Véraláfutásról akkor beszélünk, amikor vér lép ki a zárt érpályából a szövetek közé. Ez általában duzzanattal, fájdalommal és a bőr
elszíneződésével jár. Kialakulhat a bőr- vagy az izomszövetben, de mélyebben, akár a csonthártya alatt is. Színe a piros-vörösből
liláskékbe, majd zöldbe, végül sárgába megy át, és fokozatosan eltűnik. A színváltozás a vörösvértestek által szállított hemoglobinból és
fokozatos lebomlásából ered.
1. Fizikai sérülés
Teljesen normális, amikor fizikai behatás (esés, ütés, vágás) következtében alakul ki véraláfutás. Sokszor a sérülést nem is vesszük észre, csak később a lilás foltot, és ezek általában pár nap alatt el is múlnak. Azonban kialakulhatnak az emberi szem által láthatatlan, mélyebben fekvő vérömlenyek, úgynevezett haematomák is. Ezért ha komoly balesetet vagy bármilyen fejsérülést szenved, forduljon mihamarabb orvoshoz!
2. 50 feletti életkor
A kor előre haladtával csökken a zsírszövet vastagsága, a bőr elvékonyodik, csökken az elasztin-, a kollagén-, valamint az ösztrogénszint, és a véredények törékenyebbé válnak. Ezért nő az apró mechanikai sérülések nyomán kialakuló bevérzések esélye.
3. Véralvadásgátló gyógyszerek
Az életveszélyes vérrögök kialakulásának megelőzésére sokan részesülnek véralvadásgátló terápiában. Ezekből már nagyon sok hatóanyag és gyógyszerforma van forgalomban, és bár életmentő szerek, nagyon fontos a megfelelő használatuk. Oda kell figyelni az esetleges kölcsönhatásokra, az étkezésre és a táplálékkiegészítőkre is! Minden esetben tájékoztassa az orvosát, illetve gyógyszerészét mielőtt újabb gyógyszert vagy érend-kiegészítőt kezd el használni, illetve bármilyen műtéti, akár szájsebészeti, beavatkozás előtt áll!
4. Nem szteroid gyulladáscsökkentők
Közismertebb néven a fájdalom-, láz- és gyulladáscsökkentők számos tagja, mint például az acetilszalicilsav vagy az ibuprofén, gátolják a vérlemezkék összekapcsolódását, így pedig a véralvadás normál folyamatát.
5. Szteroidok
Legyen szó akár belsőleges inhalációs gyógyszerről, tablettáról, injekcióról, akár külsőleges krémről, a szteroid tartalmú gyógyszerek növelik a véraláfutások kockázatát és vékonyítják a bőrt.
6. Májbetegség
A véralvadási folyamatban részt vevő számos faktor a májban termelődik. Ezért a májsejtek csökkent működésével, pusztulásával párhuzamosan ezek szintje is csökken a vérben. Bármilyen májat érintő betegség vagy túlzott alkoholfogyasztás szintén gátolja a véralvadási rendszer normál működését.
7. Napkárosodás
A túlzott napsugárzás vékonyítja és károsítja az érfalakat, valamint hozzájárul az időskori lilás foltok kialakulásához a kézfejen illetve az alkaron. Ezek látszólag külső behatás nélkül jelennek meg, de felszívódni már nem fognak.
8. Vitaminhiány
A C-vitamin hiánya az érfalakat különösen törékennyé teszi, de emellett a K- és a D-vitamin is nagyon fontos szerepet játszik a véralvadási folyamatban.
9. Véralvadási zavar
Véralvadási zavar megnyilvánulhat a véralvadási faktorok hiányában, a vérlemezkéket érintő defektusok, illetve fokozott antikoaguláns faktorok képződése esetén.
dr. Zahorán Éva
szakgyógyszerész
Gyógyhír Magazin