• 2025. május 10., szombat

Hogyan tudnak „csípni” a növények?


2018.07.01

Mi okozza, hogy ugyanolyan érzésünk van csalán „csípésekor”, mint ha egy szúnyog csípne meg? Mi a mechanizmus? Milyen „titkaik” vannak a növényeknek? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merültek fel olvasóinkban a korábbi lapszámunkban megjelent cikkünk után, ahol arról írtunk, hogy a viszketést ugyanúgy hűsítő krémekkel lehet enyhíteni, akár rovar, akár növény okozta a „csípést”.



A speciális gyógynövénykivonatokat és növényi foszfolipideket tartalmazó krémek hamar semlegesítik a viszkető, égő érzést, azonnal hűtik a bőrt, hiszen minden csípés felsérti és gyulladásba hozhatja bőrünket. Guba Lilla, a Forrai Gimnázium vezető biológia tanára azt mondja, a növényi szőrök körül keresendő a megoldás: ezek okozzák a galibát, ugyanakkor ezek miatt érzünk selymes, puha érzést, ha óvatosan megtapintunk egy árvácskát.  
A növényi szőrök bőrszöveti sejtek nyúlványai, egyik típusa például a keskenylevelű ezüstfán található csillagszőr. A fedőszőrök a kökörcsinféléknél védik a növényt a hideg, illetve a növényevő állatok ellen, a mirigyszőr pedig letörve az ember bőrébe fúródik, így kerül a hatóanyaga a szervezetbe. 
A csalán esetén a mirigyszőrben található hangyasav és gyanta okozza a viszketést, csípő érzést, és a benne lévő hisztamin és szerotonin pedig bőrgyulladást okoz. A rovaremésztő növények mirigyszőrei, a tentákulumok emésztőnedvet termelnek, mellyel a rovarokat megemésztik, így pótolva a nitrogént, ugyanis ezen növények nitrogénhiányos környezetben, többnyire lápokban élnek. A magvak, termések repítőszőrei a terjesztést segítik. 
A bogáncs, a bojtorján, az apró lucerna magvainak repítőszőrei beletapadnak az állatok bundájába, velük „utaztatják” magukat. A komló, a ragadós galaj kapaszkodó szőrei a napfényért való versengés következtében alakultak ki. 

Az allergia 
Az allergén anyag, mely kiváltja a reakciót, bejut a szervezetbe, és az immunrendszer tagjai, a  B limfociták, ellenanyag-termelésbe fognak. Ilyen  ellenanyagok az immunglobulinok, allergia esetén Ig-E/immunglobulin-E csoport.  Az Ig-E hízósejtekhez kapcsolódva nagy mennyiségű hisztamintermelést vált ki, miközben csökken a kalciumszint, ezért alakulnak ki a tüneteket. Kezelésére krémek ajánlottak, amelyek hidratálják a bőrt, ami ilyen esetben nem tudja a vizet megtartani, illetve az antihisztamint tartalmazó gyógyszerek, amelyek csökkentik a hisztaminszintet, így az immunrendszer túlzott reakcióját. A kortikoszteroidok, melyeket a mellékvesénk termel, immunszupresszív hatásúak, azaz gátolják az allergiás reakciót. 
Növényi allergének a pollenek; a mogyorófélék, az éger, a fűz barkái, melyek a lakásban is veszélyt jelenthetnek. A gyomnövények, így a vadsóska, a libatop, a disznóparéj, a gyermekláncfű virágpora nagy mennyiségben a bőrre kerülve gyulladást okozhat. 
A mezei iringó vagy mezei ördögszekér szúrós tüskéi szintén gyulladást okozhatnak, annak ellenére, hogy gyógynövényként is használják (hatóanyagai nagy mennyiségben mérgezőek lehetnek). 
Vincze Kinga


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Parlagfű, fekete üröm allergia? Ha most lép, könnyebb lehet a szezon Gyógyhír Magazin

Mi okozhatja a húsvét utáni rosszullétet? Gyógyhír Magazin

Elrajtolt a pollenszezon: most érdemes felkészülniük az allergiásoknak Gyógyhír Magazin

Húsvéti allergének: mire figyeljenek az allergiások az ünnepen? Gyógyhír Magazin

Tavaszi fáradtság vagy nem megfelelően kezelt allergia? Gyógyhír Magazin

Napok óta szemviszketéssel kínlódik? Szénanátha is okozhatja Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája