• 2024. november 14., csütörtök

Napozás ‒ tények és mítoszok


2020.05.07

A túlzott napozás tényleg csak a gyerekekre veszélyes? A sötétebb bőrszín valóban megvéd az UV-sugarak káros hatásától? Aki egyszer leégett, annál biztosan jelentkezik előbb-utóbb a bőrrák valamelyik formája? Az alábbiakban a napozással kapcsolatos leggyakoribb tévhiteket gyűjtöttük össze.


Fotó: Pixabay


A népszerű egészségügyi portál, a Medical News Today(MNT) nemrég tartalmas cikkben foglalta össze a napozással kapcsolatos félreértéseket. Alább a legnépszerűbb hamis állítások következnek, alattuk pedig a szakemberek véleménye.

                

A leégés csak a gyerekekre veszélyes

Régebben még a szakemberek közül is sokan azt sugallták, hogy a túlzott napozás káros hatásai az esetek akár 80%-ában 18 évnél fiatalabb embereknél jelentkeznek. Egyrészt persze igaz, hogy a gyermekek bőrének gondozásafontos feladat, és elfogadott ajánlás, hogy 6 hónapos kor előtt a kicsiket a lehető legkevesebbszer érje közvetlen napsugárzás.Ugyanakkor számos tanulmány jutott arra a következtetésre, hogy feltehetően nem létezik olyan kritikus életkor,amely alatt nagyobb veszélyt jelent a napozás. A leégés életkortól függetlenül károsítja a bőrünket, és növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. 18 éves kor fölött is óvintézkedéseket kell tennünk a napsugárzás káros hatásának csökkentésére.

hirdetés

Aki egyszer leég, bőrrákot kap

A bőrrák a bőrünket érő ártalmak halmozódó hatása miatt alakul ki. Előfordulhat természetesen, hogy valaki csak életében egyszer szenved napégést, majd kialakul nála ez a betegség. Az viszont egészen biztosannöveli a kockázatot, hatartósan erős napfénynek vagyunk kitéve. Mint ahogy tény az is, hogy annál magasabb a rizikó, minél többször égünk le.

 

A sötét bőrszínűek nem égnek le

Semmilyen színű vagy típusú bőr nem nyújt védelmet önmagában a leégés ellen.Ugyan a világosabb bőrűekesetében magasabb a bőrrák kockázata, ám a leégés és annak hosszú távú hatásai mindenkire veszélyesek. Más szavakkal: az örökletes tényezők növelhetik a bőrrák kialakulásának esélyét,ám a napfény hatása tovább növelheti ezt a kockázatot.

 

Csak a legnaposabb órákban kell fényvédő készítményeket használni

Sokan úgy vélik, hogy az UV-sugarak ellen csak olyankor kell védekezni, amikor a nap magasan jár, vagyis nagyjából 10 és 16 óra között. Az ugyan igaz, hogy a leégés esélye ebben az időszakban a legnagyobb,ugyanakkor a napfény mindig tartalmazkáros UV-sugarakat. Vagyis a védekezés reggeltől estig ajánlott, ha napon tartózkodunk.

Papp György

 

Az MNT szakértői a következő óvintézkedéseket javasolják erős napsütés idejére:

• amikor lehet, tartózkodjunk árnyékban, különösen 10 és 16 óra között;

• viseljünkszéles karimájú kalapot, sűrű szövésű anyagból készült öltözéket,UV-gátló, körbefutó napszemüveget;

• árnyékban tartózkodva is használjunk naptejet, alkalmazzunk napozás utáni testápolót, illetve ha szükséges, a leégést kezelő készítményeket.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Az „Év gyógyszerésze 2021” és a „Kedvenc Patikám pályázat 2021” győztesei Gyógyhír Magazin

A Recyclomed-nyereményjáték nyertesei Gyógyhír Magazin

Szükség van a véradásra és a gyógyultak plazmaadására! Gyógyhír Magazin

Ezek voltak a 2021-es év legnagyobb egészségügyi kihívásai Gyógyhír Magazin

Íme az Év gyógyszerésze és Kedvenc Patikám pályázat 2021 győztesei Gyógyhír Magazin

Tegyünk a globális elhízás ellen! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája