

A Parkinson-kór, a disztónia (kóros izom-összehúzódások által kiváltott akaratlan moz gás) és a különböző eredetű remegések kezelésében immár hosszabb időn át is tudnak segítséget nyújtani egy, a pécsi klinikán alkalmazott, a beteg kezelését távolról lehetővé tevő megoldással.
A remegéssel járó megbetegedések tüneti javulását eredményező eljárást azonban egy Pécsen két éve bevezetett megoldással távolról, az internet segítségével, távprogramozással is el tudják végezni a pácienseken, akik így otthonukban gyógyulhatnak. A távprogramozás célja, hogy javítsa azon mély agyi stimulációs vagy gerincvelő stimulációs kezelésben részesülő betegek ellátását, akik messze laknak a programozó centrumtól, vagy pedig külső körülmények, így például járványhelyzet miatt nem tudják a szakorvosukat felkeresni.
2022-ben bevezetett távprogramozási rendszer eddig kizárólag a nem újratölthető mély agyi stimulációs rendszereknél volt használható, így 3-6 évente generátorcsere válhat szükségessé a pácienseknél, ami műtéti kezeléssel járt. Ehhez képest jelent óriási előrelépést, hogy most először újratölthető, távprogramozásra is alkalmas mély agyi stimulációs rendszert is beültettek.Ezek a rendszerek akár 20-25 évig is képesek lehetnek a beteg kezelésére.
Számukra így egyszerre válik elérhetővé a távprogramozás lehetősége és a több évtizedig működőképes mély agy stimulációs rendszerek előnye. Az életminőség megőrzésén és javításán kívül a munkaképesség megőrzésében is segítséget jelentő mély agyi stimuláció az olyan Parkinson-kóros betegeknek nyújt javulást, akiknél a kombinált gyógyszeres kezelés már csak korlátozott hatékonyságú.