• 2024. november 14., csütörtök

Ők aztán sosem csípik ki magukat


2019.09.03

Szúnyogok, darazsak, méhek, böglyök, pókok, kullancsok – csípésük hosszabb-rövidebb ideig maradandó emlékként kísérheti 

nyaralásunkat, hétvégi kirándulásainkat. Akkor sem ússzuk meg őket, ha távolabbi vidékre utazunk. Bár vannak köztük súlyos betegségeket terjesztők, itthon egyelőre még nyugodtak lehetünk. De kik, és hol csípnek minket a legtöbbször?



Darazsak, méhek , lódarazsak 
Szinte bárhol beléjük akadhatunk. Csípésük a fájdalmasabbak közé tartozik, bár valójában nem is csípnek, hanem szúrnak: fullánkjukat döfik belénk, gyakran egyúttal mérget is pumpálva bőrünk alá. Támadni csak szorongatott helyzetben szoktak, de akkor olyan feromonokat bocsátanak ki, ami társaikat is figyelmezteti, így további fullánkokra is számíthatunk, ha nem állunk gyorsan odébb. Szúrásuk helyén akár napokig megmaradhat a fájdalmas és viszkető duzzanat.

Szúnyog 
Csípése nélkül szinte nincs is nyári este, különösképp vízpartokon. Nyomában piros duzzanat marad, ami órákig, napokig is viszkethet. Magát a csípést gyakran 
észre sem vesszük, mert a szúnyogok közben fájdalomcsillapító anyagot fecskendeznek be a bőrünk alá.

Bögöly
Elsősorban az találkozik vele, aki kipróbálja a falusi turizmust, de szép számmal lesnek ránk a vízpartokon is. Csípése, pontosabban harapása rendkívül kellemetlen, és bár a viszketéssel párosuló fájdalom viszonylag hamar enyhül, jobb, ha odafigyelünk a sebre. A bögöly borotvaéles szájszervével ugyanis komolyan fel tudja sérteni bőrünket. Érdemes a sérülés környékét megtisztítani, és tisztán tartani, amíg be nem gyógyul.

Kullancs
Erdei kirándulások, mezei piknikek alkalmából szedhetjük össze őket. Csípésüket általában nem vesszük észre, hanem már csak magát az állatot, amint fejét bőrünk alá fúrva csimpaszkodik, jellemzően valamelyik puhább testfelületünkön. Ahogy észrevettük, azonnal távolítsuk el egy megfelelő kullancskiszedő eszközzel (kullancscsipesz, kullancskanál, de akár egy sima csipesz is megteszi). A kullancscsípés maga csak mérsékelten viszket, ám mivel a kullancsok alkalmanként súlyos betegség, pl. a Lyme-kór kórokozóját hordozhatják, jó, ha odafigyelünk. Ha a csípés helye körül körkörösen kipirosodik a bőr, menjünk orvoshoz minél hamarabb.

Pókok
A hazai pókok csípése nem veszélyes, de okozhat kellemetlen tüneteket, elsősorban piros, viszkető duzzanatokat a bőrön.

Mit tegyünk a csípésekkel?
Először is igyekezzünk megelőzni. Elkerülhetjük az olyan helyeket, ahol előfordulnak a rovarok, de persze nem maradhatunk egész nyáron és ősszel a szúnyoghálós ablakokkal bebiztosított házban. Viseljünk laza, hosszú ujjú ruhát, használjunk rovarriasztó szereket. Ha mégis megtörtént a csípés/harapás/szúrás, akkor mást nem tudunk tenni, mint hogy enyhítjük a tüneteket: hideg vizes, ecetes borogatással, vagy megfelelő kenőcsökkel csökkenthetjük a fájdalmat, a viszketést, a duzzanatot. Érzékenyebb bőrűeknél, gyerekeknél különösen fontos a viszketés csökkentése azért is, mert az elkapart apró sebek könnyen elfertőződhetnek.

Ballai Vince


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A pikkelysömörrel járó ízületi gyulladás pszichés gondokat is okozhat Gyógyhír Magazin

A CUBED alapján is ellenőrizze anyajegyeit, ha a lábáról van szó! Gyógyhír Magazin

Amikor a diagnózis: szkleroderma Gyógyhír Magazin

A kollagén szerepe a bőr- és hajvédelemben: Gyógyhír Magazin

Hidrogén-peroxid: univerzális szer a háztartásban Gyógyhír Magazin

A kozmetikus 6 legjobb nyári tippje Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája