

A nyár utolsó hónapjában az allergiásoknak nemcsak a hőséggel, hanem az erősödő tünetekkel is számolniuk kell. Az allergiát okozó növények közül a parlagfű ilyenkor virágzik, de nem ez az egyetlen tüsszögést és könnyeket kiváltó allergén ebben az időszakban. Nézzük, mely növényeket érdemes ilyenkor elkerülni, és mi a megoldás!
Az orrfolyás, a viszkető szem, a duzzadt nyálkahártya sokaknak ismerős lehet, hiszen ez az egyik leggyakoribb jele annak, hogy közeleg az allergiaszezon. A szénanátha olykor már télen jelentkezhet, ugyanis egyes fák enyhe időben a megszokottnál előbb is virágozhatnak. Azonban a legtöbb embernél tavasszal vagy nyáron okoznak kellemetlenségeket a fák, füvek és egyéb virágos növények szabad szemmel nem látható apró virágszemcséi.
Például a parlagfű
A kifejezetten erőteljes allergiás tüneteket okozó parlagfű leginkább augusztusban keseríti meg az arra érzékeny emberek életét. Hazánkban mintegy 200 allergizáló növényfaj honos, amelyek elhúzódó virágzásuk, a szél útján történő terjedésük miatt okoznak problémát.
Mind közül a legismertebb a parlagfű, ami mondhatni „hungarikumnak” számít, hiszen nálunk a lakosság 50 százaléka érzékeny a növényre. Ez ugyan nem jelent feltétlen azonosságot az allergiával, de annak első lépése.
Augusztustól egészen október végéig szórja szét pollenét a fekete üröm. A növény virágpora – akárcsak a parlagfűé – rendkívül erős allergiás reakciókat okoz.
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanának ki a szervezetből. Az ilyen anyagokat allergéneknek nevezzük, ezek lehetnek például a pollen, az állati szőr, az atka, a penész, a különböző élelmiszerek, a nehézfémek és bizonyos gyógyszerek is.
Magyarországon nem lehet pontosan meghatározni a betegek számát, de megközelítőleg a lakosság egyötödét érinti. A levegőben terjedő anyagok általában a légutaknak és a szem szaruhártyájának gyulladását okozzák. Ilyen például a szénanátha, ami orrváladékozást, tüsszentést, a szem irritációját és könnyezést okozhat. Ha az allergén bekerül a tüdőbe, akkor asztmás tünetek merülhetnek fel: köhögés, sípolás, nehézlégzés.
Dózsa-Kádár Dóra