• 2025. május 07., szerda

Miért nem vállalnak gyereket a fiatalok?


2018.04.10

A címben szereplő kérdést egyik olvasónk intézte lapunkhoz, amikor megosztotta egy személyes megfigyelését: a szomszédságában épült új lakópark lakóit nézegetve úgy tűnt számára, hogy sok közöttük a gyermek nélküli fiatal. Vajon helytálló a kérdésben foglalt állítás, valóban nem vállalnak gyermeket a fiatalok?



Nézzük először, mit mondanak a statisztikák! Magyarországon a születések száma évtizedek óta tendenciózusan, majdnem folyamatosan csökken: míg 1991-ben 127 ezer gyerek született, 2016-ben már csak 95 ezer. A nők csaknem kétharmada régebben is, ma is két gyereket szeretne. Ezzel szemben 1988-ban a termékeny időszakuk végén járó nőknek csak 49%-a, 2013-ban 40%-a szülte meg végül két gyermekét. 1988-ban a 18-49 éves korú nők mindössze 3%-a tervezett csak egy gyereket, 2013-ban már 12%-uk. Aztán 1988-ban a 40-44 éves nőknek 23%-a, 2013-ban 26%-a szült egy gyereket. 1988-ban a szülőképes korú nők közül senki nem tervezte, hogy soha nem fog gyereket szülni, 2013-ban 2%-uk már így tervezte az életét. A tényadatok ugyanakkor azt mutatták, hogy 1988-ban 10%, 2013-ban 13% volt azoknak a nőknek az aránya, akik gyermektelenek maradtak. A népszámlálási adatok szerint az 1990-es évek eleje óta jelentősen megnőtt a szakmunkás végzettségű és a diplomás nők aránya, számottevően csökkent viszont az alacsonyan képzetteké, ami azért fontos témánk szempontjából, mert a nagyon alacsony végzettségűek termékenysége magas, a szakmunkásoké átlagos, az érettségizetteké és a diplomásoké alacsony. Az alacsonyabb végzettségűek fiatalabban szülnek, a magasabb végzettségűek későbbre halasztják a gyermekvállalást.

Mit olvashatunk ki ezekből a számokból? Látható, hogy Magyarországon még mindig eléggé magas a gyermek iránti vágy, de különböző okok miatt végül nem születnek meg a tervezett gyerekek. Két gyermek helyett gyakran inkább csak egy születik, és új jelenségként felbukkant az is, hogy – ha még nem is sokan – de már kimutatható számban vannak azok, akik egyáltalán nem szeretnének gyermeket. Az iskolai végzettségnek a nők körében tapasztalható emelkedése következtében csökken a születések száma.

Mi áll ezeknek a jelenségeknek a hátterében? Sok különböző ok együttes hatását feltételezhetjük. Az egyik ok feltétlenül a nyugati típusú társadalmakban élő fiatalok élethelyzetének, életfelfogásának és életstílusának megváltozásában keresendő. A gyermekvállalástól elzárkózó fiatalok aránya Németországban 20% körül van, a 40 éves korukban gyermektelenek aránya 2000 környékén, 17% volt az USA-ban, 22% Nagy-Britanniában. Mi itt Magyarországon, mint oly sok másban is, akaratlanul is követjük ezeket a nyugat-európai és amerikai trendeket. A magyar fiatalok nyugati társaikhoz hasonlóan sok bizonytalansággal kénytelenek szembenézni a lakhatás, a munka, a jövedelem és a párkapcsolatok terén. A magasabb végzettség óhatatlanul magával hozza, hogy a fiatalok szeretnék kipróbálni magukat a munkában, esetleg karriert építeni, néhány évet külföldön 
eltölteni. A még mindig relatíve alacsony bérek miatt sokan bizonytalannak érzik anyagi helyzetüket, amit egy gyerek vállalása még inkább elbizonytalaníthat. Gyereket legtöbben inkább már a saját lakásukba szeretnének szülni, nem a szülőkhöz, főleg nem albérletbe, ám lakáshoz jutni nagyon nem könnyű. A fiatalok meglepően nagy részének okoz gondot a megfelelő pár megtalálása, a tartós párkapcsolat kialakítása. Mindezek hatására kitolódik vagy akár elmarad a gyermekvállalás.

Van itt még valami. A történelemben talán soha nem volt ennyire szabad egy nő a társadalomban: szabadabban alakíthatja az életét, mint bármikor korábban. (Ez természetesen nem jelenti, hogy már nincs hová továbbfejlődni!) A közösségi-kulturális előírások és elvárások alól felszabaduló, emancipált nő akkor fog szülni, amikor személyesen szükségét érzi, és adottnak látja a feltételeket.

Az olvasó kérdésbe foglalt állítása tehát részben igaz: a fiatalok kicsit később, kicsit kevesebb gyereket vállalnak. Ahhoz, hogy végül rászánják magukat biztonságérzetre, stabilitásra, perspektívára, és rugalmas támogatásra van szükségük.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Így tehető élhetővé és szerethetővé egy egyedül élő otthona Gyógyhír Magazin

Veszélyek a munkahelyen: valóban egészséges környezetben dolgozunk? Gyógyhír Magazin

Hova forduljunk pszichiátriai jogsértés esetén? Gyógyhír Magazin

A szaglásterápia segíthet a depressziós betegeken Gyógyhír Magazin

A sötét, a hideg örömtelenné teszi? A szezonális depresszió létező jelenség Gyógyhír Magazin

Mi okozhatja az ünnepek utáni depresszív hangulatot? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája