• 2024. november 11., hétfő

Így vigyázzunk vénáinkra nyáron!


2024.07.19

Végre itt a jó idő, hétágra süt a nap, minden a természetbe és a vízpartra, na meg a hűs árnyékba szólítja az embert. Arról, hogy pontosan mire kell figyelniük nyáron a vénás betegséggel küzdőknek, illetve hogy mit tehetünk az erek egészségéért ebben az évszakban,  Dr. Tóth Tamást kérdeztük.



Köztudott, hogy ereink a meleg hatására kitágulnak, hogy minél több hőt tudjanak leadni. Sajnos azoknak a vénái, akik visszérbetegséggel küzdenek, eleve lazább falú, tágabb, így panaszaik a nyári melegben fokozódhatnak. A már kitágult vénákban a hőmérséklet emelkedése okozta tágulás hatására még több vér gyűlik össze, ezáltal a feszülő, nehézlábérzés még kellemetlenebbé válhat. Ezen okok következtében a vénás trombózis kialakulása is jobban fenyeget ilyenkor – fejti ki az orvos.

hirdetés

Mit tehetünk a megelőzésért és a panaszok enyhítésére?
Alapvetően ugyanazok a szabályok érvényesek, mint máskor: mozogjunk minél többet, étkezzünk egészségesen, és igyunk elegendő folyadékot. A testsúly-kontroll, azaz az ideális testsúly beállítása és annak megtartása szintén alapvető jelentőségű. Fagyi helyett válasszon inkább gyümölcssalátát, egyébként pedig válogasson a finomabbnál finomabb gyümölcsök közül, amelyeknek éppen ilyenkor van a szezonjuk. 

A visszérproblémákkal küzdőknél nagyon fontos, hogy rendszeresen végezzenek nem kimerítő, dinamikus mozgást, mert ezáltal működtetik a lábban található izompumpákat, ami nagyban segíti a vénás keringést. Ajánlott aktivitások például a séta, a kirándulás, a túrázás, a kerékpározás és az úszás (az előbbi mozgásformák abban az esetben, ha nem a tűző napon és a legnagyobb hőségben végezzük őket).

„Emellett érdemes odafigyelni éjjelente a végtag polcolására, és amennyire csak lehetséges a végtag rugalmas kompressziójára. Amennyiben a panaszok fokozódnak, javasolt érsebészhez fordulni, hogy kivizsgálva a betegséget megfelelő gyógyszeres, esetleges sebészi alternatívát tudjunk nyújtani” – fűzi hozzá Dr. Tóth Tamás.

Visszérproblémák nyaralás alatt 
A legnagyobb veszélyt a repülős utazás jelenti a visszérproblémákkal élők számára, ezért ezzel kapcsolatban is érdemes néhány tanácsot megosztani. A legfontosabb talán az, hogy ne sajnáljon egy kis pénzt azért, hogy több helye legyen a lábának. Sokat segít, ha tud kisebb tornagyakorlatokat végezni, amelyek segítik a vér áramlását. Ha gyógyszert szed, ellenőrizze kétszer is, nehogy otthon maradjon. Kulcsfontosságú, hogy szervezete hidratált maradjon, ezért próbáljon minél több vizet inni. A nyári hőségben izzadunk, ezért olyan italokat is érdemes fogyasztani, amelyek pótolják az elveszített elektrolitokat. Figyeljen oda a ruházatára is: a szűk ruhák akadályozhatják a vérkeringést és súlyosbíthatják a visszérproblémákat. Ha nem akarja közszemlére tenni a visszereit, viseljen – csakis természetes anyagból készült! – hosszú szoknyát vagy laza, bő nadrágot. Ezek ráadásul a kompressziós harisnyát is jótékonyan elrejtik. 

A napozás kritikus kérdés, mert ahogy korábban is említettük, a meleg rosszat tesz a visszérnek – csak óvatosan! Ha vízparton van, ússzon minél többet! Érdemes a naptej használatára is megfelelő figyelmet fordítani, hiszen a leégés jelentősen rontja a bőr állapotát, sőt a kisebb erek tágulásával kialakuló úgynevezett pókvénák is láthatóvá válnak. 

Súlyosabb esetekben, amikor a műtét már elkerülhetetlen, érdemes azt az őszi, téli vagy kora tavaszi időszakra tervezni, mert a beavatkozás utáni, néhány hétig tartó rugalmas pólyázás nyáron kellemetlen és kevésbé higiénikus. 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Súlyosbodó visszérhelyzet Gyógyhír Magazin

Így előzhetjük meg, hogy súlyosbodjon a visszérhelyzet nyáron Gyógyhír Magazin

Heparin tartalmú krémek- mikre jók, mikre nem? Gyógyhír Magazin

Ne hagyja, hogy a meleg levegye a lábáról! Gyógyhír Magazin

A visszerek ellen Gyógyhír Magazin

A visszér velejárói Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája