

Egyre jelentősebb a nemzetközi érdeklődés a deutériummegvonás kutatása iránt
A deutériummegvonás kutatásának legújabb eredményeiről tanácskoztak a terület vezető szakemberei 2019. október 17-18-án a IV. Nemzetközi Deutériumdepléció Konferencián, Budapesten. A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. negyedik saját szervezésű tudományos fórumának résztvevői bíznak abban, hogy a fiziológiás deutériumcsökkentés a megelőzés és a daganatgyógyászat hatékony eszközévé válhat a közeljövőben, melynek alkalmazásával visszaszorítható a rákos megbetegedések előfordulása, javítható a betegek életkilátása és életminősége.
Somlyai Gábor biológus a világon elsőként kezdte vizsgálni a természetben megtalálható deutérium biológiai szerepét, élettani jelentőségét a sejtosztódás szabályozásában, a daganatos betegségek kialakulásában. Az Országos Onkológiai Intézet főmunkatársaként végzett kísérleteinek eredményeit 1993-ban publikálta a FEBS Letters című tudományos folyóiratban; ezek szerint a deutériummegvonás hatására a daganatos sejtek osztódása leállt, a csökkentett deutériumtartalmú vízzel itatott egerekben pedig a daganatok mérete csökkent, az állatok több esetben tumormentessé váltak. Somlyai dr. 30 éves múltra visszatekintő kutatásai azt igazolják, hogy a hidrogén-deutérium arány változtatása számos élettani folyamatot előnyösen befolyásol, segít az egészségmegőrzésben, és javítja a teljesítőképességet. Napjainkban már a világ számos kutatóintézetében és egyetemén kutatják a természetben megtalálható deutérium biokémiai-, genetikai- és élettani folyamatokban betöltött szerepét, és közel 40 független publikáció jelent meg a témában. A 2019. október 17-18-án megrendezett IV. Nemzetközi Deutériumdepléció Konferencia előadói olyan rangos intézményekből érkeztek, mint a svéd Karolinska Intézet, a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem, vagy a moszkvai Lomonoszov Egyetem. A tudósok megosztották a deutériumdepléció kutatása és klinikai alkalmazása során elért legújabb eredményeiket, kijelölve az eljárás helyét, szerepét a daganatgyógyászatban, a megelőzésben, valamint más betegségek, mint például a metabolikus betegségek kezelésében és az öregedéskutatásban. A kétnapos rendezvényen ismertetett tudományos eredmények megerősítik a hidrogén-deutérium izotóppár szabályozó szerepét az élettani, biokémiai és genetikai folyamatokban, fontos új adatokat szolgáltatnak a deutériummegvonás hatásmechanizmusára vonatkozóan.
A konferencián Boros G. László, a Kalifornia Egyetem professzora a sejtek mitokondriumaiban zajló hidrogéntranszportról, és az ott termelődő alacsony deutériumtartalmú anyagcserevízhez köthető mechanizmusokról tartott előadást, Roman Zubarev, a svéd Karolinska Intézet professzora a deutériummegvonás hatásmechanizmusára vonatkozóan mutatott be új eredményeket. Az eljárás daganatellenes hatékonyságát a svéd kutatók a deutériummegvonás által előidézett oxidatív stressz apoptózist (programozott sejthalált) indukáló hatására vezetik vissza. Roman Zubarev a közelmúltban a Molecular and Cellular Proteomics tudományos folyóiratban megjelent tanulmányában is publikálta eredményeit. Somlyai Gábor a konferencián két előadásban ismertette legújabb kutatási eredményeit a deutérium-hidrogén arány változásának szabályozó szerepéről; a statisztikai adatok szerint az eljárás kiegészítő alkalmazásával többszörözhető a daganatos betegek várható élettartama a csak konvencionális kezelésben részesülő betegekéhez képest.
A HYD Kft. bízik abban, hogy a tudományos közlemények egyre növekvő száma, és a nemzetközi konferencia is hozzájárul ahhoz, hogy a fiziológiás deutériumcsökkentés a megelőzés és a daganatgyógyászat hatékony eszközévé válhasson a közeljövőben, melynek alkalmazásával csökkenthető a rákos megbetegedések száma, javítható a betegek életkilátása és életminősége.