• 2025. május 09., péntek

Strandolás, sportolás fülbajok nélkül


2024.07.25

Kevés elkeserítőbb dolog van, mint a bedugult fül vagy a sajgó fülfájás a várva várt nyaralás alatt vagy után. Olajozással megelőzhetjük a kellemetlenségeket!



Ha a víz bent ragad
Pancsolás, úszás vagy egy vidám baráti labdázás közben a víz könnyen bekerül a fülünkbe, s az is gyakran előfordul, hogy bent is ragad. Ilyenkor aztán egyik-másik fülünkre nem hallunk, és ez a fülben rekedt víz, fellazítva a hallójárat bőrfelületét, szövődmények kialakulását is elősegítheti. 
 
Ha a fülzsír ragad bent
A nyári meleg napok a fülünkben lévő verejték- és faggyúmirigyeket is intenzívebb munkára késztetik, amely következtében több fülzsír termelődik a fülünkben. Ha aztán ez nem tud kiürülni, fülzsírdugót képez és kész a halláscsökkenés, de a fülfájás és fülzúgás sem ritka következmény. A nyáron megnövekedett mennyiségű fülzsír nem gyakran okoz gondot, de ürítése intenzívebbé válik, s egy fürdős, úszós nap után könnyen eredményezhet fülfájós éjszakát. Ilyenkor ugyanis a fülzsír a víz hatására úgy megduzzadhat, hogy megtölti a hallójáratot, ahonnan aztán nem tud kijutni.
 
Ha gyulladás is kialakul
A hallójárat gyakori vizes környezete – a rendszeres úszók és a vízparti nyaralók esetében – vezethet az úgynevezett úszófül kialakulásához. Ilyenkor a fülben, a felázott bőrön átjutó kórokozók, hallójárat-gyulladást okoznak, erős fájdalommal, fülfolyással, halláscsökkenéssel és lázzal kísérve. 
 
Hogyan szüntethetjük meg a bajt?
• Ha a fülzsírdugó, vagy fülben ragadt víz fájdalmat nem, „csak” halláscsökkenést okoz, megkísérelhetjük az otthoni kezelést: előbb töröljük szárazra a fület, majd oldalra hajtva próbáljuk kicsorgatni belőle a vizet, vagy a tenyerünk fülre nyomásával és gyors elengedésével kicsúsztatni a fülzsírdugót.
• Ha fülfájásunk is lesz, használjunk fájdalomcsillapítót, és mindenképpen keressük fel az orvost. A nem szűnő halláscsökkenés esetében is szakember segítségét kell kérni.
• A fülzsírdugót vagy a fülben rekedt vizet az orvos könnyen eltávolítja.
• A hallójárat-gyulladást gyógyszeres gézcsíkkal, cseppekkel kezelik.
 
Hogyan ússzuk meg a strandot fülproblémák nélkül?
Vannak bizonyos hajlamosító tényezők, amelyek érzékenyebbé tesznek a nyári fülproblémákra. Ilyen például, ha túl sok vagy túl kevés zsír termelődik a fülünkben. A szűk, vagy kacskaringós hallójárat is okozhat bajt. 
 
Az intenzív fülzsírtermelődés zsírdugó kialakulását indukálhatja, a nem megfelelő mennyiségű fülzsír pedig nem képes megakadályozni a kórokozók szervezetbe jutását, míg a szűk, kanyargós hallójáratból nehezen ürül a zsír. 
 
Akiknél bármelyik előfordul, azoknak érdemes strandolás, úszás előtt fülvédő praktikákat alkalmazni, gyerekek esetében pedig különösen ajánlatos az odafigyelés. A hallójárat-gyulladásra fogékonyak csináltassanak füldugót. 
 
A legfontosabb azonban a rendszeres olajozás, amely hatására a fülzsír folyósabbá válik, és nem alakul ki a fülzsírdugó. Ugyanez fülszárazság esetén is segít. Strandolás, úszás előtt érdemes az erre a célra, kényelmes spray formájú (olíva)olajat használni, hiszen a hallójárat bőrét bevonó olaj gátolja a vízzel való közvetlen érintkezést, s így csökkenti a gyulladás kialakulásának esélyét.
 
A fotó illusztráció: pixbay.com

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A hallójárat gyulladás komoly fájdalom a gyereknek, de van segítség Gyógyhír Magazin

Miért ne végezzük otthon a fültisztítást? Gyógyhír Magazin

Már az idegeire megy a fülzúgás? Ne halogassa a megoldást! Gyógyhír Magazin

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszai Gyógyhír Magazin

Komoly betegségekre is figyelmeztethet a szaglás csökkenése Gyógyhír Magazin

A gyertya az ünnepi asztalra való, nem a fülbe Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája