• 2024. július 27., szombat

Találj vissza önmagadhoz!


2023.05.25

Kis-Szaller Katalin eloszlatja a tévhitet, hogy a jóga „misztérium” lenne, és hogy minden jógaoktató „egész nap meditál”, vékony, hajlékony és megrendíthetetlenül nyugodt. A jógaoktató is ugyanolyan ember, mint bárki más: vannak jó és rossz napjai, van családja, gyerekei, háztartása, ő is tud dühös lenni, bohóckodni, sírni, csetleni-botlani mint bárki. A különbség talán annyi, hogy olyan munkát választott, ami mélyebben foglalkozik egy adott szellemiséggel az átlagemberhez képest.


A cél az egészséges, mozgékony szervezet megőrzése minél tovább


- Hogyan történt a nagy találkozás ezzel a szakterülettel?

- A családom majd minden nőtagja az egészségügyben dolgozott vagy dolgozik. Láttam, ahogyan segítik az embereket és ez olyan természetesnek hatott. Amikor szakmát kellett választani, nem volt kérdés, hogy segítő irányba szeretnék elmenni, végül gyógymasszőr vizsgát tettem. Persze az akkori élethelyzetemben fontos volt a biztos fizetés, és mivel kaptam egy jó lehetőséget egy multi cégnél, végül azt választottam. Munka mellett, nemzetközi tanulmányok szakon szereztem diplomát, majd az élet sodort tovább. Szerencsére olyan párra találtam, aki mindig támogatott, akkor is, amikor még bizonytalanul léptem a jóga útjára. A gyerekekkel otthon töltött évek alatt kikristályosodott, a jógával szeretnék foglalkozni.

- Miért éppen a jóga?

- Amikor a második várandósságom egyre nehezebbé kezdett válni egyértelmű volt, hogy gyógytornászhoz fordulok segítségért. Az ő javaslatára kezdtem el jógázni, akkor még nem tudatosan. A gyakorlások során hamar észrevettem, hogy ösztönösen a légzésem ütemére végzem a gyakorlatokat, és az elmém egyre kisimultabbá válik a gyakorlások végeztével. Ez indított el a jóga útján. Kezdtem magamat fejleszteni magánórák, majd később akkori mesterem Snieder Evelin biztatására. Soha nem voltam hajlékony gyerek, így a jógában sem a bonyolult, kitekert testtartásokat keresem. Nem sportoltam versenyszerűen. Ismerem és tisztelem a testem korlátait és hálás vagyok neki mindazért, amit kapok tőle nap-nap után. Számomra a jóga a tudatos légzést, a befelé figyelést, a magamhoz való visszatalálást jelenti. Egy csodálatos eszköz, iránymutatás a testem és az elmém karbantartására.

- Valójában mit szeretnél adni az embereknek?

- A stúdiónk mottója az, hogy „Találj vissza Önmagadhoz!”. Amit át szeretnék adni, az a testtudat és a prevenció. A cél az egészséges, mozgékony szervezet megőrzése minél tovább, és ezzel párhuzamosan egy nyugodt elme elérése a jóga eszközeivel. Hangsúlyozni szeretném, hogy nem hajlékonyság kérdése a jóga gyakorlása. Nincs két egyforma test és nincs két egyforma út. Mások vagyunk testben és lélekben, így más a fejlődési út is számunkra. Azt is tudni kell, hogy minden nap más a testünk. Ami egyik nap könnyebben megy, lehet, hogy másik nap kevésbé. A testtudatosság azt jelenti, hogy megfigyelem a testem, és nem erőltetem bele valamibe, aminek aznap ellenáll.


- Mi az az életkor, amiben érdemes még elkezdeni ezt megtanulni?

- A jóga minden szinten és minden korban kezdhető. Majd minden testtartásnak van kezdő, haladó és nagyon haladó szintje. A gyakorlás során az ember megismeri és megtanulja tisztelni a teste határait. Ha figyelünk a légzésre, és testünk visszajelzéseire, a határok folyamatosan kitolódnak. A test és az elme is enged, lazul, formálódik.

- A gyerekek is bekapcsolódnak, amikor otthon jógázol?

- Imádják. Gyakran beállnak, ha én gyakorolok, de a gyerekjóga más mint a felnőtteké. Az egy játékos óra, sokkal mozgalmasabb mint egy felnőtt gyakorlás. Mesékbe szövik a testtartásokat, a légző gyakorlatok megtanulása játékos módon történik. A gyerekeimnek saját gyerekjóga oktatójuk van és persze saját matracuk a gyakorlásukhoz.


- Végül is kiknek ajánlod a jógát, azon túl, hogy mindenkinek.

- Azoknak, akik hosszú távon egészséges, rugalmas testet szeretnének. Akik a mozgásszegény életmód miatt nem tudnak lehajolni vagy leguggolni, vagy valamiért feszültek, szoronganak. Akik egy kis megállásra, nyugalomra, békére vágynak. Ajánlom, hogy próbálják ki, akik szeretnének picit befelé figyelni, elcsendesedni, de egyedül nem megy nekik. És persze azoknak is, akik szeretnének olyan technikákat tanulni, amelyek segítségével hatni tudnak a saját lelki állapotukra önállóan is.

- Milyen terveitek vannak, milyen irányban szeretnétek még nyitni vagy fejlődni?


- Olyan színvonalas teret szeretnénk megteremteni, ahova bárki nyugodt szívvel érkezhet egy kis feltöltődésért. Szeretnénk a jóga nyújtotta pozitív hatásokat minél több embernek megmutatni. Kismamáknak indul hamarosan gyakorlási és a szülésre való felkészülési lehetőség, és szeretnénk női jógával és női körökkel is megadni az esélyt, hogy a hölgyek visszatalálhassak önnön, ősi erejükhöz. A lényeg számomra, hogy mások is meglássák, a jóga gyakorlása és annak áldásos hatásai bárki számára elérhetőek, csak rá kell állni a matracra és elkezdni tudatosan lélegezni.

Vincze Kinga

Fotók: Hollauer Rita





 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Szálljon szembe a stresszel – egyszerűbb, mint gondolná! Gyógyhír Magazin

A hagyományos kínai orvoslás első magyar Konfuciusz Intézete Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
júliusi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája