• 2024. november 11., hétfő

Vegye a szívére!


2024.07.08

A nők sokkal kevesebb eséllyel élik túl első szívrohamukat, mint a férfiak. Hogy miért van ez? Mert a női szívinfarktus tünetei nem mindig egyértelműek, és így több idő telik el a panaszok megjelenése és a mentő hívása között.



Sokáig úgy tartották, hogy a nők kevésbé hajlamosak a szívrohamra, mint a férfiak, de kiderült, hogy a valóságban nem ez a helyzet. Kutatások szerint például három rizikófaktor, a dohányzás, a diabétesz és a magas vérnyomás éppen a nők szívrohamkockázatát növeli, de egyes női betegségek, mint amilyen a PCOS – policisztás ovárium szindróma – is erősítheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét. 

Annak ellenére, hogy a szívbetegségek legalább olyan gyakoriak a nőknél és a férfiaknál, mégis tipikusan férfiproblémának tartjuk ezeket. Ez a tévhit lehet az oka, hogy nem mindenki van tisztában azzal, milyen különbözőek lehetnek a szívinfarktus tünetei a nőknél és a férfiaknál.

Infarktus jelei nőknél
Míg a férfiak egy szívroham esetén feszítő, szorító mellkasi fájdalomra és halálfélelemre panaszkodnak, a nőknél a szívroham tünetei enyhébbek, vagy más jellegűek. A nők esetében szívinfarktusra utalhat az ólmos fáradtság, a kimerültség, a remegés, az erős szédülés, émelygés, sőt akár az ájulás is. A fáradtság és a gyengeség akár több nappal a szívinfarktus előtt is megjelenhet, de az is előfordulhat, hogy hirtelen tör rá a betegre, és szinte egyik pillanatról a másikra kezdi azt érezni, hogy a korábban könnyűnek tűnő feladatokat sem tudja elvégezni.

A nőknél is jelentkezhet mellkasi fájdalom vagy szorító érzés, de nem olyan intenzíven, mint a férfiaknál, ráadásul mindig a bal oldalon. Sok esetben a nők érezhetnek teltségérzetet is, amelyet esetleg gyomorrontásnak gondolhatnak. A kellemetlen érzés más testrészekbe is kisugározhat. Megjelenhet az állkapocsban, a nyakban, a háton és a karok területén. Kialakulhat hirtelen, de lassan és fokozatosan is; olyan erős lehet, hogy az illetőt akár még mély álmából is felébresztheti.

A szív betegségeit három fő csoportba sorolhatjuk: léteznek veleszületett szívhibák, gyulladásos szívbetegségek és a koszorúerek betegségéből fakadó szívbetegségek. 

A szív a fogamzás utáni 4-8. hétben fejlődik a leggyorsabban, ilyenkor alakulnak ki a pitvarok és a kamrák, valamint a billentyűk. Ha ebben az időszakban károsodik a magzat, akkor kialakulhat veleszületett szívbetegség. Minden ezer újszülött közül átlagosan hét szívhibával születik, de ez később egy rutinműtéttel gyógyítható. 

A szív gyulladásos problémái legtöbbször serdülőkorban jelentkeznek. A szív erei, a koszorúerek is megbetegedhetnek. A szív ezen részei szállítják a tápanyagokat és az oxigént a szívhez, ezért, ha probléma van velük, akkor az igen súlyos következményekkel jár. 

Ha a koszorúerek beszűkülnek és emiatt elzáródnak, szívtáji fájdalommal járó szívinfarktus alakulhat ki. 

Mit tehetünk?
A nők általában csak későn észlelik panaszaikat, későn kerülnek be az ellátórendszerbe, éppen ezért fontos, hogy közismertek legyenek a női infarktusra jellemző tünetek, mint a mellkasi fájdalom, gyomorfájás, a légszomj, a verejtékezés, fáradtságérzés. 

Figyeljünk oda a változatos, vitamindús táplálkozásra. Ügyeljünk a sózásra is! A mozgás jó hatással van testünkre, lelkünkre. Jobb lesz a közérzetünk, könnyebben el tudjuk engedni a stresszt – ezt pedig szívünk is meghálálja.

Nagyon fontos mentőt hívni a panaszok megjelenésekor, hiszen a gyors diagnózis segítségével rögtön kezdődhet a célzott terápia. Ismert, hogy nőknél a menopauzát megelőzően az ösztrogénszintnek védő funkciója van a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben. Viszont téves felfogás, hogy a nőket nem érheti szívinfarktus a menopauza előtt, hiszen a szív- és érrendszeri problémák egyharmada 65 éves kor előtt jelentkezik. Fontos tehát tudatosítani, hogy a nők között a fiatalabb korosztálynál is előfordulhat szívinfarktus, a menopauza során fellépő alacsony ösztrogénszint hozzájárulhat a kisebb erekben kialakuló szív- és érrendszeri betegségekhez! 

Megfelelő diétával, fizikai aktivitással, a dohányzás elhagyásával, a vérnyomás-, a vércukor- és a koleszterinszint, valamint a testsúly normalizálásával sokat tehetünk az egészségünkért! A női szíveket szó szerint jobban érinti a stressz és a depresszió, mint a férfiakét, a mentális egészség tehát legalább olyan fontos, mint a fizikai jóllét. Igazolt szív- és érrendszeri betegség esetén kövessük orvosunk útmutatását az életmódbeli és gyógyszeres kezelést illetően!

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Legyen a szívügye! Gyógyhír Magazin

Zavar a bal szívkamra működésében Gyógyhír Magazin

A korai halálozás legjobb előrejelzése Gyógyhír Magazin

A hideg lábfej és a járásra fokozódó fájdalom Gyógyhír Magazin

5 ital, ami segíthet a vérnyomás csökkentésében Gyógyhír Magazin

Az ősszel kiújult refluxa vagy a szíve miatt van mellkasi fájdalma? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája