• 2024. szeptember 21., szombat

Terítéken a húsvét


2021.04.12

A húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe: ezen a napon ünnepeljük Krisztus feltámadását. Húsvét vasárnap véget ér a nagyböjt, a hústól való tartózkodás, innen származik az ünnep magyar elnevezése is: húst veszünk újra magunkhoz. A nagyböjtöt ma már kevesen tartják be szigorúan, az alkoholfogyasztás és a bőséges, nagy lakomák ellenben máig szokásban maradtak. Az idei húsvét bizonyosan minden szempontból más lesz, mint a többi, csakúgy, mint a múlt évi.



Mi lesz vajon a menüvel? A családi lakomákkal, a „holnaptól újra diétázom” elhatározással, a  „csak a nagyi kedvéért” sütivel, és a „na, jó, ezt az utolsó szelet sonkát még megeszem” gondolattal? Ez is elmarad idén? Vagy „csak” átalakul? Az ünnepi ételek a hagyományokról és a szokásokról szólnak. A húsvéthoz – ugyanúgy, mint a karácsonyhoz – hozzátartoznak a finomságok, a vendégjárás. Azonban ilyenkor még inkább fontos odafigyelni a mértékletes, változatos táplálkozásra. Sokak problémája a rendszertelenség, pedig fontos tudatosítani, hogy szervezetünknek lényegesen jobb, ha többször eszünk keveset. Az energiafelhasználás ugyanis folyamatos, a bevitel ezzel szemben szakaszos. Táplálkozásunkban sokkal nagyobb hangsúlyt kellene kapniuk a növényi rostoknak, a vitaminoknak, a nyomelemeknek – mondják a szakemberek. 

Kapcsolatéhség
A legrégebbi húsvéti eledelek közé tartozik a tojás, ami az újjászületést szimbolizálja. A sonka a parasztélet gazdasági és kultikus rendje következtében vált mára jellegzetes húsvéti eledellé. A tojást sokféle módon lehet felhasználni: a hidegtálakon díszítéshez, illetve reggelik alkotóelemeként. A sonkát ehetjük hidegen, tormával, szendvicsként, lehet belőle villásreggelit vagy meleg főételt is készíteni különféle tekercsek, illetve sültek formájában. A sonkának nagy az energia- és zsírtartalma, és a benne lévő koleszterin mennyisége sem elhanyagolható. Figyeljünk arra is, hogy a sonka a jó ízét sok esetben csak adalékanyagoknak (aromáknak, sós páclének) köszönheti. Érdemes tehát körültekintően választani. Majonézes saláták helyett együnk inkább friss zöldségeket, vegyes salátákat ízlésünk szerint. 

Apró trükkökkel, például ha evés előtt egy nagy pohár vizet iszunk, kisebb tányérokat használunk, mindenből kisebb adagot veszünk, és jól megrágjuk a falatokat, megelőzhetjük a túlevés kellemetlenségeit. Vigyázzunk az egészséges, diétás élelmiszerekkel is: csak azért, mert kevesebb kalória van bennük, nem ehetünk belőlük tripla mennyiséget!

Tippek a teltségérzet ellen
Puffadás, teltségérzet, hányinger – ezek mind a túlevés tünetei. Az emésztés összetett folyamat, amelyet több szerv működése biztosít. Ezek egyike az epehólyag, amely a májban és az epevezetékben termelődő, a zsírok emésztéshez szükséges epét raktározza az étkezések között. Az epepanaszok egy része közvetlenül az epehólyagot érinti. Ide tartozik a leggyakoribb epeproblémának számító epekövesség, valamint az epehólyag-gyulladás, ami gyakran az előbbi szövődményeként alakul ki, de okozhatja például daganat is. A panaszok más része az epét elvezető úgynevezett epeutakat és az epevezetéket érinti – ilyen például az epeút-elzáródás vagy az epevezeték-gyulladás –, de az is gondot okozhat, ha nem termelődik elegendő epeváladék. 

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Az ételérzékenységben, vagy cukorbetegségben szenvedő nélkülözőknek is kell... Gyógyhír Magazin

Recept a séftől: gyömbéres sárgarépa-krémleves Gyógyhír Magazin

Ezeket okozza az E-vitamin hiány Gyógyhír Magazin

A magas koleszterinszint a metabolikus szindróma része - mit lehet tenni? Gyógyhír Magazin

Táplálékkiegészítők a meleg időszakban Gyógyhír Magazin

Minden ízében nyár! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
szeptemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája