• 2024. november 11., hétfő

A cukorbetegség árnyékában


2024.08.30

A cukorbetegség sokáig rejtve marad, és csak akkor okoz tüneteket, amikor már előrehaladott szakaszban van. A különösen veszélyeztetetteknek érdemes figyelni a cukorbetegség első, kezdeti tüneteire. A cukorbetegek száma évről-évre nő: ma Magyarországon csaknem 750 ezer diagnosztizált cukorbeteg ember él, és több mint 500 ezren vannak olyanok, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.



Mi is a cukorbetegség?
A Diabetes Mellitus – közismertebb nevén cukorbetegség – tulajdonképpen összezavart anyagcserét jelent. Lényege, hogy a szervezetben vagy nem termelődik elegendő inzulin a cukoranyagcsere egyensúlyának fenntartásához, vagy nem tudja kifejteni a megfelelő hatást, emiatt a vér glükózszintje megemelkedik.

A glükóz a szervezet elsődleges energiaforrása. Az elfogyasztott ételek többségét a szervezet cukorrá bontja le. Ha a szervezet nem tudja megfelelően felhasználni ezt az energiaforrást, akkor a vércukorszintje a normálisnál magasabbra emelkedhet, és a vizeletben is cukor jelenik meg. Mesterséges bejuttatással az inzulin képes helyreállítani a szervezet vércukorszintjét. 

A cukorbetegség tünetei és típusai
A jellemző tünetek a túlzott vizelési inger, szomjúság, több folyadék felvétele, esetleg homályos látás. Amint a vércukorszint emelkedik, ezek a tünetek megszűnnek. 

A nemzetközi egészségügyi szervezet három fő típusát különbözteti meg a cukorbetegségnek: az 1-es, a 2-es típusú, valamint a – külön említendő – terhesség alatti cukorbetegséget. Az általában fiatal korban kialakuló 1-es típusú betegség esetén az immunrendszer idegenként kezeli az inzulint termelő béta sejteket, amelyek ezáltal elpusztulnak, így a nem termelődő inzulint pótolni kell. A 2-es típusú cukorbetegség bonyolultabb, a sejtek nem tudják felvenni az inzulint, vagyis úgynevezett inzulinrezisztencia alakul ki. Tíz páciensből kilenc a második csoporthoz tartozik. 

A 2-es típusú elsődleges rizikótényezője az elhízás (különösen a hasra történő, úgynevezett alma típusú), illetve az ezzel összefüggő mozgásszegény életmód. Az 1-es típusú cukorbetegség jellemzően negyven éves kor alatt alakul ki, leginkább kamaszkorban. Ekkor akár néhány hét alatt is teljesen leállhat a hasnyálmirigy működése, ezért az 1-es típusú cukorbetegség viszonylag könnyen felismerhető, látványos tüneteket produkál. Ennél azonban sokkal gyakoribb a 2-es típusú diabétesz. 

Amíg korábban az idősek betegsége volt a 2-es típusú cukorbetegség, az utóbbi években egyre gyakrabban jelenik meg a negyvenes korosztályban, sőt egyre több fiatalnál is diagnosztizálják, sokaknál már csak valamilyen szövődmény megjelenése után.

Az életmód-terápia a kezelés alapja 
A kérdésre pedig, hogy milyen módszerek léteznek a diabétesz gyógyítására, illetve kezelésére, dr. Barna István belgyógyász szakorvos elmondta: mindennek alapja az életmód-terápia. „A különböző étrendek között nincs meghatározó különbség, ami döntő, hogy a napi energiaszükséglet 45%-a szénhidrát, 35-40%-a zsír, és 16-18%-a fehérje legyen. Az alacsony szénhidráttartalmú étkezés a testsúlycsökkentés szempontjából kiemelt jelentőségű. A cukorbeteg felnőtteknek hetente legalább 150 percnyi közepes intenzitású aerob mozgás javasolt a maximális szívfrekvencia 50-70%- ával.”

A 2-es típusú cukorbetegségre hajlamosabbak lehetünk, ha előfordult már ilyen betegség a családban, de különösen akkor, ha a környezeti tényezők miatt vagyunk veszélyeztetettebbek. A 2-es típusú, úgynevezett „szerzett” diabétesz szövődményeként olyan betegségek is kialakulhatnak, amelyek a halálozási statisztikák élén állnak: szív- és érrendszeri problémák, érelmeszesedés, érszűkület, stroke, infarktus, vesebetegségek.

Aggasztóan nő a cukorbetegek száma
Bár a legtöbb európai országban csak becslések vannak a cukorbetegek számáról, itthon pontos adataink vannak a diagnosztizált betegekről az alapján, hogy hányan váltottak ki a patikákban vércukorcsökkentő készítményt. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint ez a szám 2001-ben 422 000 volt, jelenleg pedig 743 800. Az arány az egész világon emelkedik – magyarázta dr. Barna István hozzátéve, hogy a fel nem ismertek számával együttvéve hazánkban 1,5-2 millió diabéteszes, illetve azt megelőző állapotú egyén él. 

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Cukorbeteg? Ezért fontos a céltartományban eltöltött idő (TIR) ismerete Gyógyhír Magazin

El akarja kerülni az inzulinterápiát? Ezeket tegye! Gyógyhír Magazin

Cukorbetegek is ihatnak alkoholt, ám körültekintőnek kell lenniük Gyógyhír Magazin

Visszafordítható-e a prediabétesz? Gyógyhír Magazin

Hőségriadó! Így óvhatja meg az egészségét cukorbetegként Gyógyhír Magazin

A 2-es típusú cukorbetegség miatt nő sok egyéb betegség kockázata Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája