• 2025. július 12., szombat

Hogyan enyhíthetők az IBS tünetei?


2024.06.14

Az irritábilis bél szindróma(IBS) a leggyakrabban diagnosztizált gyomor-bélrendszeri rendellenesség. Több nőt érint, mint férfit, és az 50 év alattiak körében a leggyakoribb. A tünetek betegenként eltérőek lehetnek, általában görcsök, hasi fájdalom, puffadás, bélgázok és hasmenés vagy székrekedés, akár váltakozva mindkettő.



Az IBS krónikus állapot, amely folyamatos kezelést igényel. Sokszor lelki feszültséggel, depresszióval, szorongással, álmatlansággal, fáradtságérzéssel párosul, ezért a panaszok enyhítésére különféle nyugtató terápiákat is érdemes kipróbálni. Sokan állapotjavulásról számolnak be az olyan relaxációs technikák gyakorlását követően, mint a pozitív képalkotás, a progresszív izomrelaxáció vagy a meditáció. A jóga és általában a fizikai aktivitás szintén csökkentheti a panaszokat, javíthatja a betegek életminőségét. 
Egy másik nyugtató technika a fájdalom és a stressz enyhítésére a hasi-rekeszi légzés. Ennek gyakorlásához fekvő vagy ülő testhelyzetben tegyük a kezünket a hasunkra, és próbáljuk meg a hasunkra beszívni a levegőt. Ha jól csináljuk, akkor belégzéskor a hasunkra tett kezünk megemelkedik. Kilégzéskor a hasra gyakorolt nyomással segítsük a rekeszizmot a minél nagyobb mértékű kilégzésben.

Milyen ételeket hagyjunk ki az étrendből? 
Bizonyos ételek vagy italok kerülésével szintén csökkenthetők a panaszok. A gyakori bajkeverők közé tartoznak a gluténtartalmú élelmiszerek, a tejtermékek, a citrusfélék, a bab, a káposzta és a hasonló, gázképződést előidéző zöldségek, valamint a szénsavas italok. Sokan rosszul reagálhatnak a fűszeres vagy zsíros ételekre, a kávéra és az alkoholra is. 
Néhány beteg látványos enyhülést tapasztal, ha szigorú FODMAP-diétát tart, azaz minden erjeszthető keményítőt és cukrot kiiktat az étrendjéből. Idővel egy-egy élelmiszert fokozatosan vissza lehet venni, hogy megállapítsuk, melyek okoznak tüneteket. 

Bizonyítékok utalnak a prebiotikumok vagy probiotikumok terápiás lehetőségére is: a JAMA (Journal of the American Medical Association) című neves orvosi folyóiratban nemrégiben megjelent áttekintésben például Michael Camilleri, a Mayo Klinika gasztroenterológusa arról számolt be, hogy a probiotikus Bifidobacterium longum csökkentette a depressziót, és javította az IBS-ben szenvedő betegek életminőségét.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Gondja van a fruktózzal? Nem kell tiltólistára tennie a gyümölcsöket! Gyógyhír Magazin

Bélflóra és betegségek: több probléma állhat a hátterében Gyógyhír Magazin

Rossz szájíz, böfögés, teltségérzet: IBS tünetek is lehetnek Gyógyhír Magazin

Rejtélyes betegség: sok magyar életét nehezíti meg Gyógyhír Magazin

Szimbiotikumok: az immunrendszer és a bélflóra védelmében Gyógyhír Magazin

Mitől és miért lassul le az anyagcsere? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júliusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája