• 2024. december 14., szombat

Viszlát, visszér!


2018.07.31

A visszér nem csak az idősebb generációt érinti, fiatal korban is kialakulhat, és főként a nőket veszélyezteti. Örökletes betegség, de a túlsúly, a dohányzás, a túl sok állás vagy ülés, a mozgásszegény életmód mind növelik kialakulásának esélyét.



A dagadt, fáradt vagy elnehezült láb az első jele annak, hogy a vénás rendszer nem működik megfelelően. Ha már kialakult a visszértágulat, a panaszok a meleg évszakban tovább erősödhetnek. 
A visszér kialakulásának oka, hogy a vénák falai elgyengülnek, rugalmatlanná válnak, ennek következtében hosszában és széltében is megnyúlnak, a záró billentyűk pedig eltávolodnak egymástól. Megnő a vénában a nyomás, és hogy elférjenek, kidudorodnak, kacskaringóssá válnak. Mindez nem csupán esztétikai problémát és fájdalmat jelent, komoly szövődményekkel is járhat – magyarázta lapunknak a Scolinea Gyógytorna rendelő vezető gyógytornásza, Horvát Krisztina. A visszértágulatok sok problémát okozhatnak, hiszen gyakran járnak együtt lábfeszüléssel, ödémával és fájdalmas lábgörccsel. A panaszok nyáron erősödhetnek, így érdemes jobban odafigyelni életmódunkra, ha el akarjuk kerülni a kellemetlen tüneteket.

Mit tehetünk? 
A nyári kánikulában kitágulnak az erek a lábakon, ugyanis miközben hőt adunk le, fokozódik a vérkeringés. A szervezet a melegben így próbálja szabályozni a hőháztartását. Legalább 3 liter vizet kellene naponta meginni, mert ha keveset iszunk, a vér sűrűbbé válik, ami növeli a trombózis kialakulásának a veszélyét. A szakemberek azt tanácsolják, hogy kerüljük a túlzott napozást és a meleget. Tavasszal, és főképpen nyáron érdemes minél több időt a vízben tölteni, és úszni. Ez nagyon jó hatással van a vénás keringésre, és jólesik a hűsítő víz is. Azonban a szaunát és a hosszú, forró fürdőzést nyáron is jobb mellőzni, mert kitágítja a vénákat. Kifejezetten ajánlott a hideg-meleg váltófürdő, ami regenerálja az érrendszert, és felfrissít. A váltakozó hőmérséklet hatására ugyanis kitágulnak az erek, majd összehúzódnak, ami kiváló értorna és a vér keringését is serkenti egyben. A napi 8-10 óra állás nagyon megterhelő. Ha hosszú útra, nyaralásra készülünk, figyeljünk rá, hogy időnként meg tudjuk mozgatni lábainkat. Kánikula idején ne viseljünk magas sarkú cipőt, mert a tűsarok nagyon megterheli a vázizomzatot és a lábakat. A kismamák legyenek óvatosak, hiszen a hőség, a magzat, és a vázizomzatra hirtelen nehezedő, növekvő súly elősegíti a visszér kialakulását. A baba éppen a végtagból visszafolyó medencei visszereket nyomhatja, ezáltal pangás alakulhat ki. A várandós anyukáknak ezért kifejezetten ajánlott rendszeresen felpolcolni a lábukat.

Tornára fel!
A visszeresek számára kifejlesztett, fekvő helyzetben végezendő speciális értornát lehetőleg minden nap gyakorolni kell. Vannak olyan gyógynövények, melyek regeneráló hatóanyagainak köszönhetően segítenek a helyi bőrgyulladások kezelésében. A fekete nadálytő például gyorsítja a sebek, zúzódások gyógyulását, visszérgyulladás esetén a gyulladásos folyamat csökkentésével mérsékli a fájdalmat. 
Dózsa-Kádár Dóra 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Vissza a mindennapokhoz trombózis után Gyógyhír Magazin

Súlyosbodó visszérhelyzet Gyógyhír Magazin

Így előzhetjük meg, hogy súlyosbodjon a visszérhelyzet nyáron Gyógyhír Magazin

Heparin tartalmú krémek- mikre jók, mikre nem? Gyógyhír Magazin

Ne hagyja, hogy a meleg levegye a lábáról! Gyógyhír Magazin

A visszerek ellen Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
decemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája