• 2025. július 01., kedd

Jó sugár, rossz sugár – amit a szoláriumról tudni kell


2024.12.09

Lehet-e pótolni a napsütés jótékony hatásait mesterséges úton? Mire figyeljünk, ha szoláriumba megyünk, és mennyi időt tölthetünk ott? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a szakértővel.



A napsütés elengedhetetlen az élethez. Javítja kedélyállapotunkat, segíti napi ritmusunk kialakulását, lehetővé teszi bőrünkben a D-vitamin előállítását, ami fontos a kalcium beépüléséhez a csontokba. A napfény hiánya csontritkuláshoz és depressziós állapothoz vezethet D-vitamin-pótlás nélkül. 

Csak olyan üzletet válasszunk, ahol tisztaság van, és ahol a bejáratnál nem csak a „csőcsere” felirat látható, hanem annak időpontja is. Ha tehetjük, olyan szalont keressünk, ahol képzett személyzet segít. Ragaszkodjunk ahhoz, hogy használat előtt mindig mossák le a napágy alsó és felső plexilapját. A szakember kéthetente maximum 5-6 perces szoláriumozást javasol. Használjunk védőszemüveget, speciális kozmetikumokat, védjük az anyajegyeket, szemölcsöket! Ne viseljünk sminket, ékszereket! 

Fokozatosság és mértéktartás! 
Dr. Nagy Zsuzsa bőrgyógyász szakorvos szerint ez a két fogalom a kulcs, ha választ keresünk a kérdésre, lehet-e különbséget tenni aszerint, hogy a napozás vagy a szoláriumozás a károsabb? Szemkárosodás, korán öregedő, ráncos bőr – ezek a leggyakoribb vádak a szoláriumok ellen. A pártolók azonban a barna bőr mellett a jó közérzetre, az erős csontokra és az erősödő immunrendszerre hivatkozva javasolják a pár perces műnapozást.

„A szoláriumban tiszta UV-fény dolgozik, míg a természetes napfényben az UVA- és az UVB-sugár együtt van jelen” – magyarázza a szakember a mesterséges és természetes napfény közötti különbséget. Nagyon leegyszerűsítve azt szoktuk mondani: az UVB a „rossz sugár”, hiszen gyulladást okozhat a bőrön, és felelőssé tehető a vörös, leégett bőrért is, míg az UVA a „jó sugár”. De ez azért nem egészen így van. Az UVA-sugár – tehát az, ami a szoláriumban van – egyrészt szárítja a bőrt, és ezzel ráncosodást idézhet elő, másrészt mélyen behatol a bőr szöveteibe, tönkreteheti a bőr feszességéért felelős kollagénrostokat. A D-vitamin képzéséért elsősorban az UV-B sugárzás felelős, tehát a D-vitamin pótlásában nincs jelentős hatása a szoláriumnak.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Soha ne egyen lefekvés előtt görögdinnyét! Gyógyhír Magazin

6+1 szokás, hogy nyáron is megőrizhessük egészségünket Gyógyhír Magazin

Egészséges tavaszi zöldségek Gyógyhír Magazin

Ezért támadnak jó ötleteink sport közben Gyógyhír Magazin

Nem a lustaság a hibás: ezért nehéz egyedül formába lendülni otthon Gyógyhír Magazin

Így lendülj formába ülőmunka és stressz mellett! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája