• 2025. május 02., péntek

Fájós láb és kánikula


2018.06.30

Érrendszerünket három fő értípus alkotja: ezek a szívből a vért elszállító artériák, a vér és a szövetek között a víz és  a vegyi anyagok cseréjét biztosító hajszálerek, valamint  a hajszálerekből a vért a szívhez visszaszállító vénák. Utóbbiak nem megfelelő működése is állhat az úgynevezett nehézláb-érzés mögött. Hogyan enyhítsük a tüneteket?



Lábunk viszket, feldagad, fáradtnak és nehéznek érezzük – feltehetően sokaknak ismerős ez az érzés. Oka sokszor egyszerűen az, hogy túlterheltük amúgy alapvetően egészséges szervezetünket, például egy kimerítő kirándulással, alapos kocogással, vagy egyszerűen csak munka közben. Másrészt viszont a tünetek utalhatnak a vénás keringés elégtelenségére is – ha gyakran jelentkeznek a szimptómák, mindenképpen szakemberhez kell fordulnunk.

Kismamák is tapasztalják
A nehézláb-érzés gyakori például a várandósság idején – ennek egyik oka, hogy a hormonrendszer az ereket a szokásosnál nagyobb tágulásra serkenti. A kismamák érrendszerében a szokásosnál mintegy ötödével több vér áramlik, aminek következtében a vénák nem képesek megakadályozni a vér visszaáramlását, így az pangani kezd. Arról nem is beszélve, hogy a testsúly növekedése szintén nagyobb terhelésnek teszi ki az ereket, így visszértágulatok alakulhatnak ki, amelyek komoly fájdalmat is okozhatnak. 
A tünetek enyhítésére a kismamáknak ajánlott kerülniük a huzamosabb ülést-állást – ha ez valamiért (például a munkájukból adódóan) nem megoldható, akkor célszerű minél gyakrabban megmozgatni a lábaikat. Szintén érdemes minél többször felpolcolt lábbal feküdniük, akár éjszaka is, ha valaki tud ilyen pozícióban pihenni. A nem túl intenzív sport is segíthet – a rendszeres séta, a terhességi torna, az úszás és a biciklizés egyaránt szóba jöhet –, de a megfelelő mozgásforma kiválasztásához mindenképpen érdemes szakemberrel egyeztetni.
 
Utazások során is megjelenik
Egyeseknél olyankor jelentkeznek a tünetek, amikor hosszabb utat kell megtenniük. Nekik érdemes megfogadniuk néhány tanácsot, ha – például vakációra utazva – sok időt kell eltölteniük, vonaton, repülőn vagy kocsiban ülve. Célszerű például óránként néhány percet sétálni, akár a vonat folyosóján (ha repülünk, lehetőleg előre tájékoztassuk az utaskísérőt a szándékunkról). Ha busszal megyünk, jegyfoglalás előtt mindenképpen érdeklődjünk, hány megállóra/pihenőre számíthatunk útközben. Lábainkat ne vessük keresztbe, és ültünkben minitorna gyanánt igyekezzünk többször megérinteni 
a bokánkat. Igyunk kellő mennyiségű folyadékot, az utazás alatt viseljünk gumírozott zoknit vagy harisnyát.

A kánikula nem tesz jót neki 
Végül kánikula idején a nehézláb-érzés a szokottnál többször jelentkezik az erre hajlamosaknál. Hogy miért? Ha nő környezetünk hőmérséklete, akkor szervezetünk automatikus reakciójaként vénáink kitágulnak, mégpedig azért, hogy bőrünk több vérhez jusson, így testünk minél gyorsabban több hőt tudjon leadni. Ez – az egyébként létfontosságú – mechanizmus viszont kellemetlen mellékhatást okozhat azoknál, akik már tapasztalják a tüneteket. Esetükben ugyanis már esetleg nem zárnak megfelelően az úgynevezett vénabillentyűk. Ezek az egészséges vénában folyamatosan kinyílva és összezárulva áramoltatják a vért. Ha nem működnek megfelelően, a vér visszafelé mozoghat, így néhol felszaporodik – ezért érezzük nehéznek a lábunkat.
Ezenkívül a hőségben szervezetünk a szokottnál több folyadékot veszít, így vérünk besűrűsödik, áramlása lelassul, ezért pang a lábunkban. Éppen ezért kánikula idején fokozottan figyelni kell arra, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, például szénsavmentes ásványvíz, gyógynövényfőzet vagy 100%-os gyümölcslé formájában. Az alkoholtartalmú italok kifejezetten ellenjavalltak ilyenkor. Tartózkodjunk továbbá sokat hűvös, árnyékos helyen, és ha lehetséges, napközben is pihenjünk néha felpolcolt lábakkal.
Pap György


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Erős csontok, fájdalommentes mozgás Gyógyhír Magazin

Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája