• 2025. július 01., kedd

Ha túl sok a stressz


2020.06.02

Felgyorsult világunkban sokakat ér tartós stresszhatás, amiért a test és a lélek egyaránt magas árat fizet. De hogyan ismerhetjük fel a túlzott stresszt, és mit tehetünk ellene?



Mivel a stressznek számos egészségkárosító hatása van, fontos, hogy megismerjük saját stressztűrő-képességünket és határainkat. Hogy kinek mikor „túl sok” a stresszből, az egyénenként változik. Míg egyesek remekül veszik az akadályokat, mások apró kudarcoktól is képesek összeomlani. Vannak olyanok is, akik kifejezetten élvezik a komoly stresszhelyzetekkel járó életmód kihívásait – magyarázza a helpguide.org cikke. 

Milyen tényezőktől függ a stressztűrő-képesség?

Szociális háló. A támogató barátok és családtagok erős hálózata fontos védelmet jelent a stresszel szemben. Ha van kire számítani, a nehézségek nem is tűnnek olyan elviselhetetlennek. Minél magányosabb és elszigeteltebb az ember, annál nagyobb a stressz kockázata.

A tudat, hogy kézben tartjuk a dolgokat. Aki bízik önmagában és abban, hogy képes befolyásolni az eseményeket, az könnyebben elkerüli a stresszt, szemben azzal, aki úgy érzi, hogy mindig ki van szolgáltatva a körülményeknek. 

Hozzáállás. Óriási különbség van abban, ahogy az egyes emberek az élet elkerülhetetlen kihívásaira tekintenek – és ez a különbség a stressz kezelésének képességében is megmutatkozik. Aki általában reményteli és optimista, azt kevésbé veszélyezteti a stressz. A nagyobb tűrőképességű emberek hajlamosabbak vállalni a kihívásokat, jellemzően jobb a humorérzékük, magasabb célokat tűznek maguk elé, és az élet természetes velejárójaként tekintenek a változásokra.

Az érzelmek kezelésének képessége. Aki nem tudja, hogyan szerezze vissza a nyugalmát, ha bosszúság érte, vagy hogyan ellensúlyozza a szomorúságot, az jobban ki van téve a stressznek. Ám aki képes felismerni és megfelelően kezelni az érzéseit, az jobban tűri az ilyen helyzeteket, és érzelmileg könnyebben stabilizálódik.

Ismeretek és felkészültség. Minél többet tud valaki az adott stresszhelyzetről – beleértve azt is, hogy várhatóan mennyi ideig fog tartani, és mi lehet a kimenetele –, annál könnyebben megbirkózik vele. Például, ha részletes tájékoztatást kap a rá váró műtétről és az azt követő kezelésekről vagy rehabilitációról, a gyógyulás időszaka kevésbé lesz stresszes, mintha arra számítana, hogy azonnal visszatérhet a hétköznapi életbe. 

hirdetés

Hogyan vértezzük fel magunkat a stressz ellen?

Rendszeres mozgással. A fizikai aktivitás fokozása jó taktika a stressz ellen. A rendszeres testmozgás javítja a kedélyállapotot, és elvonja a figyelmet a gondokról. Az olyan ütemes gyakorlatok, mint a gyaloglás, a futás, az úszás és a tánc különösen hatékonyak, főként akkor, ha mozgás közben tudatosan odafigyelünk a fizikai érzésekre.

Kapcsolatépítéssel. Már egy egyszerű beszélgetés is olyan hormonális változásokat idézhet elő, ami hozzájárul a stressz enyhítéséhez. Néhány kedves szó vagy barátságos pillantás segíthet csillapítani a háborgó érzelmeket. Töltsön időt olyan emberekkel, akik jobb kedvre derítik, és ne hagyja, hogy a munkából adódó felelősség gátolja a közösségi élet gyakorlásában. 

Engedje, hogy az érzékei vezessék. A stressz enyhítésének gyors módja az érzékek – látás, hallás, ízlelés, szaglás, érintés vagy mozgás – tudatos bevonása. A legfontosabb, hogy ki-ki megtalálja a számára leginkább működő utat. Megnyugtatja a zenehallgatás? Vagy az őrölt kávé illata? Esetleg a háziállatával töltött idő segít az egyensúly helyreállításában? Kísérletezze ki, miként nyugszik meg leginkább.

Tanuljon meg relaxálni. A stresszt nem tudjuk teljes mértékben kiküszöbölni az életünkből, de az ellenőrzésünk alatt tarthatjuk. Az isteni segítségbe vetett hit, a relaxációs technikák, a meditáció vagy a mély légzés a stressz ellenében ható nyugalmi állapotot eredményezhetnek. Rendszeres gyakorlásukkal csökkenhet a hétköznapi stressz-szint, fokozódhat az örömérzet, és javulhat a nyugalom megőrzésének képessége.

Táplálkozzon egészségesen. Az ételek is javíthatják vagy ronthatják a hangulatot, és befolyásolhatják a stresszel való megbirkózás képességét. A friss gyümölcsökben, zöldségekben, jó minőségű fehérjékben és omega-3 zsírsavakban gazdag étrend segíthet legyőzni a nehézségeket.

Pihenje ki magát. A fáradtság okozta irracionális gondolkodás fokozhatja a stresszt, a krónikus stressz pedig alvászavarokhoz vezethet. Fordítson gondot a pihentető alvásra is.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Ne pánikolj! Gyógyhír Magazin

Kognitív fejlesztéssel segíthetjük gyermekeinket Gyógyhír Magazin

Gyerekkori szorongás és stressz oldása Gyógyhír Magazin

Így tehető élhetővé és szerethetővé egy egyedül élő otthona Gyógyhír Magazin

Veszélyek a munkahelyen: valóban egészséges környezetben dolgozunk? Gyógyhír Magazin

Hova forduljunk pszichiátriai jogsértés esetén? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája