• 2025. május 02., péntek

Tényleg csak allergia?


2021.04.08

Az „áprilisi tél” visszafogta ugyan a pollenek terjedését, de számíthatunk arra, hogy amint melegszik az idő, jelentkeznek a szénanátha tünetei az arra érzékenyeknél. De várjunk csak… vajon a szénanátha vagy a Covid-19-fertőzés tüneteit tapasztaljuk? Sajnos nem mindig egyszerű választ adni erre a kérdésre, mert vannak átfedések.



Több alkalommal leírták már a Covid-19 fertőzés gyakori tüneteit: a Nemzeti Népegészségügyi Központ a lázat, a száraz köhögést, a légszomjat és a fáradtságot emeli ki. Ha légúti allergiával élünk, akkor a leggyakrabban asztmás nehézlégzést, orrfolyást és gyakori tüsszentési ingert élünk át. A láz és a légszomj allergia esetében ritka, de előfordulhat – és éppen itt kezdődnek a problémák. 

hirdetés

Hasonló tünetek

Több olyan tünet van ugyanis, ami a Covid-19 és az allergia esetén IS jelentkezhet. Ilyen például a fejfájás, a torokfájás, az ízületi fájdalom, a hasmenés vagy a mellkasi nyomás. Ráadásul több allergiás beszámolt arról is, hogy egy ideig nem érzett ízeket és szagokat, amit pedig a Covid-19 egyik jellemző tüneteként tartanak számon. 

Arról nem is beszélve, hogy a változékony tavaszi időben megfázás vagy influenza is összezavarhatja a képet, hiszen tünetei – láz, fejfájás, torokfájás, folyó vagy csöpögő orr, orrdugulás, később köhögés – gyakran emlékeztetnek a Covid-19 tüneteire. 

forrás: NNK

 

Nagyon sokszínű tünetegyüttesről van szó mind a négy egészségügyi probléma esetében, amelyek ráadásul egyénenként eltérő módon jelennek meg. Hogyan lehet tisztán látni ebben a zűrzavarban? 

Van egy rossz és egy jó hírünk. A tünetek hasonlósága és változatossága miatt otthon nem állapíthatjuk meg 100 százalékos biztonsággal, allergiáról, vírusfertőzésről vagy megfázásról van-e szó – ez a rossz hír. A jó hír pedig az, hogy léteznek olyan gyorstesztek, amelyek segítségével egyértelmű és pontos választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy átestünk-e a koronavírus-fertőzésen. 

 

Tesztelni, tesztelni, tesztelni

Bár léteznek öntesztek is, a szintén megbízható gyorsteszteket csak erre kiképzett egészségügyi szakszemélyzet használhatja. Nem olyan bonyolult dologról van szó, mint amilyennek hangzik: sok munkáltató például megvásárolja a tesztcsomagot, az üzemorvos pedig elvégzi a tesztet a dolgozókon. Miért is ne élnénk ezzel a módszerrel, ha lehetőségünk van rá?


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók Gyógyhír Magazin

Az USA-ban megszűnnek az előzetes állatkísérletek Gyógyhír Magazin

Hiánypótló kezdeményezéseket díjaztak Gyógyhír Magazin

Magyarországon elsőként indulhat el a mióma vágás nélküli műtéti kezelése Gyógyhír Magazin

Második éve robog a Novartis szűrőprogramja: öt város, 2000-nél több szűrés Gyógyhír Magazin

Digitális egészségügy a korszerűbb ellátásért: páciensélmény, minőségi szol... Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája