A tarka őszi táj sokakat csábított kirándulásra, de ahogy közeledik a tél és csökken a hőmérséklet meg a napsütéses órák száma, jellemzően úgy csökken a motiváció és a lelkesedés is. Pedig a friss levegőn mozogni jó, megfelelő felkészüléssel egy téli túra is szuper hétvégi program lehet, arról nem is beszélve, hogy mennyi pozitív élettani hatása van a szabadtéri sportnak.
Mínusz fokok, jéghideg szél és sötét már a délutáni órákban? Nem csoda, hogy legszívesebben a meleg szobában ülnénk egy tea mellett, mégis – ahogy a mondás tartja – nincs rossz idő, csak rosszul öltözött turista. A járvány idején különösen fontos, hogy vigyázzunk egészségünkre, állóképességünkre. Mondunk néhány érvet, miért éri meg duplán kimozdulni a szabadba télen is!
Ne engedje, hogy kirázza a hideg…
… mármint attól a gondolattól, hogy rendszeresen eltöltsön egy kis időt a szabadban sporttal, mozgással! A kirándulók többsége ősz végén búslakodva elteszi a túrabakancsot, és rögtön elkezdi várni a tavasz első napsugarait, hogy ismét útnak indulhasson. A hazai telek ugyan nem kényeztetnek el sok hóval, de ilyenkor is csodás a táj számtalan kirándulóhelyen. A természetes fény nagyon jó hatással van hangulatunkra, a természet szépségeinek látványa pedig pozitívan hat idegrendszerünkre. A hideg, tiszta levegőn végzett bármilyen testmozgás, legyen szó tornáról, kocogásról, síelésről vagy akár csak egy kiadós sétálásról, erősíti az immunrendszert.
hirdetés
A beltéri edzésekhez képest a kint végzett sporttevékenységek közben több kalóriát égetünk el ugyanannyi mozgással, hiszen a test keményebben dolgozik, hogy megtartsa a megfelelő hőmérsékletét, hogy energiát nyerjen. Az azonban egyénfüggő, ki mennyivel több energiát használ fel.
Egyes kutatások szerint akár 45%-kal is meg tud nőni az elégetett kalóriák mennyisége, és az anyagcsere is felgyorsul.
A szabadtéri mozgás jó hatással van a szív-és érrendszer egészségére. Kutatások szerint a szabadban végzett edzések csaknem 30 százalékkal csökkentik a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának kockázatát.
Vizsgálatok bizonyítják azt is, hogy rendszeres mozgással jelentősen csökkenthetjük a felső légúti megbetegedések, fertőzések esélyét. Az sem utolsó szempont, hogy a plusz kilók ellen is csatát nyerhetünk, fitten és edzetten várhatjuk a jó időt.
Amire figyeljünk!
Téli tipp
Télen a Mátrában a legmagasabb a napsütéses órák száma, tehát aki unja a téli szürkeséget és teheti, keresse fel Kékestetőt, vagy Galyatetőt, ahol csodálatos látvány nyújt a felhők feletti panoráma. Ha a fővároshoz közelebbi célpontot keresünk, a Budai-hegységben érdemes felkeresni a Hármashatár-hegyet. Sétálhatunk a Budakeszi Vadaspark környékén is, ahol a zöld sáv vagy a zöld kereszt jelzéseken nagyobb területet is bejárhatunk – itt az etetők körül nagyobb eséllyel láthatunk vadon élő állatokat. A Pilisben a legrosszabb útviszonyok között is megközelíthető gyalog a Pilis-tetőn található Boldog Özséb kilátó, bár itt számítani kell arra, hogy a városban tapasztalthoz képest jóval hidegebb és szelesebb időjárás fogad majd. Téli sportoláskor a sapka nagysága és minősége is fontos szempont, a testmeleg 40 százaléka ugyanis a fej bőrén át távozik, párolog el. Az arcon érdemes sálat vagy maszkot viselni. Ugyancsak fontos védeni az ujjakat és a lábujjakat, a véráram ugyanis főleg a törzsre koncentrálódik, így a végtagok sokkal inkább kiszolgáltatottak a hidegnek. Mindig viseljünk kesztyűt, és válasszunk nagyobb méretű, tágasabb cipőt, hogy vastag zokninak is legyen benne hely.
A Magyar Diáksport Szövetség nemrégiben létrehozta a DO60 (Mozogj napi 60 percet) mozgalmat, hogy a tiniket mozgásra biztassa. A tavaszi karantén idején nagy lendületet vett a program, az őszi szezonban pedig, tekintettel a járvány második hullámára, indult egy új kampány is, „Kavard fel az avart!” néven. A közösségi médiában szerveződő mozgalom célja, hogy minél több kamaszt (és a családot) ösztönözzenek arra, hogy menjenek ki a szabadba sétálni, túrázni, bringázni, rugdosni a leveleket… vagy a télre hangolva: taposni a havat.
Dózsa-Kádár Dóra