

Az úgynevezett utazási betegség sok ember életét megkeserítheti: autóban, hajón, repülőgépen is utolérhet minket a rosszullét. Mit tehetünk ellene?
Éppen csak beült az autóba, felszállt a buszra, repülőre vagy a vonatra, de máris émelygést, hányingert érez? Az utazás sajnos nem mindenkinek problémamentes, de van mód arra, hogy úrrá legyünk a kellemetlen tüneteken.
Felhőtlenül a felhők felett is
A kinetózis, vagyis utazási betegség valójában nem betegség, mégis orvosi értelemben is elfogadott fogalom. Becslések szerint minden harmadik embernek nehézséget okoz, ha utazás közben a jármű imbolyog, rázkódik, gyakran változtatja irányát és a sebességét.
A kellemetlen tünetek (szédülés, émelygés, kábultság, rossz közérzet) okozója a látási ingerek és az egyensúlyérzékelés közötti ellentét. A szemek a jármű mozdulatlan belsejét érzékelik, az egyensúlyi szerv viszont az autó vagy busz mozgását közvetíti az agy számára. Mivel ezt az agy a szervezet mérgezésének gyanújaként értékeli, hányingerrel védekezik.
Az utazási betegség tehát a szó valódi értelmében nem betegség, inkább egy állapot, vagyis az erre való érzékenységet nem lehet megszüntetni. A tünetek azonban hányáscsillapítókkal, hányingercsökkentőkkel kezelhetőek, de fontos, hogy időben, legalább fél órával az utazás előtt gondoljunk rá!
Tanácsok
A szemet rövid ideig be lehet csapni, ilyenkor segíthet, ha egy fix pontot vagy a horizontot nézzük, így a szem is követi a jármű mozgását. Az autóban általában jobb az első ülésen, vonaton a menetiránnyal szemben ülni, repülőgépen pedig a szárny közelében, mert ott a legkisebb a fel-le irányú mozgás, hajón pedig középen, mivel ott „hintázik” a legkevésbé. Ha mód van rá, az ülésnél még jobb a fekvő testhelyzet: nem véletlenül tesznek a hajók fedélzetére pihenőágyakat!
Aki rosszulléttől tart, ne éhgyomorral utazzon. Utazás előtt egy-két órával egyen, persze csak könnyű ételeket, a zsíros, puffasztó, nehezen emészthető ételeket és az alkoholt jobb kerülni. Legyen a táskájában hűvös, nem szénsavas innivaló, legjobb a hideg víz. Sokaknak a rágózás is segít. Útközben nem ajánlatos lefelé nézni, telefonra figyelni, olvasni, inkább nézzen ki a jármű ablakán, lehetőleg minél messzebbre, a távolabbi horizont lassabban változó képét figyelve.
Dózsa-Kádár Dóra