

Állatok és növények egyaránt képesek olyan kellemetlenséget okozni, melyek a bőr irritációjához vezetnek. Egyes ételek is okozhatnak olyan allergiát, melynek következtében viszkető foltok jelennek meg a bőrön (ez a csalánkiütés, az urtica).
A viszketés egyedülálló dolog az ember szervezetében, a szakemberek „sürgető érzésnek” definiálják, amely vakarózási reflexet vált ki. A véresre, fájdalomba áthajló vakarózásig semmiképp sem szabad eljutni, azonban a viszkető bőrfelületet nem megvakarni nagy önfegyelmet feltételez, ami főleg a gyerekektől nem várható el. Dr. Pálffy Márta gyermekorvos szerint, ahogyan mindenféle fájdalom esetében a legfontosabb elvárás annak csillapítása, úgy a viszkető érzést is mielőbb csökkenteni kell, és a bőrt olyan nyugtató kenőccsel kell bekenni, amely lehetőleg egyúttal a hámosodást és a sebgyógyulást is segíti.
A csípést okozhatja szúnyog, méh, darázs, pók, hangya, vagy éppen a csalán. Ennek minden szervén megtalálhatóak a csalánszőrök, amelyek érintése fájdalmas, égető, viszkető érzést okoz, apró kiütésekkel. Ennek oka, hogy a csalánszőrök hangyasavat tartalmaznak, és ez a maró hatású, szúrós szagú, színtelen folyadék a csalánszőrrel a bőrszövet alá kerül.
A válaszreakciók
A rovarcsípésre adott normális reakció lehet helyi, vagyis viszketés, vörös duzzanat, de lehet kiterjedt, például ha a csípés a szem környékén történik, akár a fél arc is beduzzadhat. Ez ugyan ijesztőnek tűnik, mégis „normális” allergiás reakció, és az állatból származó méregben lévő toxinok okozzák. A csípés során a szervezetbe jutott méreganyagok ellen immunrendszerünk védekezni kezd, ezért hisztamint szabadít fel. A kisgyermekek szervezete éppen csak ismerkedik az idegen anyagok legyőzésének folyamatával, ezért a piros duzzanat náluk jóval tovább tarthat és intenzívebben is jelentkezhet. A pókok ugyan nem rovarok, csípésükről mégis kell beszélnünk. Magyarországon nincsenek olyan pókok, amelyek csípése halálos, de fájdalmas lehet. A szakember azt mondja, akkor kell pókcsípéssel orvoshoz fordulni, ha az megkeményedik, gennyes vagy kékes színezetű lesz. A méh fullánkja fogazott, így a méregzsákkal együtt a csípés, pontosabban a szúrás után bent ragad a bőrben. A darázs fullánkja kemény és sima, így azt nem veszti el, tehát több szúrásra is képes.
Az antihisztamin segít
A legijesztőbb a szülő számára, ha valami rohamszerűen csípi össze a gyereket. Jellemzően ez a hangyák, illetve a náluk jóval agresszívebb szárnyas hangyák támadásának következménye lehet. Ilyenkor, illetve duzzanat megjelenésekor adhatunk valamilyen antihisztamint. Ez olyan gyógyszercsoport, amely az allergiát kiváltó hisztamin hatását ellensúlyozza, hogy melyiket válasszuk, abban gyógyszerész tud tanácsot adni, külsőleg pedig mindenképpen alkalmazzunk krémet. A súlyos allergiás reakció a laikus számára is felismerhető, ilyen a szapora szívverés, vérnyomásesés, eszméletvesztés, egyértelmű, hogy azonnal orvosi segítséget kell kérni. A nyár közeledtével leginkább a szúnyogcsípés kezelésére kell felkészülnünk. Ez a vérszívó úgy „dolgozik”, hogy csípéskor a saját nyálát is belénk fecskendezi, és az abban található fehérjék és enzimek okozzák a viszkető, irritáló érzést.
Vincze Kinga