• 2024. november 11., hétfő

Jaj, de fáj!


2019.03.04

Az ízületi fájdalom szinte egy életen át elkíséri a modern kori embert. Amikor „még” csak a sportolás következtében tapasztalunk ízületi fájdalmat, az általában könnyen kezelhető, ám felhívja a figyelmet a megelőzés fontosságára. Ha pedig már egyre gyakrabban és több ízületünket is érinti a fájdalom, fájdalomcsillapítást és regeneráló terápiákat is igénybe kell vennünk. Az ízületi fájdalom nem válogat, és azonnali kezelést kíván!



Az ízületi fájdalmaknak jellemzően két csoportja van: gyulladásból eredő vagy kopás okán kialakuló. Az előbbi bármely életszakaszban, hosszabb-rövidebb ideig okozhat kellemetlenségeket. Az utóbbi főként az elhasználódás következtében jelentkezik, így a kor előrehaladtának hozadéka is lehet. 
Ízületi panasz bármelyik testrészünk ízületét érintheti. Leggyakrabban a váll, a térd, a kéz, vagy a csípő ízületeiben alakul ki heves fájdalom. Ha belegondolunk, nem véletlenül ezek az ízületek a legsérülékenyebbek: modern életformánkkal általában túlterheljük ezeket. 
 
Sportos túlterhelés vagy egyetlen rossz mozdulat 
Fiatalabb korunkban a mozdulatainkat kevésbé gondoljuk meg, ahogy a mozgás okozta terhelésen sem gondolkozunk el. Így a „ballépések” okozta rándulások, húzódások, ficamok válthatnak ki fájdalmat az ízületeinkben. Leginkább a boka, a térd és a könyök ízületeit érintik ezek a balesetek.
 
Kopások 
Idővel csökken az ízületi porc rugalmassága, amit ha túlterheléssel tetézünk, komoly fájdalmat érezhetünk mozgás közben. 
• Lépcsőn felfelé fáj a térde? 
• Séta közben sajog a csípője? 
Ez már a porcok kopását jelezheti. És bár ez természetes folyamat, a mozgásszegény életmód és a túlsúly siettethetik a folyamatot, és sokszor a kellemetlennél is nagyobb fájdalommal járnak. 
Nem elhanyagolható a sok cipekedés okozta vállízületi kopás sem, ami sokszor érinti a bevásárlószatyrokat vonszoló nőket. Idővel a kopások is gyulladáshoz vezethetnek az ízületekben. 
 
Ha begyulladnak az ízületeink
Az egyenetlen ízületi túlterhelés, porckopás, (baktérium vagy gomba okozta) fertőzések, autoimmun betegség (pl. sokízületi gyulladás esetén), és anyagcserezavar (a nagylábujjon kialakuló köszvény esetében) is okozhat gyulladást az ízületekben, s kapcsolódhat bizonyos betegségekhez is, például a pikkelysömörhöz. 
 
Az irodai munka következménye: ínhüvelygyulladás és a vállízület gyulladása
A karunk tetejét és alját érintő ízületi gyulladás az irodai munkát végzők körében ismerős mozgásszervi megbetegedés, hiszen leginkább a modern életmód kedvez a kialakulásának. Az apró mozgások ugyan nem megerőltetőek, de órákig tartanak, ráadásul nap mint nap, éveken át túlterhelést jelentenek az ínhüvely számára – ilyen például a gépelés, vagy a pénztárgép kezelése. Az ínhüvely gyulladásba jön, ami kellemetlen fájdalommal jár. 
Az ülőmunka gyakran féloldali terhelést jelent vállaink és karunk számára. Mindig ugyanazokat az izmokat feszítjük, nem hagyva számukra ellazulást, pihenés. Ez kezdetben úgynevezett jelző fájdalommal, majd egyre erősödő kínokkal járhat, míg bizonyos típusú mozgásokat – a kar felemelését – kifejezetten lehetetlenné is tesz. 
 
Vegyük elejét a bajnak
Legjobb kezelés itt is a megelőzés. Bár az ízületeink elhasználódása természetes élettani folyamat, ez nem jelenti feltétlenül az ízületi fájdalmak megjelenését is. Életmódunkkal sokat tehetünk ízületeink egészségéért, például:
• ne legyünk sokat hidegben: sem a szabadban, sem a klímaberendezés előtt,
• védjük ízületeinket a hideg időben, hordjunk harisnyát, kesztyűt, sálat, 
• mozogjunk rendszeresen, ízületkímélő módon (ússzunk, biciklizzünk), 
• szabaduljunk meg túlsúlyunktól,
• ne dohányozzunk, és ne fogyasszunk sok alkoholt (csontjaink mésztartalmát csökkenti a nikotin, az alkohol pedig segíti a köszvény kialakulását),
• a házimunkát is igyekezzünk több lépcsőben, ízületkímélő módon elvégezni.
 
Hogyan kezelhető az ízületi betegség? 
Mivel sokféle ízületi betegség okozhat számunkra kellemetlenséget, így az okok feltárása elengedhetetlen. Minél hamarabb fordulunk szakorvoshoz, annál kisebb a veszélye, hogy szövődmény vagy deformitás alakul ki az ízületi problémáink következtében. Az ízületek betegsége bizony nem elhanyagolható fájdalomérzettel is társul, amely azonnali kezelést kíván. Az ízületek gyulladását gyulladáscsökkentő (nem szteroid tartalmú) és fájdalomcsillapításra alkalmas készítményekkel ajánlott csillapítani, miközben a pihentetést is komolyan kell vennünk. Mindezek után jöhetnek a gyógytornás terápiák, melyek során a térd- és/vagy csuklóvédők használata szinte elengedhetetlen. 
Bitter Noémi

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Tíz dolog, ami károsíthatja az ízületeket Gyógyhír Magazin

Az úszás oldja a feszültséget és jót tesz a mentális egészségnek Gyógyhír Magazin

Mi áll az izomgyengeség mögött? Gyógyhír Magazin

Milyen módszerek segíthetnek a gerincműtéten kívül? Gyógyhír Magazin

6 módszer a krónikus hátfájdalom ellen - műtét nélkül Gyógyhír Magazin

Mozgás után fáj? Lehet, hogy ugrótérddel küzdesz Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája