A felső légúti megbetegedések megelőzésének alapköve, hogy gondoskodjunk szervezetünk természetes védekező rendszeréről. Ha immunrendszerünk legyengül, nem tudja elég hatékonyan felvenni a harcot a kórokozók ellen.
Különösen az ősz-téli időszakban fontos a plusz támogatás, amit elsősorban a vitamin- és tápanyagdús étrenddel tudunk biztosítani – magyarázta lapunknak dr. Kádár János immunológus főorvos. Az immunrendszer alapja a bélflóra egészsége, érdemes tehát probiotikumokkal is támogatni a működését. A vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok közül az antioxidánsok, az A- és E-vitamin, szelén, cink ajánlható, és választhatunk természetes szereket, például fagyöngyöt, a betegségek elleni védekezésben. A megfázásért az adenovírus vagy a koronavírus a felelős, míg az influenzát az influenza vírus váltja ki, de a tünetek kezdetben ugyanazok. A megfázást később torokfájás, köhögés, tüsszögés és orrfolyás jellemzi, míg az influenzát inkább láz, kimerültség és izzadás. A nátha elsősorban cseppfertőzéssel terjed, ezért fontos a zsebkendő használat és a gyakori kézmosás. Fontos tudni, hogy a kórokozók 3 órán keresztül életképesek maradnak és fertőznek.
D-K. D.
Amit az oltásról tudni kell
Az influenza elleni vakcina közel 1 évig nyújt védelmet, és az oltást érdemes november elején beadatni, mert minimum 4 hét kell ahhoz, hogy a hatás megfelelően kialakuljon. Az előző szezonban használt háromkomponensű oltóanyaghoz képest az ideiben két összetevőt megváltoztattak – adta közre az Egészségügyi Világszervezet. Ahogy korábban, úgy az elmúlt szezonban sem gyűjtöttek adatokat itthon a súlyos, szövődménnyel járó influenza megbetegedésekről és az influenzával összefüggésbe hozható halálesetekről.