• 2025. május 07., szerda

Elég! Számoljuk fel az allergiát!


2019.05.02

Önnek is elege van már abból, hogy az allergia okozta náthás tünetek, a kiütések és a fejfájás megkeserítik éjjelét-nappalát? 

Vessünk véget a kínzó kellemetlenségeknek!



Az allergiás nátha tüneteit jól ismerjük: tüsszögés, orrfolyás, szemviszketés, torokkaparás, fülviszketés, bőrkiütés, fejfájás, fáradékonyság. Ha ön is próbálkozott már a kezelésükkel, de érdemben nem javult a helyzet, akkor itt az idő: vegyük számba, amit a szénanátháról tudni kell!

Ezért van szénanáthánk
A szénanátha vagy allergiás nátha szorosan csak a pollenekre adott túlzott immunválaszt jelenti, de ide értjük a más légúti allergének okozta tüneteket is: például az állati szőrök, a gombaspóra és a házi poratka kiváltotta túlzott immunreakciót is. Ezeket az egyébként ártalmatlan anyagokat a szervezetünk allergénként azonosítja, és nekilát az ellenanyag termelésének.

Akikre veszélyes a május
Az allergiás náthától szenvedők tél végétől késő őszig a pollenektől, a fennmaradó időben pedig a különböző állati 
szőröktől szenvednek. Belegondolni is rossz, hogy itthon körülbelül 250 virágzó növényfaj virágpora viselkedik allergénként. Ha megvizsgáljuk a pollentérképet, látható, hogy a május kifejezetten nehéz időszakot jelent az allergiások számára, hiszen a pázsitfűfélék, a gyermekláncfű, a nyárfa, a hársfa, a bükk, a platán és a hárs virágzása is megindul ilyenkor. 

Döntsön: szenved vagy változtat?
Az allergiás nátha kezelése a legtöbbször antihisztamin-tartalmú szerekkel történik. Az egyes tünetek külön-külön való kezelése helyett sokan választják pl. a kényelmesebb, napi egyszer adagolt, tablettás kúrát. Ezek az antihisztamin-tartalmú készítmények hatékonysága hatóanyagtartalmuktól és generációs besorolásuktól függ. Az ún. első generációs hisztaminok hatóanyagai (pl. dimetinden) befolyásolhatják a központi idegrendszer működését, így esetükben kell a leginkább számolni az álmosító, fejfájást fokozó mellékhatásokkal. A második generációs antihisztaminok (pl. cetirizin) már sokkal kevésbé szedatív hatásúak, míg a harmadik generációsak (pl. levocetirizin) már alig-alig rendelkeznek álmosító hatással.  Az allergia megállapítása és a kezelés meghatározása mindenképpen orvosi feladat! 

Bitter Noémi


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Parlagfű, fekete üröm allergia? Ha most lép, könnyebb lehet a szezon Gyógyhír Magazin

Mi okozhatja a húsvét utáni rosszullétet? Gyógyhír Magazin

Elrajtolt a pollenszezon: most érdemes felkészülniük az allergiásoknak Gyógyhír Magazin

Húsvéti allergének: mire figyeljenek az allergiások az ünnepen? Gyógyhír Magazin

Tavaszi fáradtság vagy nem megfelelően kezelt allergia? Gyógyhír Magazin

Napok óta szemviszketéssel kínlódik? Szénanátha is okozhatja Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája