• 2025. július 01., kedd

A szív szava


2020.09.01

Fontos, hogy minél többen tisztában legyünk a szív, mint egyik létfontosságú szervünk működésével, mert Magyarországon még mindig a vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszerbeli megbetegedések. Szívünk értünk dolgozik, de vajon mi teszünk-e azért, hogy munkáját megkönnyítsük? Szeptember utolsó vasárnapja a Szív világnapja.



Talán nincs is olyan ember, akinek ne lenne közvetlen környezetében, sokszor a családjában szívproblémákkal küzdő beteg. A szív-és érrendszeri betegségek az 50 év alatti korosztályban férfiaknál jelentkeznek gyakrabban, míg 50 éves kor táján, a menopauza időszakához kapcsolódó hormonális változások miatt a nők esetében jelentősen növekszik a szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága, sőt a súlyossága is. A szív-és érrendszeri betegségeket egyéntől, súlyosságuktól és jellegüktől függően már korai stádiumban is jelzik bizonyos tünetek, tehát nem szabad figyelmen kívül hagyni azokat. 

Jelzés
A Budai Kardioközpont összefoglalója szerint a szív- és érrendszeri betegségek évről évre több embert érintenek. Magyarországon minden második ember haláláért ezek felelősek, pedig nagy többségük megelőzhető. A jó keringéshez jól működő szívre és egészséges erekre is szükségünk van. Ha az érrendszerben gondok vannak, a keringésben zavarok támadhatnak. Ha azonban a keringési rendszerünk jól működik, szívünk és ereink is egészségesek, akkor zavartalan a tápanyagok és a salakanyagok szállítása a szervezeten belül. 

Mikor kell mindenképpen orvoshoz menni?

  1. Ha légszomjat, fulladást vagy esetleg nehézlégzést tapasztalunk.
  2. Mellkasi, gyomortáji, toroktáji, állkapocstáji fájdalom esetén.
  3. Amennyiben szívdobogásérzés, magas pulzusszám jelentkezik. 
  4. Hosszan tartó, indokolatlan fáradság esetén, ez ugyanis akár a szívizom gyengeségének egyik előjele is lehet.
  5. Amennyiben a vérszerinti rokonságban szívbetegség előfordult már. 
  6. Cukorbetegség és hormonális (pl. pajzsmirigy) betegségek, alkoholproblémák esetén.

Néhány életmódbeli változtatással, egészséges táplálkozással, mozgással többet tehetünk szívünkért, mint gondolnánk! Negyven éves kor felett érdemes elmenni egy alapos kivizsgálásra. Vannak ugyan olyan kockázati tényezők (pl. öröklött betegségek), amelyeken nem tudunk változtatni, de az orvosunk segítségével feltérképezhetjük ereink állapotát és saját kockázati tényezőinket.

Dózsa-Kádár Dóra 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nyaraláskor se hagyja otthon a kompressziós harisnyáját Gyógyhír Magazin

Magas vérnyomás - gyógyszer előtt és mellett is fontos az életmód Gyógyhír Magazin

Szívritmuszavar: a csendes ellenség Gyógyhír Magazin

Okozhat-e a magas vérnyomás fejfájást? Gyógyhír Magazin

Magas vérnyomás fiatalon - mi lehet az oka? Gyógyhír Magazin

Elkerülhető-e a szívroham? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júniusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája