• 2025. május 10., szombat

Miért csípősebbek a mai szúnyogok?


2013.05.30

Lehet, hogy az évek szépítik az emlékeket, de annak idején egy-egy lusta szúnyogot nyomtunk el a balatoni szalonnasütések alatt, és nyoma sem volt a mostani agresszív hordáknak. A csípésre rajzoltunk egy keresztet a körmünkkel vagy lemostuk ecettel, és nem is volt semmi probléma. Most elég pár percre kiülni, és viszkető, piros, duzzadt csípések borítják a testünket, a gyerekekéről nem is beszélve.



Magyarországon 48-fajta, emlősök vérét is szívó szúnyog él. Érdekes, hogy általában növényi nedveken él a legtöbb, a vér fehérjéje csak a szaporodáshoz szükséges. Szívás közben a szúnyog véralvadásgátló anyagot fecskendez a sebbe. A gyerekek immunrendszere még nem készült fel a rovar váladékai elleni védekezésre, nem ismeri még fel ezt az idegen fehérjét, ezért erősebben reagál.

Sokan vagyunk „halmozottan hátrányosak”, azaz nyáron amúgy is érzékenyek valamilyen pollenre, az alap allergia miatt magasabb a hisztamin szint is a szervezetben – így a csípésre is erősebben reagálunk. Mitől lesz a duzzanat és a viszketés? A szúrás helyén felszabaduló hisztamin tágítja az ereket és áteresztőbbé teszi az érfalat (pirosság, duzzanat), hogy a fehérvérsejtek az idegen anyaghoz jussanak. Maga a hisztamin erősen szövetizgató hatású (viszketés). Ha a rovar, mint például a méh, a váladék mellett valamilyen mérget is fecskendez a sebbe, az allergiás reakciót erős fájdalom is kíséri. Szerencsés esetben csak ennyi, nem pedig az egész testre kiterjedő általános allergiás állapot, ami nagyon veszélyes lehet.


Házi praktikák:
A rovar váladéka vagy savas vagy lúgos kémhatású. A savas csípést szódabikarbónás vízzel, a lúgosat ecetes vízzel kezeljük a népi gyógymódok szerint. Lássuk, melyik milyen!


Szúnyog:
Lúgos - Ecet
Vöröshangya:
Savas - Szódabikarbónás víz
Méh:
Savas - Szódabikarbónás víz
Darázs:
Lúgos - Ecetes víz



Mindig nagyon jó, ha van kéznél Histaminum és Apis alapanyagú homeopátiás szer. A Histaminum a hisztamin felszabadulását akadályozza, az Apis, mely méhből készül, emellett az első szer duzzadt, piros, viszkető kiütésekre.
Külsőleg kenjük a csípéseket DAPIS géllel! A Dapis gél természetes hatóanyagai (Apis mellifica kivonat, Ledum pallustre tinktúra) csökkentik a duzzanatot, a fájdalmat és a viszketést. Gél állagú, nem hagy zsíros foltot. Nincs benne fájdalomcsillapító vagy antihisztamin gyógyszer. Lehet vele napra menni, a bőr nem lesz fényérzékeny. Nem tartalmaz parabént, illat- és színező anyagokat, várandósság és szoptatás alatt is alkalmazható.
forrás: homeopatia.info.hu


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Parlagfű, fekete üröm allergia? Ha most lép, könnyebb lehet a szezon Gyógyhír Magazin

Mi okozhatja a húsvét utáni rosszullétet? Gyógyhír Magazin

Elrajtolt a pollenszezon: most érdemes felkészülniük az allergiásoknak Gyógyhír Magazin

Húsvéti allergének: mire figyeljenek az allergiások az ünnepen? Gyógyhír Magazin

Tavaszi fáradtság vagy nem megfelelően kezelt allergia? Gyógyhír Magazin

Napok óta szemviszketéssel kínlódik? Szénanátha is okozhatja Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája