

A Szinapszis piackutató cég közzétette annak a felmérésnek az eredményét, melyet a lakosság gyógyszerhulladék-kezelési gyakorlatának megismerése céljából végzett. Alábbi összeállításunkban a kutatás legérdekesebb megállapításaiból közlünk részleteket.
A lakosság egészségügyi állapota
A felmérésben résztvevők egészségügyi állapota meglehetősen lehangoló, hiszen a válaszadók közel felének (45%) van krónikus betegsége. Természetesen itt is megerősítésre kerül az a tény, miszerint hazánkban a legtöbben magas vérnyomástól (50%), cukorbetegségtől (19%), valamint szív- és érrendszeri betegségektől (15%) szenvednek. Ezek mindegyike rendszeres gyógyszerfogyasztást indokol.
Mennyi gyógyszert tartunk otthon?
Bár krónikus betegségben csak a válaszadók kevesebb, mint fele szenved, lényegében mindenki (96%) tart otthon gyógyszert. A felmérés készítői egy hétköznapi „mértékegységet” – cipős doboz – választottak annak meghatározásához, hogy mennyi is lehet a háztartásokban tartott gyógyszerek mennyisége. Mint kiderült, 2/3-unk esetében ez nagyjából 1 cipősdoboznyi, ám a háztartások 3%-ában 3 cipősdobozba sem férne bele…
Milyen gyakran selejtezzük az otthon tárolt gyógyszereket?
Az otthon tárolt gyógyszereit a megkérdezettek 39%-a évente legalább egyszer leselejtezi, 15%-uk 1 évnél ritkábban, 6%-uk pedig azt a választ adta, hogy „Soha”. Feltehetőleg ők azok, akiknek az otthon tárolt gyógyszerei három cipősdobozba sem férnek bele…
Mit teszünk a lejárt gyógyszerekkel?
A jó hír az, hogy a felmérésben résztvevők 67%-a saját állítása szerint visszaviszi a gyógyszertárba a lejárt szavatosságú gyógyszereket. A rossz, hogy a maradék egyharmaduk a lehető legváltozatosabb – s gyakran a leginkább környezetszennyező – módon „szabadul meg” a felhalmozódott orvosságoktól. Nem, ne húzzuk le ezeket a WC-n, ne dobjuk ki a kukába – még a szelektívekbe se – és el se tüzeljük! A lakossági gyógyszerhulladék elhelyezésének egyetlen helyes módja az, hogy visszavisszük a patikákba, illetve egyéb, gyógyszert is árusító üzletekbe, ahol vagy mi, vagy az ottani szakemberek elhelyezik azokat az e célra rendszeresített gyűjtődobozokba.
Hová is lehet visszavinni a lakossági gyógyszerhulladékot?
A felmérés válaszaiból kiderül, hogy van némi bizonytalanság és információhiány azzal kapcsolatban, hogy hová is lehet visszavinni a hulladék gyógyszereket. Bár 69% – helyesen – azt válaszolta, hogy ezek minden patikába visszavihetők, sokak szerint (29%) nem mindenhová, csupán „bizonyos patikákba” veszik át az ilyen gyógyszereket. Érdemes tehát tisztázni, hogy egyrészt valamennyi gyógyszertár köteles visszavenni a lakossági gyógyszerhulladékot, másrészt ezen túlmenően – a vonatkozó jogszabály szerint nem vényköteles gyógyszereket árusító – egyéb üzletekbe is. Jelenleg ez alapján közel 4000 visszavételi pont található az ország egész területén.
Mi vihető vissza, és mi nem?
Egy újabb kérdés, ahol nem egyértelmű a válaszadók tájékozottsága. 72%-uk válaszolta azt ugyanis, hogy a patikákba „Minden gyógyszertárban forgalmazott terméket visszavesznek”. S ez valóban így is van, egyetlen kivétellel: használt injekciós tűkre nem vonatkozik a visszavételi kötelezettség.
Hollauer Tibor