Ötvenéves kor fölött nem ritkák az emésztési problémák, az idősebbek főként székletürítési gondokkal küzdenek. A székrekedés megnehezíti a mindennapokat, de erre a helyzetre is igaz: könnyebb a megelőzés, mint a kialakult, esetleg már szövődményes betegség gyógyítása.
Az erős immunrendszerhez és a jó közérzethez nagyon fontos, hogy bélrendszerünk egészségesen működjön. A székrekedés egy figyelmeztető jel, megjelenése pedig sokféle tényezőtől függ. Befolyásolja korunk, nemünk, egészségi állapotunk (beleértve a lelki egészségünket) és egyes szokásaink – magyarázta lapunknak dr. Berki Emília háziorvos.
A székrekedés lelki okai közé sorolható a szorongás, a tartós stressz, vezető helyen mégis a nem kiegyensúlyozott táplálkozás áll. Ahogyan múlnak az évek, az idős emberek egyre kevésbé érzik az ízeket, a rágás és a nyelés is nehezebben megy, így tehát szinte törvényszerű, hogy változik az étrendjük. Jellemzően kevesebb rostot, szénhidrátot esznek, így tehát módosul a bélflóra összetétele és működése is. Tovább ronthatja ezt a folyamatot bizonyos antibiotikumok, gyógyszerek rendszeres szedése. A csökkent fizikai aktivitás miatt lassul a bélmozgás, így tehát könnyen jelentkezhet a székrekedés.
hirdetés
Nehéz megemészteni
A makacs székrekedés az utolsó tabutémák közé tartozik még manapság is. Milliók, elsősorban nők szenvednek tőle, ám ez a civilizációs betegség nem legyőzhetetlen – mondja a szakember. Az erőlködéssel járó székelés, a kemény széklet, hetente kevesebb, mint három székürítés, a nem teljes kiürülés érzése mind-mind figyelmeztető jelek.
A testmozgás nemcsak javítja a fizikai erőnlétet, de fokozza a vérellátást, ráadásul megmozgatja a belső szerveket is. Természetesen az időseknek nem szabad megerőltető mozgást végezniük, a lazító, nyújtó tornagyakorlatok is nagyon hasznosak. A járványügyi intézkedések miatt most korlátozottak a lehetőségek, de egy könnyű esti vagy reggeli séta a léleknek és a testnek is felüdülés, az emésztésnek pedig nagy segítség.
Dózsa-Kádár Dóra