

A strandolás, élményfürdőzés az egyik legkedveltebb nyári kikapcsolódás, de sajnos kellemetlen következményei is lehetnek. Ezt jelzi, hogy ebben az időszakban jóval többen keresik fel az orvost hüvelyfertőzés vagy hüvelygyulladás gyanújával.
Úszás/fürdőzés után ajánlott letusolni, megtörölközni, száraz ruhát felvenni
Sokan nem tudják, hogy a víz klórozása nem pusztítja el a medence vizében az összes kórokozót, és a fürdő többi felületén (nedves padokon, medenceszéleken stb.) is szinte akadálytalanul szaporodhatnak a baktériumok, gombák és vírusok. Ilyenkor nagy a veszélye a gardnerella-, a candida-, a herpesz- vagy a nemi szervi szemölcsöt is okozó HPV-fertőzésnek, amelyek mind célzott kezelést igényelnek. A gyógykezelés rendszerint egyszerű, de szövődmények esetén akár lézeres műtétre is szükség lehet.
A bakteriális vaginózis (Gardnerella vaginalis) az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzés, amelyen minden harmadik nő átesik életében legalább egyszer. Tünetei a hüvelyi váladék szagának megváltozása (tipikusan „halszag”), fokozott folyás, a váladék színének és állagának átalakulása (általában szürke/fehér és hígabb), illetve égő érzés, fájdalom és/vagy viszketés.
A különböző tejsavbaktériumok, az úgynevezett lactobacillusok fontos feladata a hüvely savas környezetének megteremtése és fenntartása. Bizonyos tényezők hatására azonban csökkenhet a hüvelyben a tejsavbaktériumok száma, megváltozik a hüvelyflóra kémhatása, ez pedig utat nyithat a fertőzést okozó baktériumok felszaporodásának.
A hüvelyflóra egyensúlya felborulhat:
• fogamzásgátló tabletta szedése esetén
• az úszómedence vizében használt vegyszerek hatására
• túlzásba vitt intimhigiénia következtében
• hosszabb antibiotikumkúra esetén a nőknél akár 50%-kal is megnőhet a gombás fertőzés kialakulásának kockázata
• érzelmi megterhelés, például stressz nyomán
• cukorbetegség esetén
• hormonális ingadozások következtében
A bakteriális vaginózis után a hüvelyfolyás leggyakoribb oka a gombás hüvelyfertőzés (candida): négyből három nőnél élete során legalább egyszer előfordul, és sokuknál visszatérő panaszokat okoz. A fertőzés – amit legtöbbször a candida gomba túlszaporodása okoz – felborítja a hüvely biológiai egyensúlyát, és sűrű, darabos, túrós állagú, sárga vagy fehér színű, szagtalan hüvelyfolyással, erős hüvelyviszketéssel, égő érzéssel, fájdalommal, vörösséggel jár.
Számos baktériumfajjal együtt a candida törzsbe tartozó gombák normál körülmények között is jelen vannak a hüvelyben; amíg a hüvely kémiai egyensúlyáért, a védelmet szolgáló savas közeg fenntartásáért felelős tejsavbaktériumok száma megfelelő, addig nincs is baj. Ám ha valamilyen okból felborul a biológiai egyensúly – amihez az uszoda túlklórozott vize is hozzájárulhat –, a Candida túlszaporodhat, és ettől már kialakulhat a hüvelygomba.
• Vigyünk két fürdőruhát, egyet fürdésre, egyet napozásra; a vizes fürdőruhát lecserélve csökkenthetjük a hüvelyi egyensúly felbomlásának kockázatát.
• Úszás/fürdőzés után ajánlott letusolni, megtörölközni, száraz ruhát felvenni.
• Legyen nálunk két törölköző, egy a strandoláshoz, egy pedig, amit a fürdőzést követő zuhanyozásnál használunk.
• A fertőzések megelőzésére a gyógyszertárakban kapható, lactobacillusokkal átitatott tampon vagy probiotikus hüvelykapszula is hatékony megoldás.