• 2025. május 09., péntek

Tiszta füllel


2018.06.01

A fülzsír olyan anyag, amely mindenkinél megtalálható a belső fülben. Megvédi a hallójáratot a baktériumoktól és más szennyeződésektől, amelyek kárt tehetnek ezen a kényes területen.



Lehet, hogy sokak számára a fülzsír egyszerű zavaró esztétikai problémának tűnik, valójában azonban rendkívül fontos szerepe van a hallójárat védelmében, tisztulásában, iszáradásának megelőzésében. Esetenként azonban a fülzsír betegséget jelezhet – mondta lapunknak dr. Tímár Tibor fül-orr-gégész szakorvos. A fülzsír felhalmozódásának tünete lehet a halláscsökkenésen kívül a fülfájás, a szédülés, a fül viszketése vagy csengése is. Ha ezeket tapasztaljuk, minél előbb menjünk orvoshoz. Nem szabad azonban összekeverni a fülből normálisan távozó fülzsírt a fül betegségeire utaló váladékozással. A váladék lehet sárgás, fehér, sőt véres vagy gennyes is. Ennek oka leggyakrabban a dobhártya beszakadása, sérülése, a középfül gyulladása, az úszófülnek nevezett tünetegyüttes. Ezek a betegségek általában erős fülfájással járnak együtt. Amennyiben a fül váladékozása krónikussá válik (hat hétnél tovább tart, illetve a szakorvos által előírt kezelésre nem javul), komolyabb probléma állhat a háttérben. Rendkívül fontos tehát minél hamarabb szakorvoshoz fordulni, ha a fül váladékozását észleljük!

A fültisztítás alapjai
A tisztálkodási rituálénkhoz hozzátartozik a fültisztítás is, melynek szintén megvannak az alapszabályai. Közülük a legfontosabb, hogy ne használjunk fültisztító pálcikát, és védjük a hallójáratokat a víztől – tanácsolja a fül-orr-gégész szakorvos. A pálcikával még beljebb nyomjuk a hallójáratban a zsírdugót, így óhatatlanul eltávolítjuk a védelmet nyújtó réteget, másrészt apró sérüléseket is okozhatunk, amelyek elősegíthetik a kórokozók szaporodását. 
A fültisztító pálca nem steril, a különösen érzékeny hallójáratba kórokozókat juttatunk vele. A fül folytonos „túltisztítása”a külső hallójárat idült gyulladásához vezet – magyarázta a szakember. Hallójáratunk tisztán tartására használhatunk paraffinolajat vagy olívaolajat. A száraz és viszkető fülnek gyógyírt jelenthetnek, védőréteget képeznek a hallójáratban, a beszáradt fülzsírt pedig feloldják. A szakorvos azt javasolja, hogy az olajakat ne csepp formájában, hanem inkább spray formátumban használjuk. A spray (pl.: kövirózsa spray) hatékonyabb a fülcseppnél, mert kevesebb olaj megy a fülbe, ezért nem okoz átmeneti hallásromlást. 
A „kezelés” pontos menetéről mindenképpen kérdezzünk meg egy szakembert, aki egyébként hatékonyan és szakszerűen kifecskendezi („kimossa”) a fület, ha problémák jelentkeznek.
Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Minden, amit érdemes tudni a tojásról Gyógyhír Magazin

Sport, mozgás, aktív életmód – mást jelentenek, de mindegyik fontos az egés... Gyógyhír Magazin

Lendülj formába idén tavasszal! Gyógyhír Magazin

Milyen a nyugati típusú étrend? Gyógyhír Magazin

Hamarabb érnek tudatos borfogyasztóvá a mai fiatal felnőttek Gyógyhír Magazin

Miért egészséges naponta enni 1 tojást? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája