• 2025. július 01., kedd

KarantÉN(idő)


2020.05.06

Stressz, félelem, depresszió: a vírusveszély okozta szokatlan helyzet mindannyiunkat megvisel, meglep, próbára tesz. A mindennapokban is kezelnünk kell nehéz helyzeteket, de ez most idegen jelenség, ami nagyon hirtelen és gyökeresen változtatta meg az életünket. Bár a szorongás és a stressz különböző jellegű érzelmi állapot, mindkettő a veszélyre vagy a kellemetlen helyzetekre adott normális válasz.



Az ember őseitől örökölt túlélési ösztönének alapvető megnyilvánulási formája a stresszreakció, ami nem más, mint automatikus védekezés. Ennek pedig része lehet a szorongás is. Nem mindegy azonban, hogy milyen gyakran éljük meg ezeket a lelkiállapotokat – súlyosságuktól függően ugyanis veszélyeztethetik az egészségünket. Azzal, hogy csökken a szervezet ellenálló képessége, növekszik a vérnyomás, gyorsul az anyagcsere, emésztési problémák léphetnek fel. 

hirdetés

Testedzés és lélektorna
Habár egyelőre nincs hatékony gyógyszer vagy vakcina a koronavírus ellen, immunrendszerünket többféle módon erősíthetjük. Fontos, hogy legyen egy stabil alvási rutinunk, azaz próbáljunk meg azonos időpontban lefeküdni és felkelni. Mozogjunk rendszeresen! Ha naponta legalább 20 percet mozgással töltünk, már nagyon sokat segítünk a szervezetünknek. Bizonyított, hogy a D-vitamin nélkülözhetetlen a kórokozók leküzdésében, ráadásul ehhez juthatunk hozzá a legegyszerűbben, elég, ha 15 percig napozunk. 

Mivel a szorongás, a stressz gyakran ideg- és izomfeszültséggel jár, együnk kalciumot és magnéziumot tartalmazó ételeket, spenótot, sóskát, kelkáposztát, sajtot, tonhalat. A B-vitaminok segítik a szénhidrátok energiává alakítását, az idegrendszer tökéletes működését, valamint megakadályozzák a vércukorszint ingadozását.

Sok dolgom van helyett jó dolgom van...
Számtalan tanácsot olvashatunk, hallhatunk arra vonatkozóan, hogy hogyan is vészeljük át a karantént, és őrizzük meg a bezártság idején is a mentális és fizikai egészségünket. Most új értelmet nyerhet a manapság oly divatos „énidő” kifejezés, különösen, ha belátjuk: csak az tud adni, akinek van miből. Nem várhatjuk el magunktól, főleg egy ilyen nehéz időszakban, hogy hatékonyan végezzük a munkánkat és kellő empátiával éljük a mindennapjainkat, ha önmagunkkal nem törődünk. 

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Ne pánikolj! Gyógyhír Magazin

Kognitív fejlesztéssel segíthetjük gyermekeinket Gyógyhír Magazin

Gyerekkori szorongás és stressz oldása Gyógyhír Magazin

Így tehető élhetővé és szerethetővé egy egyedül élő otthona Gyógyhír Magazin

Veszélyek a munkahelyen: valóban egészséges környezetben dolgozunk? Gyógyhír Magazin

Hova forduljunk pszichiátriai jogsértés esetén? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája