

Egy felnőtt férfi szervezete mintegy 3, a nőké kb. 2,3 gramm vasat tartalmaz — ugyanakkor a testtömeghez viszonyítva elenyésző mennyisége ellenére a vas szó szerint létfontosságú az embernek.
Ez az elemi állapotában szürkésfehér fém a hemoglobin összetevőjeként alapvető szerepet játszik abban, hogy az oxigén a tüdőktől a test többi részébe kerüljön. A vashiány jellegzetes tünetekkel jár. Hogyan ismerhetjük fel, és mit tehetünk megjelenésük ellen?
Ha szervezetünk nem jut a táplálékkal elegendő vashoz, akkor vashiány is kialakulhat, mivel szervezetünk a vasat előállítani nem képes. Ez az állapot azzal jár együtt, hogy alacsonyabb lesz a vörösvértestek száma, mégpedig azért, mert – ahogy már szó volt róla – vas szükséges a vörösvérsejtekben lévő, a szervezetünkben az oxigént szállító
hemoglobin nevű fehérje képződéséhez. Elegendő hemoglobin híján a szövetek, az izmok nem jutnak kellő mennyiségű oxigénhez, így képtelenek feladatukat hatékonyan ellátni. Így alakul ki a szakszóval anémiának nevezett állapot. Csak a pontosság kedvéért: az anémiának más típusai is léteznek, ám szerte a világon a vashiányos vérszegénység a leggyakoribb.
A vashiány jelei
Folytonos kimerültség, fáradtság, gyakori fejfájás, sápadtság, heves szívdobogás – ezek mind utalhatnak arra, hogy kevés jut szervezetünkbe ebből a fémből. Ugyancsak figyelmeztető jel lehet a hajhullás, a koncentrálóképesség gyengülése, a nyelési zavarok, a légszomj, a végtagok hidegsége, az ingerlékenység. De hogy jó híreket is mondjunk: a vashiányra egy közönséges vérvizsgálat is fényt deríthet, vagyis ha észleljük a fenti tünetek akármelyikét, akkor a laborban gyorsan beigazolódhat a gyanú.
Másrészt a szimptómák viszonylag rövid idő alatt megszűnnek, amint ismét kellő mennyiségű vasat fogyasztunk. Ehhez sokszor elég az étrendünkön változtatni, hiszen a növényi és állati alapanyagok közül is számos remek vasforrás áll a rendelkezésünkre. Ilyenek például a máj, a tojássárgája; a vegánok és vegetáriánusok által is fogyasztható alapanyagok közül a lencse, bab, borsó, tökmag és a spenót. És azt se feledjük: a táplálékkiegészítők előállítására szakosodott gyártók is sok olyan terméket kínálnak, amelyek fogyasztása bizonyítottan segít megszüntetni a vashiányos állapotot.