• 2024. november 14., csütörtök

Ajakherpesz – csúnya és fáj…


2020.01.09

Az egyik legelterjedtebb fertőző betegség az ajakherpesz. A szájon jelentkező fájdalmas, viszkető hólyagocskák és a később megjelenő var sokaknak okozott már kellemetlenséget, az emberek harmadánál pedig időről-időre kiújul.



Tízből nyolc ember már biztosan tapasztalta a herpesz tüneteit, a fájdalmas hólyagokat, a sebeket. Elég, ha elkapunk egy kisebb náthát, vagy a szokottnál több stressz ér minket, máris jelentkezhet a jellegzetes égető és viszkető érzés a száj környékén. A herpesz sokakat gyötrő betegség, ennek ellenére kevesen tudják, hogy mi is okozza valójában, hogyan kezelhető hatásosan, miként előzhető meg. Látszólag egy bőrbetegség, de valójában mi is az ajakherpesz? – erre kerestük a választ. 

Nem szimpla ügy – Herpes simplex 
A herpesz vírusok családjába számos kórokozó tartozik. Többi között az ajak és a nemi szervek egyes betegségeit okozó herpes simplex vírus, a bárányhimlőért és az övsömörért felelős varicella- zooster vírus, vagy a mirigylázat okozó Ebstein-Barr- vírus – magyarázta dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász, kozmetológus. Terhes nők esetében különösen veszélyes lehet, ha a nemi szerveken a szülés körüli időszakban jelentkezik a betegség. 

Mikor jelentkezik az ajakherpesz? 
Szájüregünket különösen veszélyeztetik a mikroorganizmusok , hiszen rengeteg kórokozó jut a szervezetünkbe nap, mint nap. Az egészséges immunrendszer gond nélkül felveszi a harcot velük, azonban egy betegség, fertőzés, vagy akár csak egy évszakváltás következtében szervezetünk legyengülhet. Gyakori, hogy a vírus évekig bujkál, majd amikor felbukkan, a beteg először feszülő, kellemetlen érzést tapasztal, általában visszatérően, mindig ugyanazon a ponton. Később apró, fehéres-sárgás tetejű hólyagocskák jelentkeznek. 

A vírus akkor is fertőz, ha a seb már hegesedik – mondja a szakorvos –, sőt még akkor is tovább lehet adni a betegséget, ha az éppen lappangó fázisban van, vagyis nincsenek látható jelei. Nyári táborok alkalmával a gyerekek gyakran fertőződnek a közös evőeszköztől vagy poharaktól. 
A szerelmi kalandok idején sem vagyunk védettek: egy könnyű flörtből örök „emléket” szerezhetünk. A betegségnek ellenszere sajnos egyelőre nincs, a tünetek enyhítésére kenőcsöt, növényi eredetű vírusellenes hatású színtelen gélt, mely a nyálkahártya regenerációval gyógyulást gyorsít, illetve tablettát rendelnek a bőrgyógyászok.

Jó tudni: 
A megelőzés lényege, hogy ne hagyjuk a szervezetet annyira legyengülni, hogy a herpesz közelében levő nyirokcsomóból újra szétterjedjen a vírus. Immunitásunkat javíthatjuk C-vitaminnal, multivitaminnal, bíbor kasvirággal (echinacea). Ezek mellett mézkészítményekkel, fokhagymával. Jót tesz a levegőváltozás, akár a hegyekben, akár a tengernél.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Ne adja szájról szájra! Gyógyhír Magazin

Koronavírus - alacsony a halálozási arány Gyógyhír Magazin

A szájnak „ingere”... Gyógyhír Magazin

Afta, herpesz gyors kezelése Gyógyhír Magazin

Tudta? Az utazási betegség több mint émelygés Gyógyhír Magazin

9 ok a véraláfutás hátterében Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája