Az ízületi problémák szinte menetrendszerűek életünk második felében: nehezen mozog, ropog a térd, fáj a derék, merev a könyök. Nem csoda, hogy ízületeink ilyen sérülékenyek, hiszen szinte folyamatosan használjuk őket. Sok kellemetlenséget megelőzhetünk, ha óvni próbáljuk őket.
Amozgásszervi betegségek tünetei rendkívül változatosak lehetnek és három nagy csoportba oszthatóak: gyulladásos eredetű ízületi, porc elhasználódásával járó kopásos valamint csontritkulás betegségek. Sokszor előfordulhat azonban, hogy valakinél egyidejűleg csontritkulást és ízületi kopást diagnosztizálnak – magyarázta lapunknak a téma szakértője, dr. Taller Gabriella. A problémák nem csak az életkor miatt jelentkezhetnek. A sok ülőmunka, kevés mozgás következtében állandósulhat egy rossz tartás, ami nyak-, derék-, csípő- és térdfájdalmakat eredményezhet.
Beszűkült mozgás(tér)
Az elmúlt egy év sokak életét változtatta meg gyökeresen. Talán ellentmondásos, de tipikus, hogy a „négy fal között” óhatatlanul kevesebbet mozgunk, mégis a korábbinál sokkal több inger ér mindenkit.
A kopásos betegségnél (arthrosis) elsősorban a nagy ízületek érintettek, főleg a csípő és a térd. A panaszok szinte mindig egyik oldalon és egyik ízületben kezdődnek. Az érintett területen a bőr nem gyulladt és duzzadt, tehát a beteg nem tapasztal jelentős elváltozásokat. Ez a típusú probléma nem jár betegségérzettel és az állapotromlás lassan, sok év alatt következik be.
Ezzel szemben a gyulladásos ízületi betegség (arthritis) általános rossz közérzettel jár és szinte mindig szimmetrikusan jelentkezik a test mindkét oldalán. Gyakori, hogy több ízület egyszerre fáj, feszül, a mozgás beszűkül, jellemzően az úgynevezetett kisízületeken, vagyis a kezeken és az ujjakon. A beteg általában azzal keresi fel a háziorvost, hogy reggel az ujjai merevek, nem bírja mozgatni őket, nyomásra érzékenyek, emiatt nem tud kézügyességet igénylő feladatot, például konyhai munkákat végezni. A folyamat rendszerint gyorsan, néhány hét vagy hónap alatt megy végbe.
Vigyázz, kész, rajt!
A 30-40-es korosztály tagjai – főként, akik korábban versenyszerűen sportoltak – figyelnek arra, hogy a rendszeres testmozgás ne tűnjön el az életükből, azonban sokan panaszkodnak nyak-, hát- vagy derékfájdalmakra, talán éppen a korábbi egyoldalú terhelés miatt – számolt be a szakorvos.
Az idősebb korosztálynál rizikófaktort jelenthet a csontritkulás, a gerinc- és nagyízületi kopás. A gyulladásos ízületi betegségek, főleg az immunrendszer valamilyen megbetegedésének következtében kialakuló ízületi gyulladással járó kórképek gyakran fiatal felnőttkorban kezdődnek, de vannak bizonyos formái, melyeket akár már kisgyermekkorban diagnosztizálnak.
Természetesen
Az ízületi gyulladásnak rendkívül kellemetlen tünetei lehetnek, például az érintett ízületek merevsége, fájdalma, a mozgás beszűkülése, a fáradékonyság, az izomgyengeség. Szerencsére néhány gyógynövény segítségével sokat javíthatunk az állapotunkon.
A csontos és ízületi sérülések mellett az izmok is zúzódhatnak, szakadhatnak, és ilyenkor az izomban bevérzések keletkeznek.
A zúzódás tüneteit enyhíthetjük, ha a sérült testrészt borogatjuk, jegeljük, a lábunkat felpolcoljuk, illetve befáslizzuk. A különféle lazítókrémek bedörzsölés útján enyhítik a panaszokat, ezek összetevői között találhatjuk ugyanis a gyulladáscsökkentő és hűsítő hatású mentolt, a görcsoldó rozmaringot és körömvirágot vagy a fertőtlenítő tulajdonságáról ismert árnikát. Ha a fájdalom nem múlik, legyen akármilyen kicsi is, mindenképpen menjünk orvoshoz!
Dózsa-Kádár Dóra