

A húsvéti ünnepeken összeül a család, finomabbnál finomabb ételek kerülnek az asztalra. Az elengedhetetlen sonka, a kalács, a tojásból készült ételek megterhelőek lehetnek a szervezet számára. Megosztunk néhány tippet, ami segíthet megőrizni szív- és érrendszer egészségét.
Az interneten számtalan olyan recept található, melyekben egészséges alternatívákat használnak a sütemények elkészítéséhez vagy a főételek köreteként.
Ne fogyasszunk túlzott mennyiségű ételt!
Akármilyen csábító az ünnepi fogás, ismerjük fel, mikor érkezik el a „már csak a szem kívánja” pillanat az étkezések során. Egyszerre egy teljes étkezésnek megfelelő adagot fogyasszunk el, mely során próbáljunk sovány húsokból választani, körettel, hogy ne jelentkezzen gyakori éhségérzet. Kerüljük a zsírban és szénhidrátban gazdag táplálkozást, mert ezek növelik az erek elzáródásának esélyét. Nassoláskor válasszunk cukros sütemények helyett kalóriacsökkentett édességeket vagy gyümölcsöt!
Ne fogyasszunk túl sok alkoholt!
Nem jelent gondot elkortyolni egy-két deciliter vörösbort, amennyiben mértékkel tesszük. Azonban a hosszan fennálló, túlzott alkoholizálás is rizikófaktor, mely növeli a kardiovaszkuláris betegségek kialakulását. Tegyünk hangsúlyt inkább a kellő mennyiségű ásványvíz fogyasztására.
Tervezzünk be mozgást napirendünkbe az ünnepek alatt is
A mozgás nagyban hozzájárul az elhízás megelőzéséhez, mellyel olyan betegségek kialakulását is elkerülhetjük, mint például a cukorbetegség. A vacsora után jól fog esni és emésztésünket is segíti egy rövid séta. Mozgás során a legfontosabb a rendszeresség, a legjobb, ha mindennapjaink részévé válik a testmozgás, már a legkisebb is számít: amikor tehetjük, inkább lépcsőzzünk liftezés helyett, és ha időnk engedi, sétáljunk az autóval való utazás helyett.
Időről időre mérjük meg vérnyomásunkat
Nem árt, ha időnként megmérjük vérnyomásunkat, így nem érhet kellemetlen meglepetés. Ha azonban gyengeséget érzünk, fejfájást és tarkótájéki nyomást tapasztalunk, a koncentráció nehézséget jelent, érdemes magas vérnyomásra gyanakodni és minél hamarabb utánajárni!
Ha azonban már fennáll valamilyen kardiovaszkuláris probléma, nagyon fontos, hogy ne felejtsük el gyógyszereinket pontosan szedni, ha szükséges, kérjünk segítséget, ne vegyük félvállról az esetlegesen jelentkező tüneteket! Mindazonáltal legfontosabb a megelőzés, törekedjünk a rizikófaktorok csökkentésére!
A cikk a Gyógyhír Magazin áprilisi számában jelent meg.
Keresse a gyógyszertárakban!