfájásra, még azok is tapasztalhatják a nyári forróságban, hogy akár már a reggeli ébredésnél azt érzi, szó szerint szétrobban a feje.  A hőség okozta fejfájás mondjuk úgy, nem tipikus, és nem feltétlenül előzhető meg, vagy kezelhető úgy, mint az átlagos fejfájások.

Az utazók betegségei

2025.06.30

Amikor nyaralásunkat tervezzük, érdemes azt is átgondolni, hogyan védekezzünk az egészségügyi kockázatok ellen.  A klímaváltozás miatt pedig még azok is találkozhatnak új betegségekkel, akik itthon maradnak.

Tudta? Az utazási betegség több mint émelygés

2025.06.23

Émelygés, hányinger – a legtöbbször ezekkel a tünetekkel azonosítják a kinetózist, vagyis az utazási betegséget. A többnyire mozgó járműveken jelentkező betegségnek azonban számos más tünetét is feljegyezték a kutatók, köztük sok olyat, amiről alapesetben nem sejtjük, hogy a nyaralást, utazást gyakran megkeserítő tünetegyüttes kezdeti stádiumát jelentik.

Mi legyen az úti patikában?

2025.06.16

Nyaralásra készülve nem csak az útitervet és a látnivalók sorát érdemes összeállítani, de gondoskodni kell megfelelő egészségügyi csomagról is. Az alapbetegségek mellett a választott úti cél is befolyásolja a szükséges gyógyszerkészletet, amely számos kellemetlenségtől óvhat meg minket.

Ilyen okai lehetnek a féloldali fejfájásnak

2025.06.14

A féloldali fejfájás ugyanolyan kínzó lehet, mint amikor a fej más részein jelentkezik a fájdalom, ám az okok közt elsődleges és úgynevezett másodlagos fejfájást is diagnosztizálhatnak. Ezt pedig azért nagyon fontos tudni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa szerint, mert teljesen más kezelést igényelhet például a migrén, mint a gerinc probléma miatt jelentkező fejfájás.

Nyáron megnő a hasmenés kockázata

2025.06.04

A gyermekkori hasmenések jelentős részét vírusos vagy bakteriális fertőzések okozzák. A meleg időjárás kedvez a kórokozók szaporodásának, ráadásul a nyári táplálkozási szokások miatt ismeretlen kórokozók is támadhatják a szervezetet.

Napokon belül jön a kánikula - nőhet a szívinfarktus kockázata

2025.06.02

Az előrejelzések szerint a következő napok jelentős felmelegedést, komoly kánikulát hoznak, ami még az egészséges szervezetet is megviseli. Szívbetegeknek azonban fokozott óvatosság szükséges, hiszen dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint ilyenkor növekedhet a szívinfarktus kockázata.

Itt a kánikula, használjuk helyesen a klímát!

2025.06.02

Nem csak fej- és torokfájás, de ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek, ha nem ügyelünk a klímaberendezés helyes használatára. Van néhány szabály, amit érdemes betartani ahhoz, hogy a légkondicionálás valóban javítsa, és ne rontsa a közérzetünket.

A vashiányos vérszegénység kevésbé ismert jelei

2025.06.02

Az általános fáradtság, a fizikai teljesítőképesség csökkenése, a fejfájás és a szédülés a vashiányos vérszegénység jól ismert általános tünetei lehetnek. 

Hogyan oldja a stresszt a kismama?

2025.06.01

A várandósság időszakában kiemelten fontos a felesleges stressz kerülése, a feszültséget okozó események hatásának csökkentése a különféle stresszkezelő technikákkal, mert a kismama tartósan stresszes állapota nemcsak az anyai egészséget érinti hátrányosan, hanem kedvezőtlenül befolyásolhatja a magzat fejlődését is.

Okozhat-e a magas vérnyomás fejfájást?

2025.05.30

Sokakban összekapcsolódik a magas vérnyomás és a fejfájás érzése, úgy vélik, ez utóbbi egyfajta tünete lehet a vérnyomás magasra emelkedésének. E téren megoszlanak a kutatói vélemények, ám az biztosnak látszik, hogy az úgynevezett hipertenziós krízis valóban okozhat erős fejfájást – ez azonban sürgősségi ellátást igénylő állapot. Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magas vérnyomás specialista beszélt a témáról.

Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

2025.05.27

A nyári nagy melegben mindenki vágyik a frissítő folyadékra, de jó tudni, hogy az üdítők, szénsavas italok, cukrozott gyümölcslevek a kellő mennyiségű vízivást nem tudják helyettesíteni. Az egészséges étrend egyik alapja a megfelelő folyadékbevitel, a szomjúság és a vele járó dehidratáció felelős lehet több megbetegedésért is.

Rejtélyes betegség: sok magyar életét nehezíti meg

2025.05.20

A lisztérzékenység ma Magyarországon már minden századik embert érinti. Bár egyre többet beszélünk róla, még mindig rengeteg tévhit és félreértés kering körülötte. A május 18-i lisztérzékenyek világnapja kapcsán a Budai Egészségközpont szakembere segít tisztázni a legfontosabb kérdéseket.

Egy súlyos terhességi szövődmény megelőzését vizsgálták

2025.05.12

Növeli-e egy súlyos terhességi komplikáció, a preeclampsia megelőzésének hatékonyságát, ha a kismamák a szokásosnál nagyobb dózisú aszpirin hatóanyagú készítményt szednek? Erre a kérdésre keresték a választ a Semmelweis Egyetem kutatói, akik tanulmányukban nem találtak ilyen összefüggést, de megerősítették, hogy a korán elkezdett aszpirinkezelés hatékonyan csökkenti a betegség kockázatát.

Hogyan enyhíthetők a klimax tünetei?

2025.05.06

Egy tanulmány szerint 2030-ra 1 milliárdnál is több nő nézhet szembe a változókor kihívásaival. A hölgyek általában 45 és 55 éves kor között, 12 hónappal az utolsó menstruációjuk után lépnek a menopauzába. A hormonális változások, például az ösztrogén termelődésének csökkenése azonban már évekkel korábban elkezdődnek.

Mikor kell aggódni a méh-és darázscsípés miatt?

2025.05.06

Az egyre kellemesebbé váló idő ellenére is sokan óvakodnak a szabadtéri tevékenységektől, túrázástól vagy kertészkedéstől a méhek és a darazsak csípésétől tartva. Pedig a gyerekek mindössze 0,5 és a felnőttek 3 százalékának van tényleges méh- vagy darázscsípés allergiája, előzetes tájékozottsággal pedig minimalizálhatjuk a csípések kockázatát.

Használjuk helyesen a klímát!

2025.05.03

Nem csak fej- és torokfájás, de ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek, ha nem ügyelünk a klímaberendezés helyes használatára. Van néhány szabály, amit érdemes betartani ahhoz, hogy a légkondicionálás valóban javítsa, és ne rontsa a közérzetünket.

Mi okozhatja a húsvét utáni rosszullétet?

2025.04.28

Hisztamin intolerancia esetén többek közt a füstölt húsok, sonkák mellett a csokitojás és a kalács is panaszokat okozhat.

Tények és tévhitek a kullancsokról

2025.04.24

A kullancscsípés veszélyes lehet, de ha a megelőzéséről, a teendőkről, a kezelésről vagy épp a következményeiről tájékozódunk, akkor ne hagyatkozzunk a szóbeszédre és a hiedelmekre, mert csak növeljük a kockázatokat. Maradjunk a tényeknél! Érdemes a szakkönyvekhez, az interneten található szakmai fórumokhoz, vagy a háziorvosunkhoz fordulnunk, ha kérdéseink vannak.

Lüktet, nyilall, sajog, hasogat

2025.04.20

Murphy törvénye szerint a fogfájás hétvégén, vagy ünnep idején jelentkezik. Amikor belátható időn belül nem tudunk elmenni a fogorvoshoz, jól jöhetnek olyan hétköznapi megoldások a fájdalomcsillapítók mellett, amelyek enyhítik a fogfájást.

Mikor forduljon orvoshoz kullancscsípés után?

2025.04.17

Nem csak erdei kirándulásokon, hanem a játszótéren vagy a kertünkben is találkozhatunk kullanccsal, így fontos, hogy tudjuk, mihez kezdjünk kullancscsípés esetén. Dr. Kádár János immunológus, infektológust kérdeztük.

Gyors segítség a fájdalomcsillapításban

2025.04.16

Szúr, éget, lüktet, sajog, hasogat: a fájdalomnak sok formája van. Okozhatja gyulladás, a vérellátás átmeneti zavara, valamelyik belső szervünk problémája és még számtalan helyzet. Egy biztos, szeretnénk gyorsan megszüntetni. De hogyan?

Húsvétkor is egészségesen!

2025.04.12

A húsvéti ünnepeken összeül a család, finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra. Az elengedhetetlen sonka, a kalács, a tojásból készült ételek megterhelőek lehetnek a szervezet számára. Megosztunk néhány tippet, ami segíthet megőrizni szív- és érrendszer egészségét.

Húsvét utáni tünetek? Hisztamin intolerancia is okozhatja!

2025.04.12

Könnyen lehet, hogy nem csak a túlevés miatt érzi rosszul magát az ünnep utáni napokban. Hisztamin intolerancia esetén többek közt a füstölt húsok, sonkák mellett a csokitojás és a kalács is panaszokat okozhat. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa  elmondta, hogy milyen tünetek kapcsán gyanakodjunk.

Ezt a 7 fájdalomtípust komolyan kell venni

2025.04.11

A szervezet a fájdalommal jelzi, ha valami nincs rendben, a háttérben sok esetben szerencsére enyhébb dolgok állnak. Ha nem tudod a fájdalom pontos okát, érdemes kivizsgáltatni azt. Íme 7 fájdalomtípus, amelyet komolyan kell venni, és orvosi segítséget kell kérni a diagnózishoz, kezeléshez.

Szem és szem körüli fájdalom kívülről látható szembetegség nélkül

2025.04.11

A szemet érintő fájdalmakról korábbi beszélgetéseink során Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája már számos szempontból nyújtott hasznos ismeretet. A mostani beszélgetésben a kívülről látható szemészeti eltérések és a látás érdemi megváltozása nélkül kialakuló szem és szem körüli fájdalmakról lesz szó.

Húsvéti allergének: mire figyeljenek az allergiások az ünnepen?

2025.04.09

Sokan tisztában vannak azzal, hogy milyen típusú allergiájuk van, és hogy húsvétkor is körültekintőnek kell lenniük például a tojással vagy a magas hisztamin tartalmú füstölt húsokkal. De az talán már kevésbé ismert, hogy a barka, a locsolókölni vagy a plüssökben megbújó poratkák is allergének lehetnek. A leggyakoribb húsvéti allergéneket dr. Somogyi Éva, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa mutatta be.

Mi a véleménye a neurológusnak a migrén piercingről?

2025.04.05

Aki krónikus migrénnel küzd, szinte mindennel hajlandó megpróbálkozni, amitől a panaszok enyhülését reméli. Így jutnak el néhányan a migrén piercingig, amelyről dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa mondta el a szakmai állásfoglalást és a véleményét.

A kávéfogyasztás és a koffein egészségügyi hatásai

2025.03.30

Napi fél és 3 csésze közötti kávé elfogyasztása kedvező hatású a szív- és érrendszerre, sőt a vizsgálati csoportban csökkentette az összhalálozás és a stroke kialakulásának kockázatát is – derül ki a Semmelweis Egyetem és a Queen Mary Egyetem közös vizsgálatából.

Fáj a fejem, front közeleg?

2025.03.24

Az időjárás globálisan egyre szeszélyesebb, ráadásul a Kárpát-medence fölött hetente akár több légköri front is áthalad. Nem csoda, hogy ez megviseli a frontérzékenyeket, akik leginkább fejfájásra, migrénre vagy ízületi fájdalmaik erősödésére panaszkodnak.

Vérszegénység: hogyan kerüljük el?

2025.03.22

A vérünk feladata az oxigén, a szén-dioxid, a tápanyagok, a víz, az oldott anyagcseretermékek szállítása, és fontos szerepe van az immunreakcióknál, a hormonok szállításában, továbbá a testhőmérséklet-szabályozásban. A vörösvértestjeink felelősek az oxigén szállításért, hiányukat vérszegénységnek, anémiának nevezzük.

Elmúlt 50 éves? Ezekre a betegségekre figyeljen!

2025.03.18

Ötvenéves kor felett megnő bizonyos betegségek kialakulásának kockázata: az idősebb felnőttek mintegy 90 százaléka legalább egy, 80 százalékuk több krónikus egészségi problémával küzd. Nézzünk a leggyakoribb betegségek közül néhányat, amelyekre a megelőzés miatt is érdemes odafigyelni.

Nézzünk másképp az öregedésre!

2025.03.10

„Minél tovább élek, annál szebb lesz az élet” – mondta egyszer Frank Lloyd Wright, a 20. századi építészet kiemelkedő alakja. S valóban, az időskort nem véletlenül hívják aranyéveknek. Bár az idő múlásával a test lassan elhasználódik, az öregedésnek jó oldalai is vannak.

Állandóan visszatérő szédülés? Ilyen okai lehetnek

2025.02.28

A szédülés egy gyakori és általános tünet, ami sokszor nehezen is írnak le az érintettek, így a diagnosztizálás sem mindig könnyű. Ahhoz, hogy kiderüljön, mi okozhatja a vissza-visszatérő panaszt, nagyon alapos kikérdezés és akár többféle vizsgálat is szükséges lehet. Dr. Gács Gyula, a Neurológiai Központ neurológusa, szédülés specialista azokat a gyakori okokat vette számba, amelyek a többször jelentkező, forgó jellegű szédülés mögött állhatnak.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

2025.02.20

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

A sötét, a hideg örömtelenné teszi? A szezonális depresszió létező jelenség

2025.02.14

Főként ősszel és télen tapasztalhatják az erre érzékenyek a szezonális depressziót, ami feltételezhetően a kevesebb napsütés, „rövidebb” napok miatt kialakuló agyi kémiai változások következménye. Bár a természeti adottságokon nyilván nem lehet változtatni, a hangulat javítható és érdemes is ebben segítséget kérni. Ennek lehetőségeire hívta fel a figyelmet dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere.

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszai

2025.02.11

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket – hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.

Mit mond a tudomány az időjárás okozta panaszokról?

2025.02.10

„Ha jön a hideg, sajog a térdem; ha front van, fáj a sebem; ha erős a szél, feszülnek az izmaim” ? Sokak számára egyértelmű az összefüggés az időjárás és a különböző nyavaják, fájdalmak felbukkanása között. De, valóban létezik az a hatás, amit a frontnak, a szélnek vagy éppen a hirtelen jött lehűlésnek tulajdonítunk?

Várandósság alatt megváltozik a gerinc terhelése

2025.02.08

A várandósság egy nő életének egyik legszebb pillanata, ugyanakkor olyan változások történnek a szervezetben, amelyek nemcsak kilenc hónapig határozzák meg egy kismama életét.

A stressz fokozott fájdalomérzéshez vezethet

2025.01.29

Mi a közös a krónikus migrénben, a hátfájásban és az irritábilis bél szindrómában? Mindegyik tünetegyüttest kiválthatja vagy súlyosbíthatja a központi idegrendszer sajátos szabályozási zavara, az úgynevezett központi idegrendszeri szenzitizáció, amely az ingerek felnagyításáért felelős. A túlérzékenység kialakulásához a stressz is hozzájárulhat, ezért a fájdalom csökkentéséhez nélkülözhetetlen a stresszkezelés.

Székrekedés – időskorban gyakoribb?

2025.01.24

Az anyagcserénk milyensége nagy egyéni eltéréseket mutat, de életmódunkkal, táplálkozásunkkal és folyadékfogyasztásunkkal nagyban befolyásolhatjuk bélműködésünket.

Mi a Calicivírus fertőzés?

2025.01.21

Gyomor- és bélhurutot nagyon sok kórokozó okozhat, közéjük tartozik a calicivírus. A vírusra jellemző, hogy a környezeti hatásoknak jól ellenáll és a szervezetbe kerülve már kis csíraszámban is megbetegedést okoz.

Hogyan hat a szervezetre a rossz alvás?

2025.01.18

Sokan úgy gondolják, négy-öt óra alvás elég éjszakánként, holott felnőtteknél 7-8 óra jó minőségű éjszakai alvás lenne szükséges, gyerekeknél és serdülőknél még ennél is több. A nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás ugyanis nem csak nappali tüneteket okoz, de számos betegség rizikóját is növeli.

Jelek, hogy utolér minket az influenza

2025.01.14

Az influenzát az ortomixovírusok családjába tartozó influenzavírus A, B és C okozzák. A vírusok olyan kórokozók, amelyek a gazdaszervezet felhasználásával a gazdaszervezetben szaporodnak tovább. Az A típusú influenzavírus az emberen kívül más emlősök és madarak között is elterjedt kórokozó. Ez okozza a legnagyobb (akár világméretű) járványokat és a legsúlyosabb betegségeket, újabb változatok alakulnak ki, melyek ellen a gazdaszervezetek még nem védettek.

Bújkál bennem valami...

2025.01.10

Szipogás, könnyezés, tüsszögés, fülzúgás, köhögés… az őszi-téli időszak kellemetlen velejárói. „Békés” körülmények között olyan, mintha – képletesen és valóságosan is – víz alá kerültünk volna, a világjárvány idején azonban mindez úgy törhet ránk, mint egy cunami, hiszen minden jelre jobban figyelünk, mint máskor.

A horkolás nem csak bosszantó

2025.01.05

A horkoló sok álmatlan éjszakát okozhat hálótársának. Hallgatni azonban még mindig kisebb kellemetlenség, mint horkolni, ugyanis a zavaró tünet hátterében több fül-orr-gégészeti betegség is állhat, melyek kezeléséhez akár műtétre is szükség lehet.

Az ingadozó vérnyomás fáradtságot, fejfájást is okozhat

2025.01.03

A zárt térben való tartózkodás, a gyakoribb fertőzések, a stressz mind indokolhatják az olyan általánosabb jellegű tüneteket, mint a fáradtság, a szédülés, a rossz közérzet, a fejfájás. Mikor érdemes tehát szakemberhez fordulni ilyen panaszokkal, és miért érintheti ez gyakrabban a magas vérnyomás betegeket?

Mi a különbség a szívinfarktus és a stroke tünetei közt?

2024.12.30

Egy-egy kevésbé intenzív tünet, lassabban kialakuló fájdalom elbizonytalaníthat bárkit, szükséges-e az azonnali orvosi ellátás vagy sem. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa a szívinfarktus és a stroke tüneteinek sokszínűségére és azok különbségeire hívta fel a figyelmet. 

Melyek a leggyakrabban panaszt okozó ételféleségek?

2024.12.29

Hányinger, gyomorfájdalom, felfújódás és puffadás – csak néhány tünet azok közül, amelyeket az ételintolerancia okozhat. Mely ételek felelősek leginkább ezekért a kellemetlenségekért?

Töltsük meg gyógyító illatokkal a lakást

2024.12.27

Az illóolajokat az ókor óta nagy becsben tartjuk és számtalan formában használjuk. Messze túlmutatnak a kellemes illaton: segíthetnek a közérzetünk javításában, és gyógyhatásuk is figyelemre méltó. Hét olyan illóolajat gyűjtöttünk csokorba, amelyek a zord télben is energiával töltenek fel a hétköznapokra.

Ha többet ittunk a kelleténél, utána legalább igyunk eleget!

2024.12.24

Az alkoholfogyasztás nem ajánlott, de néha előfordul, különösen az év végi bulik és szilveszter idején, hogy az ember kirúg a hámból, és a kelleténél több alkoholt iszik. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy ilyenkor milyen élettani folyamatok zajlanak le a szervezetben, és hogyan segítheti a folyadékpótlás, hogy gyorsabban túljussunk a másnaposságon – tanácsolja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége. 

Miért éppen a só emeli meg a vérnyomást?

2024.12.22

A magas vérnyomás kialakulása számos okra vezethető vissza, amelyek közül jónéhány döntés kérdése. Az egyik ilyen sófogyasztás, amelynek visszaszorítására dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája hívta fel a figyelmet. 

Keveset iszom, de kínoz a másnaposság

2024.12.20

Valahányszor megiszom, akár csak egy kis mennyiségű bort is, irracionálisan komoly másnapos tüneteim lesznek. Az ünnepi időszakomat is végig kísérte a hányinger, migrén, hasfájás és rosszullét. Ha a fenti mondatok ismerősen csengenek, dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosának sorai magyarázatot adhatnak a zavaró tünetekre.

Karácsonykor sem kell lemondani a kedvenceinkről

2024.12.19

Az ünnepek alkalmából legtöbb háztartásban megszokott menüsort tesznek az ünnepi asztalra. Sokan már előre tudják, hogy súlyfelesleggel zárják a decembert. Az egészséges táplálkozás jegyében nem kell semmiről lemondani, de nem árt, ha betartunk az ünnepek alatt is néhány aranyszabályt.

Így őrizzük meg lelki egészségünket idén karácsonykor

2024.12.18

Nagymértékben megnőtt a nyugtatók felírása a járványhelyzet miatt, melyekből a patikák is komoly mennyiségeket rendeltek be az év végére. Dr. Katona Edit pszichiáter, homeopata enyhébb esetekben inkább természetes szorongáscsökkentő és egészségmegőrző megoldásokat javasol az ünnepekre.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

2024.12.13

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

A migrén elleni Botox hatékony a ráncok ellen is?

2024.12.11

A Botox kezelésekről a legtöbb embernek a ránctalanítás jut eszébe, és valóban ez az egyik legelterjedtebb esztétikai fiatalító eljárás. Ugyanakkor egyre többen használják a Botox-terápiát migrén ellen is, amikor a neurológus ezt látja járható útnak. De vajon, ha valaki a fejfájása ellen kap injekciót, a ráncai is kisimulhatnak? Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa válaszolt a kérdésre.

Muskátliolaj: külsőleg is hatásos

2024.12.06

A muskátliolaj nemcsak az egészségünket védheti, hanem a szépségápolásban is nagy hasznát vehetjük. Az egyik legjobb tulajdonsága, hogy eredményesen csökkenti a depressziós tüneteket, illetve a szorongást is jól oldja.

Horkolás: nem csak bosszantó

2024.12.05

A horkoló sok álmatlan éjszakát okozhat hálótársának. Hallgatni azonban még mindig kisebb kellemetlenség, mint horkolni, ugyanis a zavaró tünet hátterében több fül-orr-gégészeti betegség is állhat, melyek kezeléséhez akár műtétre is szükség lehet.

Hisztamin intolerancia – mit mutat a laborlelet?

2024.12.02

Bizonyos panaszok esetén felmerül a hisztamin intolerancia gyanúja. Az elsősorban nőknél előforduló tünetek okainak felderítésére sokan laborvizsgálatot végeztetnek, ám a járvány időszakában ennek orvosi kiértékelése nehézségekbe ütközhet. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mit javasol ilyen esetben.

Elhúzódó orrdugulás gyermekkorban – mi okozhatja?

2024.11.30

A gyermekek különösen nehezen viselik a rendszeres orrfújást, orrcseppeket és az orrdugulással járó egyéb kellemetlenségeket. A sokszor banális eredet mellett, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Gyermekgyógyászati Központ orvosának segítségével sorra vesszük az orrdugulás súlyosabb kiváltó okait is.

A krónikus fejfájás természetes gyógymódokkal

2024.11.30

Amennyiben a fájdalom naponta jelentkezik, akkor krónikus fejfájásról beszélünk. Az nem olyan érzés, mint a migrén, mert ott a betegek fény-, hang- és szagérzékenységet tapasztalnak, illetve hányinger, szédülés és rendkívüli fáradtság is jellemzi őket.

Nátha, megfázás: mikor forduljunk orvoshoz?

2024.11.20

Több mint 200 vírus okozhat megfázást, ezért sem meglepő, ha felnőtteknél évente több alkalommal is náthás tünetek jelentkeznek. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orrgégeközpont orvosát h arról kérdeztük, vajon elég otthoni praktikákat bevetni megfázás esetén, vagy javasolt inkább orvoshoz fordulni?

Felismerni és megelőzni a vashiányt

2024.11.19

Egy felnőtt férfi szervezete mintegy 3, a nőké kb. 2,3 gramm vasat tartalmaz — ugyanakkor a testtömeghez viszonyítva elenyésző mennyisége ellenére a vas szó szerint létfontosságú az embernek.

A klimax tünetei speciális étrenddel enyhíthetők

2024.11.17

Nemcsak az elhízás megelőzésében, hanem a változókorral járó egyéb tünetek csillapításában is segíthet az az étrend.

Koronavírus 2024: ilyen tüneteket okozhat

2024.11.17

Ha a nyári szezon végén köhögő, tüsszentő emberekre leszünk figyelmesek a környezetünkben, sokféle betegségre gondolhatunk: a szezonális allergia mellett a klasszikus légúti fertőzések is okozhatnak hasonló panaszokat, és a világjárványért felelős koronavírus sem tűnt el.

6 tévhit az akupunktúráról

2024.11.10

A közel 3000 éve alkalmazott akupunktúra olyan módszer, amelynek hatékonyságát számtalan klinikai vizsgálat igazolta, mégis néhány tévhit él vele kapcsolatban. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr ezeket igyekszik eloszlatni.

Az éltető vas

2024.11.07

Vajon ön elegendő vasat juttat a szervezetébe? Ebből a létfontosságú nyomelemből naponta 14-15 milligrammra lenne szükségünk. Mivel a vas hiánya az immunrendszert is károsítja, a fertőző betegségekkel terhelt őszi-téli hónapokban a szokásosnál is fontosabb a pótlása.

Láz- és fájdalomcsillapítás gyerekeknél

2024.11.06

Gyermekeknél különösen ijesztőek lehetnek a lázzal járó betegségek, mert a tünetek erőteljesek, és rontják a kicsik komfortérzetét. A láz nem betegség, hanem testünk jelzése arról, hogy valamilyen gyulladás, fertőzés vagy más betegség van jelen. Ezért nem csupán a lázat kell csillapítani, hanem az alapbetegséget is kezelni kell.

November a fogászat hónapja!

2024.11.06

A szép mosoly, az egészséges fog, a kellemes lehelet alapvető egészségügyi és esztétikai elvárás. Mi magunk is sokat tudunk tenni érte a hétköznapokban, ha figyelünk a részletekre és nem felejtjük el a szájápolás fontosságát. Fogaink épségét a genetikai adottságokon túl szokásaink is meghatározzák.

November a nemzetközi Tüdőrák Hónapja

2024.11.06

A tüdőrák- és a dohányzásellenes szervezetek világszerte minden év novemberében tartják a Tüdőrák Hónapját, hogy felhívják a figyelmet a betegséget okozó tényezőkre, az ellene folytatott küzdelemre, az új diagnosztikai eljárásokra, a gyógyulás esélyeire.

Mit keres a koffein a fájdalomcsillapítóban?

2024.10.29

A koffein a legelterjedtebb, világszerte legálisan alkalmazható pszichoaktív drog. Sehol sem tiltják, sok helyen inkább javallják, az emberek többsége leginkább kávé vagy tea formájában fogyasztja. Sokan nem is tudják, hogy több, vény nélkül kapható fájdalomcsillapító szer hatóanyagaként is találkozhatunk vele.

Mit jelezhet a féloldali orrdugulás?

2024.10.25

Nátha esetén jellemzően mindkét orrnyílás eldugul, ha azonban csak az egyik oldalon jelentkezik orrdugulás, akár súlyos betegségeket is jelezhet. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, mi állhat a féloldali orrdugulás hátterében.

Milyen gyakran szükséges szemészeti ellenőrzésre?

2024.10.24

Október a látás hónapja. Minden évben több hetet szentelünk annak, hogy felhívjuk a figyelmet szemük és látásuk egészségére, annak megőrzésére. A legtöbben csak akkor mennek szemorvoshoz, ha viszonylag hirtelen kialakult látási panaszuk van. Mikor szükséges a rendszeres ellenőrzésen részt venniük, ezt Prof. Dr. Holló Gábortól, a Szemészeti Központ szemész szakorvosától, glaukóma specialistájától tudtuk meg.

Ha bizonytalan a fájdalom eredetében

2024.10.22

Aki jó ideje küzd olyan fájdalommal, aminek nem tudja a pontos okát, vagy olyan általános tünetei vannak, hogy nem tudja, merre induljon a kivizsgálás során, esetleg szorong a daganatos betegség gyanújától, nyugtalanító időszakot élhet át.  

Rosszul alszik? Gondoljon a tápanyagpótlásra!

2024.10.21

Az ősz beköszöntével alkalmazkodni kell a hűvösebb időjáráshoz, a rövidülő nappalokhoz, s ilyenkor sokan nyugtalanabbul alszanak, fáradtan ébrednek. Az alvászavarhoz bizonyos tápanyagok hiánya is hozzájárulhat, ezért érdemes gondoskodni róla, hogy vitaminokból és egyéb mikrotápanyagokból elegendő mennyiséget vigyünk be a szervezetünkbe.

Mi áll az izomgyengeség mögött?

2024.10.17

Sokféle oka lehet annak, ha valaki úgy érzi, nehezebben áll fel a székből, megerőltető felmenni a lépcsőn, vagy gyenge a keze ahhoz, hogy kinyisson egy befőttesüveget. Az izmok többnyire apránként veszítenek erejükből, de olykor hirtelen is felléphet az izomgyengeség.

Antihisztamin: különböző tünet, eltérő hatóanyag

2024.10.15

Az antihisztamin tablettát általában nem önállóan szedjük, rendszerint használunk mellette orrspray-t vagy szemcseppet is a szénanáthás tünetek enyhítésére. Ha orvos írja fel az antihisztamint, akkor rendszerint több készítmény kombinációjából, a tüneteink kezelésére legoptimálisabb kezelést állítja össze.

Fruktóz felszívódási zavar is okozhat puffadást

2024.10.13

A friss gyümölcsök fogyasztása a kiegyensúlyozott táplálkozás része, hiszen nemcsak rengeteg vitamint és ásványi anyagot, de sok rostot is tartalmaznak, így a gyomor- és bélrendszer egészséges működéséhez is hozzájárulnak. Kedvező tulajdonságaik ellenére, fruktóz intolerancia esetén fogyasztásuk csak mértékkel javasolt.

Milyen fázisokra számíthat a migrénnél?

2024.10.11

Aki megélte már a migrént, sokszor az első, legapróbb tüneteknél tudja, mi vár rá. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa, fejfájás specialista szerint éppen ezért a rohamkezelésre és a megelőzésre is van lehetőség.

Hogy kaphatjuk el a megfázást? (És hogy kerüljük el?)

2024.10.08

Ha megfázásról vagy nátháról beszélünk, általában nem egyfajta betegségről van szó, hanem azonos tüneteket produkáló betegségcsoportról, mivel egy sor vírus okozhatja ugyanazokat a tüneteket: bedugult orr, köhögés, kaparó torok, fejfájás, borzongás, rossz közérzet, esetleg láz.

Mi okozhat fájdalmas nyelést?

2024.10.06

Elhúzódó panaszok esetén a beteg akár látványosan le is fogyhat, hiszen nyelési panaszai miatt az evés is nehezére esik. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a nyelési zavarok okairól kérdeztük.

Migrénes? Fogadja meg a neurológus tanácsait!

2024.10.06

Bár a migrén szót gyakran a fejfájás szinonímájaként használják, aki valóban migrénes, az pontosan tudja, mi a különbség a két kifejezés közt. Ez az életminőséget jelentősen befolyásoló betegség akár napokra is „betegállományba” kényszerítheti az embert, ezért nem csak a kezelése, de a lehetséges megelőzése is igen fontos. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

Hogyan győzzük le a fáradtságot?

2024.10.05

Még hűvösek a hajnalok, de már nem csak fénye, ereje is van a napnak. Miközben a természet kivirul, mi azt tapasztalhatjuk, fogytán az erőnk. Ez a tavaszi fáradtság jele is lehet, de nem kell megijedni. Az, hogy gyengébbnek érezzük magunkat, az szervezetünk természetes reakciója a megváltozott körülményekre.

Mi áll az izomgyengeség mögött?

2024.10.03

Sokféle oka lehet annak, ha valaki úgy érzi, nehezebben áll fel a székből, megerőltető felmenni a lépcsőn, vagy gyenge a keze ahhoz, hogy kinyisson egy befőttesüveget. Az izmok többnyire apránként veszítenek erejükből, de olykor hirtelen is felléphet az izomgyengeség.

Antihisztamin: különböző tünet, eltérő hatóanyag

2024.10.02

Az antihisztamin tablettát általában nem önállóan szedjük, rendszerint használunk mellette orrspray-t vagy szemcseppet is a szénanáthás tünetek enyhítésére. Ha orvos írja fel az antihisztamint, akkor rendszerint több készítmény kombinációjából, a tüneteink kezelésére legoptimálisabb kezelést állítja össze.

A menopauza egy természetes folyamat, készüljünk fel rá!

2024.10.02

A változókor, más néven klimax, minden nő életének természetes szakasza, amely hormonális változásokkal jár. A petefészkek ösztrogén- és progeszterontermelése fokozatosan csökken, ami végül a menstruáció elmaradásához, azaz a menopauzához vezet. Ám a változókor elérésével ennél sokkal több történik a női testben és lélekben. A női egészséghónap alkalmából a Budai Egészségközpont összefoglalja a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, és felhívja fel a figyelmet a rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatok fontosságára.

Hány órát bírsz a mobilod nélkül?

2024.09.30

Európa más országaihoz képest sokkal kevésbé foglalkozunk a lelki jóllétünkkel. Bár a közéletben a mentális egészség egyre inkább fókuszba kerül, mégis nehéz pontos képet kapni a magyarok valódi mentális állapotáról, részben azért is, mert lelki problémák esetén még mindig szégyellünk segítséget kérni. Egy friss kísérlet tapasztalatai azt mutatják, hogy a hírnyomás enyhítése is segíthet a stresszcsökkentésben.

Lássunk tisztán, ha a szemünkről van szó

2024.09.30

Október a látás hónapja - de mit mutatnak az adatok globális és hazain szinten? Mik a leggyakoribb látásromlási okok és milyen tévhitek keringenek szemünkkel kapcsolatban? A látásproblémák jelentős része kezelhető vagy megelőzhető - mégis magas a velük élők száma. Az Alensa körképe.

Óvjuk a szemünket!

2024.09.29

Kevesen tudják, hogy a látásvizsgálattal nemcsak egy esetleg később súlyossá váló szembetegség, de például a cukorbetegségre vagy akár a magas vérnyomásra utaló jelek is felfedezhetőek. Október a látás hónapja. Ha tehetik, szánjanak fél órát az országszerte elérhető ingyenes vizsgálatokra!

(Le)döntő különbségek

2024.09.27

Szakértők szerint az influenzával kapcsolatos tévhitek elleni harc legalább olyan nehéz, mint a vírus legyőzése. Mivel az influenza veszélyes, fontos, hogy figyeljünk minden tünetre! 

Kockázatok és mellékhatások

2024.09.24

Minden évben január körül éri el Magyarországot az influenza, és október végén kezdődik a kampányszerű oltás. Az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, lázzal, a megfázás vagy nátha tünetei viszont fokozatosan alakulnak ki. Ez az egyik legjellemzőbb különbség a két megbetegedés között. Az előbbi súlyos szövődményekkel is járhat, a nátha kevésbé veszélyes.

Glutén – a szakemberek szerint sem divat, hanem valós probléma

2024.09.22

A gluténmentesen étkezők gyakran szembesülnek azzal, hogy étkezési szokásukra a közvélemény divatdiétaként tekint annak ellenére, hogy sok esetben szerteágazó, az életminőségüket negatívan befolyásoló panaszaikat egyértelműen a glutén fogyasztása okozza. Hogy a gluténmentes étkezés nem divat, hanem valós probléma, arra a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság (MAKIT) héten megrendezésre kerülő, éves kongresszusán több szakember előadása is felhívja a figyelmet.

Esszenciális trombocitémia- sokáig tünetmentes, ám életveszélyes

2024.09.20

A vérzékenység és a fokozott véralvadás ugyanazon vonal két vége, így a véralvadási zavarok vagy az egyikben, vagy a másikban nyilvánulnak meg. Ám léteznek kivételek, melynek során ugyanúgy felléphet trombózis, mint vérzés. Ilyen az ún. esszenciális trombocitémia (essentialis thrombocytosis, ET) is.  Az állapotról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője beszélt.

Ezekre figyeljen vaspótlás esetén

2024.09.17

A vashiány igen gyakran előforduló állapot, mely kellemetlen közérzetet és tüneteket okoz. Azonban megfelelő terápiával a folytonos fáradtság, a szédülés és a fejfájás megszüntethető. Hogy mi mindenre érdemes figyelni vaspótlás esetén, azt dr. Szélessy Zsuzsannától, a Trombózisközpont hematológus főorvosnőjétől tudtuk meg.

Milyen betegségek okozhatnak másodlagos fejfájást?

2024.09.16

Sokan tapasztalhatták már, hogy a fejfájásuk más betegségek kísérőjeként jelentkezik. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa szerint ilyen esetekben az alapbetegséget és a fejfájást is kezelni kell.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.09.15

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

7 dolog, ami a fülben vérzést okozhat

2024.09.14

Hétköznapi okok, egy kisebb sérülés is okozhatja, de súlyos betegségeket, akár daganatot is jelezhet, ha a fülből véres váladék távozik. A főbb kiváltó okokat dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa foglalta össze.

A jó alvás segíthet a fogyásban is

2024.09.13

Belevágott az életmódváltásba, de nem akarnak olvadni a kilók? Érdemes átgondolnia, mennyit és hogyan alszik. Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ neurológus főorvosa, szomnológus egy friss tanulmányt elemezve az összefüggésekre hívta fel a figyelmet.

Székrekedést hormonális probléma is okozhat

2024.09.11

Igen sokan küzdenek időnként vagy krónikus jelleggel székrekedéssel, melynek hátterében állhat nem megfelelő étkezés, mozgáshiány, kevés folyadékfogyasztás, terhesség, klimax, de akár komolyabb hormonális zavar is. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a kellemetlen panasz lehetséges okairól beszélt.

Hogy enyhítsem, amikor fáj?

2024.09.09

A fájdalom a leggyakoribb panasz, amivel az emberek orvoshoz vagy gyógyszerészhez fordulnak. Számos oka lehet, ráadásul a hatóanyagok és gyógyszerformák tengerében nem könnyű megtalálni azt a szert, amivel csillapíthatjuk. Ha elolvassa a szakgyógyszerész tanácsait, könnyebb lesz az eligazodás.

A hőségben több tényező is provokálhatja a fejfájást

2024.09.05

A kánikula sok olyan körülményt produkálhat, ami miatt fejfájás alakulhat ki, azoknak pedig, akik eleve fejfájásra hajlamosak fokozhatja a panaszaikat a hőség. Mit tehetünk a kínzó fejgörcs megelőzéséért, a fájdalom csökkentéséért, és hogyan lehet kezelni a tartós panaszokat?

Gyönyörűek és gyógyítanak

2024.08.29

A virágok szimbolikus jelentését évszázadok óta ismerik nemcsak Európában, de még Ázsiában is. Már az ókori görögök, rómaiak és egyiptomiak is hittek a virágok gyógyító hatásában és érzelmekre ható erejében.

Menopauza: hogyan segíthet a táplálkozás?

2024.08.26

A menopauza időszakában a nők többsége számos kellemetlen tünettel kénytelen szembesülni, a hormonszint megváltozását hőhullámok, súlygyarapodás, alvási problémák vagy hangulatingadozások kísérhetik. De nem kell rögtön a gyógyszerekhez nyúlni: az új életszakaszhoz való alkalmazkodásban az életmódváltás és az étrend átalakítása is segíthet. 

Így kerülje el a migrént

2024.08.24

Magyarországon körülbelül 1 millió ember szenved a migrén miatt, és az érintettek több mint fele nem fordul orvoshoz. Nem csak nekik, mindenkinek érdemes tudnia, mi váltja ki a migrénes roham kialakulását, és mivel lehet csökkenteni az erősségüket és a gyakoriságukat.

A női egészség és a kávé

2024.08.22

Szeptember 29-én ünnepeljük a kávé világnapját. Ennek apropóján utánanéztünk, milyen új eredményekre jutottak a tudósok a világ egyik kedvenc italának egészségünkre gyakorolt hatásairól, és milyen tévhitek élnek a kávéval kapcsolatban.

Lelki problémák és testi tünetek

2024.08.19

Hogyan betegítheti meg a lélek a testet, milyen betegségek kialakulásában van szerepe a pszichés zavaroknak, hogyan válhat egy lelki beteg teste is beteggé.

Itt a nyár, igyunk változatosan!

2024.08.18

A változatosság nemcsak gyönyörködtet, de a folyadékpótlásban is segít. Ha többféle – magas víztartalmú – italból fedezzük a szervezetünk folyadékigényét, az a tápanyagháztartásunk egyensúlyához is hozzájárul.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.08.17

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

Kánikula és frontok - erre figyeljenek a szívbetegek

2024.08.16

A szívbetegeknek fokozottan érdemes vigyázniuk magukra a kánikulai időszakban és időjárási frontok idején. Különösen igaz ez, ha 50 év felettiek, társbetegségeik vannak és/vagy túlsúlyosak. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa hasznos tanácsokkal szolgál.  

Mit tegyünk a zúzódások ellen?

2024.08.06

Ha kisebb baleset ér valakit – elesik, megüti magát vagy kemény tárgynak ütközik –, a sérülés nyomán kialakuló véraláfutás előbb vöröses, majd liláskék, zöld és sárga színekben pompázik. Ennél nagyobb baj, hogy a zúzódás rendszerint fájdalommal jár, úgyhogy érdemes meggyorsítani a gyógyulását.

Nyaralni – bosszúságok nélkül

2024.08.04

Elkezdődött a nyaralási szezon: most és a következő hónapokban családok, párban vagy egyedül utazók kerekednek fel közelebbi vagy távolabbi úti célok felé pihenni, regenerálódni. Rengeteg kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha már az utazás tervezésekor figyelembe vesszük az egészségünk védelmével kapcsolatos szempontokat. Hogyan készüljünk fel a vakációzásra?

Nyaraláskor is biztonságban!

2024.08.02

A kisebb-nagyobb rosszullétek, betegségek nyaralás közben is bárkit utolérhetnek. Főleg a külföldi, de a belföldi utazások alkalmával is könnyebbséget jelenthet, ha kéznél van a megfelelő gyógyszer.

Antihisztamint receptre

2024.07.16

A patikákban több antihisztamin vény nélkül is megvásárolható, ám bizonyos készítményekhez csak receptre tudunk hozzájutni.

Oxigén koncentrátor - az otthoni oxigén terápia

2024.07.12

Az oxigén koncentrátort nem szabad összetéveszteni a lélegeztető géppel. Míg az utóbbi az inaktív – öntudatlan, kómában, vagy mélyaltatásban lévő – beteg esetén is biztosítja a légzést és a mellkas mechanikai munkáját, addig az oxigénkoncentrátor az aktív légzésre képes személyek hétköznapi életét teszi könnyebbé azáltal, hogy extra mennyiségű, szabadon áramló oxigént juttat az orron keresztül a tüdőbe, s így az egész szervezetbe.

Óvatosan a táplálékkiegészítőkkel!

2024.06.28

A jóléti társadalmak lakói világszerte dollármilliárdokat költenek étrend-kiegészítőkre. Szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy a táplálékkiegészítőkkel jobb óvatosnak lenni: túlzott fogyasztásuk ugyanis legalább olyan káros lehet, mint a hiányuk.

Áttörés a Lyme-kór diagnosztikájában

2024.06.28

Piacra lépett a legújabb, magyarok által fejlesztett innovatív labordiagnosztikai eljárás a DualDur, amely azonosítja a kullancsok által terjesztett Lyme-kór okozóját a betegség bármely időszakában, akár már a csípést követően egy héten belül is.

Ezért jobb felíratni az antihisztamint

2024.06.27

A patikákban több antihisztamin vény nélkül is megvásárolható, ám bizonyos készítményekhez csak receptre tudunk hozzájutni. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mi alapján dől el, hogy kinek, melyik készítményt kell szednie.

Hő és hullámok, avagy klimax nyáron

2024.06.18

A változókorba lépve sokan tartanak a melegebb időjárástól, hiszen panaszaik a hőségben felerősödhetnek. Érdemes időben végig gondolni, mit tehetünk azért, hogy elviselhetőbbé tegyük a kánikulát.

A gombás fertőzéstől a chlamydiáig

2024.06.17

A női hüvelyben jelentkező fájdalmas, égő érzésnek számos oka lehet, amelynek fontos utánajárni. Dr. Karászi Viktória, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyásza, bőrgyógyász szakorvos összegzéséből kiderül, hogy az irritációtól a menopauzán át a nemi úton terjedő betegségekig többféle lehetőség is felmerülhet, amelyek kezelése természetesen szintén különbözik.  

Ne fájjon a feje!

2024.06.14

A fejfájás a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartozik, számtalan típusa van, és az is eltérő lehet, hogy mennyire intenzíven érzi valaki. A diagnózisban sokat segít annak meghatározása, hogy pontosan hol fáj a fejünk. A nőket gyakrabban kínozza ez a probléma, ennek pedig hormonális okai vannak. A lényeg azonban ugyanaz: a fájdalom okát ki kell deríteni, és gondolni kell a megelőzésre, valamint a fájdalomcsillapításra is.

Tudatos életmódváltással a testi-lelki harmóniáért:

2022.02.14

A globális világjárványt követő időszakban ma az egyik legaktuálisabb téma a mentális egészségmegőrzés. A pandémia szinte mindent megváltozatott körülöttünk az elmúlt időszakban és ezt csak tetézi a korábban megjelent és már hosszú ideje tartó klímaválság miatti aggodalom is. Ezek így, együttesen hatalmas mentális terhet jelentenek mindannyiunk számára. Egyúttal azonban – mint az a különböző válságok esetében általában lenni szokott – a változás és a változtatás lehetőségét is magukkal hozták, hiszen ráirányították a figyelmet az egyéni, a társadalmi és a környezeti ártalomcsökkentés fontosságára. Dr. Petke Zsolt addiktológust kérdeztük, mit tehetünk mentális egészségünk megőrzéséért.  

Új népbetegség: a COVID képernyő-szindróma

2021.11.18

Minden második embernél látásproblémákat okozott a pandémia alatti túlzott képernyő-használat. Íme néhány jó tanács, hogy miként védhetjük ki a digitális eszközök használata nyomán kialakuló szempanaszokat.

Gárdonyi Géza: „Én a halálra elkészültem”

2021.10.11

Gárdonyi Géza (1863-1922) alakja köré már életében is legendák szövődtek: nemcsak személyisége volt meglehetősen különc, de a magyar irodalomban is társtalan volt. „Ő nem utóda senkinek, és őt nem is igen utánozza senki.” – fogalmazta meg találóan Juhász Gyula. Egyetlen akkori irodalmi csoporthoz sem tartozott, bár a maradandó életművet alkotó kortársak mindvégig elismeréssel adóztak műveinek. Magának való, befelé forduló, kevés szavú ember volt, aki viszolygott a tömegtől, a népes társasággal járó összejövetelektől, és leginkább saját kertjében, egri magányában érezte jól magát.

Felelős ember felelős döntése

2021.09.09

Köhögsz, fáj a torkod, folyik az orrod. Soha nem nagy öröm, de mostanában még az a kérdés is felvetődik, elkaptad a koronavírust, vagy „csak” megfáztál, vagy az allergia kínoz? Bár léteznek olyan táblázatok, ahol összevetheted a tüneteket, igazán megbízható eredményt csak egyvalami ad: a teszt. 

Kassák Lajos – egy modern zseni viszontagságai

2021.05.27

Kassák Lajos (1887-1967) a magyar avantgard vezéralakja és egyúttal az egyetlen jelentős honi alkotója volt. Imponálóan gazdag életművet hagyott hátra és nemzetközileg is jegyzett művész volt. Egészségével nem sokat törődött, de szerencsés adottságai miatt mégis magas kort ért meg.

A COVID-fertőzés növeli a trombózis kialakulásának esélyét

2021.05.19

A COVID-19 járvány kezdete óta folynak kutatások, hogy minél jobban megérthessük a vírus  okozta betegséget. Ezek során egyebek mellett fény derül arra, hogy a COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Egy megdöbbentő szám pedig azt mutatja, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülő 100 betegből körülbelül ketten kapnak stroke-ot, 35%-uk pedig ennek következtében hal meg.

Ezt kell tudni a tavaszi fejfájásról

2021.04.20

A tavaszi időjárás szeszélyes: néhány napon belül hideg- és melegrekordok dőlhetnek meg, hózápor és kellemes napsütés válthatják egymást. Nem csoda, hogy ez megviseli a frontérzékenyeket, akik leginkább fejfájásra, migrénre panaszkodnak.

Tényleg csak allergia?

2021.04.08

Az „áprilisi tél” visszafogta ugyan a pollenek terjedését, de számíthatunk arra, hogy amint melegszik az idő, jelentkeznek a szénanátha tünetei az arra érzékenyeknél. De várjunk csak… vajon a szénanátha vagy a Covid-19-fertőzés tüneteit tapasztaljuk? Sajnos nem mindig egyszerű választ adni erre a kérdésre, mert vannak átfedések.

Vaspótlás jóízűen

2020.12.10

Aki állandó kimerültséget, gyakori szédülést, fejfájást, étvágytalanságot tapasztal, az gyanakodhat arra, hogy vastartalékai kimerülőben vannak.  E fontos nyomelem hiányát többnyire az egyoldalú táplálkozás okozza, ilyenkor megfelelő étrenddel helyreállíthatjuk a szervezet vasháztartását.

Így győzzük le a megfázást

2020.12.01

A téli nyirkos, hűvös időszak a légúti fertőzések szezonja, ilyenkor számtalan kórokozó indít támadást ellenünk. Ha úgy érezzük, a betegség hamarosan ledönt a lábunkról, készüljünk fel rá, hogy jó pár napba beletelik, míg teljesen megszabadulunk a kellemetlen tünetektől.

Mitől fáj?

2020.11.06

Akár ismerjük a fájdalom forrását, akár nem, az biztos, hogy szeretnénk tőle minél előbb megszabadulni. Néha nem is kell túl mélyre ásni: íme, néhány olyan tünet, amin fájdalomcsillapítással könnyen úrrá lehetünk.

Kölcsey Ferenc: egy erős lélek töredékeny test láncai között

2020.10.12

A Himnusz szerzőjének, a magyar romantika első nagyobb hatású költőjének élete és pályafutása fájdalmasan rövidre sikerült. Hirtelen halálát nem előzték meg súlyos betegségek, emiatt aztán hamar szárnyra kapott a szóbeszéd: talán a császári udvar tette el láb alól az ellenzéki gondolkodású Kölcseyt. Bár ez a gyanú sosem igazolódott, mégis meglepően sokáig tartotta magát.

Illyés Gyula és az öregedés lélektana

2020.09.27

Illyés Gyula (1902-1983) írói pályája és életműve kivételes a magyar irodalomban: a XX. század legzűrzavarosabb évtizedeiben volt aktív, irodalmárként és közéleti szereplőként egyaránt.  Hat évtizeden keresztül írt, szellemi frissességét és alkotóerejét mindvégig megőrizve. Ehhez élete nagyobb részében kitűnő egészség is társult, melyet maga is megbecsült és megőrzésére törekedett, ám túl magas kort ért meg ahhoz, hogy a betegségek elkerüljék. 

Mennyire vagyunk közel a koronavírus-vakcinához?

2020.09.18

A statista.com a WHO adatai alapján készített egy összeállítást arról, hány koronavírus elleni oltás van jelenleg a tesztelés első, második vagy (a legelőrehaladottabb) harmadik fázisában.

„Tompa kín, kopár bú, lomha kétség” – Juhász Gyula szenvedései

2020.08.17

A tragikus sorsú Juhász Gyula (1883-1937) nemzedékének egyik legnagyobb tehetségű költőjeként kezdte pályafutását. Egyetemi éveiben a híres Négyesy-szemináriumok kiemelkedő tehetségű és alkotóerejű hallgatója volt, nagy jövőt jósoltak neki. Ám búskomor kedélyállapota az élete során őt ért különböző csalódások hatására olyan súlyos depresszióvá mélyült, ami végül az életét követelte. Érzékeny hangú, rezignált költészete a depressziós személyiségnek olyan pontos rajzát adja, ami semmiféle orvosi szakirodalomból nem olvasható ki ennyire közvetlenül átélhető módon.

Karinthy Frigyes csodálatos utazása

2020.07.21

Karinthy Frigyes (1887-1938) agydaganata és koponyaműtétje a legjobban dokumentált kórtörténet a magyar irodalomban, mivel a szerző a műtét után nem sokkal elkezdte megírni és részletekben publikálni az Utazás a koponyám körül című zseniális regényét. Addig csak versekben lehetett a költők ilyen-olyan betegségeiről, testi fájdalmairól olvasni; Karinthy volt az első, aki prózában, ráadásul mindjárt nagyepikai műben írta le betegsége és csodával határos gyógyulása történetét.

Miért fontos a magnézium?

2020.03.03

A magnézium a szervezet számos fiziológiai folyamatához nélkülözhetetlen ásványi anyag. Elengedhetetlen az idegrendszer, a szív és az izomzat megfelelő működéséhez.

Így enyhítették a fájdalmat elődeink

2020.01.09

A fájdalom mindig velünk volt, vele együtt csillapításának igénye is. Őseink változatos módszerekhez folyamodtak azért, hogy enyhítsék, és ugyan voltak meredek pró-bálkozásaik, a mai módszerek és hatóanyagok nagy része nem volt számukra ismeretlen.

Mit kezdhetünk a fájdalommal?

2019.12.07

A fájdalomnak, bár valójában senki nem kívánja, fontos és hasznos szerepe van: szervezetünk vele figyelmeztet arra, hogy káros hatás érte, és arra késztet minket, hogy elkerüljük vagy kezeljük a kiváltó okot, vagy ha ezt ismerjük, és nem tudunk vele mit kezdeni, magát a fájdalmat.

A fájdalommentes mindennapokért

2019.11.09

A fájdalom olyan sérülések veszélyére figyelmeztet, amelyek szöveti károsodásokkal járhatnak, és arra késztetnek minket, hogy elkerüljük vagy megfelelően kezeljük az ilyen helyzeteket. Az orvoslás alapvető feladata, hogy a fájdalom okát megtalálja, és a kiváltó ok kezelésével megszüntesse. A hatékony fájdalomcsillapításhoz számos eszközt ismerünk.

Elég! Számoljuk fel az allergiát!

2019.05.02

Önnek is elege van már abból, hogy az allergia okozta náthás tünetek, a kiütések és a fejfájás megkeserítik éjjelét-nappalát?  Vessünk véget a kínzó kellemetlenségeknek!

Szorongás és pánikbetegség – mit tehetünk ellene?

2019.03.08

Bár a pszichés megbetegedések enyhébb formái között tartják számon, a pánikbetegség és a szorongás is komolyan ronthatja a páciensek életminőségét, önellátásra, társas kapcsolatok tartására és munkavégzésre való képességét. Enyhébb esetekben sokszor szelídebb módszerekkel is lehet kezelni a tüneteket.

Ezért nem szabad kezeletlenül hagyni a herpeszt!

2019.02.02

Megint náthás lett? Megint lázasan feküdt napokig? És megint kiújult a herpesze? A téli hónapok gyakori kellemetlensége a herpesz, amivel vigyázni kell. És bár megelőzni nem lehet, de a tüneteket semmiképpen sem szabad kezeletlenül hagyni! Megmutatjuk, miért lehet veszélyes a herpesz, hogyan akadályozhatjuk meg a továbbterjedését, és hogyan gyorsíthatjuk a gyógyulását.

Változókor – változó megítélés?

2019.02.01

Vajon mi köt össze négy nőt: egy üzletasszonyt, a celebet, egy bio-vega korosodó hippit, és egy háziasszonyt? Bár különbözőek, egy platformra hozza őket koruk, a változó… és a színpadon nincs tabu. A Menopauza című musical, melyet nemrégiben mutattak be a fővárosi Játékszínben, az elmúlt években meghódította a világot. Vajon a színpadon kívül tabu-e a menopauza? Mi is az, amit minden nőnek tudnia kellene róla?

Titok vagy tabu?

2018.12.06

Székrekedésről – köznyelvi nevén szorulásról – akkor beszélünk, ha heti három alkalomnál ritkább, kemény a széklet, amelynek ürítése erőlködéssel jár.  A székrekedés problémája a fejlett nyugati országokban a lakosság 3-20%-át érinti. Az életkor előre haladtával egyre gyakrabban fordul elő, az idősek akár 40%-a is küzdhet vele.

A vashiányos állapot ellen

2018.04.29

A felnőtt férfiak szervezete mintegy 3, a nőké ennél kevesebb, kb. 2,3 gramm vasat tartalmaz. Bár mennyisége elhanyagolható a testtömeghez képest, hiánya mégis súlyos betegségeket okozhat. Miért nélkülözhetetlen egészségünkhöz a vas, és mit tehetünk pótlására?

Cukor nélkül a minőségi életért

2018.04.12

Modern korunk egyik legalattomosabb étele a cukor, az „édes méreg”, ami – mindamellett hogy függővé tesz – számos egészségügyi problémáért felel.

Biztonságos ünnepet!

2017.12.13

Szervezetünk számára különösen megterhelő lehet az év végi és év eleji ünnepi időszak. Ilyenkor gyakoribbak az epegörcsök is. Ezért teljes körűen kell felkészülnünk: legyünk mértéktartóak az asztalnál és a házi patikánkat is töltsük fel puffadásgátlókkal, emésztést könnyítő, jótékony készítményekkel, epegörcsöt oldó csillapítókkal. Jobb, ha számítunk rá, mintha megijedünk és tehetetlenek vagyunk.

Tisztán vagy messzire?

2017.11.10

Szokták mondani, hogy nem érdemes bizonyos dolgokkal kampányszerűen foglalkozni, mert akkor az emberek azt gondolják, hogy elegendő, ha az évnek csak egy-egy szakában figyelünk jobban egyes testrészeinkre, vagy életmódunkra. Ez részben igaz, mindenesetre az, hogy október a látás hónapja, egyre inkább befészkeli magát a köztudatba, és így egyre több szó esik szemünkről.

Egy nélkülözhetetlen mikroelem: a vas

2017.10.31

Szervezetünk tömegének 4-5%-át ásványi anyagok alkotják; ezek közül mikroelemeknek nevezzük azokat, amelyek egészen elenyésző mennyiségben (kevesebb, mint 0,005%) vannak jelen testünkben. Utóbbiak közé tartozik a vas is, amelynek hiánya komoly betegségekhez vezethet.

Október a Látás Hónapja

2017.10.10

Kevesen tudják, hogy a látásvizsgálat során nemcsak egy esetleg később súlyossá váló szembetegség, de például a cukorbetegség vagy akár a magas vérnyomásra utaló jelek is felfedezhetőek. Ha tehetik, ebben a hónapban szánjanak fél órát az országszerte elérhető ingyenes vizsgálatokra, vigyázzanak szemük egészségére!

A „napfényvitamin”, azaz a D-vitamin jelentősége

2017.09.12

A Medical News Today cikke szerint a D-vitamin bevitele fontos, de nem minden formája egyforma. A D-vitaminok szteránvázas vegyületek (szeteroidok), melyek provitaminjaikból (azaz ergoszterinből, koleszterinből) képződnek ultraibolya sugarak hatására. Ezért is hívják „napfényvitaminnak”. Aktív formái: D2-vitamin és a D3-vitamin. Tudományos alapú, de közérthető magyarázatra vállalkozott a Gyógyhír Magazin olvasói számára Guba Lilla biológus, a Forrai Gimnázium vezető szaktanára.

Riasztó görcs éjjel - nehéz láb nappal

2017.06.15

Aki már ébredt arra, hogy „húzza a görcs” a lábát, annak nem kell bemutatni, milyen elviselhetetlen fájdalom ez és főként, hogy mennyire ijesztő. Többek között magnéziumhiány okozhatja, a háttérben kezdődő visszérprobléma is lehet. Kapcsolódó tünet lehet a fejfájás és a szemhéj akaratlan rezgése.

Isznak Önök eleget?

2017.06.13

Emésztési problémák, csúnya arcbőr, veseproblémák, fáradtság, fejfájás – íme néhány a kiszáradás következményei közül. A víz majdnem olyan fontos a szervezetünk számára, mint a levegő, éppen ezért komolyan kell venni, hogy minimum napi két litert kell fogyasztani belőle.

Reumatikus fájdalom és csillapítása

2017.05.29

Az emberi lét egyik elkerülhetetlen velejárója a fájdalom, ami mindig egy jelzés, üzenet a szervezetnek. A fájdalomcsillapító gyógynövények azoknak ajánlottak, akik nem szívesen nyúlnak szintetikus gyógyszerekhez, illetve akik előnyben részesítik a természetes gyógymódokat.

Patika a fűszerpolcon

2016.11.27

Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában! Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában! 

A kullancscsípés okozta betegségek megelőzhetők

2016.04.24

Az ÁNTSZ arra figyelmeztet, hogy most van a kullancsok aktivitásának egyik csúcsidőszaka: március végétől június elejéig, illetve szeptemberben a legaktívabbak.

Ne menjünk neki az ünnepnek görcsoldó nélkül!

2016.03.02

Ha az ember testében bárhol valamilyen görcs jelentkezik, az bizony a legnehezebben tolerálható fájdalom, így az azonnali csillapításáról gondoskodni kell.

Fogamzásgátlás férfi szemmel: a védekezés a nők dolga

2016.02.25

A férfiak a nemi betegségeknél is jobban tartanak a nem kívánt terhességtől, ennek ellenére több mint negyedük (27%) egyáltalán nem szokott gondoskodni a védekezésről, további 13%-uk pedig rendszeresen megfeledkezik róla. Nemzetközi kutatások szerint a férfiak hozzáállása döntően megváltozik a gyermekvállalást követően: apaként már a saját felelősségüket is látják a tudatos családtervezésben. Későn kapnak észbe: a fogamzásgátlással kapcsolatos tájékozottság leginkább a 35-45 évesekre és a diplomásokra jellemző.

2016-os wellness-szótár

2016.02.24

Mi a különbség wellness és spa között? Mitől bio a bioszauna, és mitől medical a wellness? Nap mint nap találkozunk a különböző idegen kifejezésekkel, némelyikről tudjuk, másokról csak sejtjük, hogy pontosan mit is takarhatnak. A hévízi NaturMed Hotel Carbona wellness-szótára segít rendet tenni a legfontosabb fogalmak között, hogy 2016-ban is magabiztosan wellnessezhessünk.

Zika: veszélyes a várandósokra, illetve a magzatra

2016.01.08

Az ÁNTSZ körültekintést javasol a térségbe utazóknak! A várandós nőkre különösen veszélyes vírus okoz megbetegedéseket Dél-, illetve Latin-Amerika egyes részein, ezen belül különösen Brazíliában. A fertőző betegség behurcolásának kockázata Magyarországra rendkívül alacsony, de nem zárható ki. Az ÁNTSZ felhívja a térségbe készülők figyelmét a kockázatra, különösen azért, mert a téli időszak számít a dél-amerikai utazások csúcsszezonjának. A jellemzően szúnyogok által terjesztett ún. Zikavírus ellen nincs védőoltás, emiatt is elengedhetetlen a szúnyogcsípések elleni védekezés. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Amerikai Regionális Irodája a térségre figyelmeztetést adott ki.

Hideg időjárás: réteges öltözködés és forró italok

2016.01.05

A nagy hideg ugyan nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. Az extrém hideg szempontjából különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek, a csecsemők, a kisgyermekek, a tinédzserek, a krónikus betegségben szenvedők, a fizikálisan vagy mentálisan korlátozottak, a szociálisan hátrányos helyzetűek, a hajléktalanok.

Így őrizzük meg szemünk egészségét!

2015.10.06

A látásromlást sok esetben nem is érzékeljük, ezért nem fordulunk vele orvoshoz, pedig a kezeletlen probléma akár vaksághoz is vezethet! Mindez általában megelőzhető lenne, ha időben felismernénk és kezelnénk a bajt. A szemész szakorvos szerint 40 év felett elengedhetetlen az évente elvégzett szűrővizsgálat, ám emellett van még pár egyszerű praktika, ami segíthet szemünk világának megőrzésében.

Hatékonyabbá válhat a migrén kezelése

2015.09.29

A migrén az európai lakosság közel 15 százalékát érinti, ugyanakkor a rohamokban jelentkező, féloldali fejfájás szindróma gyógyszeres kezelése nem mindig kielégítő. E súlyos egészségügyi probléma megoldására indították az uniós EUROHEADPAIN kutatási programot, amelyben a Szegedi Tudományegyetemnek a Magyar Tudományos Akadémia által támogatott kutatócsoportjai is részt vesznek.

Ismerd meg a vérnyomásod!

2015.05.17

Az Egészségügyi Világszervezet 2005 óta minden évben meghirdeti a Hypertonia Világnapját, melynek célja a az egészségesek és a betegek figyelemének felhívása a magasvérnyomás-betegség népbetegséggé válására, megelőzésének lehetőségeire és a betegség veszélyeire. A Világnap dátuma hagyományosan május 17-e.

A cariprazine fázis IIIb vizsgálatának pozitív előzetes eredményei

2015.01.22

A Richter Gedeon Nyrt. a mai napon közzétette a cariprazine - egy új, fejlesztés alatt álló atípusos antipszichotikum - fázis IIIb vizsgálatának pozitív előzetes eredményeit. A vizsgálat a vegyület hatásosságára, biztonságosságára és tolerálhatóságára szolgáltatott adatokat az úgynevezett perzisztens és predomináns negatív tünetekben szenvedő felnőtt skizofrén betegekben.

Ételintolerancia: évek telhetnek el a diagnózisig

2014.11.24

Nem ritka, hogy évek óta tartó, gyógyszeres kezelésekre nem reagáló emésztési panaszok – gyomorfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, olykor fejfájás vagy nem múló bőrpanaszok, ekcéma, elhízás vagy kóros soványság – miatt kerülnek a páciensek gasztroenterológushoz, ahol kiderül: ételintolerancia a kiváltó ok, s a tünetek gyógyszer nélkül, célzott diétával megszüntethetők. Sokszor a háziorvosok és a szakorvosok sem gondolnak rá: ha nincs szervi elváltozás, ételintolerancia is magyarázhatja a kínzó, makacs tüneteket.

Diabétesz: egy megtévesztő betegség

2014.11.24

A diabétesz észlelésekor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy az időben megkezdett kezeléssel megelőzhető vagy legalább késleltethető legyen az alapbetegségnél sokkal veszélyesebb szövődmények kialakulása.

Új weboldal az ÁNTSZ-től a tévhitek eloszlatására

2014.10.30

A védőoltásoknak köszönhetjük, hogy mára hazánkban szinte teljes elfelejthettünk olyan súlyos fertőző megbetegedéseket, mint például a kanyaró vagy a járványos gyermekbénulás. Emiatt sajnos vannak olyanok is, akik megkérdőjelezik a védőoltások létjogosultságát. Pedig a feledésbe merült fertőző betegségek újra megjelenhetnek, ha az átoltottság egy bizonyos szint alá csökken. A különböző vakcinákkal kapcsolatos oltásellenes nézetek folyamatosan terjednek az internetes oldalakon, közösségi portálokon, de elektronikus levelekben is. A tévhitek eloszlatására az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat új internetes oldalt hozott létre, amit www.antsz.hu/oltasbiztonsag címen lehet elérni.

Fűtési szezon: a Környezetegészségügyi Intézet tanácsai

2014.10.24

A hűvösebb idő beköszöntével egyre több lakásban kezdenek el fűteni. A megfelelő szellőztetésre azonban ilyenkor is gondot kell fordítani. Néhány egyszerű módszerrel könnyen elkerülhető a belső térben megtalálható allergének, a szén-dioxid, a szén-monoxid okozta egészségkárosodás. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet összefoglalója a nátha és az influenza megelőzésére is hasznos tanácsokkal szolgál.

Látott már náthás koalát?

2014.02.19

Tél vagy tavasz? A leghidegebb évszak derekán járunk, de a hőmérő valahogy mégsem ezt igazolja. Dacára a csalóka időjárásnak ilyenkorra már jócskán megfogyatkoznak energiatartalékaink, egyre nehezebben viseljük a szürkeséget, és mindinkább vágyunk a friss gyümölcsökre, zöldségekre. Az évszakhoz képest enyhe időjárás viszont kedvez a vírusoknak, így még jobban ki vagyunk téve az influenzás és megfázásos megbetegedéseknek. Ilyenkor azzal támogathatjuk legjobban a szervezetünket, ha a gyógykezelés mellett, a természet patikáját, például a mentolt és az eukaliptuszt is segítségül hívjuk.

Strapabíró, de mártír nemzet a magyar

2014.01.28

Hány évet vesz el az életünkből a megfázás és az influenza? Mire esküsznek a világ különböző részein élők a megelőzéssel kapcsolatban? Miben acélosabbak a magyarok az oroszoknál vagy a németeknél? A közelmúltban készült globális felmérés megválaszolja ezeket a kérdéseket. Többek között az is kiderült, hogy tízből kilencen még betegség idején sem veszünk ki szabadságot, hanem inkább bemegyünk dolgozni.

2-3 másodperc - több ezer kórokozó mínusz

2013.11.05

A nátha szervezetünkbe való fészkelésének első tünete a torokfájás, az orrdugulás és a tüsszögés, amelyhez később fejfájás, köhögés, rekedtség és láz is társulhat. A tüsszentés a szervezet védekező mechanizmusa, egy reflex, amely – a köhögéshez hasonlóan – a felső légutakat hivatott megtisztítani a nem kívánatos betolakodóktól, hosszú távon azonban igencsak legyengítheti szervezetünket.

Ments meg egy életet!

2013.10.29

A stroke, melynek világszerte 15 millió ember esik áldozatul évente, s melynek következtében minden hatodik percben meghal egy ember, igenis legyőzhető! Ha ismerjük a betegséggel kapcsolatos tényeket, tüneteket, mi magunk is életeket menthetünk. Erre buzdít minket a minden év októberében megrendezésre kerülő Stroke Világnap is, melynek keretén belül a betegség megelőzésére, a megelőzés fontosságára és a stroke-kal kapcsolatos tényekre, adatokra hívják fel a figyelmet világszerte.

Problémák az első osztályban – mikor van szükség pszichológusra?

2013.09.11

Az iskolakezdés mindig kihívásokkal teli időszak a gyermekeknek és a szülőknek. Idén ezt megfejelte a köznevelési törvény változása, amely miatt egy osztályba járhat az épphogy 6 éves elmúlt, és bőven 7 éves gyermek. A szülők ezért jobban aggódnak, keresik a helyüket, hogyan tudják gyermeküket segíteni és nem hátráltatni, illetve bizonytalanok, milyen jeleket kell figyelniük, ha a gyermek esetleg túl korán került az iskolapadba. Baky Ildikó, a Rózsakert Medical Center egyik gyermekpszichológusa szerint az első hat hétben még a szélsőséges viselkedés is elfogadható, de ezt követően, illetve állandó pszichoszomatikus megbetegedések és tanulási zavarokra mutató jelek esetén nem szabad magára hagyni a gyermeket.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája