• 2024. november 11., hétfő

Ismerjük fel az allergiát!


2024.07.07

Az elmúlt 20 évben hazánkban megkétszereződött azoknak a gyerekeknek a száma, akik valamilyen allergiával küzdenek. Fontos tudni, hogy milyen fajtái vannak az allergiának.


Légúti allergia esetében nem a betegség kezelése jelenti a legnagyobb kihívást


Az allergiás megbetegedések és az allergiás reakciók száma a gyerekek körében változó. Amennyiben csak az egyik szülő küzd allergiás tünetekkel, ez az arány 30-35% körüli, ha azonban mindkét szülő érintett, ez az érték sokkal magasabb, akár 80 százalék is lehet.
 
A „legnépszerűbb” allergiák
Az allergia az immunrendszer túlzott védekező reakciója. Bár kialakulásának okát a mai napig nem ismerjük, a leggyakoribb kiváltó okok listája meglehetősen hosszú: tej, tojás, növények, gabonák, pollenek, háziállatok vagy atkák, de akár még a napfény is kiválthat allergiás reakciót.
Az allergiának számos fajtája van, de a leggyakoribbak és legismertebbek a következők:
  • Ételallergia: ilyenkor minden esetben ki kell iktatni az allergiát okozó ételt a gyermek étrendjéből.
  • Pollenallergia: a növények, fák, virágok porszemcséi okozzák. Az allergiás asztma kialakulásának elkerülése érdekében odafigyelést és kezelést igényelhet megfelelő tabletta, szemcsepp és orrspray használatával.
  • Háziporatka-allergia: tünetei télen tetőznek, mivel akkor sokkal többet tartózkodunk a lakásban. Ebben az esetben is szükség lehet gyógyszeres kezelésre, de sokat segíthet a lakás gyakori takarítása és a napi szellőztetés.
  • Állatszőr-allergia: a megnevezés valójában téves, mivel nem a szőr okozza az allergiát, hanem az állat hámpikkelyei, széklete és vizelete. Ha a gyerekről beigazolódik, hogy ebben szenved, a szülőknek habozás nélkül meg kell válniuk a család háziállatától
Ételallergia vagy -intolerancia?
Az ételintoleranciánál a tünetek jóval enyhébbek, és órákkal vagy napokkal később is jelentkezhetnek az étkezés után. Ételallergia esetében azonban komoly reakciókról beszélünk, amelyek akár súlyos, életveszélyes következményekkel is járhatnak, és az allergén elfogyasztása után azonnal fellépnek. Enyhébb esetekben is olyan gyomorpanaszokat okoz, mint a puffadás, hasmenés, hányás vagy hasi fájdalom, de jelentkezhet bőrtünetekkel, például ekcéma, esetleg viszkető és/vagy égő kiütések formájában. Utóbbi csecsemő- és kisgyermekkorban kifejezetten gyakori.
 
Légúti allergia vagy nátha?
Légúti allergia (pl. pollenallergia) esetében nem a betegség kezelése jelenti a legnagyobb kihívást. A pollenallergia tüneteit könnyű összetéveszteni a náthával. A pollenallergia és a háziporatka-allergia tipikus árulkodó jelei a légúti tünetekhez, megfázásokhoz hasonlóak: a köhögés, a tüsszögés és az orrdugulás.
A náthából maximum 7-12 nap alatt kigyógyulnak a gyerekek, míg a pollenallergia jellemzően végigkíséri a növények virágzásának időszakát, így esetenként akár hónapokig is eltarthat. Ezen kívül az allergia nem okoz hőemelkedést vagy lázat sem, míg a nátha vagy megfázás esetében ezek jellemző tünetek.

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Negatív lelet ellenére is okozhatja búzaallergia a tüneteit Gyógyhír Magazin

Évente akár több tíz kiló por is felhalmozódhat a lakásban Gyógyhír Magazin

Antihisztamin: különböző tünet, eltérő hatóanyag Gyógyhír Magazin

Egyre több az allergiás beteg a géllakk összetevői miatt Gyógyhír Magazin

Több millió allergiás betegen segíthet egy új vizsgálat Gyógyhír Magazin

Allergiát okozó nyári ételek Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája