

„Kisvárosban élek, és megpróbáltam háziorvost váltani, mert nem voltam elégedett a sajátommal. Egyetlen orvos sem vállalt el, arra hivatkoztak, hogy nem akarnak feszültséget a kollégájukkal. Mit tehetek? Kötelező valakinek elfogadni a TB-kártyámat, vagy mehetek egy másik városba?”
Válaszol: dr. Tiszavári Klára egészségügyi szakjogász
A háziorvosi ellátásban különbséget kell tenni aközött, hogy az azt igénybe venni kívánó személy lakóhelye a választott orvos ellátási területén (körzetében) van, vagy azon kívül esik. A háziorvos ellátási területén lakóhellyel rendelkező személy jelentkezése csak különösen indokolt esetben utasítható el, azonban bizonyos esetekben ilyenkor is ellátási kötelezettség terheli az orvost. A „körzet”-en kívül eső lakóhellyel rendelkező személy ellátását a háziorvos nem köteles vállalni, vagyis az orvos az ilyen jelentkezést elutasíthatja.
Jelen esetben az olvasónak tájékozódnia szükséges arról, hogy az a háziorvos, akitől el szeretné hozni a TB-kártyáját, a lakóhely szerinti ellátási körzet háziorvosa-e vagy sem. A háziorvosi körzetek területi elhelyezkedésének közszemlére tételéről a jegyző gondoskodik, ez általában megtalálható a rendelőkben. Amennyiben olvasónk a lakóhelye szerinti körzetben ellátást végző háziorvostól kíván másik orvoshoz átjelentkezni, úgy az csak akkor lehetséges, ha az újonnan választott orvos a jelentkezését elfogadja. Az újonnan választott orvosnak (aki körzeten kívüli) – az előzőek és a jelenleg hatályos jogszabályok értelmében – jogában áll elutasítani a jelentkezést. Fontos tudni, hogy évente egy alkalommal indokolás nélkül, ezen túlmenően indokolt esetben (pl. tartózkodási hely változása) lehet átjelentkezni másik háziorvoshoz.
Amennyiben a helyzet nem rendeződik, lehetőség van arra, hogy az érintett személy megkeresse a tartózkodási helye szerint illetékes fővárosi, megyei kormányhivatal járási hivatalát, mely népegészségügyi feladatkörében eljárva dönt az átjelentkezéssel kapcsolatos vitás kérdésekben.