Elég, ha elkapunk egy kisebb náthát, vagy a szokottnál több stressz ér minket, máris jelentkezhet a jellegzetes, égető és viszkető érzés a száj környékén. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának oka azonban még nem ismert, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.
Aszájüregi fertőzések az év minden szakaszában fájdalmat okozhatnak, de szerencsére hatékonyan kezelhetőek. Régóta tudjuk, hogy a stressz fizikai tüneteket is produkál, és különféle betegségeket, elváltozásokat okozhat. Ilyen például a szájban keletkező kellemetlen és fájdalmas afta is. Akinek gyakran van aftája, próbálja meg megfigyelni, mikor keletkezik, ugyanis összefüggést mutathat különböző ételekkel, immunrendszeri problémával, vagy vitaminhiánnyal.
Parázs a szájban
Sokan azt hiszik, hogy az afta vírus- vagy baktériumfertőzés miatt alakul ki, de ez nem így van: valójában a szervezet autoimmun reakciója váltja ki. Stresszes, vagy vitaminhiányos időszakban gyakrabban fordul elő. Gyakori, hogy megfázással, influenzás fertőzéssel egy időben bukkan fel.
A fogorvosok, szájsebészek szerint ez az apró gennyes seb, amely megjelenhet a nyelven, a szájpadláson vagy az ínyen, a legtöbb esetben házi szerek (kamilla-, zsályateás öblögetés) vagy vény nélkül kapható patikaszerek (fertőtlenítő gélek, szájöblítők, kenőcsök) használatával legfeljebb egy-két hét alatt magától is meggyógyul. Ám ha gyakran, akár havi rendszerességgel tér vissza, étkezéskor, savas folyadékok fogyasztásakor csípő fájdalomérzetet okoz, vagy akár már a beszédet is akadályozza, érdemes szakorvoshoz menni.
Kívül-belül
Az afta és a herpesz simplex vírus okozta elváltozás tünetei hasonlóak. Ha a herpesz vírusa bekerül a szervezetbe, örökre ott is marad az idegdúcokban. Akkor is fertőz, ha a seb már hegesedik, sőt, akkor is tovább lehet adni a betegséget, ha az éppen lappangó fázisban van, vagyis nincsenek látható jelei – magyarázta lapunknak korábban dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász, kozmetológus.
A herpesznek végleges ellenszere sajnos egyelőre nincs, a tünetek enyhítésére kenőcsöt, illetve tablettát rendelnek a bőrgyógyászok. Az ajakherpesz egyébként önmagától is elmúlik, de kezeléssel meggyorsíthatjuk a gyógyulást. Ha a herpesz égető jeleit érezzük magunkon, célszerű, ha rögtön speciális herpeszkrémet használunk. Az apró hólyagokat semmiképpen sem szabad kinyomni, kiszúrni, mert a fertőzés további területekre is kiterjedhet.
Általános szabály, hogy a kezelés akkor hatásos, ha minél hamarabb elkezdődik. Az immunrendszer erősítésére és a száj baktériumflórájának egyensúlyban tartására egyaránt alkalmas a cink rágótabletta, ajánlott a C- és a B-vitamin is. Visszatérő afta esetén érdemes allergiatesztet végeztetni, ami kiterjed a gluténérzékenység vizsgálatára is. Az ajkainkon található bőrréteg különleges felépítésű: testünk többi területével ellentétben itt nincsenek faggyú- és verejtékmirigyek, így gyorsabban kiszáradhat, a kórokozók is könnyebben megtámadhatják. Az erős UV-sugárzás (napfény, szolárium), ami a veszélyeztetett bőrterületet éri, kifejezetten erős provokáló tényező.
Dózsa-Kádár Dóra