• 2025. május 07., szerda

Leggyakoribb rögeszméink


2019.06.07

Nem könnyű beismerni, de sokszor az elénk gördített akadályokat mi magunk képezzük. Kinek ne lennének rosszabb napjai, 

amikor borúsabban látja a dolgokat, mint amilyenek azok valójában? Nagyon fontos, hogy felismerjük, mikor reálisak a félelmeink, és mikor kerültünk az elménk csapdájába.



Atudatos jelenlét és gondolkodás nagyon jól hangzik, de mégis hogyan érhetjük el ezt? Első lépésként nagyon fontos, hogy felismerjük, amikor korlátokat szabunk saját magunknak. Ahogyan Caroline Foran „Own it” című könyvében is kifejtette, ha megtanuljuk uralni a gondolatainkat, nagyban csökkenthetjük mindennapi szorongásunkat.
 
Íme, a leggyakoribb kognitív torzítások, amik megkeserítik napjainkat:
  • Egyből a legrosszabb kimenetelét látjuk a dolgoknak. Bármibe is kezdünk, katasztrófát várunk végeredményként. Sokkal rosszabbnak látjuk az aktuális szituációt, mint amilyen az valójában.
  • A dolgokat csak feketén vagy fehéren tudjuk elképzelni. Csak jó vagy rossz kimenetele lehet egy szituációnak, köztes út nem létezik.
  • Kiragadunk egy negatív részletet és azt addig nagyítjuk, amíg minden pozitív vonatkozást kiszűrünk az adott helyzetből.
  • Magunkat hibáztatjuk mások viselkedéséért és rajtunk kívülálló körülményekért. Folyamatosan másokhoz hasonlítjuk saját magunkat, akár külső, akár belső tulajdonságokról van szó.
  • Egyetlen megtörtént esemény alapján általánosítunk. Ha egy rossz dolog történt velünk, azt várjuk, hogy újra és újra megtörténjen, és soha véget nem érő sablonként lebeg a szemünk előtt.
Ismerjük fel a rögzült kognitív torzításokat, és lépjünk ki elménk csapdájából! Változtassuk meg a gondolatainkat! Csak azért mert valamit hiszünk, még nem biztos, hogy igaz.Tegyük fel magunknak az alábbi kérdéseket: Hasznos ez a gondolkodásmód? Reálisan látom a dolgokat? Mások hogy reagálnának az adott szituációban? Lehetne más nézőpont felől is megközelíteni? Valójában olyan komplikált, ahogyan én látom? Mi a legrosszabb, ami történhet? Ha meg is történik, tényleg akkora tragédia? Mi lenne hasznosabb hozzáállás? Hogyan hozzam ki a legtöbbet a szituációból?
Keressünk bizonyítékot, alternatív magyarázatot, majd mérlegeljük a jövőbeli kilátásokat, és találjunk egy hasznosabb gondolkodásmódot.
 
Dr. Zahorán Éva
szakgyógyszerész

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért jó tudni, hogy miben halt meg a nagymamánk? Gyógyhír Magazin

Nemzeti Rákellenes Nap: fiatalon is figyeljünk! Gyógyhír Magazin

Segítség, csomót tapintok ki a bőröm alatt! Gyógyhír Magazin

Új vodcast cáfolja a tévhiteket a daganatokról Gyógyhír Magazin

Testünk tünetek formájában küld értesítéseket Gyógyhír Magazin

Tudatosság a rákbetegségek megelőzésében Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája