• 2024. november 14., csütörtök

Visszafordítható-e a prediabétesz?


2024.09.19

Világszerte 319 millió embert érinthet, a betegek túlnyomó többsége mégsem tud róla, hogy prediabéteszben szenved. Pedig a prediabétesz egy súlyos egészségügyi állapot, melynek korai felismerése lehetővé teszi, hogy életmódkezeléssel elkerülhető legyen a cukorbetegség kialakulása – hívja fel a figyelmet dr. Polyák Annamária a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus orvosa.



Ez már a prediabétesz!

A prediabétesz a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatával járó állapotot jelenti, amikor a vércukorszint már magasabb a normálisnál, de még nem éri el a 2-es típusú cukorbetegség küszöbét – ismerteti dr. Polyák Annamária, aki hangsúlyozza, hogy bár a betegség sokszor teljesen tünetmentes, ám hosszú távon cukorbetegséghez vezet.

A prediabétesz kockázati tényezői közül az alábbiakat kell megemlíteni:

  • -45 év feletti életkor
  • -Mozgásszegény életmód
  • -Elhízás
  • -2-es típusú cukorbetegségben érintett közeli rokon (szülő, nagyszülő, testvér)
  • -Terhességi cukorbetegség
  • -Nők esetében a PCOS

Mint Polyák doktornő mondja, a pontos diagnózis felállításához laboratóriumi vizsgálatokra van szükség: az emelkedett vércukorszintre orális glükóz tolerancia teszt (OGTT) teszt során derül fény.

A prediabétesznek két típusa van:

  • -Az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG- impaired fasting glycaemia), amikor az éhomi vércukorszint 6,1-6,9 mmol/l közötti értéket mutat, és
  • -A csökkent glükóztolerancia (IGT-impaired glucose tolerance), ami akkor vélelmezhető, ha a normális éhomi cukorérték mellett a 120 perces vizsgálat 7,8-11,0 mmol/l közötti értéket eredményez.

Ezek az értékek tehát mindenképpen figyelmeztető jelnek tekintendők. Ha el szeretnénk kerülni a 2-es típusú cukorbetegséggel járó komoly életminőség változásokat, valamint a súlyos egészségügyi szövődmények kockázatát, akkor lépnünk kell. A szakember arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben az OGTT során IFG, vagy IGT igazolódik, akkor évente kell ellenőrizni a cukoranyagcserét, és életmódbeli változtatásokra is szükségünk lesz.

A prediabétesz kezelésének három alappillére

A prediabétesz kezelésében – és potenciális visszafordításában – a multidiszciplináris kezelési megközelítés javasolt ugyanúgy, mint a cukorbetegség esetében. Az intenzív életmódkezelés az alábbi elemeket tartalmazza:

-Kvantált étrend
A dietetikus által összeállított, a beteg életmódjához, tápláltsági állapotához igazodó, szénhidrát- és energiatartalmában is meghatározott étrend.

-Vércukorszint csökkentő mozgás
Mozgásterapeuta által összeállított, napi rendszerességgel végzett, a páciens edzettségi állapothoz igazodó fizikai aktivitás.

-Szükség szerinti kiegészítő gyógyszeres kezelés
A prediabétesz kezelésére leggyakrabban használt gyógyszer a metformin. A cukorbetegség egyik fő mozgatórugója az inzulinrezisztencia – magyarázza dr. Polyák Annamária, a metformin pedig azért hatékony, mert csökkenti a máj által a vérbe bocsátott cukor mennyiségét, valamint növeli az inzulinra való érzékenységet.

„A prediabétesz diagnózisa már jelzés arra, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy később cukorbetegség alakuljon ki. Az életmódbeli változtatások, az étrend átalakítása és a fokozott testmozgás (vagy szükség szerint a gyógyszeres kezelés) jelentősen csökkentheti annak kockázatát, hogy a későbbiekben cukorbetegséget diagnosztizáljanak nálunk”

Forrás: Cukorbetegközpont

 

 

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


3 ok, amiért hasznos lehet a folyamatos szöveti glükózmonitor használata Gyógyhír Magazin

Cukorbeteg? Ezért fontos a céltartományban eltöltött idő (TIR) ismerete Gyógyhír Magazin

El akarja kerülni az inzulinterápiát? Ezeket tegye! Gyógyhír Magazin

Cukorbetegek is ihatnak alkoholt, ám körültekintőnek kell lenniük Gyógyhír Magazin

Hőségriadó! Így óvhatja meg az egészségét cukorbetegként Gyógyhír Magazin

A 2-es típusú cukorbetegség miatt nő sok egyéb betegség kockázata Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
novemberi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája