

Ha van küzdelmes és példaértékű életpálya Magyarországon, Béres Józsefét az elsők között említhetjük.
A nagycsaládba született szorgalmas és jóeszű Béres Józsefnek mindig küzdenie kellett. Eleinte azért, hogy tanulhasson, a háború után azért, hogy sebesülésével is munkába állhasson, a kommunista diktatúra idején a rosszakarókkal, a szocializmus éveiben az elhallgatás ellen, majd azért, hogy elismerjék a találmányát. Elszánt kitartása azonban végül eredményre vezetett.
A munkás gyerekkor és a háború miatt csak 28 évesen tudott leérettségizni, és 40 évesen lediplomázni, de agrárdiplomáját hamar doktori fokozattal egészítette ki, és különleges képességei, valamint szakmai kíváncsisága és kutató hajlama révén jutott el a gyógyító cseppek megalkotásához. Előbb szöget ütött a fejébe, hogy miért nőnek az egyik krumpliföldön nagyobbra a burgonyák, mint a másikon, de később szökevény, zöldebb legelőn csipegető tyúkok is segítették annak felismerésében, hogy milyen fontosak a nyomelemek az élő szervezetek egészséges fejlődéséhez.
Készítményét legelőször az 1970-es évek elején használta rákbeteg húga kezelésére – sikerrel. Ennek híre gyorsan terjedt, sokan keresték fel otthonában, és mindenkinek önzetlenül segített, aki hozzá fordult. Csakhogy szemet szúrt a diktatúrának is: rendőrségi megfigyelés alá vonták, és kuruzslás miatt eljárás indult ellene.
Tisztázódott, de hiába kerülhetett forgalomba, a Béres Cseppet sokáig nem ismerték el gyógyszernek, és hivatalosan elhallgatták, a vele készült dokumentumfilmet betiltották. Az orvosok többsége is gyanakodva tekintett rá – közben voltak olyanok, akik hozzá küldték a betegeiket.
Az áttörés a rendszerváltás idején jött el: a dokumentumfilmet bemutatták, és hatalmas lett az érdeklődés. De még hátra volt utolsó nagy küzdelme: saját kézbe venni és Magyarországon tartani a cseppek gyártását, és elismertetni őket gyógyszerként. Előbbi több kemény csata után sikerült, utóbbira 2000-ben került sor. Béres Józsefet számos más elismerés mellett 2002-ben Széchenyi-díjjal jutalmazták, a Béres Csepp pedig azóta hungarikum is lett.
Az idén februárban 99 éve született tudós szelleme a családi cégben él tovább: folyamatos fejlesztésekkel, a róla elnevezett alapítvány pedig jótékonykodással viszi tovább a legendás feltaláló örökségét.
Ballai Vince