• 2024. november 11., hétfő

Fontos a vas!


2024.07.01

A vashiány általános tüneteit sokan ismerhetik, kevesen gondolnák azonban, hogy a bőrproblémák vagy a szájszárazság is erre a problémára utalhat. A vashiányt legjobb megelőzni, de ha már kialakult, kezelni kell!



Miért fontos?
A vas az emberi szervezet szinte mindegyik sejtjében jelen van, legfontosabb feladata az oxigén és a szén-dioxid szállítása a vérben. A vason múlik, mennyi oxigén jut el létfontosságú szerveinkhez, az agyhoz, a szívhez, a májhoz vagy az izomszövetekhez. A vas meghatározza immunrendszerünk működését, továbbá jelentős szerepe van a növekedési folyamatokban is. Mennyisége befolyásolja közérzetünket, fizikai aktivitásunkat, szellemi teljesítményünket, a haj, a bőr és a köröm állapotát. A férfiak szervezetében általában kielégítő a vasmennyiség, a nők azonban igen gyakran vashiányosak.

Hiánytünetek
A téli fáradtságot mindenki ismeri, de ha ez az állapot tartós, és szédülés, émelygés társul hozzá, esetleg nehezebben koncentrál, érdemes utánanézni, nem áll-e esetleg vashiány a tünetek mögött. Erre lehet gyanakodni, ha töredezik a hajunk, gyengébbek a körmeink, sokszor vagyunk sápadtak. Egy egyszerű laborvizsgálattal felállítható a diagnózis, és ha szükség van rá, a gyógyszeres vaspótlás, illetve a vasban gazdag – főleg állati eredetű – táplálkozás segíthet.

A vérszegénység – szakszóval anémia – azt jelenti, hogy a vérben túlságosan kevés a légzési gázokat szállító vörös vérfesték, a hemoglobin. Ennek leggyakoribb oka, hogy nincs elég vas a szervezetben, ami pedig nélkülözhetetlen alkotóeleme a hemoglobinnak. Fontos, hogy észrevegyük a figyelmeztető jeleket, és gondoskodjunk a vas pótlásáról, a szervezetünk ugyanis ezt a nyomelemet nem tudja előállítani. Válasszunk hatásos és egyben biztonságos készítményt, amely elegendő vasat, vitamint tartalmaz, de nem lehet túladagolni.

Melyek a vas természetes forrásai? 
A vörös húsokban és a belsőségekben sok vas van, legjobban ezekből tud felszívódni és hasznosulni. Vasat tartalmaz a spenót, a zab, a dió, a mák és a bab is. A vas hasznosulását segíti a természetes C-vitamin. Átlagos vegyes táplálkozással elég vas jut a szervezetünkbe, de mivel a növényi ételekben lévő vas felszívódása gyengébb, a szélsőségesen vegetáriánus étrendet követőknél gyakrabban fordul elő ez a hiánybetegség. 

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Reggeli tippek, hogy jól induljon a nap Gyógyhír Magazin

Levesdiéta: így lesz egészséges a fogyás Gyógyhír Magazin

Útmutató az élelmiszerek glikémiás indexéhez Gyógyhír Magazin

Zöldségekkel csökkenthető a szívbetegségek rizikója? Gyógyhír Magazin

Ezért okoz hízást az inzulinrezisztencia Gyógyhír Magazin

A mozgás 40 %-kal növeli a rákbetegek túlélési esélyeit Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája